Ζάκυνθος

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
να δώσουμε και κανα τιπ τον φίλο για να έχουμε μούτρα να κατέβουμε ξανά πειραιά άνευ ιπτάμενων φιαλών:haha: (προσοχή η τιμωρία παραμονεύει σε βλέπω ένα χρόνο μόν εσωτερικό διακοπές:bleh:)

  • για φαγητό με υπέροχες καντάδες στην αρέκια (αουρέκια) στο κρυονέρι 5 λεπτά από την χώρα
  • για καφέ και γλυκό (φρυγανιά με παγωτό) στο αγαπημένο μου λατα πάνω στην μπόχαλη δίπλα ακριβώς στην εκκλησία με υπέροχη θέα, εκεί κάθομαι με τις ώρες..
  • και απέναντι στο Αργάσι ψάξε το υπέροχο ''πορτοκάλι'' με καλό φαγητό υπέροχες σαλάτες και έχει και έναν χώρο για καφέ-ποτο με αιώρες.. πολύ οργανωμένο μου φάνηκε.
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
καλημέρα κι από εμένα. Προχτές γύρισα κι εγω από Ζάκυνθο. Και μιας και έχω νωπές ακόμα τις μνήμες έχω να προσθέσω κι εγώ κάποια πράγματα.
1)Ξενοδοχείο Sunrise hotel, Τσιλιβί, 70€. Ωραίοι εξωτερικοί χώροι, παλιό εσωτερικά. Καθαριότητα κάτω από τη βάση και αυτό χαριστικά. 7 μέρες μείναμε εκεί και μόλις 1 φορά μας άλλαξαν πετσέτες και σεντόνια. Οι καθαρίστριες ήταν αλλού για αλλού. Δεν σκούπισαν ούτε μια φορά το δωμάτιο. Είχα πάρει ένα καφεδάκι από το μπαρ και άφησα το ποτήρι στο δωμάτιο. Ε μέχρι την παραμονή πριν φύγουμε το ποτήρι ήταν εκεί.
2)Ντόπιοι: Μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τους ανθρώπους, φιλικότατοι, ευγενικοί πάντα στη διάθεσή σου.
3)Οδικό δίκτυο: Από τα χειρότερα που εχω συναντήσει. Λίγες πινακίδες, πολλές από αυτές σε εντελώς άκυρα σημεία, στενοί δρόμοι
4)Παραλίες: Κορυφή (Μαραθωνήσι, Ναυάγιο, Λιμνιώνας (όχι ακριβώς παραλία αλλα υπέροχο μέρος), Γέρακας). Αδιάφορες Πόρτο Μπανάνα, Άγιος Νικόλαος, Τσιλιβί, Αργάσι, Πόρτο Ζόρο). Γενικότερα βόρεια βορειοδυτικά ωραίες παραλίες με κρυστάλλινα νερά και νότια νοτιοανατολικά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
5)Ναυάγιο: Πήγαμε 2 φορές με καραβάκι. τη μια από Σκινάρι με τον "Ποταμίτη" και τη δεύτερη από Πόρτο Βρώμη(δεν θυμάμαι το όνομά του τις βάρκες του τις έχει ονομάσει ΑΣΤΕΡΙ). Και οι 2 ήταν πάρα πολύ καλοί αλλά ο καπετάνιος του ΑΣΤΕΡΙ ήταν ΑΨΟΓΟΣ. Πέρα από το ναυάγιο σε πάει και σε κάποιες σπηλιές και κάποια μέρη φανταστικά και κατα τη γνώμη μου καλύτερα από το ναυάγιο
6)Φαγητό: Ωραίο και φθηνό. Γενικότερα η Ζάκυνθος είναι φθηνό νησί. Από ταβέρνες έχω να προτείνω το "Βότσαλο", λίγο μετά το Κερί με θέα το Μαραθωνήσι. Επίσης ωραίο αρνακι και γουρουνόπούλο σούβλας φάγαμε στο δρόμο για Βασιλικό στην ταβέρνα Florida. δεν φαινόταν για καλή αλλά άξιζε. Καλό φαγητό φάγαμε και στη Δάφνη στην παραλία κάτω από τα αρμυρίκια. Τέλος στο Καμπί να πάτε να δείτε το ηλιοβασίλεμα και να φάτε στην ταβέρνα του Παπά!
7)Ποτό: στο Αργάσι το Πορτοκάλι, στη Μπόχαλη το Movita's, και δοκιμάσαμε το Paradise Bar στο Τσιλιβί απλά και μόνο να γελάσουμε με τους Άγγλους. Μη φανταστείτε τα τρελλά τους. Εκει συχνάζουν από 40-45 και άνω όπου έχουν το γελιο τους σε πολύ κόσμιες καταστάσεις. τα παιδιά που το έχουν το μπαράκι είναι ξηγημένα και πολύ φιλόξενα. Τη βραδιά που πήγαμε έτυχε και έψηναν αρνί και κερνούσαν τους πελάτες

Συμπέρασμα: Ωραίο νησί από πλευράς φυσικής ομορφιάς. Δεν είναι παραδοσιακό όπως άλλα νησιά. Το θεωρώ κάπως παραμελημένο από την άποψη ότι δεν προβάλλουν όσο και όπως πρέπει διάφορα μέρη πχ Κάστρο. Παραλίες πολλές και ωραίες κυρίως από την πίσω πλευρά του νησιού.
Μ Α Κ Ρ Ι Α Α Π Ο Λ Α Γ Α Ν Α
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
positiva,
super η ανάλυση...ευχαριστώ πολύ και εγώ!
 

KARANOS_

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
ερωτησουλα απλη : αληθευει οτι στο Λαγανα γινεται της τρελής ? σκεφτομουν να παω αλλα με οσα ακουσα φοβηθηκα....
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
ερωτησουλα απλη : αληθευει οτι στο Λαγανα γινεται της τρελής ? σκεφτομουν να παω αλλα με οσα ακουσα φοβηθηκα....
Εγώ έμεινα στον Λαγανά τελικά αρχές Αυγούστου. Είναι σχετικά κοντά στη χώρα αλλά η περιοχή μέσα στο Λαγανά = χάλια. τουριστική, μπανάλ, θυμιζει δεκαετία 80.

Αλλά....τη γλίτωσα γιατί έμενα σε ένα πολύ καλό και "ήσυχο" ξενοδοχείο (γεμάτο οικογένειες τουριστών αλλά πολύ αξιοπρεπείς) προς το τέλος της παραλίας. η θάλασσα αρκετά καλή μπροστά στο ξενοδοχείο.

Αν δεν πήγες ακόμη και θέλεις περαιτέρω πληροφορίες πες μου:p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Ζάκυνθος και παιδάκι 3 ετών

Να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια για Ζάκυνθο?

(1) Υπάρχει μία εκδρομή με καραβάκι που σε πάει Μπλε Σπηλιές και Ναυάγιο.
Την έχει κάνει κάποιος να μου πεί αν ενδείκνυται για παιδάκι 3 ετών? Θέλω να πω είναι ασφαλή αυτά τα καραβάκια ή τίποτα μαούνες?
Επίσης είναι εκδρομή που ένα μικρό παιδάκι θα κουραστεί/ζαλιστεί κ.λ.π.?

(2) Αξίζει το Πέτρινο Πάρκο Ασκός?

(3) Διάβασα κάπου ότι υπάρχει ένας πολύ ωραίος παιδότοπος στο Αργάσι. Γνωρίζει κανείς κάτι? Τι το ιδιαίτερο έχει (αν έχει) και αν αξίζει?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
τα καραβάκια μιά χαρά φαίνονται.... δες το και εσύ πριν μπεις... το παιδάκι έχει ξαναμπεί σε καραβάκι? αν όχι τότε έχει πιθανότητες να ζαλιστεί και να γκρινιάζει;) όπως κι εμείς βέβαια...
για τον παιδότοπο δε ξέρω, ξέρω όμως ένα καφε-μπαρ-εστιατόριο στο αργάσι που μπορείς να διασκεδάσεις είτε τρώγοντας είτε πίνοντας το ποτό σου και το παιδάκι να είναι με φύλαξη σε έναν ωραία διαμορφωμένο χώρο... το μαγαζί λέγεται ''πορτοκάλι'', προσωπικά σπάνια έχω συναντήσει χώρο για μεγάλους που να έχει ταυτόχρονα και για τα παιδιά απασχόληση;) σε τόσο ωραία εκδοχή.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν το μικρό σου δε φοβάται τα καραβάκια και το κυριότερο δεν παθαίνει εύκολα ναυτία με το παραμικρό κούνημα, τότε δε θα έχεις πρόβλημα.

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να διαλέξεις μέρα που ο αέρας δε θα είναι έντονος βοριάς, γιατί τότε θα έχει κύμα, θα κουνάει σίγουρα και δε θα είναι τόσο ευχάριστο.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια για Ζάκυνθο?

(1) Υπάρχει μία εκδρομή με καραβάκι που σε πάει Μπλε Σπηλιές και Ναυάγιο.
Την έχει κάνει κάποιος να μου πεί αν ενδείκνυται για παιδάκι 3 ετών? Θέλω να πω είναι ασφαλή αυτά τα καραβάκια ή τίποτα μαούνες?
Επίσης είναι εκδρομή που ένα μικρό παιδάκι θα κουραστεί/ζαλιστεί κ.λ.π.?

(2) Αξίζει το Πέτρινο Πάρκο Ασκός?

(3) Διάβασα κάπου ότι υπάρχει ένας πολύ ωραίος παιδότοπος στο Αργάσι. Γνωρίζει κανείς κάτι? Τι το ιδιαίτερο έχει (αν έχει) και αν αξίζει?

vario καταρχην να σου πω οτι η ζακυνθος ειναι το τελειο νησι για διακοπες με παιδι!!(εξισου βεβαια τελειο ειναι το νησι και για ζευγαρια και για παρεες και για ολους!!!):clap::clap:!!οι θαλασσες στην πλειοψηφια τους ειναι ρηχες και οι παραλιες οργανωμενες!!!
1)υπαρχουν διαφορες θαλασσιες εκδρομες που οργανωνουν διαφορες εταιρειες..διαλεγεις και παιρνεις..στο λιμανι αν θυμαμαι καλα, εχει ολα τα ταξιδιωτικα γραφεια στην σειρα, κανεις περατζαδα, σου λεει το καθενα τι εκδρομες εχει, τιμες, ωρες, παροχες κτλ και διαλεγεις..εμεις θυμαμαι ειχαμε επιλεξει μια απο τις 2 εταιρειες που ειχαν μεγαλα πλοια (voutirakos λεγοταν αν θυμαμαι καλα) γιατι με πιανει ναυτια γενικα και θεωρησα οτι οσο πιο μεγαλο το πλοιο τοσο λιγοτερο θα κουναει (πραγματι, δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα)..μαλιστα, επιλεξαμε 2 διαφορετικες εκδρομες της ιδιας εταιρειας για 2 διαφορετικες μερες..
η μια ηταν η κλασικη πολυωρη εκδρομη που σε παει στις σπηλιες και στο ναυαγιο..το καραβι ηταν μεγαλο, ειχε και ευρυχωρο εσωτερικο χωρο να κατσεις για να μην σε βαραει ο ηλιος και εξωτερικο (εγω εννοειται εκει εκατσα και ψηθηκα κανονικα..:haha:)..ειχε παρα πολλους ξενους, που ειχαν και μωρακια μαζι τους!τωρα, γνωμη μου ειναι οτι μια τετοια εκδρομη ισως ειναι κουραστικη για μικρο παιδακι..απο την αλλη, εσυ ξερεις καλυτερα τις αντοχες του παιδιου!
η αλλη εκδρομη που καναμε ηταν με την ιδια εταιρεια, ομως με μικροτερο καραβακι και πολυ λιγοτερο κοσμο..ηταν 3ωρη ή 4ωρη (ακριβως δεν θυμαμαι..;)) και μας πηγε στις σπηλιες και στο μαραθονησι!!ισως κατι τετοιο να ηταν πιο βολικο για παιδακι!προσοχη ομως, γιατι νομιζω οτι αυτη η εκδρομη γινεται μονο 2 μερες την εβδομαδα..
αυτο βεβαια το βλεπεις οταν φτασει η ωρα!

2) για το Πέτρινο Πάρκο Ασκός εχω να πω μονο τα καλυτερα!να πατε οπωσδηποτε!!εμεις ειχαμε ενθουσιαστει!!προκειται για ιδιωτικη επιχειρηση, ολο το παρκο ειναι πολυ προσεγμενο, οι συνθηκες στις οποιες ζουνε τα ζωα ειναι το κατι αλλο, ολα πεντακαθαρα και φτιαγμενα με μερακι!!ειναι ξεκαθαρο οτι οι ανθρωποι που ασχολουνται με αυτο αγαπανε αυτο που κανουν πολυ!!εγω τους εδινα συγχαρητηρια!!το αντιτιμο θυμαμαι ηταν υψηλο, αλλα αξιζε τον κοπο!!ειναι σαν μια μεγαλη φαρμα!καποια απο τα ζωα κυκλοφορουν ελευθερα και οι ανθρωποι του παρκου σου δινουν φαι για να τα ταισεις!!χαρακτηριστικα θυμαμαι τα μικρα ελαφακια που χαιδεψα και τα ρακουν(μεγαλοι κλεφτες) που ταισα μεγαλη ποσοτητα τροφης...

3)δεν εχω ακουσει τιποτα για αυτο..βεβαια το παραξενο θα ταν να ειχα ακουσει..αν εφθανε η χαρη μου και σε παιδοτοπο..:shock:!!

ο,τι αλλο χρειαστεις για ζακυνθο (ξενοδοχειο, παραλιες, φαγητο κλπ) πες μου!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 3!!! :D


Latina, δηλαδή Μπλε Σπηλιές-Ναυάγιο δεν παίζει σε μικρότερης διάρκειας version, μόνο πολύωρη? :roll:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 3!!! :D


Latina, δηλαδή Μπλε Σπηλιές-Ναυάγιο δεν παίζει σε μικρότερης διάρκειας version, μόνο πολύωρη? :roll:
απ' ο,τι θυμαμαι οχι..αλλα δεν παιρνω κι ορκο..πανε και 3 χρονια και εγω εχω μνημη χρυσοψαρου..:roll::roll:..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
δηλαδή Μπλε Σπηλιές-Ναυάγιο δεν παίζει σε μικρότερης διάρκειας version, μόνο πολύωρη? :roll:

Πολύ παλιά, πριν γίνει αξιοθέατο το ναυάγιο, υπήρχαν μικρά καραβάκια που έφευγαν από το παραλιακό χωριό Αγιος Νικόλαος στα βόρεια του νησιού μετά τις Βολίμες, με προορισμό μόνο τις σπηλιές.
Ψάξε το μήπως φθάσετε με αυτοκίνητο μέχρι εκεί και αν υπάρχουν τοπικές εκδρομές από τον Αγιο Νικόλαο με μικρότερη διάρκεια ταξιδιού με το καραβάκι.

Βέβαια αν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο, τα καραβάκια θα είναι αρκετά μικρότερα από αυτά που ξεκινούν από το κεντρικό λιμάνι στη χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom