Πορτογαλία Ηφαιστειογενείς παράδεισοι καταμεσής του Ατλαντικού

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα! Το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου σκέφτομαι τις Αζόρες για 10-15 μέρες. Στο πλάνο είναι σίγουρα τα νησιά Terceira και Graciosa, ενώ ενδέχεται να μπει και το Faial αν βγουν οι μέρες (δεν είναι 100% σίγουρο αν θα έχω πάνω από 10 διαθέσιμες). Στο Sao Miguel είχα πάει σε προηγούμενο ταξίδι και τώρα θα ήθελα να επικεντρωθώ στα "μεσαία" νησιά του αρχιπελάγους.

Alma, στο δικό σας ταξίδι στη Terceira πόσες μέρες είχατε αφιερώσει; Καθίσατε 1 μέρα στην Angra do Heroismo και την επόμενη μέρα είδατε όλα τα υπόλοιπα; Και την Algar do Carvao; Προσπαθώ να δω, με βάση και το πώς κινηθήκατε στο Sao Miguel (για το οποίο έχω μέτρο σύγκρισης), αν μπορώ να κόψω καμία μέρα από την Terceira από τις 5-6 που προτείνεις εδώ για να μπει και το Faial. Σε αυτό το ταξίδι θα είμαι μόνος, οπότε όσο αντέχω μπορώ να εξερευνώ το μέρος.

Επίσης, έχει κινηθεί κανείς με πλοίο μεταξύ των νησιών; Γνωρίζετε αν τα δρομολόγια της Μωβ/Λευκής γραμμής συνεχίζονται και μετά τον Οκτώβριο; @artemis21 ;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Καλησπέρα! Το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου σκέφτομαι τις Αζόρες για 10-15 μέρες. Στο πλάνο είναι σίγουρα τα νησιά Terceira και Graciosa, ενώ ενδέχεται να μπει και το Faial αν βγουν οι μέρες (δεν είναι 100% σίγουρο αν θα έχω πάνω από 10 διαθέσιμες). Στο Sao Miguel είχα πάει σε προηγούμενο ταξίδι και τώρα θα ήθελα να επικεντρωθώ στα "μεσαία" νησιά του αρχιπελάγους.

Alma, στο δικό σας ταξίδι στη Terceira πόσες μέρες είχατε αφιερώσει; Καθίσατε 1 μέρα στην Angra do Heroismo και την επόμενη μέρα είδατε όλα τα υπόλοιπα; Και την Algar do Carvao; Προσπαθώ να δω, με βάση και το πώς κινηθήκατε στο Sao Miguel (για το οποίο έχω μέτρο σύγκρισης), αν μπορώ να κόψω καμία μέρα από την Terceira από τις 5-6 που προτείνεις εδώ για να μπει και το Faial. Σε αυτό το ταξίδι θα είμαι μόνος, οπότε όσο αντέχω μπορώ να εξερευνώ το μέρος.

Επίσης, έχει κινηθεί κανείς με πλοίο μεταξύ των νησιών; Γνωρίζετε αν τα δρομολόγια της Μωβ/Λευκής γραμμής συνεχίζονται και μετά τον Οκτώβριο; @artemis21 ;
Αν θυμάμαι καλά είχαμε πάει 5-6 μέρες Terceira, αλλά γυρίσαμε όλο το νησί. Η Angra do Ηeroismo, ήταν η βάση μας δηλαδή μείναμε εκεί όλες τις μέρες, γιατί είναι από τα ελάχιστα μέρη του νησιού που έχει ζωή το βράδυ το Χειμώνα. Να έχεις υπόψη πως οι τουρίστες το Χειμώνα σε νησιά των Αζόρων(πλην του Sao Miguel), είναι εξαιρετικά λίγοι και σε κάποια μέρη εως και δεν υπάρχουν. Δηλαδή σε κάποια χωριά στην Terceira, μπορεί να είστε οι μόνοι μη Πορτογάλοι.

Για αυτό καλύτερα Angra do Ηeroismo σαν βάση, για να έχεις και καμιά επιλογή σε ταβέρνα και καφέ ή μαγαζιά με αναμνηστικά.

Ναι, εμείς όλα τα είδαμε με οδικές εκδρομές, επιλέγοντας έναν τόπο διαμονής σε κάθε νησί.

Algar do Carvao επίσης οδικώς. Μην το χάσεις!!! Είναι ελάχιστα τα μέρη στον κόσμο που μπορείς να έχεις τέτοια εμπειρία. Απλώς κατέβα με προσοχή και πάρε ομπρέλα. Μέσα ήταν σαν να βρέχει συνέχεια!!!!

Και Faial και Graciosa είναι ταξιδιωτικοί στόχοι για μένα.
Αλλά για το θέμα των ημερών έχει υποψη σου ότι τα μόνα νησιά που πετά η ΤΑΡ είναι Sao Miguel και
Terceira (τουλάχιστον έτσι ήταν όταν πήγαμε εμείς). Για τα άλλα αναγκαστικά χρησιμοποιείς την τοπική αεροπορική των Αζόρων που καθυστερεί. Σχεδον πάντα. Υπήρχαν ανέκδοτα και μπλουζάκια που έδειχναν επιβάτες σκελετούς, που υποτίθεται πως πέθαναν περιμένοντας.:haha:

Ωστόσο είναι σχεδόν μονόδρομος το αεροπλάνο, καθώς για τα πλοία δεν είχα βρει άκρη με τίποτα. Ειδικά Χειμώνα,οι ντόπιοι μου είπαν πως δεν υπάρχει καν το Χειμώνα θαλάσσια σύνδεση με κάποια νησιά ή είναι εξαιρετικά σπάνια.

Αν έχεις λιγότερο από 10 μέρες θα έβαζα 2 νησιά, να μην χάσεις και από τις καθυστερήσεις.

Πάντως να ξέρεις, πιστεύω θα περάσεις τέλεια! Για μένα ήταν εμπειρία ζωής!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Σε ευχαριστώ alma για τις πληροφορίες!

Όσον αφορά την Terceira, η Angra do Heroismo πιθανότατα θα είναι η βάση και για εμένα. Μου άρεσαν πολύ οι φωτογραφίες σου από την πρωτεύουσα. Ιδίως αυτές με τα χρωματιστά χαμηλά σπιτάκια, μου δίνουν την εντύπωση κεντρικής Αμερικής (έτσι τουλάχιστον όπως τη φαντάζομαι).

Για τους λιγοστούς επισκέπτες, το περιμένω και αυτό. Στο Sao Miguel είχε αισθητά λιγότερο κόσμο απ'ότι περίμενα, κυρίως αν λάβεις υπόψη ότι είναι το "κεντρικό" νησί του αρχιπελάγους και είχαμε πάει και καλοκαίρι. Ανυπομονώ να δω και τα μικρότερα νησιά. :)
Μια ξεχωριστή στιγμή από το ταξίδι αυτό ήταν όταν ψάχναμε κάπου να κάτσουμε για φαγητό στο Santana (της Μαδέρα) και με τη βροχή να πέφτει καταλήξαμε στο μόνο ανοικτό καφενείο του χωριού. Και υποτίθεται ότι το Santana είναι από τα τουριστικότερα μέρη. Πέρα από τους λιγοστούς ηλικιωμένους, ήμασταν οι μόνοι ξένοι εκεί. Χωρίς φυσικά να μιλάει κανείς άλλη γλώσσα πέρα από τα Πορτογαλικά, παραγγείλαμε στην τύχη, όμως το φαγητό ήταν νοστιμότατο και στο τέλος μας είχαν κεράσει κιόλας.

Τουλάχιστον για τα νησιά που λέω, οι πτήσεις είναι το πολύ 2 την ημέρα. Έτσι στο καθένα που θα επισκεφθώ, θα διανυκτερεύσω.

Το Algar do Carvao είναι στα πρώτα που έχω τσεκάρει. ;) Όπως και η Furna do Enxofre, μέσα στην καλντέρα του Graciosa (θα έχεις προσέξει ότι επαναλαμβάνονται, όπως και αλλού, πολλά από τα τοπωνύμια - δεν ξέρω γιατί).

Η TAP συνεχίζει να πετά ακόμα από ηπειρωτική Πορτογαλία μόνο σε Sao Miguel και Terceira. Τόσο οι πτήσεις μεταξύ των νησιών όσο και μεταξύ Faial και Λισσαβώνας γίνονται από τη SATA (είχαμε πετάξει 2 φορές με αυτή, χωρίς να προκύψει κάποιο πρόβλημα - βέβαια τότε ήταν καλοκαίρι).
Στο γύρνα οι ανταποκρίσεις δεν βολεύουν πολύ με την αναχώρηση της Aegean στις 12 από τη Λισσαβώνα, οπότε πιθανότατα θα φύγει μια διανυκτέρευση είτε σε Sao Miguel είτε σε Λισσαβώνα. Αν τελικά γίνει έτσι, βλέπω πως τα 2 νησιά είναι ίσως η ασφαλέστερη λύση, όπως προτείνεις κι εσύ. Θα υπάρχει και μια δικλείδα ασφαλείας, δεδομένου ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι πτήσεις είναι 1 ή το πολύ 2 την ημέρα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Έτσι ήταν και στα πιο πολλά χωριά της Terceira. Πορτογαλικά μόνο. Μόνο στην πρωτεύουσα έβρισκες να καταλαβαίνουν άλλες γλώσσες. Και μόνο όμως αυτή η ομορφιά σε συνδυασμό με την σχεδόν παντελή έλλειψη τουριστών στα μικρά νησιά το Χειμώνα, για μένα είναι άλλος ένας λόγος να πας.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.074
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Πάντως εκείνη την βροχερή νύχτα στην απομονωμένη ταβερνούλα, μόνο με ντόπιους παρέα είχαμε αρχίσει ήδη να αγαπάμε την Terceira.
αυτά είναι τα ωραία!

Υ.Γ.
"ένα πλοίον ταξιδεύον με υπέροχον καιρόν
αιφνιδίως εξωκοίλει ανοιχτά των Αζορών
κι ένας νέος με μια νέα ωραιότατα παιδιά
φθάνουν κολυμβών γενναίως εις πλησίον αμμουδιά"
(αφιερωμένο! ;) )
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
αυτά είναι τα ωραία!

Υ.Γ.
"ένα πλοίον ταξιδεύον με υπέροχον καιρόν
αιφνιδίως εξωκοίλει ανοιχτά των Αζορών
κι ένας νέος με μια νέα ωραιότατα παιδιά
φθάνουν κολυμβών γενναίως εις πλησίον αμμουδιά"
(αφιερωμένο! ;) )

:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart:

Σ΄ ευχαριστώ! Ήταν ένα από τα ταξίδια που άγγιξαν περισσότερο την ψυχή μου κι αν κατάφερα να μεταδώσω έστω και λίγο αυτό το συναίσθημα, είμαι χαρούμενη πραγματικά!
 

erodios

Member
Μηνύματα
88
Likes
248
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@alma μετά από κάποια γκελ σε άλλες αναρτήσεις "ανακάλυψα" αυτήν την ταξιδιωτική ιστορία για τις Αζόρες. Περιττό να πω ότι αν και είμαι στα μισά και δεν την έχω ολοκληρώσει ακόμα, οι Αζόρες έχουν μπει στους ταξιδιωτικούς μου προορισμούς με σαφή προτεραιότητα!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
@alma μετά από κάποια γκελ σε άλλες αναρτήσεις "ανακάλυψα" αυτήν την ταξιδιωτική ιστορία για τις Αζόρες. Περιττό να πω ότι αν και είμαι στα μισά και δεν την έχω ολοκληρώσει ακόμα, οι Αζόρες έχουν μπει στους ταξιδιωτικούς μου προορισμούς με σαφή προτεραιότητα!!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :heart: :heart: :heart: Σου ευχομαι να πας κ νιώσεις όπως ένιωσα!:clap::clap::clap::trekker::trekker::trekker::trekker:
Για μένα είναι από τα εντυπωσιακότερα μέρη που έχω δει!Αν κ θεωρώ πολύ όμορφη την Πορτογαλία,ελάχιστα μέρη της μπορούν να συναγωνιστούν τις Αζόρες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom