Ελβετία Ζυρίχη

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Τζαμπα γραφουμε , σηκωσα τα χερια ψηλα χαχα

Ειχα ολη τη διαθεση να βοηθησω αφου ημουν την περασμενη εβδομαδα και τα εχω φρεσκα .


Political οταν με το καλό γυρίσεις , γραψε μας πως ετρωγες και επινες μς 25-30 ευρω την ημερα να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι ......
Συμφωνώ απόλυτα. Έχω μείνει σε πόλεις τις Ελβετίας αρκετό διάστημα τα 2 τελευταία χρόνια για δουλεία. Για να κάτσεις να φας κάπου, ακόμη και στο πιο απλό εστιατόριο το κυρίως πιάτο κάνει γύρω στα 20 φράγκα. Για φθηνό φαγητό μόνο σάντουιτς και τα μεσημεριανά γεύματα των σούπερ μάρκετ κινούνται γύρω στα 10 φράγκα και είναι οικονομικά. Αλλά αυτά είναι για να τα πάρετε πακέτο. Σε μερικά πολυκαταστήματα έχει food courts κι εκεί το ένα πίατο σκέτο κάνει γύρω στα 13-15 φράγκα. Το φαγητό στην Ελβετία είναι πολύ ακριβή υπόθεση, και όπως είπαν η @KIKI και η @paefstra ακριβότερο από τις γνωστές ακριβές πόλεις της υπόλοιπης Ευρώπης (ενδεικτικά το Vapiano του οποίου ένα πίατο στην υπόλοιπη Ευρώπη ξεκινάει από τα 7 ευρώ/λίρες στην Ελβετία έχει 17,5 φράγκα). Γενικά θα πρέπει να πάτε με τέλειο προγραμμα, το οποίο θα τηρείτε με ευλάβεια για να μείνετε εντός budget. Και η μικρότερα παρασπονδία εκεί κοστίζει ακριβά.

ΥΓ. Για ξενοδοχείο θα έμενα κεντρικά, τουλάχιστον θα γλυτώσετε κάποιες μέρες το κόστος των μετακινήσεων εντός πόλης.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Επειδή, έγινε μία παρανόηση... Το μπατζετ δεν περιλαμβάνει 10 ευρώ/ημέρα για φαγητό.
Είχα γράψει ότι το ημερήσιο μπατζετ δεν μπορεί να ξεπερνά τα 60-80 ευρώ σε φαγητό.
Ουσιαστικά εάν ένα πιάτο κοστίζει από 20-25/άτομο η ημέρα και ΠΑΛΙ βγαίνει.

Το ζήτημα του φαγητού, πραγματικά δεν μας απασχολεί καθόλου. Τα πιό σημαντικά είναι η διαμονή και μετακινήσεις. Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πόσο θα χρειαστεί το άτομο για μετακινήσεις εντός πόλης για τις 6 ημέρες. Τα multiple day passes για τις ζώνες 1-2 με κόστος 47.60 (συνολικά για 6 ημέρες) περιλαμβάνει όλες τις μετακινήσεις που θα γίνουν εντός ζυρίχη????
Νέος υπολογισμός:
-100 ευρώ περίπου για δύο άτομα η Αλπική Εκδρομή.
-90-100 ευρώ για τις μετακινήσεις για τις 6 ημέρες.
-60-70 την ημέρα για επιβίωση τα δύο άτομα.
-160 αεροπορικά.
-260-330 ευρώ διαμονή.

Σας φαίνεται, πολύ αισιόδοξο το πλάνο?
Στο παρίσι, που μπορεί να ληφθεί ώς ένα μέτρο σύγκρισης, δεν ξεπερνούσαμε τα 70 ευρώ την ημέρα για φαγητό+ποτό, πόσο περισσότερο πιά θα φάμε?
*Το πρωινό ΜΗΝ το υπολογίζετε, όπως και το βραδυνό. Η πατέντα με τα τοστάκια από την Αθήνα έχει γίνει παράδοση στα τελευταία 5 ταξίδια. :lol::lol::lol::lol:
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Δες και το κεντρικο motel one ζυριχης.Για uber ξερει κανεις αν υπαρχει στη ζυριχη;
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Δες και το κεντρικο motel one ζυριχης.Για uber ξερει κανεις αν υπαρχει στη ζυριχη;
Πολύ ακριβό το συγκεκριμένο.
Λοιπόν, αύριο θα κριθούν όλα που λήγει και η προσφορά. Αν μπορέσω να εξασφαλίσω ότι μπορώ τις συγκεκριμένες ημερομηνίες να φύγω εκτός Ελλάδος, Θα τα κλείσω αύριο και θα κλείσω κάποιο στο booking χωρίς προπληρωμη, να το έχουμε καβατζα σε περίπτωση που δεν βρούμε τίποτα στους επόμενους μήνες!
Τα υπόλοιπα έξοδα τα βλέπουμε μέχρι τον Φλεβάρη!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ειναι ακριβο για εμας αλλα φτηνο σχετικα για ελβετια.Αν βρεις κατι αλλο κεντρικο πιο φτηνο αλλα εξισου καλο,θα σε ακουσω ευχαριστως!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Political dες παντως το leoneck swiss hotel και το hotel du theathre by fassbind.το πρωτο μου αρεσει περισσοτερο. Δεν ειναι πολυ φτηνα βεβαια.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Political dες παντως το leoneck swiss hotel και το hotel du theathre by fassbind.το πρωτο μου αρεσει περισσοτερο. Δεν ειναι πολυ φτηνα βεβαια.
Πάνω από 60 την βραδιά δεν έχω σκοπό να δώσω. Για αυτό το κύριο μέλημα μου είναι το ποσό που θα χρειαστώ για απεριόριστες διαδρομές.
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Με 60 δεν ξερω τι βρισκεις....
Στο booking έχω βρεί μέχρι στιγμής δύο: Το πρώτο στην περιοχή Oerlekon (κάπως έτσι) 4 χλμ από το κέντρο με βαθμολογία 6,4 .Το δεύτερο είναι στο κέντρο ακριβώς και κοστίζει 330 ευρώ για πέντε βράδια, με βαθμολογία 7,5 .
Στο airbnb, έχω βρεί αρκετά, όλα κυμαίνονται στα 60 την βραδιά αλλά δεν εμπιστεύομαι να κλείσω γιατί έχουν πολύ λίγες κριτικές και υπάρχει κίνδυνος να μου το ακυρώσουν τελευταία στιγμή και να καταστραφώ.
Πιστεύω, ότι εφόσον υπάρχει φθηνή μετακίνηση και συχνή, τα 3-4 χλμ από το κέντρο είναι μία χαρά (Τόσα χλμ έμεινα στην Ρώμη, τόσα στο Παρίσι και άλλα τόσα στο Λονδίνο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom