Ελβετία Ζυρίχη και πέριξ

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τελικά η Ιταλια αναβληθηκε για το καλοκαιρι...Κλείσαμε με Swiss για Ζυριχη αρχες Γεναρη. Θα μεινουμε 5 μερες. Εκτος απο Βερνη και Λουκερνη ποιες αλλες πολεις-περιοχες αξιζει να επισκεφθουμε? Η Ζυριχη ποσες μερες θελει για να πει κανεις οτι την ειδε?

Εχετε καποιον πολυ καλο ταξιδιωτικο οδηγο να μου προτεινετε?
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
5 ημέρες θα καθίσετε συνολικά; Και μέσα σε αυτό το διάστημα θέλετε να δείτε ΚΑΙ Ζυρίχη, ΚΑΙ Βέρνη ΚΑΙ Λουκέρνη;

Χμ.... δε νομίζω να τις δείτε πολύ πολύ καλά, απλώς θα πάρετε μία πολύ καλή γεύση από όλες!

Εσείς, πάντως, ξέρετε πόσο πρέπει να θέλετε να δείτε από κάθε πόλη, τι ακριβώς, κτλ...

Θα πρότεινα (αν χωράει στο ήδη φορτωμένο πρόγραμμά σας!) Βασιλεία και Biel/Bienne. Ζυρίχη δν έχω πάει ακόμη, αλλά Λουκέρνη αξίζει σίγουρα να την επισκεφθείτε μία ημέρα (δε χρειάζεται παραπάνω), όπως και η υποτιμημένη στις προτιμήσεις των τουριστών πρωτεύουσα Βέρνη. Πολύ μας άρεσε και αυτή :)

Καλό σας ταξίδι όπως και να έχει! :airplane:
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
A ναι? Εγω ειπα να παμε σε 3 πολεις γιατι μου ειπαν οτι η Ζυριχη δεν εχει κ πολλα αξιοθεατα και ειναι μικρη πολη και δεν ειναι για πολλες μερες,ετσι σκεφτηκα να μεινουμε μονο 2 μερες κ μετα να κανουμε μονοημερες σε Λουκερνη και Βερνη.

Αν και διαβασα τις ταξιδιωτικες ιστοριες για Ελβετια,θα εκτιμουσα πολυ να μου προτεινατε συγκεντρωμενα τα βασικα αξιοθεατα της Ζυριχης,γιατι παρολο που αγορασα τον καλυτερο-υποτιθεται-οδηγο της Lonely planet αναφερει μονο 3-4 αξιοθεατα και απογοητευτηκα...Μόνο αυτα ειναι;Mpoyoyoyoyoy........
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Ωραια επιλογη, Νικολετα! Πανεμορφες πολεις και περιοχή! Γνωμη μου, για Ζυριχη ειναι πολλες 2 μερες. Εχεις κοντα σου κι αλλα σπουδαια, οπως Σαφχαουζεν, Κωσταντζα, αλλα και καταπληκτικες μικροτερες πολεις οπως Ααραου πχ. Εγω βαζω 1η Βερνη με Βασιλεια,μετα Λουκερνη, Ααραου και μετα τ αλλα. Μαλλον βολευει να νοικιασετε αυτοκινητο για ολα αυτα...
Μην αρκεστεις στον τουριστικο οδηγο. Ψαξε ιντερνετ
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αυτοκινητο δεν βλεπω να νοικιαζουμε γιατι μας αγχωνει η ιδεα της οδηγησης σε μια ξενη χωρα που δεν μιλανε ολοι τουλαχιστον αγγλικα.Με τρενο θα ειναι δυσκολο να παμε Βερνη Λουκερνη κ καποια αλλη πολη?

Στη λιμνη Κωσταντζα με τρενο μπορουμε να βρεθουμε?

Η Ζυριχη εκτος απο το frauminster και την stpeterkirche εχει κατι αλλο αξιο θεας?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Αυτοκινητο δεν βλεπω να νοικιαζουμε γιατι μας αγχωνει η ιδεα της οδηγησης σε μια ξενη χωρα που δεν μιλανε ολοι τουλαχιστον αγγλικα.
Στην Ελβετία, η πλειοψηφία μιλάει αγγλικά. Δε θα έχετε πρόβλημα συνεννόησης.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Ζυρίχη – Λουκέρνη με το αμάξι είναι καμιά ώρα δρόμος. Κατ’ εμέ πιο όμορφη η Ζυρίχη (γούστα είναι αυτά…). Πολύ όμορφα είναι και στη λίμνη Κωστάντζα. Εμείς κινηθήκαμε σε κάθε διαδρομή με αυτοκίνητο. Δε νομίζω να έχετε πρόβλημα απλά να θυμάστε ότι οι Ελβετοί είναι ο ορισμός της τυπικότητας (και) στην οδήγησή τους.

Συμφωνώ με τα σχόλια των προλαλήσαντων. Πολλά μέρη σκέφτεστε για 5 μέρες… Γνώμη μου είναι πως είναι καλύτερα να πάρεις μια πιο ολοκληρωμένη γεύση για τη ζωή της κάθε πόλης από το να κάνεις απλά ένα γρήγορο πέρασμα.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
τα τρένα ειναι πολύ ακριβά...πιο λιγο θα σας στοιχισει να νοικιασετε αυτοκίνητο και θα εχετε και την ανεσή σας....εκανα πολλα χιλιομετρα περισυ τον χειμωνα και με βροχή και με χιόνι..κανενα προβλημα...μεγ'αλοι και άνετοι δρόμοι...μην φοβασαι να οδηγησεις..να εχεις σαν βαση την ζυρίχη και απο εκει ημερήσιες εκδρομές οπου σου αρέσει...όπου και να πάς ειναι τέλεια....εγω θα την επισκεφτω την ανοιξη τώρα μιας και η κορή μου θα κατοικοεδρευει απο τελος ιανουαρίου στην Βασιλεία λόγω δουλείας...
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
τα τρένα ειναι πολύ ακριβά...
Αυτό πράγματι, ισχύει... δεν είναι απλά ακριβά, είναι αρκετά ακριβά (πάντα φυσικά για το πώς φαίνεται σε εμάς τους Έλληνες)

Γενικά, δε θα έχετε κάποιο πρόβλημα στις μετακινήσεις σας αν επιλεέξτε τα τραίνα. Από ό,τι κατάλαβα, τα τρένα εκεί τα έχουν "κορώνα στο κεφάλι τους". Εννοώ, ότι παντού και πάντα, όλη την ημέρα, μετακινούνται όλοι με τρένα. Όλοι όμως.

Εγώ προχθές γύρισα από Ελβετία, και για μία διαδρομή 45 λεπτών, πλήρωσα θυμάμαι 14-15 ευρώ περίπου. Αυτό, έτσι ενδεικτικά το αναφέρω.

Και γενικά, όπου και αν πάτε, προτείνω να χρησιμοποιείτε τραμ, λεοφωρεία, τρένα, κτλ.

Ξανατονίζω, ωστόσο: Λουκέρνη ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάτε! οκ, πλάκα κάνω, απλά εμάς μας άρεσε πολύ, γι αυτό το ξαναλέω :)

μιας και η κορή μου θα κατοικοεδρευει απο τελος ιανουαρίου στην Βασιλεία λόγω δουλείας...
Ο_ο
:xmas_cheesygrin:
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Tώρα μπερδεύτηκα παιδιά...Καποιος ειπε οτι για Ζυριχη 2 μερες ειναι πολλές και καποιοι οτι σκεφτομαστε πολλα μερη για 5 μερες... Τι να υπολογιζω ?Οτι θα χρειαστει να μεινουμε ολες τις μερες Ζυριχη? Εγω λεω για 3 μερες Βερνη -Λουκερνη και Σαφχαουζεν που διαβασα κι εδω και αλλου οτι ειναι τελειο και 2 μερες Ζυριχη και παλι φοβαμαι οτι στη Ζυριχη περα απο τους ναους δεν θα εχει κατι αλλο να δουμε....Κανω λαθος?

Οσο για το αυτοκινητο ακομα αγχωνομαι να οδηγησουμε σε ξενη χωρα....ας ειναι ακριβα τα τρενα δεν πειραζει αρκει να υπαρχει προσβαση εκει που θελω να παμε....Για τα μικρα μερη (Σαφχαουζεν-Stein am Rhein-καστρο Schloss Lafen) υπαρχει τρενο ξερει κανεις?

Α και πώς παει απο κρυο? Υποφερεται ή να κανω μαζικη αγορα ισοθερμικων ρουχων?:xmas_cheesygrin:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
το πιο πολυ κρύο που εχω φάει ποτέ...περισυ 14-21 δεκεμβριου...ακομα το θυμάμαι..δεν καταφερα ουτε μια ημέρα να εχω ζεστα πόδια ...και ημουν καταλληλα προετοιμασμένη...
και σκεφτομαι και το παιδάκι μου που θα ζησει τωρα στην Βασιλεία...και θα πηγαίνω και εγω χειμωνα...αρχιζω να ξαναεξοπλιζομαι πάλι..
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
2 μερες Ζυριχη και παλι φοβαμαι οτι στη Ζυριχη περα απο τους ναους δεν θα εχει κατι αλλο να δουμε....Κανω λαθος?
τι αλλο θες να δεις δηλαδη?τι σου αρεσει να επισκεπτεσαι.? Η πολη ειναι υπεροχη. Εχει ναουσ, μουσεια, οπερα ,πλατειες, λινη, ποταμι, εστιατορια ,παρκα, Δεν ειναι και μικρη πολη, ουτε και τεραστεια. 2 μερες πιστευω καλα ειναι για να μπορεσετε να πατε και στα υπολοιπα μερη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom