Ζάκυνθος

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εχουν δίκιο, θα δυσκολευτείτε χωρίς αυτοκίνητο, ιδίως αν θέλετε να δείτε και άλλα μέρη.
Πάντως μπορείτε να κάνετε τον περίπλου του νησιού με τοπικά καράβια και να βουτήξετε σε αρκετές παραλίες και στο εκπληκτικό ναυάγιο.
Προσυπογράφω για Βασιλικό, το Τσιλιβί (οικιστικά) λίγο κιτς, οκ παραλία
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η Ζάκυνθος είναι μεγάλο νησί και χρειάζεται οπωσδήποτε αυτοκίνητο.

Η χώρα καταστράφηκε με το σεισμό του 1953 και η ανοικοδήμησή της δεν ήταν και ό,τι καλύτερο.

Το Αργάσι ποτέ δεν είχε καλή θάλασσα και παραλία. Πλέον είναι μόνο τουριστικά μαγαζιά, μπαρ και κλαμπς.

Το Τσιλιβί κάποτε ήταν μια τεράστια άδεια και ρηχή παραλία και πίσω της καλλιέργειες. Τώρα συνεχίζει να είναι τεράστια και ρηχή, αλλά με τέσσερις σειρές ομπρέλες και ξαπλώστρες από άκρη σε άκρη και οι πίσω καλλιέργειες έγιναν μικρές ή μεγαλύτερες ξενοδοχειακές μονάδες.

Ο Βασιλικός δεν είναι μόνο μια παραλία, αλλά μια μεγαλύτερη περιοχή με αρκετές όμορφες παραλίες. Κρατά ακόμα τη γοητεία του και οι παραλίες και τα νερά είναι από τα καλύτερα εύκολα προσβάσιμα στο νησί.
Χωρίς αυτοκίνητο όμως δε θα μπορείτε να απολαύσετε τις παραλίες και δε θα μπορείτε να πάτε και σε άλλες περιοχές για διασκέδαση, οπότε μπορεί και να πήξετε άσχημα.
 

nastazia85

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
διακοπες στη ζακυνθο 2011

Καλησπέρα παιδια! Είμαι νεα στο φορουμ αν και έχω ενημερωθεί για άλλους προορισμούς (οι περυσινές πληροφορίες του φορουμ για την Πάργα ήταν κατατοπιστικότατες:cool:). Σκεφτόμαστε φέτος να επισκεφθούμε την Ζάκυνθο και θα ήθελα την γνώμη σας και τις πληροφορίες σας για το νησι. Βασικότερο ερώτημα των ημερών αν είναι οικονομικό (είχα ακούσει για 15 ευρω το ποτό, ισχύουν τέτοιες τιμές?). Επίσης, που θα ήταν καλύτερα να μείνουμε, στην Χώρα ή σε κάποιο χωριό της Δυτικής πλευράς; (διάβασα οτι είναι ωραιότερη) Γενικότερα όποια πληροφορία μας δώσετε θα είναι πολύ χρήσιμη! Σας ευχαριστώ πολύ...:)
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
ωραίο νησί η ζάκυνθος στην συνιστώ οι καλύτερες παραλίες ειναι στην περιοχή του βασιλικού εγω προτιμώ το πορτο ζορο επισης και η μπανανα ειναι πολύ καλή οπως και ο γερακας οι τιμές ειναι φυσιολογικές ,στην πόλη δεν υπαρχουν πολλά ξενοδοχεία και δεν πίστευω πως αξίζει να μείνετε εκει προτίμησε για διαμονή βασιλικό και αργάσι το οποιο ειναι κεντρικά και συγκεντρωνει και την διασκέδαση του νησιού για το καλοκαίρι αλλιώς εναλλακτικά το καλαμάκι είναι μια καλή λύση επίσης το νησί χρειάζεται αυτοκίνητο τα λεωφορεία δεν τα βρίσκω ιδιαίτερα εξυπηρετικά τελος μπορείται να κάνετε και τον γύρο του νησιού με καραβάκι που σταματάει και για μπάνιο στο ναυάγιο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
Από την μεριά του Βασιλικού και μετά οι παραλίες είναι αμμουδερές και κοσμικές... Μην αδικείτε αυτές που βρίσκονται και στην άλλη μεριά του νησιού -Πόρτο Λιμνιώνας, Πόρτο Βρώμη- είναι απόκρημνες με κρυστάλλινα νερά και ελάχιστο κόσμο!
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Από την μεριά του Βασιλικού και μετά οι παραλίες είναι αμμουδερές και κοσμικές... Μην αδικείτε αυτές που βρίσκονται και στην άλλη μεριά του νησιού -Πόρτο Λιμνιώνας, Πόρτο Βρώμη- είναι απόκρημνες με κρυστάλλινα νερά και ελάχιστο κόσμο!
για το πόρτο λιμνιώνα και πόρτο βρώμη θα συμφωνήσω απλα τις θεωρώ πιο ψαγμένες επιλογές οπως τονίζεις και εσυ και η διαδρομή πήγαινοντας εκει είναι εξαιρετική μια καλή επιλογή για μπάνιο είναι και το μαραθωνήσι το νησάκι της χελώνας στο κόλπο του λαγανά γενικά οι παραλίες στη ζάκυνθο ειναι ρηχές με αμμο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
για το πόρτο λιμνιώνα και πόρτο βρώμη θα συμφωνήσω απλα τις θεωρώ πιο ψαγμένες επιλογές οπως τονίζεις και εσυ και η διαδρομή πήγαινοντας εκει είναι εξαιρετική μια καλή επιλογή για μπάνιο είναι και το μαραθωνήσι το νησάκι της χελώνας στο κόλπο του λαγανά γενικά οι παραλίες στη ζάκυνθο ειναι ρηχές με αμμο.
Ναι, συμφωνώ για Μαραθονήσι (στο νησάκι της χελώνας δεν έχω πάει) και μία ακόμα που πριν δεν θυμόμουν το όνομά της είναι η παραλία Ξύγκια!!! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Από την μεριά του Βασιλικού και μετά οι παραλίες είναι αμμουδερές και κοσμικές... Μην αδικείτε αυτές που βρίσκονται και στην άλλη μεριά του νησιού -Πόρτο Λιμνιώνας, Πόρτο Βρώμη- είναι απόκρημνες με κρυστάλλινα νερά και ελάχιστο κόσμο!
...με πολλά καραβάκια και βαρκούλες όμως,που χαλάνε πολύ την ευχαρίστηση της βουτιάς στα απίθανα-κατά τα άλλα-νερά τους.Τελικά είναι προτιμότερο να τις απολαμβάνεις από ψηλά,από το να προσπαθήσεις να κολυμπήσεις με "σλάλομ".
 

nastazia85

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σας ευχαριστω πολύ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες...έκανα και μια έρευνα στο διαδίκτυο και πραγματικά έχω κολλήσει με το νήσι...τόσο πολύ που ήδη ετοίμασα τον δικό μας ταξιδιωτικό οδηγό για το τι και πότε θα το επισκεφθούμε..το πήραμε απόφαση...φέτος για διακοπές θα ψηφίσουμε ζάκυνθο!!!!! 7μέρες στο απέραντο γαλάζιο.. Θα επανέλθω με εντυπώσεις μόλις επιστρέψω...ελπίζω να βρούμε κάποιο κατάλυμμα για τον Αύγουστο.. Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!
 

sarek

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
Γεια χαρά και από 'μένα, διαβάζω με ενδιαφέρον τα της Ζακύνθου μιας και σκέφτομαι να την επισκεφτώ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κανείς να γυρίσει κανείς το νησί -ή τουλάχιστον να δει όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη- σε 5-6 μέρες χρησιμοποιώντας μηχανάκι και όχι αυτοκίνητο. Θα νοικιάσω δίτροχο και γενικά η προσέγγισή μου είναι να πηγαίνω σε 2-3 παραλίες την ημέρα χωρίς να έχω το άγχος της πρόσβασης και του πάρκινγκ. Να σημειώσω ότι στη Λευκάδα η παραπάνω προσέγγιση δούλεψε ικανοποιητικά για το μέγεθος του νησιού.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καλησπέρα φίλε Sarek! Πέρυσι επισκέφθηκα το νησί με τον καλό μου 4 μέρες και το γυρίσαμε οοοοοόλο με ένα μηχανάκι!!!Ναι ναι όλο!Δεν είναι μεγάλο νησί,το οδικό δίκτυο πολύ καλό και.....κάθε λίγα χιλιόμετρα τσουπ και μια παραλία!Βέβαια το πρόγραμμα είχε εγερτήριο στισ 10 και σερύ μέχρι το βράδυ εξερεύνηση του νησιού.Όλες οι παραλίες της Ζακύνθου είναι υπέροχες.Θα σου πρότεινα να πας οπωσδήποτε δυτικά(πόρτο Βρώμη,Λιμνιώνα) και σίγουρα να πας και να πάρεις καραβάκι για γαλάζιες σπηλιές αλλά και νότια στις σπηλιές του Κεριού(κι εκεί με καραβάκι από τον Αγ.Σώστη.Αν είσαι τυχερός στη διαδρομή θα δείς και την καρέτα καρέτα!Σταματάει πάντα ο καπετάνιος για να την φωτογραφίσουν οι τουρίστες.Όποιαδήποτε άλλη πληροφορία,στη διάθεσή σου !
 

sarek

Member
Μηνύματα
10
Likes
10
annoulita100 καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση και για τις επιπλέον πληροφορίες. Βλέπω υπάρχουν κι άλλοι που ακολουθούν παρόμοιο πρόγραμμα στις διακοπές τους. :) Η μόνη μας διαφορά είναι ότι εγώ την εξερεύνηση την λήγω με την δύση του ηλίου, από τη μία επειδή μας κόβει η άγρια λόρδα με τη γυναίκα και από την άλλη επειδή ψιλοφοβάμαι να οδηγώ σούρουπο-βράδυ σε άγνωστους δρόμους. Είναι παρήγορο ότι το οδικό δίκτυο είναι καλό (το ίδιο έχω να πω και για της Λευκάδας) αλλά όπως όλοι ξέρουμε, οι απανταχού ντόπιοι έχουν άλλη προσέγγιση στην οδήγηση, λίγο τρομαχτική και δυνητικά επικίνδυνη για εμάς τους επισκέπτες που έχουν επιλέξει μοτοσικλέτα για τις μετακινήσεις τους.

Κρατάω τις προτάσεις σου για παραλίες και εξορμήσεις και μελετάω και των άλλων φίλων που έχουν ήδη γράψει. Τις χελώνες τις συμπαθεί πολύ η γυναίκα μου και θα ξετρελαινόταν αν έβλεπε κάποια δια ζώσης. Εγώ πάλι, έχω ένα κόλλημα με την παραλία που είναι το γνωστό ναυάγιο. Πριν καμιά δεκαριά χρόνια την είχα σε αφίσα κρεμασμένη στον τοίχο απέναντι από το κρεβάτι μου ώστε να είναι το πρώτο πράγμα που έβλεπα το πρωί όταν ξυπνούσα για να ξεκινά όμορφα η μέρα μου.

Η επόμενη κρίσιμη ερώτησή μου είναι ποιό μέρος να επιλέξω για βάση. Προσανατολίζομαι για Τσιλιβί, αλλά ακόμα είναι υπό μελέτη το όλο ζήτημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom