Ηράκλειο εντυπώσεις

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μου άρεσε πολύ το Ηράκλειο και οι πιο φιλόξενοι απ'όλη την Κρήτη οι ηρακλιώτες.Γενικά βέβαια στην Κρήτη η φιλοξενία είναι αδιαμφισβήτητη και αναπολώ τα μέρη και τις ποαραλίες.

το διάβασε αυτό κάποια ψυχή ;;;!!!!:clap:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
το διάβασε αυτό κάποια ψυχή ;;;!!!!:clap:
Αντωνη υπονοείς τιποτα ????:bleh::bleh: Λες η αναφορα στο Ηρακλειο να μου ξεφυγει ????
Οχι επειδη έλειπα 10 μερες απο το φορουμ να χασω και τη μπαλα ???
Βεβαια η φιλη μας εκανε αναφορα στο Ηρακλειο επειδη εχει σωστο γουστο και ορθη σκέψη:roll::roll:
Περιμενουμε τη συνεχεια !!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αντωνη υπονοείς τιποτα ????:bleh::bleh: Λες η αναφορα στο Ηρακλειο να μου ξεφυγει ????
Οχι επειδη έλειπα 10 μερες απο το φορουμ να χασω και τη μπαλα ???
Βεβαια η φιλη μας εκανε αναφορα στο Ηρακλειο επειδη εχει σωστο γουστο και ορθη σκέψη:roll::roll:
Περιμενουμε τη συνεχεια !!!!

χαχα αυτό περίμενα..

ταξιδάκι;;;;;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
χαχα αυτό περίμενα..

ταξιδάκι;;;;;
Ειδες που το καταλαβα ????:clap::clap: το επιασα το υπονοουμενο....:haha::haha: τα καλλιτερα παντως ειπε η φιλη μας για τους Ηρακλειωτες......συρε ξεσυρε....Ηρακλειωτης πιανεσε...:bleh:
 

ioannamark

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
γερμανία-βαυαρία
όντως οι Ηρακλιώτες ήταν τρομερά φιλόξενοι,με διαφορά από τις άλλες πόλεις,όχι ότι ήταν απρόσιτοι στις άλλες πόλεις,αλλά παντού στο Ηράκλειο χαμογελαστοί,ευδιάθετοι,πρόθυμοι και διαχυτικοί!Η συνέχεια των διακοπών υπάρχει στο forum-ταξιδιωτικές ιστορίες-ιστορίες υπό εξέλιξη-γύρος κρήτης
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μου άρεσε πολύ το Ηράκλειο και οι πιο φιλόξενοι απ'όλη την Κρήτη οι ηρακλιώτες.Γενικά βέβαια στην Κρήτη η φιλοξενία είναι αδιαμφισβήτητη και αναπολώ τα μέρη και τις ποαραλίες.
Γραψτα Ιωαννα να ζηλευουν μερικοι-μερικοι....:clap::clap: θελουμε τη συνεχεια...προσωπικα θα σου εκανα καποιες αλλαγες στο προγραμμα...αλλα σημασια εχει οτι εμεινες ευχαριστημενη
 

blademyc

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Το μεσημέρι από το ξενοδοχείο η πρόσβαση ήταν εύκολη για να βγούμε στην εθνική οδό και πήγαμε στην Αγιά Πελαγία για μπάνιο.Τέλεια.
Φάγαμε σένα υπέροχο οβελιστήριο της "Σώπαση Καλλιόπης" που εντελώς τυχαία βρήκαμε και ο γύρος του ήταν απίθανος,μου θύμισε γύρο Θεσσαλονίκης,καθότι υπήρξα φοιτήτρια εκεί.
Το απόγευμα παίρνοντας πάλι την εθνική οδό πήγαμε στις Γούβες όπου υπάρχει το ενυδρείο με εκπληκτικής ομορφιάς ψάρια,καρχαροειδή,μαλάκια.Το εισιτήριο ήταν στα 5 ευρώ το άτομο.Επίσης και η παραλία ήταν τεράστια,όχι τόσο οργανωμένη,αλλά πολύ καλή.
Την άλλη μέρα πήγαμε στον αρχαιολογικό χωρο της Κνωσού για να μη μας πιάσει το μεσημέρι καθώς ο ήλιος έκαιγε.Το εισιτήριο ήταν στα 6 ευρώ το άτομο.Γινόταν ένας πανικός.Λεωφορεία απ'όλες τις χώρες.Περιμέναμε μισή ώρα τη σειρά μας να μπούμε,αλλά μας αποζημίωσε ο χώρος.
Μετά πήραμε πάλι τον εθνικό δρόμο και επισκεφτήκαμε τα Μάλια και τη Χερσόνησο, όπου δεν έβλεπες τίποτα άλλο από Άγγλους πιτσιρικάδες.Το δε κρητικό τοπίο αλλοιωμένο από τα μαγαζιά και τις αγγλικές επιγραφές να κατακλύζουν τον τόπο.Πήραμε το δρόμο της επιστροφής προς Ηράκλειο και πήγαμε για μπάνιο στην Κοκκίνη Χάνι και περάσαμε από την παραλία Αμμουδάρα όπου καθίσαμε για καφέ.Κατόπιν πήγαμε σένα μοναδικής ομορφιάς,γραφικό χωριό τις Αρχάνες, 16 km από Ηράκλειο.Το απόγευμα,καθότι πεινούσαμε πήγαμε στο κέντρο του Ηρακλείου και εντελώς τυχαία στην οδό Καλοκαιρινού φάγαμε σ'ενα εκπληκτικό ταβερνείο "A.περισυνάκης",πάμφθηνο,με μεγάλη ποικιλία μαγειρεμένων και έναν ιδιοκτήτη όλο χιούμορ.
Το βράδυ επισκεφτήκαμε το λιμάνι,που ήταν υπέροχο φωταγωγημένο και την 25η Αυγούστου την οδό πεζοδρομημένη και για φαγητό καθίσαμε σένα μαγαζί στην παράλληλη της 25ης Μαρτίου, στην οδό Λοχαγού Μαρινέλη 1, όπου είναι 3 ουζερί στην σειρά.Καθίσαμε στο "Βράκα".Πιο νόστιμο ρυζότο δεν είχαμε ξαναφάει.Και τα θαλασσινά του υπέροχα.Οι δε τιμές πολύ προσιτές για θαλασσινά.
Την επομένη αφού ξαναφάγαμε το εκπληκτικό πρωινό του galaxy,πήγαμε στην κεντρική πλατεία στην οδό 25η Μαρτίου όπου δοκιμάσαμε την περίφημη μπουγάτσα στις "φυλλο..σοφίες"¨στην πλατεία Ελ.Βενιζέλου στο συντριβάνι με τα λιονταράκια.Μετά επισκεφτήκαμε το άγαλμα του Βενιζέλου και το αρχαιολογικό μουσείο.Απέναντι από το Μουσείο ξετρελάθηκα με τα εργόχειρα της Καστρινογιάννη,που είναι η μόνη που έχει χειροποόιητα ακόμα και όχι μηχανής.
Μετά ξεκινήσαμε για το Νομό Λασιθίου,όπου συνεχίστηκε τοο ταξίδι μας.
Αυτά για μας τους Ηρακλειώτες που τα έχουμε και δεν τα εκτιμάμε..!!
Πέρα απο την πλακα 31 χρονια στο Ηρακλειο και τα περισοτερα δεν τα ξερω και ας προσπαθώ να πηγαίνω παντού ! Η Κρήτη έχει άπυρα μέρη για κάθε γούστο :clap:
ioannamark κατά την γνώμη μου αν σας αρέσει η θάλασσα ΝΟΤΙΑ ΚΡΗΤΗ !!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Και γω που κατέβηκα Κρήτη το Σεπτέμβρη έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις για τους ανθρώπους και τις διαδρομές και έστειλα και το πρόγραμμα μου για έλεγχο στη φιλενάδα rethimno για να κάνει παρέμβαση!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Και γω που κατέβηκα Κρήτη το Σεπτέμβρη έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις για τους ανθρώπους και τις διαδρομές και έστειλα και το πρόγραμμα μου για έλεγχο στη φιλενάδα rethimno για να κάνει παρέμβαση![/quote


χμ!!! από ταβέρνες βέβαια:haha:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Και γω που κατέβηκα Κρήτη το Σεπτέμβρη έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις για τους ανθρώπους και τις διαδρομές και έστειλα και το πρόγραμμα μου για έλεγχο στη φιλενάδα rethimno για να κάνει παρέμβαση![/quote


χμ!!! από ταβέρνες βέβαια:haha:
Όχι, οι παρεμβάσεις δεν ήταν σχετικές με φαγητό :p. Αφορούσανε διαδρομές και όμορφα τοπία.Οφείλω να ομολογήσω πάντως πως η φιλενάδα μας ξέρει πολλές ταβέρνες με καλό φαγητό ανά την Ελλάδα και τολμώ να πω και στο εξωτερικό. Να φανταστείς πως όταν βρεθήκαμε μου μίλησε για διάφορες ταβέρνες στη Μυτιλήνη και γενικότερα στη Λέσβο, όπου διαμένω μόνιμα, που κάποιες από αυτές δεν τις ήξερα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.072
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom