Πορτογαλία Ηφαιστειογενείς παράδεισοι καταμεσής του Ατλαντικού

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Αχ πόσο τελειααααα!! Μ αρέσει που ήλπιζα να προλάβω να γράψω ιστορία προτού πας για να πάρεις ιδέες κ πληροφορίες...:icon_redface:
Ας είναι όμως... Θα απολαύσουμε τη δική σου ιστορία!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μα κι εγώ άργησα να γράψω ιστορία και το θέμα είναι τι θα θυμάμαι τώρα....:shock:
Τέσπα θα γράψω ότι θυμάμαι:haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Κατευθυνθήκαμε προς το δυτικό κομμάτι του νησιού, όπου τα τοπία πραγματικά κόβουν την ανάσα. Φθάνοντας στο Mosteiros τα κύματα του Ατλαντικού που άφριζαν στα κατάμαυρα ηφαιστειογενή βράχια, έδιναν μια άγρια ομορφιά στο τοπίο και μια αίσθηση ελευθερίας κατέκλυζε τους εντυπωσιασμένους επισκέπτες. Τα σύννεφα μάλλον πρόσθεταν κι άλλη ομορφιά στις απίστευτες εικόνες. Θαυμάσαμε την αδάμαστη φύση που κατάφερνε να συνδυάζει την άγρια ομορφιά της με μια αίσθηση πραότητας που πήγαζε από την ήρεμη αγροτική ζωή των λιγοστών ντόπιων που συναντήσαμε. Μπήκαμε στην ανοιχτή εκκλησία και πραγματικά ένιωσα την ανάγκη να ευχαριστήσω το Θεό για τα όσα έβλεπα σε αυτήν την απομακρυσμένη γωνιά στη μέση του Ατλαντικού.

DSC08183 (2).JPG


DSC08185 (2).JPG


DSC08187 (2).JPG

DSC08189 (2).JPG

DSC08196 (2).JPG


DSC08201 (2).JPG

DSC08203 (2).JPG

DSC08215 (2).JPG

DSC08223 (2).JPG

DSC08224 (2).JPG

DSC08225 (2).JPG

DSC08228 (2).JPG


DSC08230 (2).JPG

Πήραμε λίγο νερό και περπατήσαμε γύρω από τα χωριά και τους οικισμούς που έμοιαζαν….όχι τόσο έρημα όσο αυτά στο Sete Cidades. Λίγο λιγότερο έρημα….

2-3 ηλικιωμένοι κοίταζαν αρχικά κάπως περίεργα τους επισκέπτες (εμ βέβαια, έτσι που χαιρόμουν με την απλή αγροτική ζωή στην επαρχία και φωτογράφιζα ότι έβρισκα) αλλά ήταν πρόθυμοι να μας βοηθήσουν.

Ελάχιστη ζωή λοιπόν κι εδώ,χαμηλά όμορφα χρωματιστά κτίρια, ήρεμοι κάτοικοι, ενώ πανέμορφοι γάτοι, απολάμβαναν νωχελικά τη μέρα τους.


DSC08233 (2).JPG


DSC08244 (2).JPG

DSC08241 (2).JPG

DSC08245 (2).JPG

Μπήκαμε στο αυτοκίνητο για να συνεχίσουμε την εξερεύνηση της περιοχής και να επισκεφτούμε κάποια miradouro (σημεία με πανοραμική θέα) και ίσως να επιστρέψουμε και στο προηγούμενο που το πρωί δεν το είχαμε δει καλά. Και αν είχε πάλι ομίχλη; (spoiler: είχε ). Δεν πειράζει. Οι Αζόρες δεν είναι για όλους. Ή τις λατρεύεις κι έχεις την υπομονή για να τις ανακαλύψεις ή τις απεχθάνεσαι και φεύγεις…Κι εμείς σίγουρα ΔΕΝ τις απεχθανόμαστε. Γιατί ακόμα και όταν ανεβαίνεις χωμάτινους δρόμους γεμάτους ομίχλη και μάλιστα μην αντικρίζοντας για χιλιόμετρα παρά μόνο αγελάδες που σε κοιτούν περίεργα στο διάβα σου, κι όταν έχεις κάνει τόσο κόπο κι η θέα παραμένει κρυφή (ή φανερώνεται ελάχιστα), δεν θυμώνεις για τον τσάμπα κόπο. Γιατί απλώς δεν είναι τσάμπα κόπος…Τυλιγμένες σε πέπλο ομίχλης ή ηλιόλουστες, φωτεινές ή βροχερές, οι Αζόρες έχουν πάντα κάτι να θαυμάσεις…

DSC08248 (2).JPG


DSC08250 (2).JPG

DSC08252 (2).JPG


Άγριους γκρεμούς, καταπράσινα τόπια, γραφικούς χρωματιστούς ανεμόμυλους….
DSC08255 (2).JPG

DSC08256 (2).JPG

DSC08258 (2).JPG


DSC08261 (2).JPG


DSC08263 (2).JPG



DSC08264 (2).JPG


DSC08266 (2).JPG
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πολύ ωραία η περιγραφή και οι φωτογραφίες! Τελικά οι φωτογραφίες με τις Setes Cidades και καταγάλανο ουρανό πρέπει να είναι photoshop.
Διαβάζοντας την ιστορία χαίρομαι που δεν φαίνεται να έχουν αλλάξει και πολλά, τόσα χρόνια αφότου είχαμε κι εμείς βρεθεί εκεί.
Περιμένουμε τη συνέχεια για αυτά τα μαγευτικά νησιά (και ευτυχώς ακόμα σχετικά άγνωστα :))!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Τελικά οι φωτογραφίες με τις Setes Cidades και καταγάλανο ουρανό πρέπει να είναι photoshop.
Οχιιιιι!!! Εγώ έχω τέτοιες!!! Τις Sete Cidades με καταγάλανο ουρανό!!!
Κ να ενημερώσω ότι ειμαι άσχετη με photoshop κ τα σχετικά!!!:xalara::xalara:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Οχιιιιι!!! Εγώ έχω τέτοιες!!! Τις Sete Cidades με καταγάλανο ουρανό!!!
Κ να ενημερώσω ότι ειμαι άσχετη με photoshop κ τα σχετικά!!!:xalara::xalara:
Το είπα γιατί όλες τις μέρες και σε εμάς οι λίμνες ήταν τυλιγμένες στην ομίχλη, παρόμοια με το τοπίο στις φωτογραφίες της alma :)
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Το είπα γιατί όλες τις μέρες και σε εμάς οι λίμνες ήταν τυλιγμένες στην ομίχλη, παρόμοια με το τοπίο στις φωτογραφίες της alma :)
Εμάς πάλι ήταν κάπως έτσι...

received_1693160530712675.jpeg


received_1693160517379343.jpeg


image-0-02-05-80686070b5a7ad149f35e1d5fbc6e4157f87c144e61ea8198f9609d4a9e58cac-V.jpg
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αγαπάμε Sete Cidades και Αζόρες γενικά ανεξαρτήτως ομίχλης, ήλιου,γαλανού ή γκρι ουρανού και οποιουδήποτε καιρού. Στις Αζόρες ο καιρός αλλάζει συνεχώς εξάλλου.;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αν και θα περίμενε κανείς η επιστροφή στην πρωτεύουσα του νησιού να είναι σχεδόν βαρετή μετά από τέτοια τοπία που είχαμε δει όλη μέρα, αυτό δεν συνέβη. Αντιθέτως! Το δειλινό έβαφε τον ουρανό με απίστευτα χρώματα σε κάθε πιθανή απόχρωση του ροζ, του κίτρινου και του πορτοκαλί, ενώ η βόλτα στον παραλιακό δρόμο, δίπλα σε οικογένειες με παιδάκια, ζευγάρια και ηλικιωμένους, έδειχνε πως η χειμωνιάτικη Ponta Delgada, έμοιαζε να διαθέτει την ιδανική ισορροπία ανάμεσα στο μη κορεσμένο από τουρίστες μέρος και ταυτόχρονα με αρκετή δόση ντόπιων και μερικών τουριστών, ώστε να δίνουν ζωή στην γραφική πρωτεύουσα.

DSC08280 (2).JPG


DSC08281 (2).JPG


DSC08282 (2).JPG

DSC08284 (2).JPG

DSC08288 (2).JPG

DSC08287 (3).JPG


DSC08297 (2).JPG


DSC08300 (2).JPG


DSC08301 (2).JPG


Το επόμενο πρωί ξεκίνησε με καθαρό ουρανό και εμένα σε εξαιρετική διάθεση να φωτογραφίζω, ευρισκόμενη πίσω από το τζάμι του αυτοκινήτου, αζοριάνικες εικόνες.

DSC08304 (2).JPG

DSC08305 (2).JPG

DSC08308 (2).JPG


Το εξαιρετικά βολικό ήταν πως δεν είχαμε αυστηρό πρόγραμμα. Είχαμε βέβαια ένα γενικό πλάνο αλλά στο δρόμο σταματούσαμε σε όποια κωμόπολη, πόλη, χωριό ή miradouro μας κινούσε το ενδιαφέρον. Πρέπει να είχαμε ενσωματωθεί πλήρως στο πνεύμα του νησιού γιατί το ίδιο έκαναν και αρκετοί άλλοι επισκέπτες που συναντήσαμε όπως Ισπανοί, Γάλλοι, Ρώσοι κλπ…Τους ίδιους ανθρώπους τους βλέπαμε σε διάφορα σημεία του νησιού και έτσι ήταν σαν να είμαστε παλιοί γνωστοί που ανταλλάσουν απόψεις. Βλέπεις, το χειμώνα δεν υπάρχει πληθώρα τουριστών στα νησιά κι έτσι λίγο-πολύ γνωριστήκαμε. Δεν ξέρω αν ήταν η γνώση διαφόρων ξένων γλωσσών ή η «αύρα» του μέρους, πάντως ήταν σαν να γνωριζόμαστε πολύ καιρό…Άλλωστε μια χειμωνιάτικη επίσκεψη στις Αζόρες δεν μαρτυρά και αυστηρά mainstream γούστα εδώ που τα λέμε.

DSC08312 (2).JPG

DSC08346 (2).JPG


DSC08353 (2).JPG

DSC08334 (2).JPG


DSC08356 (2).JPG


DSC08357 (2).JPG



DSC08362 (2).JPG


Πραγματικά σε κάποια miradouro, το τοπίο μου έμοιαζε σαν ένα παράθυρο με θέα τον Παράδεισο...
DSC08342 (2).JPG


DSC08339 (2).JPG

DSC08336 (2).JPG

DSC08337 (2).JPG


DSC08338 (2).JPG


Φυσικά δεν τα αφήσαμε όλα στην τύχη. Η περιοχή Furnas ήταν στο επίκεντρο για εκείνη τη μέρα. Και επειδή πρόκειται για φούρνους σχεδόν όνομα και πράγμα, αξίζει να δοκιμάσει κανείς κάθε εμπειρία που προσφέρει η περιοχή. Ενεργά ηφαίστεια, με ιστορία χιλιάδων ετών και απίστευτη φύση σε κάθε απόχρωση του πράσινου, εντυπωσιάζουν κάθε επισκέπτη. Η γεωθερμική δραστηριότητα που συντελείται κάτω από το έδαφος, έχει ως αποτέλεσμα η θερμότητα που εκπέμπεται να χρησιμοποιείται από τους ντόπιους για να σιγομαγειρέψουν σε πήλινα σκεύη, τα οποία θάβονται για ώρες μέσα στο χώμα, το παραδοσιακό cozido(κρέας διαφόρων ειδών με λαχανικά επίσης διαφόρων ειδών), το οποίο αποτελεί μια γευστική εμπειρία που κανείς δεν πρέπει να χάσει. Κάναμε την πρώτη βόλτα στην περιοχή και πήγαμε σε ένα εστιατόριο, για το οποίο είχαμε καλές πληροφορίες και παραγγείλαμε για το μεσημέρι. Καλό είναι να παραγγείλει κανείς από το πρωί, γιατί υπάρχει περίπτωση μετά να μην βρει. Οπότε, έχοντας κάνει την παραγγελία, ήμασταν ελεύθεροι να εξερευνήσουμε την περιοχή.

Εκτός από το cozido, η περιοχή φημίζεται για τα θερμά λουτρά της, με το ιαματικό αλλά δυσάρεστο στην όψη (καφεκόκκινοπορτοκαλί) νερό. Μάλιστα σε προειδοποιούν πως είναι καλύτερα να φοράς ένα παλιό μαγιώ, καθώς είναι πιθανόν να μην βγαίνουν οι πορτοκαλοκαφέ κηλίδες μετά από πάνω του(από τα δικά μας βγήκαν πάντως). Στην τιμή εισόδου περιλαμβάνονται φυσικά και χρήσεις αποδυτηρίων, ντουζιέρας, μπάνιου κλπ.

Για την εμπειρία την ίδια τώρα; Για να είμαι ειλικρινής δεν με ενθουσίασε αν και χάρηκα που την βίωσα…Πρώτον η μυρωδιά του νερού δεν είναι ευχάριστη. Βρωμάει λίγο…Δεύτερον, έχοντας μανία με την καθαριότητα ψάχναμε κι εγώ κι ο άντρας μου, ποια από αυτές τις «πισίνες» έχει το λιγότερο κόσμο…Κι ακόμα κι αυτές που είχαν το λιγότερο, μας φάνηκαν πολυσύχναστες, καθώς κάθε μια ήταν αρκετά μικρή, ώστε ακόμα και 5-6 άτομα να μοιάζουν πολλά. Έτσι βλέπαμε που μειωνόταν ο κόσμος και τρέχαμε να μπούμε εκεί. Τρίτον, σε μία από αυτές ήταν μια οικογένεια Ασιατών όπου η γυναίκα θεώρησε την εμπειρία μάλλον εξαιρετικά μοναδική κι εξωτική, ώστε έβγαλε γύρω στις 200 σέλφις μόνο όση ώρα βρισκόμασταν κι εμείς εκεί. Πάντως όταν βγήκαμε ακόμα έβγαζε…

Ωστόσο το τοπίο ήταν μοναδικό…

DSC08367 (2).JPG


DSC08368 (2).JPG

DSC08369 (2).JPG


Σειρά είχε το πολυαναμενόμενο cozido, το οποίο μετά από τόσο κουραστική μέρα, το τιμήσαμε δεόντως...

Λίγο πριν φύγουμε από την περιοχή αποφασίσαμε να επισκεφτούμε έναν παραδοσιακό φούρνο, ο οποίος παρά το μικρό του μέγεθος και την ταπεινή του όψη, φημίζεται για τα γλυκά αρτοσκευάσματα του. Η υπάλληλος δεν μιλούσε ούτε αγγλικά, ούτε ισπανικά ούτε γενικά καμία άλλη γλώσσα πλην των πορτογαλικών, ωστόσο κάπως συνεννοηθήκαμε….
DSC08327 (2).JPG
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Περιμένουμε τη συνέχεια για αυτά τα μαγευτικά νησιά (και ευτυχώς ακόμα σχετικά άγνωστα :))!
Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν τα θεωρούσα άγνωστα μέχρι που άκουσα τις αντιδράσεις όσων ρωτούσαν που θα πάμε.Πολλοί δεν ήξεραν καν που είναι οι Αζόρες, άλλοι ήξεραν πως βρίσκονται κάπου απομακρυσμένα αλλά δεν ήξεραν πως ανήκουν στην Πορτογαλία και πας τόσο εύκολα(νόμιζαν πως ήθελες π.χ. βίζα :shock::shock::shock: ) και τέλος είχαμε και αντιδράσεις τύπου: "Δεν πάτε πουθενά με περισσότερη νυχτερινή ζωή; Νέα παιδιά, θα βαρεθείτε":haha:
Τελοσπάντων εμένα ήταν από τα καλύτερα ταξίδια της ζωής μου....
 

athinoulinio

Member
Μηνύματα
31
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Αυστραλία
αχ... πολύ όμορφα όλα! φανταστικές εικόνες.. δεν σου κρύβω ότι ούτε και εγώ ήξερα που βρίσκονται πριν διαβάσω τις αναρτήσεις σου.. είμαι λάτρης της φύσης και μου φαίνονται συγκλονιστικά τα τοπία.. <3
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom