Ημιυπαιθριοι ..Ωρα Μηδεν!

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.761
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θα επρεπε κανονικα να μην αγορασουμε σπιτι με τετοιους χωρους και να μπουμε σε τετοιες περιπετειες ..αλλα θα μου πεις .εβρισκες?
Η αλήθεια είναι ότι έβρισκες, σε μικρότερο βαθμό βέβαια αλλά πάντα υπάρχουν. Το θέμα είναι ότι στο νόμιμο αγοράζεις τα ίδια τετραγωνικά με το παράνομο αλλά σε υψηλότερη τιμή. Δηλαδή ο εργολάβος φαίνεται ότι κάνει καλύτερη τιμή στα τετραγωνικά του ημιυπαίθριου. Αυτό ήταν και η μεγάλη παγίδα.

Αρα,ο καθενας εχει 10% πιθανοτητες να τον ελεγξουν.
Αν αποφύγεις την καρφωτή βέβαια :bleh::bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η αλήθεια είναι ότι έβρισκες, σε μικρότερο βαθμό βέβαια αλλά πάντα υπάρχουν. Το θέμα είναι ότι στο νόμιμο αγοράζεις τα ίδια τετραγωνικά με το παράνομο αλλά σε υψηλότερη τιμή. Δηλαδή ο εργολάβος φαίνεται ότι κάνει καλύτερη τιμή στα τετραγωνικά του ημιυπαίθριου. Αυτό ήταν και η μεγάλη παγίδα.
Δεν ξέρω τί γινόταν στη Θεσσαλονίκη, στην Αθήνα πάντως πριν 5 περίπου χρόνια δεν υπήρχε καινούριο νόμιμο, ούτε για δείγμα.
Είδαμε πάρα πολλά σπίτια, μέχρι να καταλήξουμε. Ούτε ένα νεόκτιστο δεν ήταν νόμιμο.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Βρηκα ενα αλλο φορουμ και το συζητουν.Εγω δεν εμπιπτω στην κατηγορια,ειμαι αλλου.
Σε μας,δεν υπαρχουν θεματα με καρφωτες αλλα ποτε δεν ξερεις...
Προς το παρον,καθομαι στα αυγα μου και εχει ο θεος...
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να σπάσει ο φαύλος κύκλος

Θα ξεκινήσω την τοποθέτησή μου για τους ημιυπαίθριους χώρους, ενημερώνοντας όσους δεν το ξέρουν, ότι είμαι μηχανικός, έτσι ώστε να μην γίνει καμία παρανόηση ότι οι απόψεις που θα εκφράσω κρύβονται πίσω από την επαγγελματική ανωνυμία.
Κατά την άποψή μου η ρύθμιση «νομιμοποίησης» των ημιυπαίθριων χώρων είναι η απόλυτη ΞΕΦΤΙΛΑ για το Ελληνικό κράτος και την Ελληνική κοινωνία και στην ουσία βασίζεται στις ίδιες σάπιες αντιλήψεις της κοινωνίας μας, που μας έφεραν στην δύσκολη οικονομικά και κοινωνικά κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε. Είναι η αντίληψη επιλογής οτιδήποτε ικανοποιεί το ατομικό και βραχυπρόθεσμο συμφέρον, χωρίς να υπολογίζεται ούτε το γενικότερο συμφέρον σαν κοινωνίας, αλλά ούτε καν και το ατομικό συμφέρον του αύριο.
Να εξηγηθώ :

  • Με την απόφαση αυτή για άλλη μία φορά επιβραβεύεται ο αυθαιρετών, ενώ οι λίγοι νομοταγείς βραβεύονται με την επιγραφή του απόλυτου μ@λ@κ@. Έτσι ο φαύλος κύκλος των αυθαιρέτων μπαίνει πανηγυρικά, με την ανοχή και την ευθύνη της κοινωνίας μας, σε έναν νέο αέναο κύκλο. Την ίδια ώρα, που κατατίθενται οι εν λόγω δηλώσεις «νομιμοποίησης», η νέα γενιά αυθαιρέτων έχει ήδη ξεκινήσει. Ο καθένας έχει κάθε λόγο να αυθαιρετεί, υπολογίζοντας στο βραχυπρόθεσμο κέρδος της αυθαιρεσίας και στην μελλοντική «τακτοποίηση» και «νομιμοποίηση». Ενώ ο μέχρι σήμερα νομιμόφρων, παίρνει ένα καλό μάθημα γιατί πρέπει να σταματήσει να είναι νομιμόφρων. Μία αντίστοιχη περίπτωση είναι και η απόφαση περί φορολογικού κλεισίματος, αλλά ας μην ξεφύγουμε από το θέμα.

  • Μην ξεγελιόμαστε. Αυθαίρετα υπάρχουν γιατί κάποιοι κερδίζουν. Και μην αυταπατόμαστε. Δεν κερδίζουν μόνον οι κατασκευαστές. Κερδίζουν και οι ιδιοκτήτες. Γιατί οικοδομές δεν κτίζονται μόνο με το σύστημα του κατασκευαστή, που πουλάει έτοιμα διαμερίσματα. Κτίζονται και από πολλούς ιδιοκτήτες, που οι ίδιοι παίρνουν το σύνολο των αποφάσεων της κατασκευής από την αρχή μέχρι το τέλος. Θα ισχυριστεί κανείς ότι τα κτίσματα αυτά δεν έχουν αυθαίρετα; Όχι βέβαια.
Η αλήθεια είναι απλή. Όλα έχουν να κάνουν σχέση με το χρήμα. Αν ένα οικόπεδο στοιχίζει 600.000 ευρώ και κτίζει 1.000 τ.μ., τότε κάθε τετραγωνικό μέτρο κτιρίου, περιλαμβάνει στην αξία του 600 ευρώ, που αντιστοιχούν στην αξία της γης. Αν όμως στο ίδιο οικόπεδο κτίσει 1.500 τ.μ., τότε η αξία αυτή πέφτει στα 400 ευρώ. Την διαφορά αυτή των 200 ευρώ ανά τ.μ., που για ένα σπίτι 150 τ.μ. ανέρχεται σε 30.000 ευρώ κάποιος την καρπώνεται. Αν την οικοδομή την κτίζει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, τότε όλη αυτή την διαφορά την καρπώνεται ο ίδιος. Αν την κατασκευή την κάνει κατασκευαστής, τότε στην πράξη την διαφορά αυτή την μοιράζεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο κατασκευαστής και ο αγοραστής. Αν δεν είχαν κέρδος και οι δύο το σύστημα δεν θα επιβίωνε.
Και βέβαια ένα μέρος του κέρδους αυτού πηγαίνει μέσα από τα γνωστά σάπια κυκλώματα και στα γρανάζια της πολεοδομίας, της εφορίας κλπ. Και ένα μέρος του κέρδους αυτού, όχι πάντα με την μορφή του χρήματος πάει και στο πολιτικό σύστημα των κυβερνώντων, που μεταφράζουν σε πολιτική συμπάθεια τις ευκαιρίες νομιμοποίησης στους αυθαιρετούντες.
Αυτή είναι η κοινωνία μας. Μια κοινωνία, που εκλέγει και έχει (είχε για να είμαστε ακριβείς) υπουργό ΠΕΧΩΔΕ με αυθαίρετο, που πρώτος και καλύτερος το νομιμοποιεί στη ζούλα και δεν ανοίγει ούτε ρουθούνι.​
  • Όμως κάποιοι χάνουν. Χάνει το κράτος από τους φόρους, το ΙΚΑ από τα ένσημα, οι οικοδομές σε ποιότητα και μερικές φορές σε αντοχή. Έτσι αυτό που έχει στο σήμερα κερδηθεί σε ατομική και βραχυπρόθεσμη βάση, επειδή το πρόβλημα των αυθαιρέτων έχει τόση έκταση, που αφορά όλη την κοινωνία, αύριο έρχεται σαν έλλειμμα να πληρωθεί ακριβά πια από ολόκληρη την κοινωνία, μέσα από τα ελλείμματα, τους τόκους και το ΔΝΤ.
Τέθηκε το ερώτημα : Να το δηλώσω; Κατά την γνώμη μου αναμφίβολα ναι. Όμως αυτό που έχει τη μεγαλύτερη για μένα σημασία είναι ότι πρέπει να σπάσει ο φαύλος κύκλος των αυθαιρέτων. Το 1968 τα αυθαίρετα τα νομιμοποίησε η χούντα, το 1977 ο Μάνος, το 1983 ο Τρίτσης, από τότε πολλές μικρότερες νομιμοποιήσεις. Και όμως ο φαύλος κύκλος καλά κρατεί. Τα αυθαίρετα στοιχίζουν εν τέλει ακριβότερα. Αυτό πρέπει να γίνει συνείδηση. Αν η δικιά μας γενιά φάνηκε ανίκανη να συνειδητοποιήσει και να αντιμετωπίσει το πρόβλημα, ας προσπαθήσουμε να βάλουμε ένα τέλος μέσα από την νέα γενιά.
 
Last edited by a moderator:

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Να σπάσει ο φαύλος κύκλος

Θα ξεκινήσω την τοποθέτησή μου για τους ημιυπαίθριους χώρους, ενημερώνοντας όσους δεν το ξέρουν, ότι είμαι μηχανικός, έτσι ώστε να μην γίνει καμία παρανόηση ότι οι απόψεις που θα εκφράσω κρύβονται πίσω από την επαγγελματική ανωνυμία.
Κατά την άποψή μου η ρύθμιση «νομιμοποίησης» των ημιυπαίθριων χώρων είναι η απόλυτη ΞΕΦΤΙΛΑ για το Ελληνικό κράτος και την Ελληνική κοινωνία και στην ουσία βασίζεται στις ίδιες σάπιες αντιλήψεις της κοινωνίας μας, που μας έφεραν στην δύσκολη οικονομικά και κοινωνικά κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε. Είναι η αντίληψη επιλογής οτιδήποτε ικανοποιεί το ατομικό και βραχυπρόθεσμο συμφέρον, χωρίς να υπολογίζεται ούτε το γενικότερο συμφέρον σαν κοινωνίας, αλλά ούτε καν και το ατομικό συμφέρον του αύριο.
Να εξηγηθώ :

  • Με την απόφαση αυτή για άλλη μία φορά επιβραβεύεται ο αυθαιρετών, ενώ οι λίγοι νομοταγείς βραβεύονται με την επιγραφή του απόλυτου μ@λ@κ@. Έτσι ο φαύλος κύκλος των αυθαιρέτων μπαίνει πανηγυρικά, με την ανοχή και την ευθύνη της κοινωνίας μας, σε έναν νέο αέναο κύκλο. Την ίδια ώρα, που κατατίθενται οι εν λόγω δηλώσεις «νομιμοποίησης», η νέα γενιά αυθαιρέτων έχει ήδη ξεκινήσει. Ο καθένας έχει κάθε λόγο να αυθαιρετεί, υπολογίζοντας στο βραχυπρόθεσμο κέρδος της αυθαιρεσίας και στην μελλοντική «τακτοποίηση» και «νομιμοποίηση». Ενώ ο μέχρι σήμερα νομιμόφρων, παίρνει ένα καλό μάθημα γιατί πρέπει να σταματήσει να είναι νομιμόφρων. Μία αντίστοιχη περίπτωση είναι και η απόφαση περί φορολογικού κλεισίματος, αλλά ας μην ξεφύγουμε από το θέμα.
  • Μην ξεγελιόμαστε. Αυθαίρετα υπάρχουν γιατί κάποιοι κερδίζουν. Και μην αυταπατόμαστε. Δεν κερδίζουν μόνον οι κατασκευαστές. Κερδίζουν και οι ιδιοκτήτες. Γιατί οικοδομές δεν κτίζονται μόνο με το σύστημα του κατασκευαστή, που πουλάει έτοιμα διαμερίσματα. Κτίζονται και από πολλούς ιδιοκτήτες, που οι ίδιοι παίρνουν το σύνολο των αποφάσεων της κατασκευής από την αρχή μέχρι το τέλος. Θα ισχυριστεί κανείς ότι τα κτίσματα αυτά δεν έχουν αυθαίρετα; Όχι βέβαια.
Η αλήθεια είναι απλή. Όλα έχουν να κάνουν σχέση με το χρήμα. Αν ένα οικόπεδο στοιχίζει 600.000 ευρώ και κτίζει 1.000 τ.μ., τότε κάθε τετραγωνικό μέτρο κτιρίου, περιλαμβάνει στην αξία του 600 ευρώ, που αντιστοιχούν στην αξία της γης. Αν όμως στο ίδιο οικόπεδο κτίσει 1.500 τ.μ., τότε η αξία αυτή πέφτει στα 400 ευρώ. Την διαφορά αυτή των 200 ευρώ ανά τ.μ., που για ένα σπίτι 150 τ.μ. ανέρχεται σε 30.000 ευρώ κάποιος την καρπώνεται. Αν την οικοδομή την κτίζει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, τότε όλη αυτή την διαφορά την καρπώνεται ο ίδιος. Αν την κατασκευή την κάνει κατασκευαστής, τότε στην πράξη την διαφορά αυτή την μοιράζεται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο κατασκευαστής και ο αγοραστής. Αν δεν είχαν κέρδος και οι δύο το σύστημα δεν θα επιβίωνε.
Και βέβαια ένα μέρος του κέρδους αυτού πηγαίνει μέσα από τα γνωστά σάπια κυκλώματα και στα γρανάζια της πολεοδομίας, της εφορίας κλπ. Και ένα μέρος του κέρδους αυτού, όχι πάντα με την μορφή του χρήματος πάει και στο πολιτικό σύστημα των κυβερνώντων, που μεταφράζουν σε πολιτική συμπάθεια τις ευκαιρίες νομιμοποίησης στους αυθαιρετούντες.
Αυτή είναι η κοινωνία μας. Μια κοινωνία, που εκλέγει και έχει (είχε για να είμαστε ακριβείς) υπουργό ΠΕΧΩΔΕ με αυθαίρετο, που πρώτος και καλύτερος το νομιμοποιεί στη ζούλα και δεν ανοίγει ούτε ρουθούνι.
  • Όμως κάποιοι χάνουν. Χάνει το κράτος από τους φόρους, το ΙΚΑ από τα ένσημα, οι οικοδομές σε ποιότητα και μερικές φορές σε αντοχή. Έτσι αυτό που έχει στο σήμερα κερδηθεί σε ατομική και βραχυπρόθεσμη βάση, επειδή το πρόβλημα των αυθαιρέτων έχει τόση έκταση, που αφορά όλη την κοινωνία, αύριο έρχεται σαν έλλειμμα να πληρωθεί ακριβά πια από ολόκληρη την κοινωνία, μέσα από τα ελλείμματα, τους τόκους και το ΔΝΤ.
.
Αρα,εγω που εχω προσθεσει 2 δωματια παραπανω,στο σπιτι μου ,μεσα στο δικο μου οικοπεδο,στο χωριο,γιατι θα πρεπει να φοβαμαι τον ελεγχο,οταν το κρατος ειναι τοσο σαπιο,που δεν θελει να ελεγξει κανεναν ισχυρο αλλα μου περικοπτει το μισθο?
Και γιατι θα με αφησει να ειμαι ερμαιο του καθε μηχανικου,που πολλες φορες ζηταει παραπανω,απο τη νομιμη αμοιβη,επειδη ειναι ''παλιος'',με τη διαφορα να πηγαινει στην τσεπη του,οπως προαναφερθηκε?
Δεν ειναι βεβαια προσωπικη η αιχμη.
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Λοιπον ας πω και εγω την γνωμη μου
Μηχανικός δηλώνω οτι δεν ειμαι ,ειμαι όμως στον χωρο της κτηματαγοράς
οπότε εχω μια πιο σφαιρική εικόνα μιλώντας με μηχανικούς ,νομικούς ,συμβολαιογραφους για το θεμα

Η anny εδωσε καταρχήν την πληροφορία για την ελαχιστη αμοιβή .
Δεν χρειάζεται κανεις να δωσει παραπανω χρήματα απο την ελαχιστη αμοιβή του μχν σε οποιαδήποτε περιοχή και αν ειναι ( εντος Αθηνών τουλαχιστον ).
Ελέυθερη αγορά είμαστε ψάχνεις βρισκεις αυτον που θα σου κανει την δουλεια σου με το ελάχιστο δυνατόν κόστος

Συμφωνώ επίσης οτι ειναι πολύ σωστη η επισυμανση οτι κανοντας τακτοποίηση πολεοδομική ανοίγεις λογαριασμούς με
ΔΕΗ,ΔΗΜΟΥΣ,ΕΦΟΡΙΕΣ κτλ .....

θΕΜΑ ΕΦΟΡΙΑΣ
στο θεμα της εφορίας υπάρχει το εξείς ,
Τα τελευταια 4-5 χρόνια στα συμβόλαια αναφερονται λεπτομερως οι ημιυπαιθριοι και τα τμ τους .
Απαλλαγή η εφορία για πρώτη κατοικία δεν δινει για τα τμ του αιθριου οποτε αν
καποιος αγορασει και πληρωσει τον φόρο για τον αιθριο δεν εχει ''φορολογική εκρεμμότητα ''με την τακτοποιηση τωρα που γινετε .
Αν όμως αγόρασε το ακίνητο χωρίς στο συμβόλαιο να αναφερεται καν ο αιθριος και δεν εχει δηλώσει τιμημα αγοράς
ποσο που να καλύπτει την τιμή του διαμερίσματος + αίθριος = συνολικά αξια του ακινήτου συμπεριλαμβανομένου και του αίθριου τοτε ''εχει φορολογική εκρεμμότητα ''και πολυ πιθανόν να κλειθεί να πληρωσει φόρο για τα τμ του αίθριου που δεν δήλωσε τότε με σημερινες τιμές αντικειμενικής ζώνης .
Αν όμως ειχε παρει παράδειγμα δάνειο 200.000 ευρω αλλά η αντικειμενική αξία του ακινήτου ηταν 180.000 πχ ( αξία σπιτιου ειτε με ειτε χωρίς να συμπεριλαβει την αξία του αίθριου ) τοτε δεν εχει κανενα φορολογικό πρόβλημα .

Οι αντικειμενικές αξίες δεν προκειτε να αυξηθούν αρχες του 2011 διότι η ήδη πεθαμενη αγορά ακινήτων θα πεσει σε ακόμα μεγαλύερη ύφεση
σημερα αυτο που λεγεται οτι θα γίνει ειναι οι αυξησεις να πάνε προς το 2ο εξάμηνο του 2011 συνοδεία με μειωση του φόρου μεταβίβασης .

Κατι πολύ συμαντικό το οποίο μπορει ο galat να το επιβεβαιώσει ,
αν στην πολυκατοικία που μένετε εστω και ενας πρόλαβε και πήγε και δήλωσε τον ημιυπάιθριο του η πολυκατοικία ''στιγματίζεται με κοκκινο '' και οταν ξεκινήσουν οι έλεγχοι αυτη η πολυκατοικία θα ειναι απο τις πρωτες που θα γινουν έλεγχοι .
Τι θελω να πω με αυτό οτι αν πρόλαβε ο βιαστικός ''μαλλον ''πήρε και τους υπολοίπους στον λαιμό του .

Ειναι 100% συγουρο οτι οι αρμόδιες πολεοδομίες για οσα ακίνητα δηλωθούν θα ειναι σε μια λίστα που θα διαβιβασθεί σε ΔΟΥ ,ΔΗΜΟΥΣ ,ΔΕΗ ,ΙΚΑ κτλ με συνεπειες οικονομικές για όλους μας .

Επειδή αναφερθηκε να πω το εξεις :πολυ σωστα συμβόλαια δεν συντασσονται με την ενδειξη οτι οι ημιυπαιθριοι ειναι ηδη κλεισμένοι ,εστω και αν την μερα που αγορασατε το σπίτι ηταν ηδη κλειστοί !!!
μεσα σε ολα τα χαρτια του συμβολαίου ο συμβολαιογραφος μας εβαλε να υπογραψουμε μια υπέυθυνη δήλωση οτι τα αιθρια τα κλείσαμε εμεις μετα την παράδοση του ακινήτου απο τον κατασκευαστή !!!

Συνεπειες αν δεν δηλωθεί : εαν και εφόσων ελεγχει καποιος το προστιμο θα ειναι περίπου 3 φορες μεγαλύτερο απο το ποσο που θα πληρώσεις καποιος τωρα .

Τυχεροι ειναι αυτοι που σε παλαιότερα συμβολαια δεν αναφερεται καθόλου ο αιθριος παραμόνο στην κάτοψη .
Σε αυτην την περίπτωση γλιτωνεις και αν θες δεν δηλώνεις με τη προυπόθεση οτι δεν θα χρειάζεσαι να προσκομίσης κάτοψη τυπικού ορόφου του διαμερίσματος σου ,οπως γίνετε δηλαδή μεχρι τωρα .
ΤΟ κράτος όμως επειδή ξερει να ριχνει το τυράκι και να κρυβει την φακα
τοσες και τόσες δεκαετίες φτιαχνοντας νόμους για να παρανομείς και οταν χρειαστεί χρηματα να ξερει ποια πόρτα να κτυπήσει τα εφτιαξε όμορφα και ωραία ωστε και να πλουτίζουν οι μεγαλοεργολαβοι και να κονομάνε τα δις με τα παρανομα κλεισίματα , οπως πολύ σωστα λέει ο galat.
Δεν το εχει σε τίποτα να βγαλει μια εγκύκλιο τελειώνοντας την τακτοποίηση στο μελλον και να ζητα την κατοψη του διαμερίσματος σε καθε μορφης μεταβίβασης και εκει πλεον δεν θα κρύβεται ΤΙΠΟΤΑ .

Προσωπικα τι θα κάνω : αναγκαστικά θα τον δηλώσω οχι όμως ακόμα θα περιμένω ενδεχόμενες τροποποιησεις της τελευταιας στιγμής ,αλλά σίγουρα πριν αλλαξουν οι αντικ.αξίες που σε αρκετες περιοχές σχεδόν θα διπλασιαστουν .
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μα καλα οι ελαχιστες αμοιβες ειναι αλλιως στην Αθηνα και αλλιως στην επαρχια?
Αλλη μια αδικια...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.761
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Οι ελάχιστες αμοιβές είναι ίδιες παντού και είναι οι ελάχιστες νόμιμες αμοιβές. Δηλαδή κανένας δεν μπορεί να σου ζητήσει λιγότερα απ' αυτά τα λεφτά για την ίδια δουλειά. Προς τα πάνω όμως η αγορά διαμορφώνεται ελεύθερα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οι αμοιβες των μηχανικων διαμορφωνονται απο το Τεχνικο Επιμελητηριο και ειναι η κατωτατη αμοιβη γυρω στα 232 συν ΦΠΑ οποτε παει στα 286
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
galat και Χρηστο σας ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη αναλυση σας.
Αυτο που διαπιστωνω ειναι οτι εχουμε μπλεξει ασχημα και οτι το παιχνιδι δεν σταματα μονο στην τακτοποιηση.
Χρηστο 2 ερωτησεις:οι αντικειμενικες αξιες δεν θα αλλαξουν απο 1/1/2011 αλλα εχουν παρει παραταση για 6 μηνες? και κατα συνεπεια οταν λες θα περιμενεις εννοεις οτι δεν θα κανεις κινηση μεχρι 31/12/2010?
Γιατι σκεφτομουν εντος Νοεμβριου να το ολοκληρωσω το ζητημα.να περιμενω κιαλλο?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Χρηστο 2 ερωτησεις:οι αντικειμενικες αξιες δεν θα αλλαξουν απο 1/1/2011 αλλα εχουν παρει παραταση για 6 μηνες? και κατα συνεπεια οταν λες θα περιμενεις εννοεις οτι δεν θα κανεις κινηση μεχρι 31/12/2010?
Γιατι σκεφτομουν εντος Νοεμβριου να το ολοκληρωσω το ζητημα.να περιμενω κιαλλο?
Δεν υπάρχει ούτε κάτι επίσημο, ούτε κάτι σίγουρο για το πότε θα αλλάξουν οι αντικειμενικές αξίες. Το καλοκαίρι είχε αρχίσει να συζητιέται ότι η αλλαγή θα γίνει από 1/1/2011, παράλληλα ακουγόντουσαν φήμες ότι μπορεί να προχωρούσαν και από το Σεπτέμβριο του 2010 (πράγμα βέβαια που θα έφερνε μεγαλύτερες δυσκολίες και έχουμε και εκλογές μπροστά μας) και τώρα λένε ότι η όποια αλλαγή θα γίνει μετά το πρώτο εξάμηνο του 2011.

Αλλά σε αυτό το κράτος, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ποτέ και για τίποτα.

Οσο για την προθεσμία των δηλώσεων, να υπενθυμίσω ότι βάσει νόμου λήγει στις 31/12/2010 και αν δεν κάνω λάθος, ο νόμος δεν προβλέπει παράταση. Μπορεί όμως και να δώσουν, λόγω μικρής μέχρι στιγμής ανταπόκρισης του κόσμου.
Τώρα, για τις ενδεχόμενες τροποποιήσεις που λέει ο Χρήστος, δεν ξέρω αν προλαβαίνουν να τις αποφασίσουν και να τις ψηφίσουν μέσα στο υπολειπόμενο δίμηνο της προθεσμίας.

Και μην ξεχνάς ότι όσο τελειώνει ο χρόνος, τόσο περισσότεροι θα είναι αυτοί που θα τρέχουν.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τα είπε σωστά η Anny
είπα οτι θα την κάνω την τακτοποίηση αλλά μεσα στον Δεκέμβρη αν δεν υπάρξει παράταση !!!
Οι αλλαγές στις αντικειμενικές αξίες μάλλον πανε για το 2ο εξάμηνο του 2011
αυτα ειναι ακόμα φημες και η δική μου άίσθηση .Αν το αναθέσεις σε μχν δεν θα χρειαστεί να τρεχει κανεις ιδιώτης οπότε δεν χρειαζεται να αγχωνετε κανεις για τον κόσμο .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.046
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom