Ελβετία Ζυρίχη και πέριξ

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η πολη ειναι υπεροχη. Εχει ναουσ, μουσεια, οπερα ,πλατειες, λινη, ποταμι, εστιατορια ,παρκα.
Ο οδηγος που έχω δεν αναφερει κατι για πλατειες και παρκα. Αν κανουμε μια γυρα μονοι μας θα τα βρουμε ή να αγορασω και εναν καλό χαρτη?Θα τα επισημαινει αραγε πανω?:xmas_rolleyes:

Ιωάννα οταν λες πολυ κρυο? Εχω παει Χριστούγεννα Πραγα και Βιεννη και ηταν υποφερτο...με πολύ κουκούλωμα βεβαίως,αλλά γυρνάγαμε όλη μέρα μια χαρά....πιο κρυο κι απο εκει λες?

Εξοπλισμος? Με μπουφαν του σκι θεοχοντρο,μπλουζα μαλλινη 100% σαν παπλωμα και αλλη απο κατω θα αντεξω ή να παω να παρω και ισοθερμικα ρουχα? Ισοθερμικες καλτσες χρειαζονται?Μα που θα παω ρε παιδια στην Ανταρκτικη?:xmas_cheesygrin:Είμαι βόρεια και συνηθισμένη στο κρύο μετράει αυτο?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Ο οδηγος που έχω δεν αναφερει κατι για πλατειες και παρκα. Αν κανουμε μια γυρα μονοι μας θα τα βρουμε ή να αγορασω και εναν καλό χαρτη?Θα τα επισημαινει αραγε πανω?:xmas_rolleyes:
Kοιτα ,τωρα για τον καιρο δεν ξερω τι θα βρειτε, αλλα αν εχει 0 βαθμους λογικο ειναι να μην εχεις ορεξη να τρεχεις στα παρκα. Εγω ειχα παει καλοκαιρι.
Τωρα , στο αεροδρομειο τησ Ζυριχης στις αφιξεις , εχει τουριστικες πληροφοριες, και εναι αρκετα εξυπηρετικοι και οργανωμενοι,Δινουν πληροφοριες για ολη τη χωρα, Μπορειτε να ρωτησετε οτι θελετε. θα σας δωσουν και μινι οδηγους στα αγγλικα κλπ.

Αν δεν βρειτε κατι εκει ρωτηστε και στο ξενοδοχειο, οπου θα εχουν να σας δωσουν χαρτη.
Αν δεν σας βολεψει αυτος, ε αγοραστε εναν, δεν εγινε και τπτ.:xmas_cheesygrin:
Ριξτε μια ματια και στο google πριν πατε, 2 μερες δεν ειναι πολλες, θα βρειτε να τις γεμισετε...
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Tώρα μπερδεύτηκα παιδιά...Καποιος ειπε οτι για Ζυριχη 2 μερες ειναι πολλές και καποιοι οτι σκεφτομαστε πολλα μερη για 5 μερες... Τι να υπολογιζω ?Οτι θα χρειαστει να μεινουμε ολες τις μερες Ζυριχη? Εγω λεω για 3 μερες Βερνη -Λουκερνη και Σαφχαουζεν που διαβασα κι εδω και αλλου οτι ειναι τελειο και 2 μερες Ζυριχη και παλι φοβαμαι οτι στη Ζυριχη περα απο τους ναους δεν θα εχει κατι αλλο να δουμε....Κανω λαθος?

Οσο για το αυτοκινητο ακομα αγχωνομαι να οδηγησουμε σε ξενη χωρα....ας ειναι ακριβα τα τρενα δεν πειραζει αρκει να υπαρχει προσβαση εκει που θελω να παμε....Για τα μικρα μερη (Σαφχαουζεν-Stein am Rhein-καστρο Schloss Lafen) υπαρχει τρενο ξερει κανεις?

Α και πώς παει απο κρυο? Υποφερεται ή να κανω μαζικη αγορα ισοθερμικων ρουχων?:xmas_cheesygrin:

Καταρχην Χρονια πολλα για τις ημερες που διανυουμε!

Συμφωνω για το προγραμμα στο 3-2. Βεβαια, αναλογα με τον καιρο ισως χρειαστει αλλαγες, θα το δειτε.

Τα τρενα κυριαρχουν στις συγκοινωνιες. Αλλα, οπου δε φτανουν τα τρενα υπαρχουν συνδεσεις με λεωφορεια (ακριβεια δευτερολεπτου στα δρομολογια) για μικρα μερη,χωρια ,που θα σε εξυπηρετησουν αψογα

Για κρυο δεν εχω εμπειρια μιας και πηγαινω παντα καλοκαιρι. Βλεπω ομως οτι η ντουλαπα της ξαδερφης μου (μενει μονιμα Ζυριχη) ειναι πολυ "βαρια"
Οπως και ναναι,ομως, ειναι καταπληκτικη η ομορφια που θα δουν τα ματια σου!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
εχω πάει και εγω χριστουγεννα σε βιέννη και βουδαπέστη...δεν ξέρω δεν ειχα θέμα...περισυ όμως στην ελβετία ΄κρύωσα πάρα πολύ...και οχι στο σώμα....στα ακρα. ..στα πόδια μου..ηταν παγωμενα όλες τις ημερες...εξοπλίσου καλά και προχώρα...δεν μπορείς να προβλεψεις απο τωρα τον καιρό και εξάλλου εσυ μπορεί να αντεχεις πολυ περισσότερο το κρύο απο όλους εμάς εδώ που γράφουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες....
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Tι μπορεί να περιλαμβανει ο εξοπλισμος? Ισοθερμικες καλτσες? Εχεις να προτεινεις κατι αλλο? Με μποτες ισοθερμικες καλτσες και μαλλινο καλσον ειμαι ΟΚ?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
ισοθερμικες καλτσες,μπλουζακι και κολάν ισοθερμικά και ένα καλό παπούτσι που να εχει χοντρη σόλα, αδιαβροχο και να μην γλυστραει...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Απ' ο,τι ειδα στο accuweather την πρώτη μας μέρα θα βρέχει πολύ όλη τη μέρα. Εγώ σκεφτόμουν να είμαστε όλη μερα στη γύρα αλλά το σχέδιο αλλάζει μάλλον. Τι αξιζει να κάνουμε σε εσωτερικό χώρο? Μουσείο,κάτι αλλο ίσως; Είναι η μόνη πόλη που δεν μου έρχεται κάτι για να αφιερώσεις πολύ χρόνο σε εσωτερικό χώρο...Ρώμη π.χ. τη μέρα που μας επιασε βροχη τη βγάλαμε στο Βατικανό,Βιένη στο Σομπρούν,Παρίσι στο Λούβρο,εκεί τι να κάνουμe άραγε?

Α και μια απορία συμφορουμίτες.Στο χάρτη στο προφίλ μου πώς μπορώ να προσθέσω τις χώρες που έχω επισκεφθεί;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Να ρωτησω και εγω κατι! Εχει ταξιδεψει κανεις με swiss? Είναι καλη ξερετε?
Eγω.Τι εννοείς καλή? Εφοσον δεν επεσε το αεροπλανο καλη ηταν...:xmas_lol:

Γενικά έχω πετάξει με alitalia,cronus,emirates,swiss,chzech,austrian και την swiss θα την εβαζα στο επιπεδο της emirates από κάθε άποψη.
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Μεξικό
Βρίσκομαι σε αδιέξοδο...:rolleyes:
Σε λίγες εβδομάδες θα βρεθώ στη Ζυρίχη, μια πόλη που δεν μου έκανε ποτέ αίσθηση να την επισκεφθώ. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά προς το παρόν δε νομίζω ότι είναι του γούστου μου. Εξαιτίας ακαδημαϊκής υποχρέωσης όμως θα βρεθώ εκεί για 2 μέρες. Αλλά με τα εισιτήρια που έκλεισα έχω άλλες 4-5 μέρες και δεν ξέρω τι να τις κάνω.
Να προτιμήσω να επισκεφθώ κάποια άλλη μεγάλη πόλη; Μικρότερα μέρη με φυσική ομορφιά; :cool: Τα βουνά και τα κρύα απορρίπτονται πάντα... Να φύγω εκτός και να πάω προς νότια Γερμανία που δεν έχω πάει; Αλλά νομίζω ότι ούτε εκεί θα μ'αρέσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom