Ηνωμένο Βασίλειο Ζωή στη Σκωτία

M@ra

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας! Είμαι καινούργια εδώ... Είμαι άνεργη ψυχολόγος παραπάνω απο ενα χρονο κι άρχισα να σκέφτομαι να φύγω απο Ελλάδα... Ήθελα λοιπον όσο το δυνατόν πιο έγκυρες πληροφορίες για τη Σκωτία και συγκεκριμένα Εδιμβούργο ή Νταντί κατα προτίμηση απο ατομα που ζουν εκεί...
Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει ποιο είναι το μέσο κοστος ζωής στις δυο πόλεις για να ξέρω για τι δουλειές θα ψαξω... Ποιο δηλαδή θεωρείται ενα μέσο ετήσιο εισόδημα για να μπορεί κάποιος να ζει αξιοπρεπώς... Λάβετε υπόψη οτι απο μια έρευνα ακινήτων που εκανα τα ικανοποιητικά πληρως επιπλωμενα σπίτια που βρήκα για ενοικίαση στο Εδιμβούργο είχαν ενοίκιο μεταξύ 500 και 700 λιρών ενω στο Νταντί στο οποίο δε βρήκα τόσο ωραία σπίτια τα ενοίκια κυμαίνονταν μεταξύ 350 και 550 λιρών... Και η απορία μου είναι μήπως θεωρούνται ακριβά εκεί σε σχέση με τον μηνιαίο μισθό και πρεπει να προσγείωσω λίγο τα γούστα μου...
Να σημείωσω οτι σχεδιαζουμε να πάμε με τον σύντροφο μου οποτε τα έξοδα θα μοιραστούν... ή μήπως θα διπλασιαστουν;
Εγώ μιλάω καλά αγγλικά τα οποία θα φρεσκαρω φυσικά πριν πάω εκεί ενω ο σύντροφος μου μιλάει μέτρια αγγλικά... Ελπίζω σε μια δουλειά στο αντικείμενο μου αλλά δε θα ήμουν αρνητικη σαφώς και σε κάποια αλλη δουλειά για αρχή καθώς σκέφτομαι και την περιπτωση να πάω για μεταπτυχιακό αν καταφέρω να πάρω κάποια υποτροφία και να δουλεύω εκεί παράλληλα...
Και μια ακόμα απορία... Πόσα χρηματα χρειάζεται για αρχή κάποιος για να παει εκεί; Δηλαδή πόσα θα είναι απαραίτητα να έχουμε μαζί μας πριν φύγουμε απο Ελλάδα για τα πρωτα έξοδα μέχρι να νοικιασουμε; Και αυτό στην περιπτωση που έχουμε κλείσει ηδη μια δουλειά ο καθένας μας κ δεν πάμε τελείως στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από τιμές και κόστος ζωής στη Σκωτία, αν και γενικά θεωρείται πιο φθηνή από τις περισσότερες περιοχές της Αγγλίας. Αυτό που θα σας συμβούλευα είναι είτε να φύγετε έχοντας ο ένας από εσάς εξασφαλισμένη δουλειά είτε πηγαίνοντας μόνο ο ένας προς εύρεση εργασίας, και να ακολουθήσει ο άλλος έπειτα. Μπορεί να συναντήσετε δυσκολίες αν δεν έχετε συμβόλαιο εργασίας προκειμένου να νοικιάσετε σπίτι για μεγάλο χρονικό διάστημα, ή να χρειστεί να προπληρώσετε να ενοίκια εξαρχής. Για αρχή, κι αν πάτε χωρίς κάποιος εκ των 2 να έχει εξασφαλίσει δουλειά από πριν, ίσως θα πρέπει να καταφύγετε στη λύση των short-let για τον πρώτο μήνα, και μέχρι να βρεθεί δουλειά, τα οποία όμως κοστίζουν παραπάνω. Δείτε γενικά κι αυτό το θέμα για συμβουλές:

http://www.travelstories.gr/community/threads/Μετανάστευση-Αγγλία-οικογενιακώς-bournemouth.52139/
 

M@ra

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από τιμές και κόστος ζωής στη Σκωτία, αν και γενικά θεωρείται πιο φθηνή από τις περισσότερες περιοχές της Αγγλίας. Αυτό που θα σας συμβούλευα είναι είτε να φύγετε έχοντας ο ένας από εσάς εξασφαλισμένη δουλειά είτε πηγαίνοντας μόνο ο ένας προς εύρεση εργασίας, και να ακολουθήσει ο άλλος έπειτα. Μπορεί να συναντήσετε δυσκολίες αν δεν έχετε συμβόλαιο εργασίας προκειμένου να νοικιάσετε σπίτι για μεγάλο χρονικό διάστημα, ή να χρειστεί να προπληρώσετε να ενοίκια εξαρχής. Για αρχή, κι αν πάτε χωρίς κάποιος εκ των 2 να έχει εξασφαλίσει δουλειά από πριν, ίσως θα πρέπει να καταφύγετε στη λύση των short-let για τον πρώτο μήνα, και μέχρι να βρεθεί δουλειά, τα οποία όμως κοστίζουν παραπάνω. Δείτε γενικά κι αυτό το θέμα για συμβουλές:

http://www.travelstories.gr/community/threads/Μετανάστευση-Αγγλία-οικογενιακώς-bournemouth.52139/
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο μήνυμα μου! Το θέμα αυτό το είδα μόλις πριν γράψω το δικο μου αλλά δε με βοήθησε ιδιαίτερα δυστυχώς... Ίσως είμαι υπερβολική στις τόσο συγκεκριμένες πληροφορίες που ζητάω αλλά ελπίζω κάποιος να γνωρίζει απο δική του εμπειρία...
Προσπαθώ να προετοιμαστω όσο το δυνατόν καλυτερα αλλά σκοπός μας είναι να βρούμε πρωτα δουλειά πριν φτάσουμε εκεί... Αν και δεν ξέρω καν κατα πόσο είναι αυτό πιθανό... Ευχαριστώ πάντως!
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
καλησπέρα και από εμένα αν έχεις fb υπάρχει σελίδα σχετική που λέγεται Greeks in Edinburgh. Μένει μόνιμα η αδερφή μου εκεί και τυχαίνει να παω την αλλη εβδομάδα Εδιβούργο. Αν θες πληροφορίες μπορώ να ρωτήσω την αδερφή μου και να σε ενημερώσω. Eπίσης μπορείς να κοιτάξεις σχετικά και στην επίσημη σελίδα των Ψυχολόγων της Μ.Βρετανίας να δεις τι χρειάζεται σχετικά με την ασκηση του επαγγέλματος. Επίσης οσον αφορά τη διαμονη να δεις και τη προοπτική συγκατοίκησης για αρχή....
 

M@ra

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλησπέρα και από εμένα αν έχεις fb υπάρχει σελίδα σχετική που λέγεται Greeks in Edinburgh. Μένει μόνιμα η αδερφή μου εκεί και τυχαίνει να παω την αλλη εβδομάδα Εδιβούργο. Αν θες πληροφορίες μπορώ να ρωτήσω την αδερφή μου και να σε ενημερώσω. Eπίσης μπορείς να κοιτάξεις σχετικά και στην επίσημη σελίδα των Ψυχολόγων της Μ.Βρετανίας να δεις τι χρειάζεται σχετικά με την ασκηση του επαγγέλματος. Επίσης οσον αφορά τη διαμονη να δεις και τη προοπτική συγκατοίκησης για αρχή....
Αν δεν σου είναι πρόβλημα και μπορείς να τη ρωτησεις για όσο το δυνατόν περισσότερες απο τις ανησυχίες μου θα το εκτιμουσα απίστευτα!!! Ευχαριστώ!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η αγγλικη γλωσσα δεν ειναι η σκωτσεζικη και τα αγγλικα που μιλανε δυσκολα τα καταλαβαινεις...αρα σε επαγγελμα οπως ψυχολογος που η γλωσσα ειναι το εργαλειο δεν το βλεπω πιθανο να προχωρησεις ,τουλαχιστον οχι αμεσα και αν καταφερεις να παρεις αδεια .Απο μονο του αυτο ειναι δυσκολο.Τωρα ΑΝ καταφερεις υποτροφια με καποιο τροπο και τελειωσεις σπουδες εκει τα πραματα ειναι πιο ευκολα αλλα οχι εξασφαλισμενα.Φυσικα μπορεις να κανεις αλλη δουλεια που θα βρεις πιο ευκολα.Το κοστος ζωης ειναι φτηνοτερο απο Αγγλια και φυσικα ακριβωτερο απο εδω.Για ολα τα αλλα,ψαξε κοινοτητες Ελληνων που ζουν εκει.Καλη τυχη.
 

M@ra

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Η αγγλικη γλωσσα δεν ειναι η σκωτσεζικη και τα αγγλικα που μιλανε δυσκολα τα καταλαβαινεις...αρα σε επαγγελμα οπως ψυχολογος που η γλωσσα ειναι το εργαλειο δεν το βλεπω πιθανο να προχωρησεις ,τουλαχιστον οχι αμεσα και αν καταφερεις να παρεις αδεια .Απο μονο του αυτο ειναι δυσκολο.Τωρα ΑΝ καταφερεις υποτροφια με καποιο τροπο και τελειωσεις σπουδες εκει τα πραματα ειναι πιο ευκολα αλλα οχι εξασφαλισμενα.Φυσικα μπορεις να κανεις αλλη δουλεια που θα βρεις πιο ευκολα.Το κοστος ζωης ειναι φτηνοτερο απο Αγγλια και φυσικα ακριβωτερο απο εδω.Για ολα τα αλλα,ψαξε κοινοτητες Ελληνων που ζουν εκει.Καλη τυχη.
Γνωρίζω για τις δυσκολίες της γλώσσας γι αυτό και σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό εκεί μεταξύ άλλων και για καλύτερη εξοικείωση με τη γλώσσα. Απλα είμαι ακόμα σε πολύ αρχικό στάδιο αναζήτησης γι αυτό ψάχνω πληροφορίες απο κάθε πηγή. Κάποια άλλη δουλειά φυσικά δεν την αποκλειω γιατί φαντάζομαι δεν θεωρείται κελεπουρι ένας άνεργος χωρίς μεταπτυχιακό εκεί...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Συμβουλη μου,ψαχτο σφαιρικα,δουλειες που προσφερονται,κοστος διαβιωσης,συνθηκες ζωης,ασφαλιση κλπ.Ολα τα πρακτικα.Αν βρεις ακρες ξεκινας και βλεπεις..Μαζεψε βεβαια για τα πρωτα εξοδα και κανε κινηση.Ετσι κι αλλοιως δεν χανεις τη δουλεια σου εδω..Δες το σαν μια περιπετεια που δεν ξερεις που θα καταληξει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom