Πολωνία Ημερήσια από Κρακοβία

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Δεύτερη Ερώτηση
Κρακοβία Σάββατο πρωι με Τετάρτη Απόγευμα
Σίγουρα Άουσβιτς και Αλατωρυχεία σε πρωινα γκρουπ και διαφορετικές ημέρες.
Θα κάνατε μια μονοήμερη εκδρομή ? Και αν ναι, Βαρσοβία ή Βρόσλαβ ?
Διάβασα την υπέροχη ιστορία του @gkalla και έχω μπερδευτεί λίγο.
Το Βρόσλαβ όμορφη πόλη με 2-3 πλατείες κ πολλές εκκλησίες , νομίζω κανένα ιδιαίτερο μουσείο.
Η Βαρσοβία όμορφη πόλη με πλατείες ,το μουσειο του κοπέρνικου κ δεν ξέρω τι άλλο
Αν σκεφτεί κάποιος ότι θέλουμε κ 2,5-3 ώρες από Κρακοβία με το τρένο και άλλο τόσο για να γυρίσουμε τι λέτε ????
@Earth Citizen για πες τη γνώμη σου
Ευχαριστώ
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δεύτερη Ερώτηση
Κρακοβία Σάββατο πρωι με Τετάρτη Απόγευμα
Σίγουρα Άουσβιτς και Αλατωρυχεία σε πρωινα γκρουπ και διαφορετικές ημέρες.
Θα κάνατε μια μονοήμερη εκδρομή ? Και αν ναι, Βαρσοβία ή Βρόσλαβ ?
Διάβασα την υπέροχη ιστορία του @gkalla και έχω μπερδευτεί λίγο.
Το Βρόσλαβ όμορφη πόλη με 2-3 πλατείες κ πολλές εκκλησίες , νομίζω κανένα ιδιαίτερο μουσείο.
Η Βαρσοβία όμορφη πόλη με πλατείες ,το μουσειο του κοπέρνικου κ δεν ξέρω τι άλλο
Αν σκεφτεί κάποιος ότι θέλουμε κ 2,5-3 ώρες από Κρακοβία με το τρένο και άλλο τόσο για να γυρίσουμε τι λέτε ????
@Earth Citizen για πες τη γνώμη σου
Ευχαριστώ
Με συνολικά 5-6 ώρες στο τραίνο, το λιγότερο δεν νομίζω ότι έχει νόημα ούτε η μια ούτε η άλλη. Υπολόγισε και άλλη μια ώρα τουλάχιστον για την διαδικασία να πας και να φύγεις από τους σταθμούς των τραίνων σε κάθε πόλη.
Μόνο με διανυκτέρευση θα το πρότεινα. Αν μπορείτε να το κάνετε έτσι θα έλεγα καλύτερα Βρότσλαβ που είναι πιο μαζεμένο. Στο Βρότσλαβ πήγα μόνο σε ένα μουσείο, σ' αυτό του πανεπιστημίου (στα 4,5€ περίπου), που είχε αρκετό ενδιαφέρον. Επίσης με ένα εισιτήριο (στα 12€ περίπου) υπάρχουν και τα μουσεία National Museum in Wrocław, Panorama of the Battle of Racławice, Four Domes Pavilion και Ethnographic Museum που όμως δεν είχα χρόνο να τα δω.

Για ημερήσια ίσως θα ήταν καλύτερα Kielce που είναι μικρό και συμπαθές, όχι όμως κάτι το καταπληκτικό, ή Rzeszow που δεν έχω πάει αλλά έχει γράψει ιστορία ο @psilos3 και φαίνεται να έχει ενδιαφέρον. Αμφότερα στην 1,5 ώρα με το τραίνο.

Η ιστορία του @psilos3 για το Rzeszow εδώ:
Πολωνία - Rzeszów. Πιο εύκολο να πας, παρά να το πεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα κάνατε μια μονοήμερη εκδρομή ? Και αν ναι, Βαρσοβία ή Βρόσλαβ ?
Εδώ πιστεύω ότι έχει απόλυτο δίκιο ο @gkalla ,καμία από τις δύο πόλεις δεν ενδείκνυται για μονοήμερη, κυρίως λόγω απόστασης αλλά κι ενδιαφέροντος. Ακόμη και το Rzesow που αναφέρθηκε απαιτεί ένα δίωρο να πας κι άλλο τόσο να γυρίσεις, αξίζει αλλά ο χρόνος είναι ένα ζήτμα αν δε σας πειράζει. Υπάρχει και η επιλογή του Tarnów για πιο κοντά, αλλά και του Zakopane για εντελώς εναλλακτικό πλάνο.
 
Last edited by a moderator:

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Δεύτερη Ερώτηση
Κρακοβία Σάββατο πρωι με Τετάρτη Απόγευμα
Σίγουρα Άουσβιτς και Αλατωρυχεία σε πρωινα γκρουπ και διαφορετικές ημέρες.
Θα κάνατε μια μονοήμερη εκδρομή ? Και αν ναι, Βαρσοβία ή Βρόσλαβ ?
Διάβασα την υπέροχη ιστορία του @gkalla και έχω μπερδευτεί λίγο.
Το Βρόσλαβ όμορφη πόλη με 2-3 πλατείες κ πολλές εκκλησίες , νομίζω κανένα ιδιαίτερο μουσείο.
Η Βαρσοβία όμορφη πόλη με πλατείες ,το μουσειο του κοπέρνικου κ δεν ξέρω τι άλλο
Αν σκεφτεί κάποιος ότι θέλουμε κ 2,5-3 ώρες από Κρακοβία με το τρένο και άλλο τόσο για να γυρίσουμε τι λέτε ????
@Earth Citizen για πες τη γνώμη σου
Ευχαριστώ

Θα κάνατε μια μονοήμερη εκδρομή ? Ζακοπανε
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Δεύτερη Ερώτηση
Κρακοβία Σάββατο πρωι με Τετάρτη Απόγευμα
Σίγουρα Άουσβιτς και Αλατωρυχεία σε πρωινα γκρουπ και διαφορετικές ημέρες.
Θα κάνατε μια μονοήμερη εκδρομή ? Και αν ναι, Βαρσοβία ή Βρόσλαβ ?
Διάβασα την υπέροχη ιστορία του @gkalla και έχω μπερδευτεί λίγο.
Το Βρόσλαβ όμορφη πόλη με 2-3 πλατείες κ πολλές εκκλησίες , νομίζω κανένα ιδιαίτερο μουσείο.
Η Βαρσοβία όμορφη πόλη με πλατείες ,το μουσειο του κοπέρνικου κ δεν ξέρω τι άλλο
Αν σκεφτεί κάποιος ότι θέλουμε κ 2,5-3 ώρες από Κρακοβία με το τρένο και άλλο τόσο για να γυρίσουμε τι λέτε ????
@Earth Citizen για πες τη γνώμη σου
Ευχαριστώ
Βαρσοβία σε μονοήμερη δεν προλαβαίνεται να δείτε τίποτα! Βρότσλαβ θα προλάβετε να δείτε λίγο παραπάνω πράγματα, αλλά πιστεύω μια διαμονή τη χρειάζεται!

Εγώ θα πρότεινα να πάτε Ζακοπάνε! Είναι πανέμορφο χωριό και μπορείτε να το συνδιάσετε (ανάλογα την εποχή) με σκι και spa!
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ευχαριστώ πολύ όλους.
Ξεκινάω διάβασμα για Ζακοπανε...
25 Μαρτίου θα βρίσκομαι Κρακοβία όποτε θα το κοιτάξω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι το Ζακοπανε έχει σχέση με φύση
Κ στην τελική δεν θα πάμε πουθενά κ θα είμαστε πιο χαλαροί στις βόλτες μας
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
@Earth Citizen για πες τη γνώμη σου
Ευχαριστώ
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Τη Βαρσοβία κρίμα να την καίει κανείς με μονοήμερη επίσκεψη. Και το Wroclaw είναι απ τις ωραιότερες πόλεις της χώρας και θέλει κ αυτό τον χρόνο του, αν και μικρότερο.

Μείνετε Κρακοβια-Ζακοπάνε.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Ευχαριστώ πολύ όλους.
Ξεκινάω διάβασμα για Ζακοπανε...
25 Μαρτίου θα βρίσκομαι Κρακοβία όποτε θα το κοιτάξω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι το Ζακοπανε έχει σχέση με φύση
Κ στην τελική δεν θα πάμε πουθενά κ θα είμαστε πιο χαλαροί στις βόλτες μας
Πέντε μέρες Κρακοβία δεν θα έχετε και τι να δείτε καινούργιο!
Ενδεικτικά θα πρότεινα:
Σάββατο - Βόλτα στην κεντρική πλατεία και στα αξιοθέατα πέριξ, επίσκεψη στο Κάστρο Βαβέλ και στα μουσεία του (αν σας ενδιαφέρουν - εμείς δεν μπήκαμε)
Κυριακή - Πρωί εκδρομή στο Άουσβιτς, απόγευμα βόλτα στην Εβραϊκή συνοικία
Δευτέρα - Πρωί αλατωρυχεία, απόγευμα επίσκεψη σε μουσεία που δεν προλάβατε, βόλτα στην πόλη
Τρίτη - εκδρομή Ζακοπάνε
Τετάρτη - τελευταία βόλτα στην πόλη
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Πέντε μέρες Κρακοβία δεν θα έχετε και τι να δείτε καινούργιο!
Ενδεικτικά θα πρότεινα:
Σάββατο - Βόλτα στην κεντρική πλατεία και στα αξιοθέατα πέριξ, επίσκεψη στο Κάστρο Βαβέλ και στα μουσεία του (αν σας ενδιαφέρουν - εμείς δεν μπήκαμε)
Κυριακή - Πρωί εκδρομή στο Άουσβιτς, απόγευμα βόλτα στην Εβραϊκή συνοικία
Δευτέρα - Πρωί αλατωρυχεία, απόγευμα επίσκεψη σε μουσεία που δεν προλάβατε, βόλτα στην πόλη
Τρίτη - εκδρομή Ζακοπάνε
Τετάρτη - τελευταία βόλτα στην πόλη
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Θα το σκεφτούμε.
Να σου πω την αλήθεια τώρα αρχίζω να καταγράφω αξιοθέατα και μουσεία
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μία κοντινή εξόρμηση που την έχω κάνει από την Κρακοβία είναι η πόλη TARNOW!

Σας τη συνιστώ είναι γύρω στα 80 χιλ,αν θυμάμαι καλά περίπου 1 ώρα με το τραίνο με τακτικά δρομολόγια,
η πόλη είναι κουκλίστικη!!με παλιά πόλη ,όμορφη μεγάλη κεντρική πλατεία και οι γύρω δρόμοι με υπέροχης αρχιτεκτονικής κτίρια -μαγαζιά.
 

-elena-elena-

Member
Μηνύματα
17
Likes
7
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για Ζακοπάνε. Είδα ότι πηγαίνουν τα Maxbus. Εκεί μπορεί κανείς να πάει στα ιαματικά χωρίς γκρουπ? Είναι κοντά οι αποστάσεις από τα Maxbus?
Εκτός από Ζακοπάνε πού θα μπορούσε κανείς να πάει κοντινές εκδρομές σε απόσταση 1-2 ώρες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.469
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom