Εώς και 30% μείωση στις κρατήσεις από γερμανούς και αυστριακούς τουρίστες

dimpanayio

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία,γη του Πυρός,Αν
Ας ελπίσουμε να ανατραπεί η σημερινή πορεία των κρατήσεων. Η γνώμη μου είναι ότι, καθώς και η Ευρώπη μπαίνει σιγά σιγά σε ύφεση και μάλιστα διαρκείας, σύμφωνα πάλι με τη γνώμη μου, οι υπηρεσίες του Ελληνικού προϊόντος πρέπει να βελτιωθούν και οι τιμές να πέσουν. Αλλιώς η πτώση στον Ελληνικό τουρισμό θα είναι μεγάλη.

Εώς και 30% μείωση στις κρατήσεις από γερμανούς και αυστριακούς τουρίστες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.104
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε οι Γερμανοι δεν ειναι και οι πελατες που παρακαλαει να εχει κανεις... Η μειωσει κατα 30% των "μια σαλατα στα 4" δεν ειναι και τρομερη...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ε οι Γερμανοι δεν ειναι και οι πελατες που παρακαλαει να εχει κανεις... Η μειωσει κατα 30% των "μια σαλατα στα 4" δεν ειναι και τρομερη...
και για άλλους και διαφορους λογους δεν θέλω να τους βλέπω μπροστά μου!!
καλα μη βαράτε...ας πουμε για το σοσόνι και τα σάνδαλα!!:D
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Ε οι Γερμανοι δεν ειναι και οι πελατες που παρακαλαει να εχει κανεις... Η μειωσει κατα 30% των "μια σαλατα στα 4" δεν ειναι και τρομερη...
Έτσι φτιάχνονται οι ισχυρές οικονομίες tripakia....χωριάτικη, χωριάτικη ε συγνώμη φασούλι φασούλι...:D
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
ο γερμανός δεν ήταν ποτε λάτρεις τις σαλάτας στα 4 ,ο γάλλος ήταν
και τους γερμανούς η αρχη να τους χάνεται από τα μέση του 90 που άρχισε να αναπτύσσεται ο τουρισμός στην τουρκια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν ξερω αν οι Γερμανοι ειναι λατρεις της χωριατικης ..παντως ειναι σιγουρα λατρεις του τροχοσπιτου (για τη Μανη μιλαω).
Οποτε δε χρειαζεται να ερευνουμε τι παραγγελνουν στα εστιατορια ...ψωνιζουν και τρωνε στα τροχοσπιτα τους:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν ξερω αν οι Γερμανοι ειναι λατρεις της χωριατικης ..παντως ειναι σιγουρα λατρεις του τροχοσπιτου (για τη Μανη μιλαω).
Οποτε δε χρειαζεται να ερευνουμε τι παραγγελνουν στα εστιατορια ...ψωνιζουν και τρωνε στα τροχοσπιτα τους:D
έτσι...χρόνια οι άνθρωποι μας έδειχναν τον καλο τον δρόμο..και την λιτότητα!
τώρα αφου δεν παραδειγματιστήκαμε μας επιβλήθηκε..:rolleyes:
ναναι καλα οι ανθρωποι..:D:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έχετε τρελαθεί τελείως καθώς φαίνεται... πρώτα απόλα σας πέρασαν ότι για τα χάλια της Ελλάδας σας φταίει ο Γερμανικός λαός και τώρα το παίζετε ανένδοτο όποιος γουστάρει να έρθει αλλιώς να πάει αλλού... ξεκαβαλήστε και σύντομα μάλιστα που δεν γουστάρετε τους Γερμανούς τουρίστες στην Ελλάδα... με τέτοια μυαλά καταλαβαίνω απόλυτα γιατί φτάσαμε ως εδώ... είναι νοοτροπία λαού αυτή που ο τουρισμός είναι το βαρύ πυροβολικό του? το αυτοί είμαστε και όποιος γουστάρει είναι ξεφτίλα... και γιατί ρε να γουστάρει? για τους πάτους που έχετε χτίσει στα νησιά και την Χαλκιδική? για το προκάτ φαί? για τους δρόμους και τις αρπαχτές? γιατί άραγε? σιγά τους γκουρμεδιάριδες ταβερνιάριδες που επιλέγουν πελάτες και δεν γουστάρουν να σερβίρουν χωριάτικη αλλά μόνο χαβιάρι... ναι ρε συ σαλάτα θα φάει γιατί αλλιώς θα φάει σαβούρα και κατεψηγμένο και θα το παίξεις και πονηρός που τον έπιασες και κώτσο...

Στο φινάλε... όλους τους χρειαζόμαστε πόσο μάλλον τους Γερμανούς που και φιλέλληνες είναι και σταθερά και επαναλαμβανόμενα κάνουν τις διακοπές τους στην Ελλάδα... τις ίδιες σαχλαμάρες έλεγαν τις αρχές της δεκαετίας του ογδόντα κάποιοι άλλοι υπερπατριώτες και για τους Αμερικανούς με αποτέλεσμα να εξαφανιστούν οι Αμερικανοί τουρίστες από την Ελλάδα και μετά να τους παρακαλάμε... έτσι και τώρα... βρίζουμε τον κόσμο χωρίς αιτία λες και ο Γερμανός που θα κάνει 10 μέρες καλοκαιρινές διακοπές αποφασίζει για τα χάλια της Ελλάδας...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Εντάξει ρε Traveller ούτε ένα αστείο δεν μπορούμε να κάνουμε πια;
Φυσικά και δεν φταίνε οι Γερμανοί για το χάλι μας, φυσικά και είμαστε άξιοι της τύχης μας, φυσικά και είμαστε της αρπαχτής και φυσικά δεν προσφέρουμε σωστές υπηρεσίες στον τουρισμό...
Τώρα για το ποιοί είναι οι χειρότεροι τουρίστες στην Ελλάδα εγώ προσωπικά δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει και τόσο..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι μεν αλλά φίλε Traveller,ναι μεν αλλά......

Γιατί μειώνεται 30% η εισροή τουριστών από αυτές τις χώρες;Μήπως γιατί κάποιοι αντίστοιχοι στόκοι Γερμανοί εξισώνουν την κυβέρνηση με τον καθημερινό Έλληνα και θεωρούν ότι όλοι είμαστε λαμόγια και τα αρπάμε;

Μήπως πρέπει να ξεπεράσουμε όλοι τα εθνικά στερεότυπα που έχει καθιερώσει η Δυτική κουλτούρα (Γερμανός με σορτσάκι και σανδάλια,Έλληνας με φραπέ και αθλητική εφημερίδα,Ιταλός με μπριγιαντίνη στο μαλλί και σκαρπίνι κλπ κλπ).Ασφαλώς και θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν πάντα αυτοί,αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν αποτελούν πλέον χαρακτηριστικό δείγμα των εκάστοτε κοινωνιών.Μήπως όμως η "σαλαμοποίηση" των εθνών με βάση αυτά τα κριτήρια βολεύει κάποιους άλλους;

Μήπως οι Αμερικάνοι εξαφανίστηκαν ως τουρίστες από εδώ λόγω της εξωτερικής πολιτικής της χώρας τους και της μόνιμης παρέμβασης στα εσωτερικά της δικής μας εδώ και 60 χρόνια;Κι επειδή ο Έλληνας δεν είναι τόσο χαϊβάνι όσο όλοι θέλουν να τον παρουσιάζουν κι έχει λίγο καλύτερα πολιτικά αντανακλαστικά από τον Βρετανό π.χ. (ποσοστιαία μιλάω πάντα).

Μήπως δεν φταίει ούτε ο Γερμανός,ούτε ο Έλληνας,ούτε ο Αμερικάνος αλλά ένα σύστημα που τους έχει πείσει ότι έχει δίκιο η Μέρκελ,ο Παπανδρέου και ο Ομπάμα κι αντί να ψάχνουν την αλήθεια ψάχνουν να ρίξουν το φταίξιμο στον άλλον;

Μήπως δεν πάνε πολλοί από εδώ μέσα -κι εγώ μαζί τους,αλλά δεν τα κατάφερα ακόμα- στην ΝΑ Ασία για τους πάτους στη διαμονή,τους χάλια δρόμους και μεταφορές και το φαί σε αντίστοιχα ταβερνία;Τις ομορφότερες ιστορίες από εκεί τις έχω διαβάσει κι όχι από το Μανχάταν.

Μήπως τελικά η Ελλάδα ως τουριστικός προορισμός ήταν πιο όμορφη την εποχή των Ξενία κι όχι την εποχή των Grecotel;

Όμως όλα αυτά τα ξέρεις κι εσύ ο ίδιος αλλά απλώς ξύπνησες με όρεξη.....
Καλημέρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.400
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom