Ελβετία Ζυρίχη

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Για Ζυριχη Λουκέρνη δεν βγάζει. Παρά μόνο Λουκέρνη προς Ενγκελμπεργκ μετ επιστροφής. Την διαδρομή Ζυριχη προς Λουκέρνη θα τη βγάλω 30 του μηνός που θα μπορώ λόγω του ότι κάποια εισιτήρια πρέπει να τα βγάλεις τον τελευταίο ένα μήνα πρώτου ταξιδέψεις.. σαν σύνολο , αυτά που έχω βγάλει ήδη και αυτά που πρόκειται να βγάλω την Πέμπτη μου κόστισαν 155€
Γιώτα η ερώτησή μου είναι η εξής
αν περίμενες μέχρι τις 30 του μήνα και έβγαζες ένα Saver Day Pass 52 φράγκα δεν θα κάλυπτε όλες τις μετακινήσεις σου?
αυτό εννοώ https://www.sbb.ch/en/travelcards-a...tzerland/1-day-travelpass/saver-day-pass.html
 

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Γιώτα η ερώτησή μου είναι η εξής
αν περίμενες μέχρι τις 30 του μήνα και έβγαζες ένα Saver Day Pass 52 φράγκα δεν θα κάλυπτε όλες τις μετακινήσεις σου?
αυτό εννοώ https://www.sbb.ch/en/travelcards-a...tzerland/1-day-travelpass/saver-day-pass.html
Πραγματικά δεν το γνώριζα.. έχω μείνει τώρα που το είδα ότι υπήρχε και αυτή η επιλογή.. και να φανταστείς δεν είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω στην Ελβετία :/
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Στον χάρτη με τις ζώνες ποιό νούμερο ή χρώμα αντιστοιχεί σε ποιά από τις 7 ζώνες? π.χ το αεροδρόμιο είναι στην 121 μπλε ζώνη τι εισιτήριο χρειάζεται?

Πραγματικά δεν το γνώριζα.. έχω μείνει τώρα που το είδα ότι υπήρχε και αυτή η επιλογή.. και να φανταστείς δεν είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω στην Ελβετία :/
Με 52 φράγκα από ότι φαίνεται μπορείς να πας από ζυρίχη Λουκέρνη, στη συνέχεια Βέρνη και να επιστρέψεις στη Ζυρίχη χωρίς δεσμεύσεις ωρών!!

ή να πάς Ζυρίχη - Chour να πάρεις Αλπικό τρένο (χρειάζεται έξτρα 13 φράγκα για τη θέση) το μεσημέρι μέχρι St Moritz και να επιστρέψεις Ζυρίχη!
 
Last edited by a moderator:

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Κρίμα δεν το ήξερα.. μήπως γνωρίζεις τι ισχύει σε περιπτώσεις ακυρώσεων; Διάβασα κάποια πράγματα αλλά δεν ήταν αρκετά κατατοπιστικά οττ έγραφαν λεπτομέρειες.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Κρίμα δεν το ήξερα.. μήπως γνωρίζεις τι ισχύει σε περιπτώσεις ακυρώσεων; Διάβασα κάποια πράγματα αλλά δεν ήταν αρκετά κατατοπιστικά οττ έγραφαν λεπτομέρειες.
δυστυχώς δεν ξέρω τι γινεται με τις ακυρώσεις. Στείλε κανένα μειλ και ρώτα τους.
Απλά και εγώ επειδή έχω κλείσει 10 μέρες στην Ελβετία τον Απρίλιο ψάχνομαι για τις μετακινήσεις για να μειώσω όσο το δυνατόν τα έξοδα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Κάποιος ρώτησε για να πας στους καταρράκτες

από όσο έψαξα χρειάζεται ημερήσιο εισιτήριο για όλες τις ζώνες κόστους 34,40. Εαν ξεκινήσεις μετά τις 9 το πρωι η τιμή πέφτει στα 26 φράγκα (9-o'clock Day Pass Alle Zonen). Εαν θέλεις να συνεχίσεις για Neuhausen ή Schaffhausen χρειάζεσαι άλλο εισιτήριο!!
Στην περίπτωση που έχεις χρόνο και θέλεις να συνεχίσεις για το Stein am Rhein ή Konstanz πιστεύω ότι συμφέρει πλέον το Saver Day Pass 52 φράγκα.


ΠΡΟΣΟΧΗ!! http://www.rheinfall.ch/en/yourvisit/arrival/bytrain

From Zurich

Due to building work at the station, «Schloss Laufen am Rheinfall» railway station will be closed from November 2017 to the end of March 2018. Take the train to «Dachsen» railway station and take the bus to «Schloss Laufen am Rheinfall» or walk there (about 15 minutes).

From April 2018: Take the train to Winterthur, then the S33 train to «Schloss Laufen am Rheinfall» railway station. In the evening (from approx. 18:30 onwards), get off at «Dachsen» railway station and take the bus to «Schloss Laufen» or walk there (about 15 minutes).

From Schaffhausen
Due the building work at the station, «Schloss Laufen am Rheinfall» railway station will be closed from November 2017 to the end of March 2018. Take the bus to the «Schloss Laufen am Rheinfall» stop.

From April 2018: Take the S33 train or bus to the «Schloss Laufen am Rheinfall» station.

Train station «Schloss Laufen» (from Winterthur direction Neuhausen am Rheinfall/Schaffhausen). Short footpath to visitor center.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Λοιπόν, βλέπω έχω λάβει ψήφο εμπιστοσύνης.
Το ξενοδοχείο που έχω βρεί είναι το: https://www.booking.com/hotel/ch/zurich-oerlikon-apartments-swiss-star.el.html
-Τα 280 ευρώ για 5 νύχτες τα θεωρείτε αρκετά? (Στο παρίσι για τις ίδιες ημέρες έδωσα 300).
-Επειδή, αυτός ο χάρτης είναι εξαιρετικά περίεργος μπορεί κάποιος να μου πεί τι σημαίνει ''τοπικές μετακινήσεις''? Ουσιαστικά, είναι οι μετακινήσεις όλες που είναι εντός ζυρίχης ή μόνο αυτές που είναι στο κέντρο της ζυρίχης?
-Γνωρίζει κανείς αν η Oerlikon θεωρείται ασφαλής περιοχή και αν είναι βολική για το κέντρο?
-Ένα εισιτήριο από Ζυρίχη πρός τις Άλπεις για δύο άτομα πόσο περίπου μπορεί να κοστίζει?

Ζητώ συγγνώμη για τις ειδικές ερωτήσεις. Μου μένουν μόνο λίγες ώρες και πρέπει να αποφασίσω τι θα κάνω...
Αναφορικά, με τα mc donalds, μόλις επέστραψα από κοσμοπολίτικο ταξίδι και πραγματικά τα εστιατόρια ούτε που μας ενδιαφέρουν. Νομίζω, ένα menu των 10 ευρώ το άτομο και κάτι ακόμη για το βράδυ που να μην ξεπερνά τα 15 ευρώ/άτομο θα είναι εξαιρετικό.
Τα έξοδα που υπολογίζω μέχρι στιγμής ειναι τα εξής:
-160/2 άτομα εισιτήρια
-280/2 άτομα διαμονή
-(?) εισιτήρια για απεριόριστες μετακινήσεις καθημερινά από το Oerlikon πρός τα μέρη που ενδείκνυται να επισκεφθεί κανείς (εντός πόλεως).
-250/2 άτομα για φαγητό (10-15 ευρώ χ 2 γεύματα την ημέρα)
- (?) Μία εκδρομή στις Άλπεις

Αν μου συμπληρώσει κανείς τα ποσά που λείπουν...πραγματικά θα είμαι ευγνώμων!!!!!!

*Εάν η περιοχή δεν κάνει λόγω μετακινήσεων κλπ. έχω εναλλακτική αυτό ακριβώς στο κέντρο: https://www.booking.com/hotel/ch/anwand-lodges.el.html
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.994
που μπορεί να κοστίζει?

Ζητώ συγγνώμη για τις ειδικές ερωτήσεις. Μου μένουν μόνο λίγες ώρες και πρέπει να αποφασίσω τι θα κάνω...
Αναφορικά, με τα mc donalds, μόλις επέστραψα από κοσμοπολίτικο ταξίδι και πραγματικά τα εστιατόρια ούτε που μας ενδιαφέρουν. Νομίζω, ένα menu των 10 ευρώ το άτομο και κάτι ακόμη για το βράδυ που να μην ξεπερνά τα 15 ευρώ/άτομο θα είναι εξαιρετικό.
Τα έξοδα που υπολογίζω μέχρι στιγμής ειναι τα εξής:
-160/2 άτομα εισιτήρια
-280/2 άτομα διαμονή
-(?) εισιτήρια για απεριόριστες μετακινήσεις καθημερινά από το Oerlikon πρός τα μέρη που ενδείκνυται να επισκεφθεί κανείς (εντός πόλεως).
-250/2 άτομα για φαγητό (10-15 ευρώ χ 2 γεύματα την ημέρα)
- (?) Μία εκδρομή στις Άλπεις
Επιμενω οτι οι τιμες των 10-15 ευρω για γευμα δεν ειναι ρεαλιστικες. Δεν ειναι ακομη και για φτηνοτερους προορισμους. Πχ επεσα εξω στις εκτιμησεις μου τελειως στο Αμστερνταμ και στο Δουβλινο, που δε θεωρουνται τοσο ακριβες, τα 15 ευρω δεν ηταν αρκετα ουτε για μια μεριδα σκετο φαγητο.
Αν βρεχει και καθησετε καπου για καφε των 5 ευρω, βγαινετε εκτος προυπολογισμου.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Zurich?displayCurrency=EUR
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.675
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Επιμενω οτι οι τιμες των 10-15 ευρω για γευμα δεν ειναι ρεαλιστικες. Δεν ειναι ακομη και για φτηνοτερους προορισμους. Πχ επεσα εξω στις εκτιμησεις μου τελειως στο Αμστερνταμ και στο Δουβλινο, που δε θεωρουνται τοσο ακριβες, το 15 ευρω δεν ηταν ουτε για μια μεριδα σκετο φαγητο.
Αν βρεχει και καθησετε καπου για καφε των 5 ευρω, βγαινετε εκτος προυπολογισμου.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Zurich?displayCurrency=EUR
Τζαμπα γραφουμε , σηκωσα τα χερια ψηλα χαχα

Ειχα ολη τη διαθεση να βοηθησω αφου ημουν την περασμενη εβδομαδα και τα εχω φρεσκα .


Political οταν με το καλό γυρίσεις , γραψε μας πως ετρωγες και επινες μς 25-30 ευρω την ημερα να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι ......
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
1. Από ότι βλέπω το Oerlikon (δεν ξέρω πόσο ασφαλής περιοχή είναι αλλά είναι κοντά 11 λεπτά από το σταθμό). Βρίσκεται στην άσπρη περιοχή και λογικά χρειάζεσαι εισιτήριο 2 ζωνών (αν κατάλαβα σωστά) ημερήσιου κόστους 8,80 Φράγκα το άτομο. Πάντως τα σχόλια επισκεπτών που διαβάζω οι κριτικές δεν είναι και ιδιαίτερα καλές!

2. Για ημερήσια εκδρομή, Ζυρίχη - Chur - St Moritz (αλπικό τρένο Glacier Express) και επιστροφή χρειάζεσαι 2 Saver Day Pass 52 φράγκα έκαστο συν 2 Χ 13 φράγκα για κράτηση θέσεων. https://shop.glacierexpress.ch/gex_en

3. Η δεύτερη επιλογή καταλύματος νομίζω ότι είναι χειρότερη... από τα σχόλια επισκεπτών.
Το ξενοδοχείο επείγει να το κλείσεις από τώρα? περίμενε βγαίνουν προσφορές κατά διαστήματα μήπως βρεις κανένα IBIS σε προσφορά. Γράψου στα accorhotels κλείνεις μέ εκπτώσεις, δωρεάν πρωινά, 1+1 διανυκτέρευση κλπ. Ταυτόχρονα ψάχνε στο trivago.

4. Σχετικά με τον προυπολογισμό μην τα βάζεις τόσο οριακά διότι σίγουρα υπάρχουν και απρόοπτα!!! βάλε και κανένα 100 ευρω περισσότερο για αέρα.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.994
-250/2 άτομα για φαγητό (10-15 ευρώ χ 2 γεύματα την ημέρα)
Τωρα ειδα οτι διαιρεις το 250 δια δυο, δηλαδη 25 ευρω το ατομο! Νομιζα οτι πολλαπλασιαζες! Και παλι δε βγαινει...
Πραγματικα, τοσα εχω πληρωσει σε Πολωνιες και Ρουμανιες. Ξανακοιταξε το και πολλαπλασιασε.
Εκτος αν χρεωσεις βαλιτσα με ξηρα τροφη. Δε βγαινει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom