Βόρεια Κορέα Ημερολόγια απο την Πιονγκ Γιανγκ

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
Η εικόνα που εγώ αποκόμισα πάντως, κατά την πολύ συντομη επίσκεψή μου, δε συμφωνεί με τα παραπάνω. Ναι, σίγουρα οι πόλεις δεν είναι τόσο άδειες όσο οι εθνικές οδοί, αλλά δε λες ότι έχει και κίνηση....

(Το σχόλιο μου δεν αφορά τίποτε άλλο πέρα από το συγκεκριμένο απόσπασμα - στα περισσότερα και η δική μου εικόνα - ως επισκέπτη, φυσικά, και όχι ως κατοίκου - συμφωνεί).
Δεν ξερω τι εποχη πηγες- τι μερα και τι ωρα τραβηξες τις φωτογραφιες. Eίπα οι εθνικες λεωφοροι που οδηγουν στις επαρχιες είναι αδειες οι μεγαλες πολεις μεσα και η Πιονγκ Γιανγκ καθημερινες εχουν κινηση. Εγω οδηγουσα με το αυτοκινητο μου, ειχαμε μια καλη ροη, δεν γινοταν χαμος από αυτοκίνητα αλλα ΔΕΝ ηταν αδειοι οι δρομοι. Τωρα όπως εχω πει πολλες φορές, ειλικρινα δεν με απασχολει αν καποιος πιστευει ή όχι τι γραφω ή να αποδειξω ότι ξερω κατι περισσότερο. Σαφως ξέρω πολλά περισσότερα για τη Βόρεια Κορεα αλλα δεν είναι θέμα να βγαλω τους υπολοιπους λαθος. Ειπα από την αρχη, εχετε αυτές τις εικονες, ε λοιπον σας λεω ότι υπαρχει μια άλλη αληθεια για τη χωρα. Εγω δεν κερδιζω τιποτα (ουτε βιβλιο εχω γραψει για να προσπαθω να πουλησω-είναι στη σκεψη μου ΚΑΠΟΙΑ στιγμη).
Ξερεις γιατι το κάνω; πρωτον επειδή η χωρα ηταν συγκλονιστικη από πολλες αποψεις, και δευτερον αδικημενη σε πολλα. Δεν αρνουμαι τα προβλήματα, ουτε τις παραβιασεις σε ανθρωπινα δικαιώματα -δεν ειδα φυλακες εγω αλλα μπορω φυσικα να πω ότι δεν υπαρει ελευθερια κινήσεων και λογου-αλλα δεν είναι η Βορεια Κορεα ένα "απερναντο γκουλαγκ".
Στο θεμα των φωτο τωρα, αν δεν κανω λαθος οι φωτογραφιες τραβηχτηκαν αυγουστο ετσι; Ο αυγουστος είναι μηνας συγκομιδης παντως και η Πιονγκ Γιανγκ αδειαζει γενικως επειδή ολοι φευγουν στα χωράφια. Στο λεω αυτό διοτι και στην Αθηνα να βγαλεις φωτογραφιες Αυγουστο αδεια πολη θα εχεις.
 
Last edited:

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
DSC_0214 (800x536).jpg

Βαρυς χειμωνας (καπου -15/20) και είναι φεβρουαριος...Δειτε στο βαθος εχει αυτοκίνητα
DSC_1449 (800x566).jpg

Αυτή τη φωτο την τραβηξα για την αφισα και ετσι ο δρομος δεν φαινεται καλα...Αλλα μπορειτε να δειτε αυτοκίνητα πισω κ λεωφορεια να κυκλοφορουν
DSC_1775 (800x536).jpg

Αυτή τη φωτο την τραβηξα γιατι ηθελα μια τυπικη σκηνη δρομου με τον κοσμο -είναι σε προαστειο στη ΠΓ αλλα πισω εχει καποια αυτοκίνητα...


Δεν εχω πολλες φωτογραφιες από δρομους γιατι με ενδιεφερε να τραβάω ανθρωπους αλλα σας βαζω μερικες που δειχνουν ότι μια πολη πρεπει να τη ζησεις για να καταλαβεις πως λειτουργει (η μια που εχει τραβηχτει στους -20 βαθμούς με φοβερο χιονι όπως θα δειτε και παλι κυκλοφορουν)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για το θέμα των αυτοκινήτων: 9 μέρες στη χώρα δεν νομίζω ότι είδαμε συνολικά πάνω από 20 αυτοκίνητα. Κοιτάω τώρα τις φωτό μου και δεν υπάρχει ούτε ένα. Καλά ειδικά στην εθνική οδό νομίζω είδαμε μόνο ένα όχημα σε όλη την εκδρομή. Κι εγώ από χώρα όπου ελάχιστοι έχουν αυτοκίνητα πήγα, κι όπου συνήθως οι επισκέπετες παθαίνουν την πλάκα τους με το πόσο ανύπαρκτη είνια η κίνηση και άδεια η εθνική, αλλά η Βόρειος Κορέα είναι η χώρα σαφώς με τα λιγότερα αυτοκίνητα που έχω δει στη ζωή μου κι έχω πάει σε πάνω από 100.

Για την ιστορία πήγα Νοέμβριο, βέβαια αρκετά χρόνια πριν (πάει καμιά δεκαετία πια), οπότε ενδεχομένως και να αυξήθηκε η κίνηση από τότε που έζησε η συγγραφέας.

Από κει και πέρα για την ιλαρή εικόνα της χώρας στο εξωτερικό, φέρει ευθύνη η κυβέρνησή της. Δεν είναι δυνατόν να λένε στους τουρίστες ότι ο Κιμ Ιλ Σουνγκ έγραψε 25.000 βιβλία, ότι βασικά κέρδισε το Δεύτερο Παγκόσμιο, ότι πετάει τα βράδια πάνω από την πόλη (όχι με αεροπλάνο...), να τους δίνουν φυλλάδια σύμφωνα με τα οποία έχτιζε σπίτια μέσα σε 2,5 λεπτά και να περιμένει να έχει σοβαρή αντιμετώπιση από οποιονδήποτε. Η δε εικόνα των βορειοκορεατών διπλωματών στο εξωτερικό, επειδή τους έχω ζήσει, είναι για κλάμματα.

Μια από τις πολύ καλές μου φίλες έζησε 8 χρόνια στην Πιονγιάνγκ και μάλιστα μαθητικά, λόγω της δουλειάς του πατέρα της. Οι ιστορίες που μας διηγείται είναι απλά τραγικές. Εξαιρετικά συγκινητικό βρήκα το
http://www.amazon.com/The-Reluctant-Communist-Court-Martial-Imprisonment/dp/0520259998
του Τζένκινς, που πέρασε 40 χρόνια στη χώρα, αφού είχε τη φαεινή ιδέα ως Αμερικανός στρατιώτης να περάσει τα σύνορα και να ζητήσει άσυλο για να μην τον στείλουν στο Βιετνάμ. Ανατριχιαστική ιστορία από έναν άνθρωπο που απελευθερώθηκε στα βαθιά γεράματα, αξίζει τον κόπο να το διαβάσει κανείς.
Ειπα από την αρχη, εχετε αυτές τις εικονες, ε λοιπον σας λεω ότι υπαρχει μια άλλη αληθεια για τη χωρα. Εγω δεν κερδιζω τιποτα (ουτε βιβλιο εχω γραψει για να προσπαθω να πουλησω-είναι στη σκεψη μου ΚΑΠΟΙΑ στιγμη).
Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι defensive, αν δεν το κατάλαβες μας αρέσει πολύ που γράφεις εδώ. Δεν πάει να πει πως όποιος έχει αντίθετη άποψη/εντύπωση για μια πτυχή των όσων γράφεις πάει να σε βγάλει και ψεύτρα, απλά έχει άλλο perspective κι ενδεχομένως και άλλα μέτρα σύγκρισης. Θετικό είνια να καταγράφονται κι αυτές οι απόψεις, δεν είναι σώνει καλά μομφή προς εσένα.

Και πάλι ευχαριστώ για τα γραφόμενα.
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
Το defensive δεν ισχυει Εγω εβαλα εικονες με αυτκινητα, αρα μαλλον εχουν αυξηθει αλλα δεν θα βαζω φωτογραφιες για οσα λεω και παλι να το αμφισβητουν. Επαναλμβανω, και το λεω ειλικρινα, δε με νοιαζει αν καποιος με πιστευει η οχι. Ας πιστεψει ο καθενας οτι θελει. Δικο του θεμα. Δεν εχω αναγκη να με πισετυει κανεις, μου φτανει που με εμπιστευονται οι οργανισμοι για τους οποιους δουλευω -ποσο πιο καθαρα να το πω δηλαδη. Εχω μαθει τοσα χρονια στη δουλεια μου -οτι απο τη στιγμη που λες κατι δημοσια θα εχεις και κριτικη και δυσπιστους. Εδω καποιος μου ευχηθηκε να πεσει το αεροπλανο που πηρα για Νιγηρια και να παω στον πατο μαζι με το γιο μου (ναι εχω και τετοιου επιπεδου κριτικες επειδη εγραψα 2-3 αρθρα για τη Βορεια Κορεα!). Τωρα οπως ειπα, το δεκα χρονια πριν με το τωρα ειναι η μερα με τη νυχτα στη Βορεια Κορεα. Ειδικα τα τελευταια δυο χρονια οι αλλαγες ηταν εντονες, Αυτο λεω απο την αρχη. Δεν ξερω γιατι επιμενουμε στην ιδια συζητηση. Ξερω και την περιπτωση που λες και το βιβλιο στο οποιο αναφερεσαι. Τελος οπως ειπα πολλες φορες οι λογοι ειναι συνθετοι. Η κακια εικονα ειναι αποτελεσμα πολλων παραγοντων και εσωτερικων και εξωτερικων. Δεν ειναι μονοπλευρα-αυτο λεω. Τεσπα, δεν εχει σημασια, σας χαιρετω απο τη Νιγηρια και τα ξαναλεμε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το defensive δεν ισχυει Εγω εβαλα εικονες με αυτκινητα, αρα μαλλον εχουν αυξηθει αλλα δεν θα βαζω φωτογραφιες για οσα λεω και παλι να το αμφισβητουν. Επαναλμβανω, και το λεω ειλικρινα, δε με νοιαζει αν καποιος με πιστευει η οχι.
Αυτό ακριβώς προσπάθησα να σου πω, ότι γίνεσαι defensive γιατί νομίζεις ότι δε σε πιστεύουν. Δεν είπε κανείς ότι δε σε πιστεύει.

Καλά να περνας στη Νιγηρία, γράψε κάτι κι από κει όταν μπορέσεις.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Κάτω από το βίντεο κάπου στα σχόλια κάποιος έβαλε ένα σύνδεσμο που αναφέρεται σε όλες τις διηγήσεις της κοπέλας....

http://thediplomat.com/2014/12/the-strange-tale-of-yeonmi-park/?hc_location=ufi

Το είδα στα πολύ γρήγορα αλλά οι ανακρίβειες στις διηγήσεις της είναι τόσες πολλές και τουλάχιστον περίεργες...

Τέλοσπαντων όσο και να διαφωνούμε με το καθεστώς της Βορείου Κορέας, κάποια μοιάζουν κατασκευασμένα...
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Το video είναι ενδεικτικό, υπάρχουν πολλές μαρτυρίες για το τι συμβαίνει στη Β. Κορέα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορείς να αποτυπώσεις το βίωμα από ένα ταξίδι, και πολύ περισσότερο από την παραμονή σε μία χώρα, αποκομμένο από το πολιτικό και κοινωνικό κομμάτι και αναλύοντας μόνο το πόσα αυτοκίνητα είχε στο δρόμο.

Και για να είμαι ειλικρινής, δεν θα έμπαινα στη διαδικασία αυτής της επισήμανσης, γιατί προφανώς δεν είναι ωραίο να διακόπτεις μία ταξιδιωτική αφήγηση, αν η ίδια η συγγραφέας δεν έθετε μόνη της και εξαρχής τη συζήτηση για την αντικειμενικότητα των γραφομένων της.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Κάτω από το βίντεο κάπου στα σχόλια κάποιος έβαλε ένα σύνδεσμο που αναφέρεται σε όλες τις διηγήσεις της κοπέλας....

http://thediplomat.com/2014/12/the-strange-tale-of-yeonmi-park/?hc_location=ufi

Το είδα στα πολύ γρήγορα αλλά οι ανακρίβειες στις διηγήσεις της είναι τόσες πολλές και τουλάχιστον περίεργες...

Τέλοσπαντων όσο και να διαφωνούμε με το καθεστώς της Βορείου Κορέας, κάποια μοιάζουν κατασκευασμένα...
Kαι σαν κάτι να μου θυμίζει!
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
Το video είναι ενδεικτικό, υπάρχουν πολλές μαρτυρίες για το τι συμβαίνει στη Β. Κορέα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορείς να αποτυπώσεις το βίωμα από ένα ταξίδι, και πολύ περισσότερο από την παραμονή σε μία χώρα, αποκομμένο από το πολιτικό και κοινωνικό κομμάτι και αναλύοντας μόνο το πόσα αυτοκίνητα είχε στο δρόμο.

Και για να είμαι ειλικρινής, δεν θα έμπαινα στη διαδικασία αυτής της επισήμανσης, γιατί προφανώς δεν είναι ωραίο να διακόπτεις μία ταξιδιωτική αφήγηση, αν η ίδια η συγγραφέας δεν έθετε μόνη της και εξαρχής τη συζήτηση για την αντικειμενικότητα των γραφομένων της.
Μια επισημανση δεν ηταν ένα ταξιδι. Εζησα 2 χρονια στη χωρα και δεν ημουν καθολου αποκομμενη γιατι ταξιδευα μεσα στη ΒΚ. Τα αυτοκίνητα τα εβαλα επειδή συζητούσαμε αν εχει αυτοκίνητα κ αφου όταν ελεγα ότι εχει δεν με πιστευε κανεις εβαλα μια φωτο.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Μια επισημανση δεν ηταν ένα ταξιδι. Εζησα 2 χρονια στη χωρα και δεν ημουν καθολου αποκομμενη γιατι ταξιδευα μεσα στη ΒΚ.
"...δεν μπορείς να αποτυπώσεις το βίωμα από ένα ταξίδι, και πολύ περισσότερο από την παραμονή σε μία χώρα, αποκομμένο από το πολιτικό και κοινωνικό κομμάτι..."
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κοσμος ολος!
"...δεν μπορείς να αποτυπώσεις το βίωμα από ένα ταξίδι, και πολύ περισσότερο από την παραμονή σε μία χώρα, αποκομμένο από το πολιτικό και κοινωνικό κομμάτι..."
Συγγνωμη, δηλαδή εσυ ηθελες σε ένα κειμενο 600 λεξεων σε ένα ταξιδιωτικο σαιτ να διαβασεις πολιτικη αναλυση; Και πιστευεις ότι θα την δημοσιευα εδώ; αν θες να δεις τετοια ψαξε να βρεις αλλα κειμενα δικα μου στα αγγλικα (και μερικα ελληνικα παλιοτερα). Αλλα δεν θα τα βρεις εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom