Εύβοια vs Λευκάδα

Εύβοια vs Λευκάδα

  • Εύβοια

    Votes: 26 53,1%
  • Λευκάδα

    Votes: 23 46,9%

  • Total voters
    49

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Νησιά και οι δύο με οδική πρόσβαση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Οι Αθηναίοι(τέλος πάντων οι κάτοικοι Αθηνών...) δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα..Σχεδόν δίπλα και τα έχει όλα ...Αρχαία+φύση(ορεινή)+παραλίες...Το προάστιο μας :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Δεν φαίνεται τι ψηφίζει ό καθένας μας όπως σε άλλους διαγωνισμούς.Φαίνονται μόνον οι ψήφοι σαν αριθμός.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Εγώ πάλι πέρα από το "κουμπάκι" υποβολής ψήφου δεν βλέπω κανένα αποτέλεσμα, ούτε καν πόσοι ψήφισαν.:rolleyes:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αν ψηφίσεις τελικά μπορείς να δεις τα αποτελέσματα, αλλά όντως δεν φαίνεται τι ψήφισε ο καθένας.
Τώρα είναι 6-5 το σκορ, πολύ κοντά.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Θα γράψω κάποια πραγματάκια περί Ευβοίας, ότι έχω δει στις εξορμήσεις που έχω κάνει....
Πρώτο αξιοθέατο αν επιλέξει κάποιος την οδική πρόσβαση είναι η σύγχρονη γέφυρα της Χαλκίδας.
Σε ότι αφορά την ίδια την Χαλκίδα, αξιόλογο το κάστρο, εντυπωσιακές οι καμάρες του υδραγωγείου, πίνεις καφέ αγναντεύοντας τα <<τρελά νερά>> και εκεί αρχίζει το δίλημμα. Η μάλλον το τρίλημμα. Βόρεια? Νότια? η Κέντρο?
Βόρεια είναι η πανέμορφη οδική διαδρομή, με τα μεγάλα πευκοδάση τις κατάφυτες ρεματιές, την παραθαλάσσια Λίμνη και τους καταρράκτες του Δρυμώνα, την διάσημη παραλία της Αγίας Αννας και το πιο εμπορικό μοναστήρι που έχω επισκεφθεί. Τον άγιο Ιωάννη τον Ρώσο.
Κεντρικά βρίσκεται η πανέμορφη Δίρφυ ,το ψηλότερο βουνό του νησιού, η οποία προσφέρει εξαιρετικές πεζοπορικές διαδρομές και στα χαμήλά( μονοπάτι Σ2 από την Στενή μέχρι το καταφύγιο και επιστροφή από το Σ1)όπως και στα ψηλά, την απαιτητική ανάβαση προς την κορυφή, μόνο για πεπειραμένους από την νότια πλευρά και θέα στην θάλασσα και από τις δύο πλευρές. Να μην ξεχάσω την ίδια την Στενή και τις περίφημες ταβέρνες της.
Το κρυφό διαμάντι είναι το γειτονικό Ξηροβούνι και η σχετικά άγνωστη κοιλάδα κοντά στην Σέτα.
Νότια το νησί δείχνει ένα άλλο πρόσωπο. Ξεκινάς με μεσαιωνικά αξιοθέατα όπως το μικρό κάστρο στα Φύλλα και τους δίδυμους πύργους στα Ληλάντια πεδία, συνεχίζεις ψάχνοντας δρακόσπιτα στο βουναλάκι πάνω από τα Στύρα όπου βρίσκεις και αρχαίες οχυρώσεις και ημιτελή παρατημένα αγάλματα στην μέση του πουθενά
Συνεχίζεις νότια όπου το τοπίο σε κάποια σημεία θυμίζει Κυκλάδες όπως και η θέα στην θάλασσα. Φθάνεις Κάρυστο και πας στο Castello Rosso.
Γενικά το νησί προσφέρει πολλά, θέλει πολύ χρόνο αναλόγως και τα ενδιαφέροντα. Θεωρώ ότι έχει ακόμη σχετικά άγνωστες ομορφιές είτε μιλάμε για βουνά είτε μιλάμε για τις παραλίες του.
Τώρα που έγραψα παραλίες θυμήθηκα και την περίφημη Χιλιαδού. Την τελευταία φορά που πήγα πριν πολλά χρόνια, το καλοκαίρι είχε μιά .....κωμόπολη από αντίσκηνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom