Ημιυπαιθριοι ..Ωρα Μηδεν!

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αρκετοι απο εμας καλουμαστε να δηλωσουμε-"τακτοποιησουμε" τον/τους ημιυπαιθριους χωρους που εχουμε στα σπιτια μας.
Καθως συζητω το θεμα με διαφορους ,ακουω και ποικιλες γνωμες.
Καποιοι λενε να το κανω γιατι απο το 2011 θα ανεβουν οι αντικειμενικες αξιες ,οποτε μπορει να αυξηθουν και οι ισχυουσες τιμες.
Ακουστηκε επισης οτι στις πολεοδομιες διωχνουν κοσμο που ερχεται με τα λεφτα στο χερι διατεθειμμενος να πληρωσει ,λογω υπερβολικου φορτου εργασιας.Ορισμενοι ισχυριζονται οτι αυτο ειναι κολπακι για να αφησει καποιος το θεμα για το 2011 και εκει να το πληρωσει παραπανω.
Εδω λοιπον ερχεται και ο μηχανικος που εφτιαξε το ακινητο και σου λεει "Θα το αναλαβω εγω το θεμα ,η αμοιβη μου ειναι 350 ευρω."(Τωρα δεν ξερω κατα ποσο τα ζηταει αυτα για να τα "μοιραστει" με κανενα στην πολεοδομια ωστε να προχωρησει η αιτηση).
Υπαρχουν και τα ατομα που λενε :'Αστο μην πας να πληρωσεις τον ημιυπαιθριο,το κρατος κοιταει να μαζεψει λεφτα απο παντου αυτη τη στιγμη...μετα μπορει να βγει καποια αλλη ρυθμιση,νομος ..δεν ξερω τι αλλο για τους ημιυπαιθριους και εσυ να εχεις τρεξει και να τα εχεις πληρωσει...και διαφορα αλλα τετοια αοριστα.
Η δικη σας αποψη ποια ειναι?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η ρύθμιση για τους ημιυπαίθριους έχει ψηφιστεί με νόμο.
Η σχετική προθεσμία για τις δηλώσεις λήγει στις 31/12/2010.

Μέσα στο νόμο έχει ορισθεί ότι πρέπει να κάνει σχετική έκθεση μηχανικός (και όχι ο καθένας από εμάς να κάνει μια απλή δήλωση) και έχει ορισθεί και η αμοιβή του μηχανικού που είναι 286 ευρώ. Φυσικά οι περισσότεροι ζητούν παραπάνω. Αν βρεις μηχανικό με 300 να είσαι υπερευχαριστημένη.

Με το καλημέρα πληρώνεις τα χρήματα του μηχανικού και 250 ευρώ που είναι το παράβολο. Αυτά τα 250 ευρώ θα συμψηφιστούν στο τελικό ποσό που θα είναι να πληρώσεις για τους ημιυπαίθριους.

Επίσης, ο νόμος λέει ότι ισχύουν οι αντικειμενικές αξίες κατά την ημέρα υποβολής της αίτησης. Αυτό σημαίνει ότι αν εν τω μεταξύ ανέβουν οι αντικειμενικές αξίες πριν καταθέσεις την αίτηση, πας αυτομάτως σε άλλα ποσά. Βέβαια, συζητιέται ότι οι αντικειμενικές αξίες θα ανέβουν το 2011, οπότε και θα έχει λήξει η ημ/νια υποβολής των αιτήσεων. Πολύ πιθανό όμως να δώσουν και παράταση, αφού χρήμα δεν υπάρχει και ο κόσμος αποφεύγει να προχωρήσει στη δήλωση των ημιυπαίθριων.

Τώρα το αν το μέτρο είναι καθαρά εισπρακτικό και αν θα έπρεπε να το πληρώσουν οι ιδιοκτήτες ή όχι είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.
Επειδή στο κ...λοκράτος που ζούμε τίποτα δε λειτουργεί σωστά, έτσι και σε αυτό το θέμα. Ο αγοραστής τα τελευταία 15 χρόνια, ήθελε δεν ήθελε αγόραζε σπίτι με ημιυπαίθριους, γιατί απλά δεν έβρισκε χωρίς.
Εμείς όσα σπίτια είδαμε πριν αγοράσουμε το δικό μας, ήταν όλα με ημιυπαίθριους. Μπορεί τα συμβόλαια να έλεγαν λιγότερα τετραγωνικά, αλλά οι κατασκευαστές πληρωνόντουσαν για το σύνολο των τετραγωνικών. Νόμιμων και παράνομων. Αρα, για μένα, τα χρήματα αυτά θα έπρεπε να τα πληρώνουν οι κατασκευαστές ως πρόστιμο και όχι οι ιδιοκτήτες. Αλλά όπως είπα πιο πριν, τί λειτουργεί σωστά για να λειτουργήσει και αυτό?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κοπελα μου με τις τελευταιες σου κουβεντες μεσα στο στομα μου εισαι.
Οντως εχουμε ξαναπληρωσει τα τετραγωνικα του ημιυπαιθριου στην αρχικη τιμη αγορας του σπιτιου.Και οντως επρεπε να πιασουν τα λαμογια τους κατασκευαστες και να χρεωθουν εκεινοι.Και οντως δεν βρισκαμε σπιτι χωρις ημιυπαιθριο ουτε για δειγμα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ,ησουν πολυ κατατοπιστικη.
Για παραδειγμα δεν γνωριζα οτι υπαρχει μια στανταρ ταριφα στους μηχανικους plus ο,τι παραπανω ο καθενας.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σημείωσε επίσης, ότι "αξίζει" να κάνεις τη σχετική δήλωση αν έχεις από 5 τετραγωνικά και πάνω. Για λιγότερα δε συμφέρει οικονομικά.

Και ότι μπορείς να πας σε οποιονδήποτε μηχανικό. Όχι απαραίτητα σε αυτόν του κατασκευαστή.
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Μέσα στο νόμο έχει ορισθεί ότι πρέπει να κάνει σχετική έκθεση μηχανικός (και όχι ο καθένας από εμάς να κάνει μια απλή δήλωση) και έχει ορισθεί και η αμοιβή του μηχανικού που είναι 286 ευρώ. Φυσικά οι περισσότεροι ζητούν παραπάνω. Αν βρεις μηχανικό με 300 να είσαι υπερευχαριστημένη.
Εγώ πάντως έχω βρει με την κατώτατη αμοιβή. Και πολύ υπεύθυνη δουλειά.

Πού καταντήσαμε όμως... λέγοντας "ημιϋπαίθριος" να εννοούμε ένα δωμάτιο σε ένα διαμέρισμα. Ούτε καν "ολιγοϋπαίθριος" :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σημείωσε επίσης, ότι "αξίζει" να κάνεις τη σχετική δήλωση αν έχεις από 5 τετραγωνικά και πάνω. Για λιγότερα δε συμφέρει οικονομικά.

Και ότι μπορείς να πας σε οποιονδήποτε μηχανικό. Όχι απαραίτητα σε αυτόν του κατασκευαστή.
Ναι για τον μηχανικο το ξερω.Θα ρωτησουμε και δευτερο
Ο μηχανικος που εκανε τα σχεδια ζητησε 350:shock:
Το ολο συνολο θα παει 1400(ενα ωραιοτατο ταξιδακι ηταν αυτα τα λεφτα :(:()
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αρα παιδια μεχρι στιγμης δεν βλεπω να μας λεει και κανενας ΜΗΝ το κανετε.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εγώ πάντως έχω βρει με την κατώτατη αμοιβή. Και πολύ υπεύθυνη δουλειά.

Πού καταντήσαμε όμως... λέγοντας "ημιϋπαίθριος" να εννοούμε ένα δωμάτιο σε ένα διαμέρισμα. Ούτε καν "ολιγοϋπαίθριος" :D
Κι εγώ με τα 286 βρήκα, αλλά εντάξει το στρογγυλέψαμε στα 300. Και κάνει επίσης υπεύθυνη δουλειά.

Εμάς που είναι πάνω από ένα δωμάτιο, θα πονέσουμε γερά. :(
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αν δεν το κανει καποιος,τι κυρωσεις θα μπορουσε να εχει απο την Πολεοδομια ?Δε μιλαω βεβαια για καρφωτες απο γειτονες κτλ.
Εχουν πει τι θα γινει?
Δεν πιστευω να αρχισει να επισκεπτεται η Πολεοδομια ΟΛΑ τα σπιτια και να μετρανε!Αφου ειναι πανω απο ενα μυριο,οι περιπτωσεις!Αλλωστε,η τακτοποιηση ειναι για 40 χρονια.Δεν ειναι για παντα.
Και εγω εχω παραπανω τετραγωνικα στο σπιτι μου,εν γνωσει μου.
Μενω σε χωριο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αν δεν το κανει καποιος,τι κυρωσεις θα μπορουσε να εχει απο την Πολεοδομια ?Δε μιλαω βεβαια για καρφωτες απο γειτονες κτλ.
Εχουν πει τι θα γινει?
Δεν πιστευω να αρχισει να επισκεπτεται η Πολεοδομια ΟΛΑ τα σπιτια και να μετρανε!Αφου ειναι πανω απο ενα μυριο,οι περιπτωσεις!Αλλωστε,η τακτοποιηση ειναι για 40 χρονια.Δεν ειναι για παντα.
Και εγω εχω παραπανω τετραγωνικα στο σπιτι μου,εν γνωσει μου.
Μενω σε χωριο.
Σωστες οι αποριες σου και μας ενδιαφερουν ολους.
Καποιο μελος που να ειναι μηχανικος η δικηγορος παιδια?
Θελουμε βοηθεια.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Η ρύθμιση για τους ημιυπαίθριους έχει ψηφιστεί με νόμο.
Η σχετική προθεσμία για τις δηλώσεις λήγει στις 31/12/2010.

Οταν λες για δηλωση,εννοεις οτι μεχρι 31/12,θα πρεπει να κατατεθει στην Πολεοδομια,ο πληρης φακελος με ολα τα στοιχεια,που ζητουν?
Παντως,απο τον κυκλο μου κανεις δε μιλαει για κατι τετοιο.
Ειδικα αυτον τον καιρο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.760
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αρα παιδια μεχρι στιγμης δεν βλεπω να μας λεει και κανενας ΜΗΝ το κανετε.
Το να σου πει κάποιος ΜΗΝ το κάνεις είναι σαν να σου λέει να παρανομήσεις εν γνώσει του. Δεν μπορεί λοιπόν κανείς να αναλάβει τέτοια ευθύνη. Εσύ μεγάλη κοπέλα είσαι, ό,τι νομίζεις κάνεις.

Σε περίπτωση μη έγκαιρης τακτοποίησης σύμφωνα με τον νόμο "προβλέπεται εφαρμογή των διατάξεων περί αυθαιρέτων, καθώς και επιβολή υψηλών προστίμων τόσο κατά το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης, όσο και για κάθε χρόνο διατήρησης της αυθαιρεσίας από την ημέρα που μετατράπηκε η χρήση του χώρου μέχρι την κατεδάφιση".
Αυτό σημαίνει: Σε περίπτωση μη υποβολής δήλωσης ή μη ολοκλήρωσης της διαδικασίας της ρύθμισης επιβάλλεται πρόστιμο ανέγερσης ίσο με το 30% και ετήσιο σταθερό πρόστιμο διατήρησης ίσο με το 5% της αξίας του αυθαιρέτου (χώρου), όπως αυτή υπολογίζεται με βάση την επιφάνεια του αυθαιρέτου επί την τιμή ζώνης που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου, σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών κατά το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης.
Επίσης επανέρχεται σε ισχύ το άρθρο 4, του ν. 3212/03, με το οποίο θεσμοθετείται υποχρεωτική διαδικασία ελέγχου ποσοστού τουλάχιστον 10% (τυχαίο δείγμα) των οικοδομικών αδειών, που έχουν εκδοθεί από τις πολεοδομικές υπηρεσίες. Από τις παραπάνω ελεγχθείσες οικοδομικές άδειες ποσοστό 2% θα ελεγχθεί από το Σώμα Ελεγκτών Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης.

Τώρα για το αν πρέπει να πληρώσουν οι εργολάβοι. Μην ξεχνάτε ότι όποιος αγόρασε σπίτι με ημιυπαίθριους κλεισμένους έχει υπογράψει συμβόλαιο που τους δείχνει ανοιχτούς. Άρα τυπικά ο αγοραστής και μόνο φέρει την ευθύνη και αυτός είναι υπαίτιος της αλλαγης χρήσης του ημιυπαίθριου. Δεν μπορεί να αποδειχθεί καμία ευθύνη του εργολάβου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom