Η «Απαγορευμένη Πόλη» του Πεκίνου έρχεται στο Μουσείο Ακρόπολης

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
καλώς ή κακώς η Ακρόπολη και κατά επέκταση το Μουσείο της είναι το σύμβολο ενάντια του ολοκληρωτισμού και η βάση της ελεύθερης σκέψης του δυτικού κόσμου.
Καλώς ή κακώς, η Ακρόπολη των Αθηνών και ιδίως ο Παρθενώνας συμβολίζουν με την απαράμιλλη τέχνη τους, πέρα από τη Δημοκρατία, την Ελευθερία, την Ελεύθερη Σκέψη και το Κάλλος και τον στυγνό Ιμπεριαλισμό, την κτηνώδη σκληρότητα, την καταλήστευση του ιδρώτα των άλλων, την αλαζονία και την καταπίεση του Ισχυρού. Η Ακρόπολη είναι όλα αυτά μαζί, ούτε μόνο το ένα, ούτε μόνο το άλλο, είναι ο κόσμος μας, όμορφος και άσχημος, γλυκός και σκληρός ταυτόχρονα. Νομίζω λέγεται διαλεκτική αυτό, δεν είμαι και πολύ σίγουρος, αλλά δεν έχει σημασία. Η Αθηναϊκή Αυτοκρατορία ήταν κυρίως φως (το λαμπρότερο που φώτισε τον κόσμο ίσως), αλλά με μπόλικο σκοτάδι επίσης.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
και τον στυγνό Ιμπεριαλισμό, την κτηνώδη σκληρότητα, την καταλήστευση του ιδρώτα των άλλων, την αλαζονία και την καταπίεση του Ισχυρού.
Χρησιμοποιείς την σημερινή πραγματικότητα και ορολογία ή την πραγματικότητα μόλις μερικών δεκαετιών και αιώνων πίσω για να κρίνεις με μεγάλη υπερβολή ένα κόσμο που υπήρξε πριν 2500 χρόνια.
Τέλος πάντων, ζητώ συγγνώμη που τόλμησα να αμφισβητήσω το μεγαλείο των κινέζικων δυναστειών, προφανώς δεν είναι πολίτικαλι κορέκτ, καλημέρα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Χρησιμοποιείς την σημερινή πραγματικότητα και ορολογία ή την πραγματικότητα μόλις μερικών δεκαετιών και αιώνων πίσω για να κρίνεις με μεγάλη υπερβολή ένα κόσμο που υπήρξε πριν 2500 χρόνια.
Τέλος πάντων, ζητώ συγγνώμη που τόλμησα να αμφισβητήσω το μεγαλείο των κινέζικων δυναστειών, προφανώς δεν είναι πολίτικαλι κορέκτ, καλημέρα!
Ο Θουκυδίδης είναι προσβάσιμος σε όλους εδώ και 2500 χρόνια. Σύγχρονός μου λέτε; Είναι υπερβολή η στυγνή επιβολή των Αθηνών στους "συμμάχους" της; Εσείς μάλλον παραείστε politically correct και διστάζετε να χαρακτηρίσετε τα εγκλήματα με το όνομά τους, όχι εγώ. Το μεγαλείο και η σκληρότητα ξέρετε συνυπάρχουν από γεννήσεως κόσμου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σωβινιστής δεν μπορώ να είμαι γιατί γνωρίζω καλά ότι ως νεοέλληνας δεν έχω καμιά σχέση με τους αρχαιοέλληνες.
Δεν ειναι αυτος ο ορισμός του σωβινισμού πάντως. Είναι η θεωρηση πως κάποιο έθνος/πολιτισμός/κοινωνικη ομάδα ειναι ανωτερη από τους υπολοιπους και πως διαθέτει καποιου είδους αποστολή διαφωτισης των υπολοίπων λόγω της υποτιθέμενης ανωτεροτητας...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ο Θουκυδίδης είναι προσβάσιμος σε όλους εδώ και 2500 χρόνια. Σύγχρονός μου λέτε; Είναι υπερβολή η στυγνή επιβολή των Αθηνών στους "συμμάχους" της; Εσείς μάλλον παραείστε politically correct και διστάζετε να χαρακτηρίσετε τα εγκλήματα με το όνομά τους, όχι εγώ. Το μεγαλείο και η σκληρότητα ξέρετε συνυπάρχουν από γεννήσεως κόσμου.
Τότε υποθέτω ότι έχεις διαβάσει και τον Επιτάφιο ε?
Προφανώς οι σύμμαχοι θα προτιμούσαν να απολαμβάνουν την αγάπη και τις περιποιήσεις των Περσών αλλά οι κακοί Αθηναίοι τους την στέρησαν.
Δεν τρέφω αυταπάτες για την τέλεια κοινωνία των Αθηναίων, αν και προσπαθείς να με πείσεις για αυτό. Επίσης όμως γνωρίζω ότι έννοιες όπως καπιταλισμός, ιμπεριαλισμός, δουλεία άρχισαν να γίνονται κατανοητές από τις μάζες μόλις μετά από την Γαλλική Επανάσταση, και μέχρι σήμερα δεν έχει καταργηθεί τίποτα από αυτά. Η έννοια της Δημοκρατίας όμως καθιερώθηκε στην Αθήνα τον 5ο αιώνα και λειτουργεί και σήμερα έστω και με εκατομμύρια προβλήματα. Την προτιμώ πάντως έστω και έτσι χίλιες φορές από τα καθεστώτα της Ασίας, από τα οποία ξεκίνησε η συζήτηση, αλλά κανείς δεν μιλάει για αυτά, γιατί πιθανότατα ανήκουν σε καθεστώς προστασίας όπως οι κορμοράνοι ένα πράγμα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν ειναι αυτος ο ορισμός του σωβινισμού πάντως. Είναι η θεωρηση πως κάποιο έθνος/πολιτισμός/κοινωνικη ομάδα ειναι ανωτερη από τους υπολοιπους και πως διαθέτει καποιου είδους αποστολή διαφωτισης των υπολοίπων λόγω της υποτιθέμενης ανωτεροτητας...
εντάξει, αν αυτή είναι η άποψή σου γι' αυτά που γράφω δεν θα θεωρήσω προσβολή αυτή την επεξήγηση, είμαι ανώτερος άλλωστε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εντάξει, αν αυτή είναι η άποψή σου γι' αυτά που γράφω δεν θα θεωρήσω προσβολή αυτή την επεξήγηση, είμαι ανώτερος άλλωστε...
:)

Η άποψή μου είναι πως δεν είναι "Ανώτερος" ο πολιτισμός της κλασικής Ελλάδας και πως δε "μολύνεται" σε τίποτε από τη φιλοξενία στοιχείων ενός άλλου κορυφαίου πολιτισμού το μουσείο της Ακρόπολης. Αντιθέτως, εμπλουτίζεται κι αυτό και τυχεροί οι επισκέπτες που θα δουν κάτι μπόνους. Και δεν είναι και λίγο αυτό το κάτι.
 
  • Like
Reactions: GTS

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
:)

Η άποψή μου είναι πως δεν είναι "Ανώτερος" ο πολιτισμός της κλασικής Ελλάδας και πως δε "μολύνεται" σε τίποτε από τη φιλοξενία στοιχείων ενός άλλου κορυφαίου πολιτισμού το μουσείο της Ακρόπολης. Αντιθέτως, εμπλουτίζεται κι αυτό και τυχεροί οι επισκέπτες που θα δουν κάτι μπόνους. Και δεν είναι και λίγο αυτό το κάτι.
Βρε φίλε Γιώργο, και υπόσχομαι να μη συνεχίσω, το πρόβλημα δεν είναι ο κινέζικος πολιτισμός ή οι μαορί, μια χαρά είναι οι άνθρωποι και ζωή νάχουν. Αυτοί όμως δεν μας φέρνουν κάτι από κινέζικο πολιτισμό, μας φέρνουν τα προσωπικά αντικείμενα ενός Αυτοκράτορα- Δυνάστη, ευτυχώς όχι το καθήκι του αν και πάλι δεν ξέρω. Μπορείς να αντιληφθείς ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον πολιτισμό των λαών αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα με την μεγαλομανία των δυναστών? ειδικά όταν πρόκειται να τους φέρουν μέσα στο μουσείο της Ακρόπολης είναι εντελώς γελοίο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε φίλε Γιώργο, και υπόσχομαι να μη συνεχίσω, το πρόβλημα δεν είναι ο κινέζικος πολιτισμός ή οι μαορί, μια χαρά είναι οι άνθρωποι και ζωή νάχουν. Αυτοί όμως δεν μας φέρνουν κάτι από κινέζικο πολιτισμό, μας φέρνουν τα προσωπικά αντικείμενα ενός Αυτοκράτορα- Δυνάστη, ευτυχώς όχι το καθήκι του αν και πάλι δεν ξέρω. Μπορείς να αντιληφθείς ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον πολιτισμό των λαών αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα με την μεγαλομανία των δυναστών? ειδικά όταν πρόκειται να τους φέρουν μέσα στο μουσείο της Ακρόπολης είναι εντελώς γελοίο.
Κι εγώ λέω ότι πολλοί μπορεί να αντιληφθούν την Ακρόπολη ως το αισθητικό αποτέλεσμα μιας πόλης-δυνάστη για τον τότε γνωστό κόσμο. Εσύ ερμηνεύεις ένα έργο τέχνης ως αποτέλεσμα μεγαλομανίας όταν το ίδιο ακριβώς μπορεί να ειπωθεί για οποιοδήποτε από τα αγάλματα του μουσείου ή για το βράχο ολόκληρο. Αμφιβάλλω δε αν οι Κινέζοι βλέπουν τους αυτοκράτορές τους ως δυνάστες, όσο έβλεπαν οι υπόλοιπες πόλεις της αρχαίας της Ελλάδας την Αθήνα, όπως προκύπτει και από ιστορικούς της εποχής.
 
  • Like
Reactions: GTS

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Κι εγώ λέω ότι πολλοί μπορεί να αντιληφθούν την Ακρόπολη ως το αισθητικό αποτέλεσμα μιας πόλης-δυνάστη για τον τότε γνωστό κόσμο. Εσύ ερμηνεύεις ένα έργο τέχνης ως αποτέλεσμα μεγαλομανίας όταν το ίδιο ακριβώς μπορεί να ειπωθεί για οποιοδήποτε από τα αγάλματα του μουσείου ή για το βράχο ολόκληρο. Αμφιβάλλω δε αν οι Κινέζοι βλέπουν τους αυτοκράτορές τους ως δυνάστες, όσο έβλεπαν οι υπόλοιπες πόλεις της αρχαίας της Ελλάδας την Αθήνα, όπως προκύπτει και από ιστορικούς της εποχής.
Απαντώ αν και είχα υποσχεθεί το αντίθετο, ανέβασε όσες μπουλντόζες θες στο βράχο, πάρε σφυριά και μπες στο Μουσείο, δεν θα αλλάξει τίποτα, αυτό που άφησε στον κόσμο αυτή η εποχή δεν τα χρειάζεται, η πνύκα είναι ένας άδειος βράχος. Στην κίνα δεν χρειάζεται να βάλεις καμιά μπουλντόζα, είναι άχρηστο και τζάμπα το πετρέλαιο θα πάει, για ένα λαό που έμαθε, όπως λες, να λατρεύει τους δυνάστες του.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
για ένα λαό που έμαθε, όπως λες, να λατρεύει τους δυνάστες του.
Χωρις να εχω ξεκαθαρη βαθμολογια για τον καθε πολιτισμο, σκεφτομαι οτι:
1) Κι ο απιστευτος Αλκιβιαδης λατρεύτηκε
2) Είχε κάμποση διάρκεια ο Κινεζικος Πολιτισμός. Κάτι θα έκαναν καλά κι αυτοί.
3) Respect στους Αραβες που αν δεν ηταν αυτοι δεν θα ειχαμε τα μαθηματικα που εχουμε σημερα, ουτε θα ειχαν σωθει χειρογραφα.

Πολιτισμος δεν ειναι μονο ο Παρθενωνας, αν και ειναι κορυφαιος.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Χωρις να εχω ξεκαθαρη βαθμολογια για τον καθε πολιτισμο, σκεφτομαι οτι:
1) Κι ο απιστευτος Αλκιβιαδης λατρεύτηκε
2) Είχε κάμποση διάρκεια ο Κινεζικος Πολιτισμός. Κάτι θα έκαναν καλά κι αυτοί.
3) Respect στους Αραβες που αν δεν ηταν αυτοι δεν θα ειχαμε τα μαθηματικα που εχουμε σημερα, ουτε θα ειχαν σωθει χειρογραφα.

Πολιτισμος δεν ειναι μονο ο Παρθενωνας, αν και ειναι κορυφαιος.
Εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες, οι υπερβολές που χρησιμοποιώ στο λόγο μου έχουν αποκλειστικό στόχο τον Yorgos, γιατί έχει πλάκα που σκαρφίζεται τα πάντα για να υποστηρίξει το πόιντ του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.427
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom