Ζωή στη Κέρκυρα

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Λοιπον, οποια ειδους πληροφορια ευπροσδεκτη...

σκεφτομαι να παω για σπουδες στο νησακι, και επειδη πλεον δεν ειμαι μικρουλα για να μου τα πληρωνουν οι γονεις μου:rolleyes:, θα ηθελα να ξερω αν εχω καμια ελπιδα να επιβιωσω!!


(εχω ακουσει οτι ειναι ακριβο...:( )

εχουμε κανενα/καμια κερκυραια sto φορουμ;;)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Λοιπον, οποια ειδους πληροφορια ευπροσδεκτη...

σκεφτομαι να παω για σπουδες στο νησακι, και επειδη πλεον δεν ειμαι μικρουλα για να μου τα πληρωνουν οι γονεις μου:rolleyes:, θα ηθελα να ξερω αν εχω καμια ελπιδα να επιβιωσω!!


(εχω ακουσει οτι ειναι ακριβο...:( )

εχουμε κανενα/καμια κερκυραια sto φορουμ;;)
Νομίζω οτι υπάρχουν τουλάχιστον δύο(κάτι θυμάμαι με έναν διάλογο μεταξύ τους),όποτε αναμονή.Η μια ειναι η sapienza..
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
απο αυτο-υπομονη- εχω αρκετη:)

σε ευχαριστω!

ελπιζω μονο να μην ειναι λιγο εκτος το θεμα μου...δεν ειναι τοσο ταξιδιωτικο:roll:


---
καλα εγω το αναμονη το ειδα υπομονη!χεχε!ο,τι να ναι...
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Λοιπόν, καλώς να μας έλθεις!
Η Κέρκυρα κατά τη γνώμη μου είναι σχετικά ακριβότερη από άλλες φοιτητουπόλεις (πχ Γιάννενα, Πάτρα) αλλά όχι και υπερβολικά. Ειδικά τα τελευταία χρόνια με την κρίση οι τιμές διαμερισμάτων και νυχτερινής ζωής έχουν πέσει αρκετά.
Νυχτερινη ζωή έντονη δεν υπάρχει, αλλά λόγω της ύπαρξης του Τμήματος Μουσικών Σπουδών έχει σχεδόν κάθε εβδομάδα εκδηλώσεις και συναυλίες με γκρουπάκια τζαζ, ροκ, ακόμη και κλασικής και πειραματικής μουσικής.
Από ότι ξέρω, υπάρχει κάποιο φόρουμ των φοιτητών του Ιονίου που αν το πετύχεις θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες "εκ των έσω".
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!

ωραια ακουγονται τα μαντατα...και εγω πιστευω οτι σιγα σιγα θα βρω ενα διαμερισματακι που να μην ειναι πανακριβο!!

απο θεμα ανεργιας ξερεις τι γινεται;

παντως γενικοτερα μου εχουν πει οτι και τον χειμωνα εχει ζωη το νησι!εκτος του οτι ειναι μεγαλο, ειναι και ο φοιτητοκοσμος:)

(αυτο το φορουμ που λες το ψαχνω και εγω..ελπιζω να το βρω :) )

Σε ευχαριστω πολυ!
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Για την ανεργία, το σίγουρο είναι ότι χρόνο με το χρόνο αυξάνεται, δυστυχώς όπως και σε όλη την Ελλάδα. Και επειδή ο τουρισμός της Κέρκυρας δεν πάει καλά τελευταίως όλο και περισσότεροι κερκυραίοι που παλαιότερα είχαν τον τρόπο τους, πλέον δυσκολεύονται.
Αυτό που εγώ ξέρω για τα διαμερίσματα είναι ότι οι γκαρσονιέρες είναι πανάκριβες (λόγω ζήτησης) ενώ όσο μεγαλώνουν τα τετραγωνικά (δυάρια-τριάρια) μπορεί να συμφέρουν καλύτερα (με την προυπόθεση συγκατοίκου βέβαια). Επίσης καλές ευκαιρίες υπάρχουν στις κοντινές στην πόλη τουριστικές περιοχές (πχ Γουβιά, Πέραμα κλπ) αρκεί να υπάρχει και ένα στοιχειώδες μεταφορικό μέσο να συμπληρώνει το αστικό λεωφορείο. Λέγοντας στοιχειώδες, εννοώ ένα μικρό αυτοκίνητο και όχι μηχανάκι καθότι στην Κέρκυρα όταν βρέχει... βρέχει και δεν λέει να σταματήσει.
Στον τομέα των ταξιδιών (που είναι και το αντικείμενο του συγκεκριμένου φόρουμ), έχεις βέβαια το ντεζαβαντάζ του φέρυ για Ηγουμενίτσα και των ανεκδιήγητων αεροπορικών για Αθήνα αλλά από την άλλη, η Ιταλία είναι δίπλα και επίσης Απρίλιο με Οκτώβριο μπορείς να βρεις εξαιρετικές ευκαιρίες με τσάρτερ και loco για όλη την Ευρώπη.
Τέλος, για το φόρουμ των φοιτητών, πιστεύω πως κάποιος από εδώ μέσα που έχει πιο πολλές επαφές μαζί τους ή πιο αντίστοιχη ηλικία, θα μπορέσει να σε βοηθήσει.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Θα συμφωνήσω μ όλα όσα είπε ο tripdreamer..Η Κέρκυρα είναι μεν πανέμορφη,απλά να σκεφτείς καλά καταρχάς οτι είναι λίγο δύσκολο να βρεις δουλειά,εδώ πλέον κι οι ντόπιοι αντιμετωπίζουν το πρόβλημα της ανεργίας..Αν επιλέξεις να μείνεις μέσα στη πόλη τα διαμερίσματα όπως αναφέρθηκε είναι πανάκριβα, διαφορετικά θα χρειαστείς αυτοκίνητο,μπορείς επίσης να δεις περιοχές όπως Ποταμός ,λόφος Κογεβίνα,κτλ...
Τέλος,άπο νυχτερινή ζωή,χαλαρά πράγματα,όχι όμως άσχημα,ειδικά αν θα έχεις καλή παρέα..
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
σας ευχαριστω και τους 2!!

η αληθεια ειναι πως μεταφορικο μεσο δεν εχω:(
ενα διαμερισματακι περι τα 300 ευρω το πιο ακριβο ελπιζω να το βρω:/

το θεμα της ιταλιας που ειναι τοσο κοντα με ενθουσιαζει παντως:)

ρωτησα για την ανεργια, γιατι θα παω για μεταπτυχιακο, και ετσι θα ηθελα να ψαξω σε καποια φαση καποια δουλιτσα..
στον τομεα της εκπαιδευσης ελπιζω να κινειται εστω κατι λιγο...

σας ευχαριστω παρα πολυ και παλι για τον χρονο σας:)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
χαχαχα!!

η ησυχια ειναι αγαπημενη μου..αν προκειται περι αυτου!!
 

CRISTI

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κοστέρα Αμαλφιτάνα Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λοιπόν, ζω στην Κέρκυρα τα τελευταία 22 χρόνια και θα σου πω ότι η Κέρκυρα είναι μία καλή επαρχία, με ότι αυτό συνεπάγεται. Και το χειμώνα είναι καλά αν οι απαιτήσεις σου για διασκέδαση είναι περιορισμένες σε σχέση με αυτά που ένα μεγάλο αστικό κέντρο μπορεί να σου προσφέρει. Τώρα, το θέμα της διαμονής σου, θα σου πρότεινα περιφερειακά σπίτια (Αλεπού, Ποταμός, Βρυώνη, Βιρός κ.λ.π.) που και κοντά στην πόλη είναι και καλύτερη τιμή μπορείς να πετύχεις. Εξαρτάται βέβαια και από το μεταφορικό μέσο που διαθέτεις γιατί το λεωφορείο δεν προσφέρεται τον χειμώνα για συχνές διαδρομές. Για το θέμα της εργασίας που σε απασχολεί μάλλον θα έλεγα ότι τα πράγματα είναι δύσκολα, λόγω και της εποχικότητας της σαιζόν της θερινής περιόδου, λίγο πολύ όμως δύσκολα πλέον είναι παντού, η ανεργία καλπάζει και οι ευκαιρίες λιγοστεύουν. Οσο για τα ταξίδια από την Κέρκυρα η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει ότι είναι πιο δύσκολα από την ηπειρωτική Ελλάδα λόγω του φέρυ (και των υψηλών τιμών του) που πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις για την έξοδό σου από το νησί, έστω και για απόδραση διημέρου. Οποιαδήποτε πρόσθετη και εξειδικευμένη πληροφορία στην διάθεσή σου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ να σε ενημερώσω για το dress code της Κέρκυρας : θες σίγουρα αρκετά ζευγάρια γαλότσες και μια μεγάαααλη ομπρέλα. Αμα πιάσει βροχή ξεχνάει να σταματήσει και μιλάμε για πολύ βροχη. Άσε πίσω λοιπόν τις γόβες .
Κατά τ'άλλα είναι ένα πολύ όμορφο καταπράσινο νησί, του οποίου τη χώρα λατρεύω .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom