Ελβετία Ζυρίχη και πέριξ

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
εμείς δεν αλλάξαμε καθόλου μετρητά..πληρώναμε παντού με κάρτες..δεν είχαμε κανένα πρόβλημα 1 βδομάδα που κάναμε εκεί..
φυσικά είχαμε και τις κάρτες μαζί μας και αν θέλαμε τραβούσαμε από το ΑΤΜ.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Με ευρώ μπορείς, ενδεχομένως, να πληρώσεις στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης αλλά μέχρι εκεί.
Εγώ για καφέ κ φαγητό είχα πληρώσει με ευρώ κ μού έδωσαν ρέστα σε φράγκα. Απλώς πρέπει να ρωτήσεις πιο πριν αν δέχονται ευρώ.
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Εγώ για καφέ κ φαγητό είχα πληρώσει με ευρώ κ μού έδωσαν ρέστα σε φράγκα. Απλώς πρέπει να ρωτήσεις πιο πριν αν δέχονται ευρώ.
Εξαρτάται από το μαγαζί...Τα κεντρικά καταστήματα π.χ. στην Bahnhofstrasse ενδεχομένως να μην έχουν κανένα πρόβλημα με τα Ευρώ αλλά τι θα γίνει αν ταξιδέψεις λίγο πιο έξω από το κέντρο; Οι περισσότεροι δε δέχονται να τους πληρώσεις με Ευρώ. Θεωρώ ότι είναι αγχωτικό να ταξιδεύεις μέσα σε μια χώρα όπου τα πάντα κινούνται με ένα νόμισμα διαφορετικό από αυτό που βρίσκεται μέσα στο πορτοφόλι σου.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
SOS πεταω αυριο το πρωι για Ζυρίχη και ο φίλος μου έχασε το διαβατήριο του. Μας είπαν ότι μπορεις με ταυτότητα.Αλλοι μας είπαν ότι είναι ανάλογα που θα πέσεις. Μπορει να μου πει καποιος τελικα με ταυτότητα μπορεί????Χιλια ευχαριστω
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
SOS πεταω αυριο το πρωι για Ζυρίχη και ο φίλος μου έχασε το διαβατήριο του. Μας είπαν ότι μπορεις με ταυτότητα.Αλλοι μας είπαν ότι είναι ανάλογα που θα πέσεις. Μπορει να μου πει καποιος τελικα με ταυτότητα μπορεί????Χιλια ευχαριστω
Μια χαρά μπορεί και με ταυτότητα.
Αρκεί να είναι νέου τύπου
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
SOS πεταω αυριο το πρωι για Ζυρίχη και ο φίλος μου έχασε το διαβατήριο του. Μας είπαν ότι μπορεις με ταυτότητα.Αλλοι μας είπαν ότι είναι ανάλογα που θα πέσεις. Μπορει να μου πει καποιος τελικα με ταυτότητα μπορεί????Χιλια ευχαριστω
Μπορεί και με ταυτότητα. Δες εδώ
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_el.htm
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
αγαπητοι, ειμαι τωρα στο www.sbb.ch/ticketshop/b2c/warenkorb.do προσπαθωντας να κλεισω εισιτηριο για Βαντουζ (απο Ζυριχη) μετ'επιστροφης. Βαζω ωρα αναχωρησεως, προχωρω αλλα στην επιστροφη, δεν μου δινει δικαιωμα επιλογης ωρας απο το Βαντουζ για την Ζυριχη. Ξερετε αν ειναι ενταξει, αν ειναι συστημα αυτο και δεν χρειαζεται ωρα; Ευχαριστώ,

α! εχετε κατα νου κανα αλλο σαιτ για τα τραινα της ελβετιας; :)
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν πάει τρένο στη Vaduz. O κοντινότερος σταθμός (απέναντι από τα σύνορα) λέγεται Sevelen και έχει μόνο τοπικά τρένα. Είναι 3,5 Km από το "κέντρο" της Vaduz. Μια στάση πιο μακριά στην τοπική γραμμή, είτε προς το βορά είτε προς το νότο, υπάρχουν και σταθμοί με κανονικά τρένα. Ψάχνεις για Sargans ή για Buchs. Ο Σταθμός στο Buchs είναι 5.5Km από τη Vaduz.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Δεν θα επρεπε, εστω κι ετσι, να εδινε επιλογη απο Σαργκανς για Ζυριχη;


το δρομολογιο, στο λινκ που παραθετω κανει λογο για :

ZÜRICH HB - VADUZ, POST μέσωSARGANS - BUS VLM.

Ευχαριστω!









 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.416
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
παιδιά για ζυρίχη τι αξίζει να δώ και που να φάω ξέρει κανείς ;;;;;
Η Ζυρίχη είναι πραγματικά υπέροχη πόλη....Νομίζω πως αξίζει να της αφιερώσει κάποιος ένα τριήμερο ή τετραήμερο. Αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που την επισκέφθηκα για τελευταία φορά, δεν θα ξεχάσω ποτέ και θεωρώ must τα εξής:
1) Τη βόλτα στην παλιά πόλη, γεμάτη με όμορφα cafe, εστιατόρια και τον καθεδρικό Γκρος μίνστερ
2) Τη βόλτα στην bellevue platz δίπλα στη λίμνη δίπλα και από εκεί βόλτα κατά μήκος της λίμνης- θα γεμίσουν τα μάτια σας όμορφες εικόνες
3) Το μουσείο Kunsthaus- ένα από τα καλύτερα μουσεία μοντέρνας τέχνης που έχω δει- αξίζει πραγματικά και επιπλέον έχει και ωραία θέα (βρίσκεται και αυτό στην ίδια πλευρά με την παλιά πόλη δηλαδή στη δεξιά όχθη του ποταμού)
4) Το ιστορικό μουσείο της πόλης (landesmuseum) - επίσης πολύ καλό στο οποίο παίρνεις μια πολύ καλή εικόνα της ελβετικής ιστορίας. Είναι στην αριστερή όχθη του ποταμού.
5) Μια βόλτα προς την banhofstrasse και τους γύρω δρόμους στο κέντρο της πόλης με τα εμπορικά καταστήματα και τις μεγάλες ωρολογοποιίες (αν και θα σας πιάσει ίσως μια μελαγχολία βλέποντας τις τιμές)
6) Εάν είσαι fan του είδους, μια βόλτα και στο ζωολογικό κήπο της πόλης. Είναι τεράστιος και βρίσκεται στα ανατολικά της πόλης
Εάν σας περισσεύουν μέρες, αξίζει να κάνετε μονοήμερες εκδρομές προς:
a) τους καταρράκτες του Σαφχάουζεν (στο Ρήνο), βόρεια της Ζυρίχης (οι πιο εντυπωσιακοί ίσως της Ευρώπης)
b) τη μεσαιωνική πόλη της Λουκέρνης (είναι στην κεντρική Ελβετία περίπου 1 ώρα με το αυτοκίνητο από Ζυρίχη)
c) τη λίμνη της Κωνσταντίας στα ελβετογερμανικά σύνορα και πιο συγκεκριμένα στο νησάκι Μainau (τυπικά υπάγεται στη Γερμανία αλλά απέχει μόλις 1 ώρα και κάτι από Ζυρίχη) το οποίο είναι ένα νησάκι κήπος-πρότυπο περιβαλλοντικής διαχείρισης! Απίστευτη ομορφιά
Έχω γενικά πάει 2 φορές στη Ζυρίχη και νομίζω πως είναι από τις λίγες πόλεις της Ευρώπης που συνδυάζουν αρμονικά και αστική και φυσική ομορφιά. Μπορείς να σουλατσάρεις στα στενά της παλιάς πόλης και μέσα σε μισή ώρα να κάνεις βόλτα στη λίμνη ατενίζοντας τις Άλπεις!
Όσο για το φαγητό, επειδή στην Ζυρίχη έχω συγγενείς μετανάστες και με φιλοξενούσαν γενικώς δεν τρώγαμε και πολύ έξω οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πάρα πολύ. Σε λίγες πάντως περιπτώσεις που φάγαμε έξω προς τη belle-vue & την παλιά πόλη γενικά δεν θα έλεγα ότι είχαμε ξετρελαθεί τότε από την σχέση τιμής-παρεχόμενου φαγητού (ένα από τα μείον της συγκεκριμένης πόλης). Το καλό είναι ότι υπάρχουν πλέον στην παλιά πόλη αρκετά μικρά bistrot & ιταλικά εστιατόρια στα οποία φαντάζομαι ότι μπορείτε να φάτε κάπως πιο οικονομικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom