Γαλλία Ημερήσια από Παρίσι

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Συμφωνώ ότι για πρώτη φορά οι 5 μέρες είναι οκ μόνο για το Παρίσι, ειδικά αν θέλετε να δείτε όσα περισσότερα γίνεται. Άντε να χωρέσουν και οι Βερσαλλίες.

Επίσης η Λιλ χωρίς να είναι άσχημη, πανέμορφη δεν την λες. Θυμίζει πόλη του Βελγίου σε λιγότερο όμορφη εκδοχή.
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Συμφωνώ ότι για πρώτη φορά οι 5 μέρες είναι οκ μόνο για το Παρίσι, ειδικά αν θέλετε να δείτε όσα περισσότερα γίνεται. Άντε να χωρέσουν και οι Βερσαλλίες.

Επίσης η Λιλ χωρίς να είναι άσχημη, πανέμορφη δεν την λες. Θυμίζει πόλη του Βελγίου σε λιγότερο όμορφη εκδοχή.
Ειχα παει περσυ στο βελγιο, ισως επρεπε τοτε να τη δω! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλημερα!
Εχω κλεισει ταξιδακι για παρισι 6-11/2(5 διανυκτερευσεις). Πρωτη φορα θα παω και θα ηθελα να δω οσο περισσοτερα γινεται. Εχω δει ομως οτι καη η πολη λιλ ειναι πανεμορφη! Θα αξιζε να θυσιασω μιση μερα απο παρισι για να παω λιλ?
Η Λιλ ειναι για αμα βρεθεις καπου κοντα στο Βελγιο, οχι να φυγεις απο Παρισι γι αυτην.
Δες τη Ρουεν, παει και παμφθηνα το λεωφορειο. Αυτη ναι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Περι μετακινησης υπαρχει Flix bus και Blablacar bus, αλλα αξιζει να δωσετε κατι τι παραπανω για το τρενο γιατι ο σταθμος ειναι πανεμορφος και σε πιο στρατηγικο σημειο να δειτε το κεντρο σε λιγες ωρες.
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Περι μετακινησης υπαρχει Flix bus και Blablacar bus, αλλα αξιζει να δωσετε κατι τι παραπανω για το τρενο γιατι ο σταθμος ειναι πανεμορφος και σε πιο στρατηγικο σημειο να δειτε το κεντρο σε λιγες ωρες.
Τελεια!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημερα!
Εχω κλεισει ταξιδακι για παρισι 6-11/2(5 διανυκτερευσεις). Πρωτη φορα θα παω και θα ηθελα να δω οσο περισσοτερα γινεται. Εχω δει ομως οτι καη η πολη λιλ ειναι πανεμορφη! Θα αξιζε να θυσιασω μιση μερα απο παρισι για να παω λιλ?
Με 5 διανυκτερεύσεις οριακά θα δεις τα βασικά στο Παρίσι και άντε να πας και Βερσαλλίες που θα φας τουλάχιστον μισή μέρα εάν θέλεις να δεις και τους κήπους.
Μην χαραμίσεις ούτε ώρα για να πας σε άλλη πόλη.
ΟΙ αποστάσεις στο Παρίσι είναι μεγάλες και τα αξιοθέατα και οι όμορφες γειτονιές του πάρα πολλά!
Εάν βέβαια δεν σου αρέσουν τα μουσεία και δεν σκοπεύεις να δεις κανένα τότε μπορείς να πας και μια ημερήσια αλλού...
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Καλημερα!
Εχω κλεισει ταξιδακι για παρισι 6-11/2(5 διανυκτερευσεις). Πρωτη φορα θα παω και θα ηθελα να δω οσο περισσοτερα γινεται. Εχω δει ομως οτι καη η πολη λιλ ειναι πανεμορφη! Θα αξιζε να θυσιασω μιση μερα απο παρισι για να παω λιλ?
Εγώ την μία απο τις 5 μέρες θα πήγαινα Νορμανδία!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα είμαι στο Παρίσι σε μία εβδομάδα (28/3- 3/4) και επειδή θα είναι η 5η φορά στην πόλη και έχω βγάλει την ύλη και τα μουσεία που θα ήθελα να δω σκέφτομαι να κάνω μια ημερήσια εκδρομή σε απόσταση έως 2 ώρες με ΜΜΜ και κατά προτίμηση με τρένο.
Βερσαλλίες και Ντίσνευλαντ έχω πάει.
Honfleur και Ντοβίλ στη Νορμανδία έχω πάει.
Θα ήθελα να δω μια γραφική πόλη ή χωριό ή κανένα εντυπωσιακό κάστρο αλλά να φτάσω εύκολα π.χ. με τρένο.
Το κάστρο να είναι ωραίο και μέσα και όχι μόνο απέξω.
Διάβασα τις προτάσεις του @taver και μπερδεύτηκα.
To Chantilly το έχω δει μόνο απέξω γιατί είχα μια διαμονή στην πόλη πριν χρόνια. Αξίζει και από μέσα;
Ποιο είναι το πιο κοντινό κάστρο που να αξίζει επίσκεψη τέτοια εποχή;
Δεν με βλέπω να επιστρέψω ξανά στο αγαπημένο μου Παρίσι, οπότε θα πρέπει να επιλέξω έναν προορισμό για μια ημερήσια που να είναι και λίγο ξεχωριστός και εύκολα προσβάσιμος.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.419
To Chantilly το έχω δει μόνο απέξω γιατί είχα μια διαμονή στην πόλη πριν χρόνια. Αξίζει και από μέσα;
Ποιο είναι το πιο κοντινό κάστρο που να αξίζει επίσκεψη τέτοια εποχή;
Αν εχεις παει εστω απο μονο απο εξω εξω θα σου ελεγα να πας καπου αλλου..


ενα απο τα πολυ ωραια σατω με πανεμορφο περιβαλλοντα χωρο ειναι και αυτο αλλα δεν ξερω πως πας με μμμ.. με αμαξι ειναι καμια ωρα..
Το Ανάκτορο Vaux-Le-Vicomte (Βο-Λε-Βικόντ) Λίγο έξω από το Παρίσι


για πιο κοντα στα ορια του Παρισιού ειναι και αυτο https://www.travelfranceonline.com/chateau-de-vincennes-donjon-near-paris/
οπου πας με μετρο και διπλα ειναι το υπεροχο δασος του Βενσεν με το Παρκ φλοραλ κλ..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα πρότεινα το Fontainebleau. Πολύ σημαντικό ιστορικά κάστρο για την Γαλλία. Βλέπεις την αίθουσα του θρόνου του Ναπολέοντα και άλλα διάφορα. Μέσα είναι ωραίο αλλά εξωτερικά θα έλεγα ότι δεν εντυπωσιάζει. Πας με rer και μετά με λεωφορείο και τα δύο ανήκουν στη ζώνη 5 της navigo. Αν έχετε την κάρτα που να καλύπτει ζώνη 5 δεν πληρώνετε έξτρα εισιτήρια.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Château de Vincennes, φτάνει και το μετρό

Για άλλη πόλη, εγώ κάποτε είχα πάει με τρένο μονοήμερη στο Poitiers
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom