Ελβετία Ζυρίχη και πέριξ

chara18

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα σας! Αυτά τα Χριστούγεννα θα ήθελα να παω στην Ελβετια!
Εχω σκεφτεί να έχω σαν βάση την Ζυρίχη και κάθε μερα να κάνω ημερήσιες εκδρομές με αυτοκίνητο (νομίζω οτι ειναι πιο ωραιο και πιο οικονομικο)
Θα μπορουσε καποιος να μου προτείνει τα must see της Ελβετιας?
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χαρά μου να ξέρεις πάντως πως από τις 24.12 νεκρώνουν όλα καθώς και αποσύρονται σχεδόν όλες οι χριστουγεννιάτικες αγορές. Αναλόγως πόσες μέρες έχεις και μακράν την καλύτερη χριστουγεννιάτικη αίσθηση θα βιώσεις στις εξής εκδρομές:
- Βέρνη/ Λουκέρνη
- Βασιλεία - Αλσατία (χωριά Γαλλίας: Eguisheim, Kaysersberg, Riquewihr, Ribeauville)
- κρυμμένη χριστουγεννιάτικη αγορά κάτω από μια γέφυρα σε ένα φαράγγι του Μέλανα Δρυμού, Ravennaschlucht λέγεται και συνδυάζεται με Φράιμπουργκ (Γερμανία) και Κολμάρ (Γαλλία).
- και τέλος δώσε μια ευκαιρία στο Rapperswil και το St Gallen (Ελβετία) και κλείνεις την ιδια μέρα με Κωνστάντζα (Γερμανία).
Η οδήγηση είναι πανεύκολη προς όλα τα σημεία με τους αυτοκινητοδρόμους. Κίνηση μόνο θα συναντήσεις και πρόβλημα παρκαρίσματος στα χωριά της Αλσατίας, διότι είναι επαρχιακός ο δρόμος που τα συνδέει και γίνεται χαμός. Βάζουν ωστόσο λεωφορείο που τα συνδέει όλα και του δίνουν προτεραιότητα στο δρόμο. Αν αποφασίσετε, δε, να πάτε στο Μέλανα Δρυμό, παρκάρετε στο χωριό-θέρετρο Hinterzarten ή στο Himmelreich και από εκεί υπάρχουν συχνά πουλμανάκια που σε κατεβάζουν στο φαράγγι δωρεάν.

Το αυτοκίνητο σε μια τέτοια περίοδο-τοποθεσία, θα σε σώσει και η Ζυρίχη είναι πολύ καλή βάση. Αν δεν υπάρχει τόσος χρόνος ή διάθεση για τρέξιμο, βγάλτε την τελευταία επιλογή, όχι ότι δεν είναι καλή, αλλά οι άλλες είναι σημαντικότερες :)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ημερήσια που επιβάλλεται. Σαφχαουζεν καταρράκτες Ρήνου και στειν αμ ριν και καταλήγεις κονσταντζ για φαγητό πιο οικονομικό
Schaffhausen και Stein am Rhein σημειώθηκαν αλλά τους καταρράκτες πως τους αναζητώ στον χάρτη;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
για οσους πηγαινουν Ζυριχη..η Λουκερνη ειναι διπλα, και επιβαλλεται μια βολτα..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας! Αυτά τα Χριστούγεννα θα ήθελα να παω στην Ελβετια!
Εχω σκεφτεί να έχω σαν βάση την Ζυρίχη και κάθε μερα να κάνω ημερήσιες εκδρομές με αυτοκίνητο (νομίζω οτι ειναι πιο ωραιο και πιο οικονομικο)
Θα μπορουσε καποιος να μου προτείνει τα must see της Ελβετιας?
Δε θα σου προτείνω τα must see της Ελβετίας γιατί έχω πάει μόνο μόνο στη Ζυρίχη πριν χρόνια.
Θα σου προτείνω όμως να μην νοικιάσεις αμάξι για να πάς ημερήσια στο Colmar (2-2,5 ώρες) και στα χωριά της Αλσατίας ή στο Φράιμπουργκ ( ~2 ώρες) που η διαδρομή για το καθένα είναι πάνω 2 ώρες να πας και 2 για να γυρίσεις!! Αυτά τα μέρη τα βλέπεις με βάση το Στρασβούργο ή κάποια άλλη κοντινή πόλη.
Δεν είναι λογικό να διαλέξεις μια ακριβή πόλη σαν τη Ζυρίχη για διαμονή και βάση για εκδρομές και να ταξιδεύεις πάνω από 4 ώρες μέσα στο καταχείμωνο για να δεις άλλες πόλεις. Επέλεξε καλύτερα κοντινούς προορισμούς στη Ζυρίχη, όπως η Λουκέρνη, ή αλλιώς μοίρασε τις διανυκτερεύσεις σου και σε κάποια άλλη πόλη της επιλογής σου.
 

chara18

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Χαρά μου να ξέρεις πάντως πως από τις 24.12 νεκρώνουν όλα καθώς και αποσύρονται σχεδόν όλες οι χριστουγεννιάτικες αγορές. Αναλόγως πόσες μέρες έχεις και μακράν την καλύτερη χριστουγεννιάτικη αίσθηση θα βιώσεις στις εξής εκδρομές:
- Βέρνη/ Λουκέρνη
- Βασιλεία - Αλσατία (χωριά Γαλλίας: Eguisheim, Kaysersberg, Riquewihr, Ribeauville)
- κρυμμένη χριστουγεννιάτικη αγορά κάτω από μια γέφυρα σε ένα φαράγγι του Μέλανα Δρυμού, Ravennaschlucht λέγεται και συνδυάζεται με Φράιμπουργκ (Γερμανία) και Κολμάρ (Γαλλία).
- και τέλος δώσε μια ευκαιρία στο Rapperswil και το St Gallen (Ελβετία) και κλείνεις την ιδια μέρα με Κωνστάντζα (Γερμανία).
Η οδήγηση είναι πανεύκολη προς όλα τα σημεία με τους αυτοκινητοδρόμους. Κίνηση μόνο θα συναντήσεις και πρόβλημα παρκαρίσματος στα χωριά της Αλσατίας, διότι είναι επαρχιακός ο δρόμος που τα συνδέει και γίνεται χαμός. Βάζουν ωστόσο λεωφορείο που τα συνδέει όλα και του δίνουν προτεραιότητα στο δρόμο. Αν αποφασίσετε, δε, να πάτε στο Μέλανα Δρυμό, παρκάρετε στο χωριό-θέρετρο Hinterzarten ή στο Himmelreich και από εκεί υπάρχουν συχνά πουλμανάκια που σε κατεβάζουν στο φαράγγι δωρεάν.

Το αυτοκίνητο σε μια τέτοια περίοδο-τοποθεσία, θα σε σώσει και η Ζυρίχη είναι πολύ καλή βάση. Αν δεν υπάρχει τόσος χρόνος ή διάθεση για τρέξιμο, βγάλτε την τελευταία επιλογή, όχι ότι δεν είναι καλή, αλλά οι άλλες είναι σημαντικότερες :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις πληροφοριες! Θα τις μελετήσω τωρα και θα επανέλθω! Πολύ κρίμα που νεκρώνουν όλα 24/12 :( διοτι εγώ εκλεισα να πάω στο Μιλανο έτσι ώστε να είμαι στη Ζυριχη Χριστούγεννα και Πρωτοχρονια! Τώρα σκέφτομαι οτι μάλλον είναι πολλές οι μέρες και πρέπει να τις μοιράσω! Αλλά απο την άλλη δεν ξέρω αν βολεύει πολύ να νοικιάσουμε αμάξι η να πέρνουμε το τρενο για τις εκδρομές..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom