Αίγυπτος Η Αίγυπτος μέσα απο τα μάτια και την καρδιά μου...

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
visa2go καλωσήρθες!!!δεν νομιζω οτι ειναι η καταλληλη εποχη να της επισκεφτεις. αν "ψηνεσαι" να κανεις ταξιδακι, ψαξε στα θέματα του σαιτ, που αφορουν την Αίγυπτο. Εχεις πολλά να μάθεις, γι'αυτον τον αγαπημενο προορισμο. Κι οτι αλλο θες στην διαθεση σου
 

georgiasteri

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
πριν 2 μηνες εκανα και εγω αυτο το ταξιδι δτην αιγυπτο.
και εγω ειχα ξεναγο τον Σπυρο!!μηπως πρεπει να να μαζευτουμε ολα τα χαμπιμπια να κανουμε ενα γκρουπ για τον Σπυρο????
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
πριν 2 μηνες εκανα και εγω αυτο το ταξιδι δτην αιγυπτο.
και εγω ειχα ξεναγο τον Σπυρο!!μηπως πρεπει να να μαζευτουμε ολα τα χαμπιμπια να κανουμε ενα γκρουπ για τον Σπυρο????
...:haha::haha:... να κανουμε ενα fun club... χαμπιμπι... :D
δεν μας γραφεις και τος δικες σου εντυπωσεις απο αυτο το υπεροχο ταξιδι?
 

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
eyjafjallajokull
Και γω πως το περιμένω αυτό το ταξείδι αυτή την Παρασκευή.:clap:
Τι λέτε θα το πραγματοποιήσω?
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
θα το πραγματοποιησεις και θα περασεις και σουπερ!!! αλλα στον γυρισμο...μας ξεχνατε.... :(
 

georgiasteri

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
εχω βαλει στο ντουλαπι μου λιγο καρδαμο και καθε φορα που το ανοιγω φευγω για λιγα λεπτα....κανω μια βολτα στο νειλο!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
georgiasteri, ....εγω βολευομαι με το καραντε και τα πιπερια μου...... περασαν 3 χρονια, αλλα ειναι τοσι νωπο το ταξιδι... :)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
εγώ επέστρεψα την Παρασκευη απο ενα 8ημερο ταξιδι στην Αιγυπτο...μου άρεσε πάρα πολύ...ερωτευτηκα τον Νείλο..το ασουάν με τις φελούκες του..το φαγητό τους..τον πολιτισμό τους...πήγα με το πυραμίς και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημένη απο όλη την οργάνωση...και ειδικά απο τον γιώργο τον ρεκτσίνη τον ξεναγό μας...εναν ανθρωπο με σπουδες στην αιγυπτιολογία...και πολυ αγάπη και όρεξη για αυτό που κάνει..να ειναι καλά..η egyptair με εξεπληξε με την ακριβεια στις ώρες των πτησεων...δοξα τον θεό πηγαμε και ηρθαμε πολυ καλα..εμεινα στο marriot στο κάιρο και το ποταμοπλοιο ηταν το minerva μολις 3 μηνών 5delux με πολυ καλο φαγητό...εφαγα απο όλα εκτος απο λαχανικά ωμά και δεν επαθα τιποτα...δεν μου χρειαστηκε τιποτα απο τα φαρμακα που κουβάλησα....βεβαια την τελευταια μερα πριν φύγω κατα τύχη συναντησα εναν ελληνα εξ αιγύπτου που πηγαινει συχνα και με συμβουλεψε να πιω τα vibramycin που ενδικνυνται και για την προληψη της διαροιας των ταξιδιωτών....ισως βοηθησαν και δεν επαθα κατι..βεβαια αρκετοι απο τα 20 ατομα που ειμασταν διαμαρτυρηθηκαν για στομαχικές διαταρχές και διάροια..
ηταν ενα πολύ όμορφο ταξίδι...που μου άφησε αναμεικτα συναισθήματα για αυτη την χώρα...
 
Μηνύματα
52
Likes
9
Με την Αιγυπτο εχω ενα ιδιαιτερο συνασθηματικο δεσμο (δεν το εχω ανακαλυψει) οχι μονο λογω πατριδας του συζυγου.Πολλες φορες πιστευω οτι την νοσταλγω περισσοτερο απο εκεινον.Τα τελευταια χρονια πηγαινουμε καθε χρονο στο cairo μονο και δεν χορταινω,την ανατολη του ηλιου πανω απο το Νειλο, τις βολτες στο νησι ελ γκρεζιρα,στο παζαρι χαν ελ χαλιλι,στις λεωφορους οπου ολοι τρεχουν και πατανε τα κλαξον σαν δαιμονισμενοι (αν και φετος 20/1/2010 βρηκα μειωμενη τη συχνοτητα),τις επισκεψης στις πυραμιδες πρωι και βραδυ,στη σιταντελα,τα μουσεια που καθε χρονο τα βρισκω ποιο πλουσια,καφε στον Πυργο,αντε και σαν γνησια Ελληνιδα, στα μεγαλα εμπορικα sity star στη ηλιουπολη,στο carfoure στο Μaadi.Τελεια η δυση του ηλιου στην κορνις (παραλια)του Maadi με τις φελουκες να αρμενιζουνε και την απεναντι παραλια πνιγμενη στους φοινικες.και πολλα πολλα αλλα που θα τα πω εν καιρω.Επιθυμια μου ειναι μια κρουαζιερα στο ασουαν.Εχω διαβασει αρκετα αλλα αν ειναι καποιος πηγε προσφατα να μας γραψει εντυπωσεις και αν μπορουν να ακολουθησουν παιδια 10 και 6 ετων.ευχαριστω
 

Nelster11

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Έχω κάνει 3 ταξίδια σε αυτή την ανεξάντλητη χώρα. Όταν σκέφτομαι όμως πόσα πράγματα δεν έχω δει ακόμα με πιάνει απελπισία. Φυσικά, τα τοπία πλέοντας στον Νείλο δεν θα τα ξεχάσω ποτέ, αλλά ούτε και την πανέμορφη Ερυθρά. Άντε με το καλό να ξαναπάμε σύντομα ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom