Ζητείται...επιθυμία για ταξίδι πέρα μακρυά..

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Επειδή αφήνεις ανοικτό και το ενδεχόμενο της Ασίας, αν τελικά αποφασίσεις να κινηθείς ανατολικά η χώρα που θέλεις είναι η Ιαπωνία. ( αρκεί να μην πας καλοκαίρι.) Κατά τ΄άλλα, θα υπερκαλύψει τις απαιτήσεις σου.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
ΟK, θα ακουστεί τρελό, αλλά η Αυστραλία πως σου φαίνεται?

ΥΓ αν υπάρχει βεβαίως βεβαίως το οικονομικό και η διάθεση για ενα τόσο μακρινό ταξίδι...
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Επειδή αφήνεις ανοικτό και το ενδεχόμενο της Ασίας, αν τελικά αποφασίσεις να κινηθείς ανατολικά η χώρα που θέλεις είναι η Ιαπωνία. ( αρκεί να μην πας καλοκαίρι.) Κατά τ΄άλλα, θα υπερκαλύψει τις απαιτήσεις σου.
;) οντως η Ιαπωνια ήταν στις σκέψεις μου έχω και μια φίλη εκεί αλλά είναι και η ραδιενέργεια στη μέση, τι θα τρώω; :cool: η φίλη μου λέει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν ξέρω...πόσες μέρες θέλει λες και ποιες πόλεις?ευχαριστωωω
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ΟK, θα ακουστεί τρελό, αλλά η Αυστραλία πως σου φαίνεται?

ΥΓ αν υπάρχει βεβαίως βεβαίως το οικονομικό και η διάθεση για ενα τόσο μακρινό ταξίδι...
το ποσο που λεω να διαθεσω θα είναι 3-4 χιλ. το μόνο που θέλω είναι να αποζημιωθώ και να μη μετανιώσω γι'αυτο και το "ψειρίζω" τόσο!
Η Αυστραλία είναι καλή περιπτωση αλλά θελει κανα μήνα να τη δεις !!?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Καναδά και Αλάσκα... Εκεί να πας. Εγώ ψάχνομαι προς τα κει, μάλλον περισσότερο προς Αλάσκα. Αλλά είναι ακριβό ταξίδι...
εχεις ιδεα για το ποσο ακριβο ειναι και ποσες μερες θελει?καμια 15αρια υπολογιζω να πάρω..
Τον Καναδα τον ειχα απο μικρη στο μυαλο μου αλλά για κανενα μερος δεν μπορω να πω-ναιιιιιιιιιιιιιι σε 1 χρονο π.χ. θα ειμαι ........εκει!με λιγα λογια με το ζορι το κανω αλλα νιωθω οτι πρεπει να το κανω γιατι η ζωη ειναι μικρη εξαλλου μπορει να εκπλαγω ευχαριστα!:D
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
ΟK, θα ακουστεί τρελό, αλλά η Αυστραλία πως σου φαίνεται?

ΥΓ αν υπάρχει βεβαίως βεβαίως το οικονομικό και η διάθεση για ενα τόσο μακρινό ταξίδι...
Το να παει καποιος Αυστραλια δεν ακουγεται καθολου τρελλο....
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Πες μας λίγα πράγματα παραπάνω..... Θες αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία, θες φύση, θες μεγάλες πόλεις(μαγαζιά, καφε, ιστορικά κέντρα) ή επαρχία;
Όσο για το κρύο - ζέστη τι και πόσο;
Επίσης σημαντικό είναι να ξέρεις απο την αρχή αν θες πολλές ανέσεις ή μπορείς να συμβιβαστείς και με λίγο πιο δύσκολα πράγματα.
προτιμω το κρυο, τη ζεστη την απεχθανομαι, λατρευω τη φυση, τα μουσεια οχι πια, ναιιι στη φυση, την αρχιτεκτονικη, τα μαγαζια!ε δε ζητησα και τιποτα!
για να σου δωσω να καταλαβεις το λατρεμενο μου μερος ειναι το Λονδινο..!uk και ιρλανδια συμβολιζουν για μενα αυτο που ονομαζω "σπιτι"!
Οσο για ανεσεις?Οχι!ενα κρεβατι σε ασφαλη περιοχη ειναι αρκετο, επισης ειμαι μπακπακερ στυλ δεν θα εβαζα ποτε βαφτικα και τακουνι στην τσαντα μου :D πολυυυυυ περπατημα αλλά η ΑΣΦΑΛΕΙΑ παιζει σημαντικο ρολο για μενα γι' αυτο νομιζω θα αναγκαστω να παω σαν προβατο σε γκρουπ!ΟΙΜΕ ΚΑΤΑΝΤΙΑΑ
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Μπα δεν τρελαινομαι για ουρανοξυστες τρελαινομαι ομως για ψωνια!Ηλεκτρονικά ομως δεν μπορείς να φέρεις, σωστα??Είναι δελεαρ παντως οι τρελες τους εκπτωσεις!
την εχω στη λιστα αλλα αρκετα χαμηλοτερα, δυστυχως δεν ειμαι φαν της Αμερικης!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
εχεις ιδεα για το ποσο ακριβο ειναι και ποσες μερες θελει?καμια 15αρια υπολογιζω να πάρω..
Τον Καναδα τον ειχα απο μικρη στο μυαλο μου αλλά για κανενα μερος δεν μπορω να πω-ναιιιιιιιιιιιιιι σε 1 χρονο π.χ. θα ειμαι ........εκει!με λιγα λογια με το ζορι το κανω αλλα νιωθω οτι πρεπει να το κανω γιατι η ζωη ειναι μικρη εξαλλου μπορει να εκπλαγω ευχαριστα!:D
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις... 15 μέρες είναι καλά, τα αεροπορικά είναι ακριβά και πρέπει να έχεις οργανώσει τέλεια τον χρόνο σου σχετικά με το τι θέλεις να δεις, γιατί μιλάμε για μεγάλες αποστάσεις.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Την Μαδέρα την έχεις σκεφτεί; Μπορεί να μην είναι υπερατλαντικό ταξίδι, αλλά καλύπτει:
-δεν σκας στη ζέστη
-φύση έχει όση θες
-δεν τρως όλη τη μέρα σε μουσεία
-από αρχιτεκτονική, εξαρτάται τι θες
-απλά δεν έχει ψώνια
Έχει αναρτηθεί ήδη μια ταξιδιωτική ιστορία στο forum νομίζω, ελπίζω κι εγώ να βρω χρόνο τον Απρίλη να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου. 15 μέρες και 3000 ευρώ είναι πολλά γι αυτό το ταξίδι.

Παρόλαυτά, αν επιμένεις σε κάποιο από τους άλλους προορισμούς, εγώ θα πήγαινα ή Δυτική Ακτή ΗΠΑ ή Ιαπωνία (για Αυστραλία τα 3000 μου φαίνονται οριακά). Εμπειρία πιστεύω θα είναι και το Περού, αλλά νομίζω χρειάζεται αρκετή περισσότερη προετοιμασία το ταξίδι σε σχέση με ΗΠΑ ή Ιαπωνία.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Την Μαδέρα την έχεις σκεφτεί; Μπορεί να μην είναι υπερατλαντικό ταξίδι, αλλά καλύπτει:
-δεν σκας στη ζέστη
-φύση έχει όση θες
-δεν τρως όλη τη μέρα σε μουσεία
-από αρχιτεκτονική, εξαρτάται τι θες
-απλά δεν έχει ψώνια
Έχει αναρτηθεί ήδη μια ταξιδιωτική ιστορία στο forum νομίζω, ελπίζω κι εγώ να βρω χρόνο τον Απρίλη να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου. 15 μέρες και 3000 ευρώ είναι πολλά γι αυτό το ταξίδι.

Παρόλαυτά, αν επιμένεις σε κάποιο από τους άλλους προορισμούς, εγώ θα πήγαινα ή Δυτική Ακτή ΗΠΑ ή Ιαπωνία (για Αυστραλία τα 3000 μου φαίνονται οριακά). Εμπειρία πιστεύω θα είναι και το Περού, αλλά νομίζω χρειάζεται αρκετή περισσότερη προετοιμασία το ταξίδι σε σχέση με ΗΠΑ ή Ιαπωνία.
έξοχη ιδέα η Μαδέρα, δεν μου μοιάζει πολύ με Ευρωπη αλλά ανήκει στην Ευρώπη, τελειος συνδυασμος, βημα βημα να φευγω απο europe!Μην παω ξαφνικά τερμα Θεού και βάλω τα κλάματα :bleh:
ενταξει θα το σκεφτω σφαιρικα σας ευχαριστω ολους για τις ιδεες,σε ενα χρονο ελπιζω να γινει το ταξιδι..ισως λιγο λιγοτερο!
Απο Ασία ..η Ιαπωνία φαίνεται καλύτερη περίπτωση απο την Κίνα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom