Γενικά Ζευγαράκια...hotels and restos in Asia... by traveller...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άντε να φύγουμε λίγο από την αγαπημένη μου Ευρώπη και να πάμε στη λατρευτή Ιαπωνία... Επόμενη στάση Tokyo...

Στο Tokyo η επιλογή μου φυσικά ήταν ένα καλό και φτηνό ryokan... το ANNEX KATSUTARO RYOKAN αγγίζει το τέλειο... είναι φτηνό, είναι πεντακάθαρο, είναι ryokan, θα ζήσεις την ιεροτελεστία των μπάνιων, είναι σε καλή γειτονιά και αν έχεις το πάσο των σιδηροδρόμων ο σταθμός είναι ούτε 10 λεπτά περπάτημα... μοναδικό του μείον το απρόσωπο του χώρου, αλλά μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας...

Annex KATSUTARO Ryokan

Όταν η κόρη του Κουροσάβα ανοίγει ένα εστιατόριο το μέρος δεν μπορεί παρά να είναι υπέροχο... σαν παλιό Γιαπωνέζικο πανδοχείο 200 χρόνια πριν... μην ακούτε αυτά που λένε για το σούσι... οι Γιαπωνέζοι ξέρουν και τρώνε καλό κρέας... πηγαίνετε και θα δείτε... υπολογίστε 50? με 55? το άτομο... ακριβά θα μου πείτε... ίσως αλλά δεν πας κάθε μέρα στο Τόκιο...

Nagatacho Kurosawa

Y.Γ. Πάρτε και κάτι πολύ ψαγμένο... το μέρος λέγεται SOMETARO και μου το σύστησαν ντόπιοι... το φαί και φτηνό είναι και super... δυστυχώς το site είναι στα Γιαπωνέζικα και δεν θα βγάλετε άκρη... πάρτε λοιπόν την διεύθυνση από το Frommers και καλή όρεξη...

Sometaro Review at Frommer's

Προς τους διαχειριστές...
Επειδή το πράγμα ξεφεύγει από την Ευρώπη μήπως θα έπρεπε να μεταφέρουμε το topic κάπου αλλού?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Θα ηθελες να προσθεσεις κατι για Βangkok και Kuala lumpur?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η Luang Prabang είναι μια αισθητική φαντασμαγορία... και το λέω εγώ που οι σχέσεις μου με την Ασία, αν εξαιρέσουμε την τεράστια Ιαπωνία, είναι από ψυχρές έως τεταμένες...είναι σχεδόν αδύνατον να μένεις αδιάφορος μπροστά σε αυτή την τόσο διακριτική γοητεία που εκπέμπει... αναδύει την αύρα της Ινδοκίνας, αλλά το φινετσάτο Γαλλικό ρετούς που έχει υποστεί την κάνει να ξεχωρίζει, να διαφέρει... το πάντρεμα των τουκ τουκ και των υπέροχων πορτοκαλόχρωμων μοναχών ταιριάζει απόλυτα με τα boutique ξενοδοχεία και το γαστριμαργικό παραλήρημα των Γαλλόφερτων εστιατορίων... η πόλη με κέρδισε γιατί συνθέτει... δεν είναι μια ψυχρή πόλη μουσείο με ακαδημαϊκή ομορφιά, αλλά ένας ζωντανός οργανισμός που αφομοιώνει, δημιουργεί, εξελίσσεται... σίγουρα πολλοί θα προτιμούν την προ δεκαετίας και βάλε χαμένη πολίχνη που ξεχώριζε για τους ναούς τους θρύλους τις παραδόσεις της... εγώ διαφωνώ... το τουριστικό μπόλιασμα έχει πατινάρει υπέροχα την γοητεία της χωρίς να αφαιρέσει τίποτε από την αυθεντικότητα της... η Luang Prabang μου αρέσει γιατί ακροβατεί υπέροχα ανάμεσα στο μυθικό παρελθόν της και το ζωντανό μέλλον της... είθε να συνεχίσει έτσι και το τουριστικό τσουνάμι που έχει διαβρώσει πόλεις και πόλεις να την αφήσει ανέγγιχτη... στο χέρι των ανθρώπων που την αγαπάνε και την φροντίζουν είναι...

Το αεροδρόμιο είναι μικρό... το Fooker που μας πέταξε από το πολύβουο Ηanoi ίσα που καταφέρνει να απογειωθεί και να προσγειωθεί... visa on arrival με μια πρόσφατη φωτό και έτσι απλά είσοδος στην Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος... κοντοστεκόμαστε στο λιλιπούτειο information desk ρωτώντας για ταξί... 15$ και σε λιγότερο από δέκα λεπτά βρισκόμαστε στο ενδιαίτημα μας... ίδια απόσταση στο γυρισμό με παραδοσιακό τουκ τουκ και φιλικό παζάρι στα 6$... το παζάρι είναι τρόπος ζωής στην Ινδοκίνα... τουκ τουκ από το αεροδρόμιο προς την πόλη δεν υπάρχει... οι αρχές προστατεύουν τους ταξιτζήδες απαγορεύοντας την είσοδο των τουκ τουκ στο αεροδρόμιο... τα 15$ κατατίθενται υπέρ βωμών, εστιών ταξιτζήδων και καθεστώτος...

Το Lotus Villa είναι μια διακριτική υπερπαραγωγή διαμονής... στο σωστό μέγεθος, καμιά δεκαπενταριά δωμάτια, κέντρο απόκεντρο, δυο βήματα από το κεντρικό νυφοπάζαρο και από την ήσυχη βοή της "παραλίας" του ποταμιού, χαμένο ανάμεσα σε μπανανιές και λοτούς και ω του θαύματος Αυστραλιανών και όχι Γαλλικών συμφερόντων... το δωμάτιο απέριττο, σύγχρονο, γοητευτικό... το μπάνιο ευρύχωρο με άφθονο ζεστό νερό... η προπέλα στο ταβάνι συμπλήρωνε την όλη αποικιοκρατική εσάνς... καμιά αισθητική παραφωνία... όλα όπως πρέπει να είναι...

Ο καιρός σύμμαχος στην πρώτη μας βόλτα... δίχως ίχνος υγρασίας, με μια μικρή υποψία ζέστης... ξεχυθήκαμε... δεκάδες μοναχοί βουτηγμένοι στα πορτοκαλί περπατούν αενάως στην πόλη πολιορκώντας τους δεκάδες βουδιστικούς ναούς που βρίσκονται παντού...

Ο κεντρικός δρόμος απαστράπτων... γεμάτος φινετσάτες μπουτίκ ένδυσης, αμφιβόλου αισθητικής καταστήματα με χειροτεχνήματα και τουριστικές υπηρεσίες, τοπικά φτηνομάγαζα με είδη πρώτης ανάγκης και κάθε λογής και γούστου εστιατόρια... αυτό το υπέροχο μπαστάρδεμα που λέγαμε πιο πάνω που κάνει την πόλη μοναδική...

Περπάτημα, φωτογραφίες και στο τέλος πείνα... ψάξαμε για το Tamarind... άψογης αποικιοκρατικής αρχιτεκτονικής εστιατόριο με θέα το ποτάμι και ψαγμένη Λαοτινή κουζίνα μπολιασμένη με Γαλλικές επιρροές... κολοκυθόσουπα με ριζογκοφρέτα και μια υπέροχη γρανίτα καρπούζι με τσίλι... ανεκτίμητη γευστική εμπειρία αξίας τεσσάρων ευρώ ...

Στους τροπικούς νυχτώνει νωρίς... στις επτά ήταν ήδη σκοτάδι... βγήκα από τον απογευματινό μου λήθαργο, έκανα ένα τονωτικό κρύο μπάνιο και προχώρησα ξανά προς το κέντρο της πόλης... η πλήρης μεταμόρφωση... η μεσημεριανή γαλήνη είχε δώσει την θέση της σε μια βραδινή αγοραστική φρενίτιδα... η μεγάλη νυχτερινή αγορά κατέκλυζε την πόλη... οι επαϊοντες μιλούν για την εντυπωσιακότερη στην Ινδοκίνα... μάλλον θα συμφωνήσω... τουρίστες και ντόπιοι γελούν, γοητεύονται, παζαρεύουν… ποιότητα, φινέτσα, κιτς και σκουπίδια συνυπάρχουν σε αυτή την τόσο ξεχωριστή αυλή του Αλί Μπαμπά…

Λαγοκοιμόμουν μέσα σε μια πορτοκαλί ομίχλη… δεκάδες μοναχοί τυλιγμένοι σε πορτοκαλί σαλβάρια βάδιζαν προς τη μεγάλη στούπα… ο μονότονος ήχος των κυμβάλων πρέπει να με ξύπνησε… έξη παρά πέντε… ντύνομαι πρόχειρα, οπλίζω την μηχανή μου και βγαίνω… ακριβώς έξω από το ξενοδοχείο η μεγάλη πομπή έχει ξεκινήσει… νωρίς το πρωί οι μοναχοί βαδίζοντας προς τον μεγάλο ναό εξασφαλίζουν τα προς το ζην… εισπράττουν το ρύζι το επιούσιο από υπερήλικες θεοσεβούμενες κυρίες σχηματίζοντας μια εντυπωσιακή πορτοκαλί ουρά… το όλο σκηνικό είναι το υπέρτατο high light της διαμονής στην Luang Prabang…

Η πιρόγα μας ακροβατούσε ανάμεσα στα ρεύματα του ποταμού… ο νεαρός καπετάνιος δέχθηκε τα παζάρια και μας ξεναγούσε στις ομορφιές του Mekong… πιτσιρικάδες που πλατσούριζαν στα θολά νερά , ψαράδες που ψάρευαν , γυναίκες που έπλεναν και μαγείρευαν… γέλια, φωνές, χαιρετούρες… η αληθινή, δύσκολη μα ξένοιαστη ζωή των ντόπιων μακριά από τα πρέπει και τα θέλω των δυτικών…

Τρεις ώρες αργότερα καβαλούσαμε το τουκ τουκ και τρέχαμε να προλάβουμε την πτήση μας για το Hanoi… η μαγική Luang Prabang ήταν πια παρελθόν…
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μοναδικά αντικειμενική η ταξιδιωτική ματιά του traveller!!
φταίω εγώ τώρα αν μείνω κανένα μήνα στην Luang Prabang??
Περιμένομε και ιστορία έτσι οπως ξέρεις να μας περιγράφεις τα καλύτερα που βλέπεις!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Έσπασε ρεκόρ παραμονής όμως, μιάμιση ολόκληρη μέρα ο μπαγάσας...
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Καλέ γράψε και άλλα ...
τόσο όμορφες εικόνες ... κρίμα να μην τις μεταφέρεις!
Θέλουμε και Halong Bay ... :D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
traveller συγχαρητηρια!! μεσα απο το κειμενο σου μας εδωσες ομορφες εικονες και ρυθμους ζωης της Luang Prabang.Παντα τετοια.

Ανυπομονω να βρεθω και γω συντομα εκει.

Καλη προσαρμογη.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Τα προς το ζην των μοναχών είναι μόνο ρύζι?

Εννοείται ότι κι εγώ περιμένω Hanoi;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ιδιαίτερα σ' αυτό,παίζουν καλές και σταθερές τιμές σχεδόν όλο το χρόνο για Hanoi με καλά transfer.

Καλά τα λές αλλά δεν αναφέρομαι σε τιμές που είναι εκνευριστικά φθηνές αλλά για seat pitch IFE ,φαγητό
Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για τον traveller που ταξιδέυει με μεζούρες και μετράει διαστάσεις καθισμάτων ,σχολιάζει τα ιτπάμενα κορίτσια ,μετράει πληρότητες και ελέγχει πάντα τις τουαλέτες :)

Κλασικός traveller δηλαδή :haha::haha:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Παρεμβαίνω στο θέμα του traveller γιατί μόλις διάβασα ένα άρθρο που μπορεί να ενδιαφέρει αρκετούς επισκέπτες του Hong Kong. Φαίνεται ότι τα νέα εστιατόρια με αστέρι Michelin στην περιοχή είναι πολύ, πολύ, πολύ οικονομικά. Όποιος δοκιμάσει ας μας πει!

Hong Kong supper stars - Food - How To Spend It
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom