Γαλλία Ημερήσια από Παρίσι

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Θα είμαι στο Παρίσι για 8 ημέρες και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να φύγω από την πόλη για μια ημερήσια εκδρομή. Υπόψιν ότι μία μέρα θα φάω στην Disneyland και μισή περίπου στις Βερσαλλίες. Έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος που να μην είναι πολύ μακριά με το τρένο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.959
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα είμαι στο Παρίσι για 8 ημέρες και θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να φύγω από την πόλη για μια ημερήσια εκδρομή. Υπόψιν ότι μία μέρα θα φάω στην Disneyland και μισή περίπου στις Βερσαλλίες. Έχετε να προτείνετε κάποιο μέρος που να μην είναι πολύ μακριά με το τρένο?
Είσαι οριακά από χρόνο. Αν πάντως θες, κοντά στην πόλη μπορείς να πας:
- Fontainebleau (πόλη & chateau)
- Chartres (πόλη & καθεδρικός, συνδυάζεται & με Βερσαλίες)
- Vaux-le-Vicomte (chateau)
- Chantilly (πόλη & chateau)
Αν είσαι φαν του Monet ή του Van Gogh, σε κοντινή απόσταση από την πόλη μπορείς επίσης να πας σε Giverny & Auvers-sur-oise.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
taver said:
Είσαι οριακά από χρόνο. Αν πάντως θες, κοντά στην πόλη μπορείς να πας:
- Fontainebleau (πόλη & chateau)
- Chartres (πόλη & καθεδρικός, συνδυάζεται & με Βερσαλίες)
- Vaux-le-Vicomte (chateau)
- Chantilly (πόλη & chateau)
Αν είσαι φαν του Monet ή του Van Gogh, σε κοντινή απόσταση από την πόλη μπορείς επίσης να πας σε Giverny & Auvers-sur-oise.
Σε ευχαριστώ πολύ. Όλα φαίνονται εντυπωσιακά. Για το Vaux-le-Vicomte δεν είχα ξανακούσει. Είναι ομολογουμένως καλά κρυμμένο στο χάρτη. Σε κάθε περίπτωση θα τα έχω όλα υπόψιν μου και αν υπάρχει χρόνος θα επισκεφθούμε κάποιο. Εσύ έχεις επισκεφθεί κάποιο απο αυτά/ έχεις να ξεχωρίσεις κάποιο;
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Για μένα, που έχω πάει και στα 4, Vaux le Vicomte με χίλια!!! Δευτερευόντως η Chartres για τον εντυπωσιακό καθεδρικό της..
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
ikarialover said:
Για μένα, που έχω πάει και στα 4, Vaux le Vicomte με χίλια!!! Δευτερευόντως η Chartres για τον εντυπωσιακό καθεδρικό της..
Σε ευχαριστω! Απ? ότι έψαξα είναι προσβάσιμο με τρένο και μετά με λεωφορείο. Γνωρίζεις μήπως αν τα μεταφορικά καλύπτονται απο το navigo pass? Επιπλέον, το fontainebleau δεν αξίζει να το επισκεφθώ;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.416
Απο αυτά που σου είπε ο taver, τα οποία είναι όλα βέβεια είναι πολύ ωραία να επισκεφθεί κανείς, αν είναι να πας μόνο σε ένα θα σου πρότεινα το Chantilly (όπου παρεπιπτόντως είναι και το μουσείο αλόγου που μπορεί να έχει και κάποια επίδειξη).....θα είναι γεμάτη η μέρα σου....Το Fontainebleau σου το προτείνει πρώτο πρώτο.... Εν πάσει περιπτώσει ότι και να επιλέξεις δεν θα χάσεις...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Σε ευχαριστω! Απ? ότι έψαξα είναι προσβάσιμο με τρένο και μετά με λεωφορείο. Γνωρίζεις μήπως αν τα μεταφορικά καλύπτονται απο το navigo pass? Επιπλέον, το fontainebleau δεν αξίζει να το επισκεφθώ;
Δυστυχώς δεν θυμάμαι πώς μπορεί να πάει κανείς, διότι εγώ το είχα επισκεφτεί με αυτοκίνητο. Στην ιστοσελίδα του όμως το αναφέρει. Το Fontainebleau φυσικά και αξίζει, αλλά αυτά είναι γούστα και μάλιστα υποκειμενικά.. Για μένα το vaux-le-vicomte ήταν ένα από τα πιο όμορφα κάστρα που έχω επισκεφτεί ποτέ, ανώτερο και από τις Βερσαλλίες..Μπορείς να πάρεις μία ιδέα και στην περιγραφή που έχω κάνει στην ακόλουθη ιστορία:

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EC%F5%E8%E9%EF%FD.html?garpg=14#content_start
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
ikarialover said:
Δυστυχώς δεν θυμάμαι πώς μπορεί να πάει κανείς, διότι εγώ το είχα επισκεφτεί με αυτοκίνητο. Στην ιστοσελίδα του όμως το αναφέρει. Το Fontainebleau φυσικά και αξίζει, αλλά αυτά είναι γούστα και μάλιστα υποκειμενικά.. Για μένα το vaux-le-vicomte ήταν ένα από τα πιο όμορφα κάστρα που έχω επισκεφτεί ποτέ, ανώτερο και από τις Βερσαλλίες..Μπορείς να πάρεις μία ιδέα και στην περιγραφή που έχω κάνει στην ακόλουθη ιστορία:

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/33208-%EF%E4%EF%E9%F0%EF%F1%E9%EA%FC-%F3%F4%E1-%EA%DC%F3%F4%F1%E1-%F4%E7%F2-%E3%E1%EB%EB%DF%E1%F2-%DD%ED%E1-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-%F3%F4%EF%ED-%EA%FC%F3%EC%EF-%F4%EF%F5-%F0%E1%F1%E1%EC%F5%E8%E9%EF%FD.html?garpg=14#content_start
Σε ευχαριστώ. Πολύ ωραία η ιστορία σου! Άρα έχω πολλές επιλογές... Δεν ξέρω ποιο να διαλέξω. Μάλλον θα καταλήξω όταν είμαι εκεί.
 

taksidiaris90

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά σας παιδιά σκέφτομαι να πάω ενα ταξίδι τον Ιούλιο στο Παρίσι για περίπου 7 ημέρες και έλεγα μια ημέρα να τη σπαταλήσω σε κάποια άλλη πόλη...σκεφτόμουν ή στη Νορμανδία ή στο Λουξεμβούργο...τι μου προτείνεται; που αξίζει περισσότερο; Στο Παρίσι τι αξίζει να δω τον Ιούλιο με δεδομένο το κλιμα της πόλης; (ζέστη κλπ)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Αν είναι η πρώτη σου φορά στο Παρίσι,εγώ δεν θα έφευγα γιά αλλού.Θα έβρισκα πράγματα να κάνω έστω και με την ζέστη.Βέβαια προσωπικά γούστα είναι αυτά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γειά σας παιδιά σκέφτομαι να πάω ενα ταξίδι τον Ιούλιο στο Παρίσι για περίπου 7 ημέρες και έλεγα μια ημέρα να τη σπαταλήσω σε κάποια άλλη πόλη...σκεφτόμουν ή στη Νορμανδία ή στο Λουξεμβούργο...τι μου προτείνεται; που αξίζει περισσότερο; Στο Παρίσι τι αξίζει να δω τον Ιούλιο με δεδομένο το κλιμα της πόλης; (ζέστη κλπ)
Στο θέμα στο οποίο μεταφέρθηκε το μήνυμά σου θα βρεις κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις.
Η δικιά μου γνώμη είναι να αφήσεις έξω από τις σκέψεις σου το Λουξεμβούργο (μακριά). Επιπλέον, 7 μέρες δεν είναι πολλές για Παρίσι, έχει άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις. Προτείνω και τις 7 να τις περάσεις στο Παρίσι.
Για πληροφορίες διάβασε θέματα από εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19
και ιστορίες μελών από εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=28
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γειά σας παιδιά σκέφτομαι να πάω ενα ταξίδι τον Ιούλιο στο Παρίσι για περίπου 7 ημέρες και έλεγα μια ημέρα να τη σπαταλήσω σε κάποια άλλη πόλη...σκεφτόμουν ή στη Νορμανδία ή στο Λουξεμβούργο...τι μου προτείνεται; που αξίζει περισσότερο; Στο Παρίσι τι αξίζει να δω τον Ιούλιο με δεδομένο το κλιμα της πόλης; (ζέστη κλπ)
Ή Mont Saint Michel στη Νορμανδια ή Saint Malo στη Βρετανη. Αν και δεν νομιζω να κανει τρομερη ζεστη στο Παρισι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom