Γενικά Ημερομηνία λήξεως Ελληνικής Ταυτότητας

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα, ετοιμάζουμε ταξίδι τέλη του μήνα Κ μόλις είδα ότι άλλαξε η νομοθεσία για τις ταυτότητες! Η δική μου είναι από το 2009. Έχω κλείσει τα εισιτήρια Κ έχω κάνει το τσέκ ιν. Γνωρίζετε τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Έχει ταξιδέψει κανείς με τα νέα δεδομένα;
Η νεα νομοθεσία θα ισχύσει για τις "νέου τύπου ταυτότητες" οι οποίες δεν εκδίδονται ακόμη. Προς το παρόν είναι έγκυρες οι παλιές. Συνεπώς δεν θα έχεις πρόβλημα. Καλό ταξίδι!
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αν την έχεις χάσει πληρώνεις 10 ευρώ.
Αν έχει λήξει πληρώνεις 0,50 ευρώ.
Επιβεβαινω. Έβγαλα χθες ταυτότητα (παλαιού τύπου φυσικά) και πλήρωσα μόνο 0,5 ευρώ. Μου έκανε εντύπωση που δεν μου πήραν δακτυλικά αποτυπώματα. Μου είπαν οτι καταργήθηκαν.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
299
Likes
954
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα, ετοιμάζουμε ταξίδι τέλη του μήνα Κ μόλις είδα ότι άλλαξε η νομοθεσία για τις ταυτότητες! Η δική μου είναι από το 2009. Έχω κλείσει τα εισιτήρια Κ έχω κάνει το τσέκ ιν. Γνωρίζετε τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Έχει ταξιδέψει κανείς με τα νέα δεδομένα;
Ταξίδεψα πριν κάτι μήνες με ταυτότητα του 2007. Πιο πολύ ξινισαν στο Ελ. Βελ. πάρα στο Βερολίνο. Πάντως περαν του ξινισματος και του "να την αλλάξετε. Έχει λήξει....." δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

MalPar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Ταξίδεψα πριν κάτι μήνες με ταυτότητα του 2007. Πιο πολύ ξινισαν στο Ελ. Βελ. πάρα στο Βερολίνο. Πάντως περαν του ξινισματος και του "να την αλλάξετε. Έχει λήξει....." δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Να πω την αλήθεια, Κ εγώ πιο πολύ το ελληνικό αεροδρόμιο φοβάμαι παρά το εξωτερικό! Θα το ρισκάρω όμως Κ όταν γυρίσω με το καλό θα σας ενημερώσω 😊
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
229
Likes
498
Καλησπέρα, ετοιμάζουμε ταξίδι τέλη του μήνα Κ μόλις είδα ότι άλλαξε η νομοθεσία για τις ταυτότητες! Η δική μου είναι από το 2009. Έχω κλείσει τα εισιτήρια Κ έχω κάνει το τσέκ ιν. Γνωρίζετε τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Έχει ταξιδέψει κανείς με τα νέα δεδομένα;
απ'οτι καταλαβαινω, τα 10 χρονια ισχυουν , για τις νεες ταυτοτητες σε μεγεθος πιστωτικης , που δεν εχουν ερθει ακομα...
για τις παλιες, νομιζω ισχυει το καθεστως των 15 ετων...
πιστευω , οτι πρεπει να ρωτησεις σε καποιο υπουργειο... μαλλον εξωτερικων...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
229
Likes
498
Να πω την αλήθεια, Κ εγώ πιο πολύ το ελληνικό αεροδρόμιο φοβάμαι παρά το εξωτερικό! Θα το ρισκάρω όμως Κ όταν γυρίσω με το καλό θα σας ενημερώσω 😊
το προβλημα ειναι , αν σκαλωσεις στην εισοδο της ξενης χωρας... στην Ελλαδα θα σε αφησουν να επιστρεψεις...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208

DimiBiri

Member
Μηνύματα
299
Likes
954
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν πείς ότι στην έκλεψαν; 16 λεπτά λέει εδώ αλλά δεν ξέρω πώς το αποδεικνύεις αυτό
Αντικατάσταση δελτίου ταυτότητας λόγω κλοπής - Εθνικό Μητρώο Διοικητικών Διαδικασιών
Πρεπει να γίνει καταγγελια της κλοπής στην αστυνομία πρωτ' απ΄ολα η οποία γίνεται αποκλειστικά στο Τμήμα Ασφαλείας ή το Αστυνομικό Τμήμα, της περιοχής που συνέβη η κλοπή ή στην πλησιέστερή σας Αστυνομική Αρχη και εννοειται πως για την εκδοση πρεπει να πας και με μαρτυρα
 
Last edited by a moderator:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
895
Likes
1.999
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Επιβεβαινω. Έβγαλα χθες ταυτότητα (παλαιού τύπου φυσικά) και πλήρωσα μόνο 0,5 ευρώ. Μου έκανε εντύπωση που δεν μου πήραν δακτυλικά αποτυπώματα. Μου είπαν οτι καταργήθηκαν.
Σου τα πήραν ψηφιακά. Πρέπει να έβαλες το δάχτυλό σου σε μια συσκευή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.492
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom