Αιθιοπία Η Αιθιοπια της καρδιας μου.....

kirra

Member
Μηνύματα
6
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μυανμαρ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΧΙΛΗ-ΒΟΛΙΒΙΑ-ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣ
Η Αιθιοπία είναι μια χώρα που σε ταξιδεύει στο παρελθόν της ανθρωπότητας: σε προϊστορικούς χρόνους, όταν επισκέπτεσαι τις φυλές της κοιλάδας του Όμο στο Νότο, και στους χρόνους αμέσως μετά τον ερχομό του Χριστού, όταν επισκέπτεσαι τον Βορρά της χώρας, με τις μονολιθικές εκκλησιές της Λαλίμπελα, τις λαξευμένες στο βράχο ή την περιοχή του Tigray, όπου υπάρχουν εκκλησιές, πολυ δυσκολα προσβασιμες, , φυτεμένες πάνω σε βράχους, που θυμίζουν Grand Canyon.

Επίσης είναι μία χώρα με μεγάλη ποικιλομορφία, που όμοιά της έχω συναντήσει μόνο στο Περού, και με πολύ «φολκλορ», που ρέει αβίαστο μέσα στη καθημερινότητα των ανθρώπων, οι οποίοι κινούνται ολημερίς πάνω στις οδικές αρτηρίες πεζοί ή πάνω σε κάρα που σέρνουν γαϊδουράκια, ντυμένοι (στο Βορρά) με λευκές κάπες, που σε παραπέμπουν στην εποχή του Χριστού.

Ακόμα είναι μία χώρα με μεγάλο γεωλογικό ενδιαφέρον, αφού φιλοξενεί μέρος του μεγάλου ρήγματος, που κάποια μέρα θα χωρίσει την Αφρική στα δύο, καθώς και την έρημο του Ντανακίλ, κατάσπαρτη από ηφαίστεια (με κυριότερο το Ερτα Αλε, που φιλοξενεί στον κρατήρα του μία από τις έξι ηφαιστειακές λίμνες, που υπάρχουν στον κόσμο, όπου κοχλάζει μόνιμα η πυρωμένη λάβα) και πολύχρωμα πεδία ποτάσσας (Νταλόλ), όπως επίσης αλμυρές λίμνες (Ασάλε), όπου λαμβάνει χώρα εξόρυξη αλατιού και μεταφορά τους από τα καραβάνια με τις καμήλες και τα γαϊδουράκια.

Η συνάντηση με αυτά τα καραβάνια πολύ νωρίς το πρωί, όταν ο ήλιος προσπαθεί να διαπεράσει την θολή ατμόσφαιρα και εσύ νομίζεις ότι βρίσκεται σε έναν άλλο πλανήτη, ήταν για εμένα ένα από τα πιο δυνατά σημεία του ταξιδιού μου. Χωρίς να θέλω με αυτό να υποβαθμίσω την έκπληξη που προκαλεί η συνάντηση με τις φυλές του Ομο, η ανακάλυψη ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι, τον 21ο αιώνα, που ζούν σε καλύβες, πάνω στο χώμα, που βάφουν το κορμί και το πρόσωπό τους με φυτικές βαφές και, που, για χάρη της ομορφιάς και της γενναιότητας, σκαλίζουν στο δέρμα τους διάφορα σχέδια, κόβουν και ξεχειλώνουν το κάτω χείλος τους για να περάσουν μέσα στο σάρκινο δακτύλιο ένα πήλινο δίσκο.

Το ταξιδι πραγματοποιησα τον Φλεβαρη 2019 με μια φιλη, ιδιωτικα, με πρακτορειο της χωρας, που ετυχε να το εχει Ελληνας.
 

Attachments

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Ένα από τα ταξίδια πού θέλω πολύ να κάνω. Το θεωρώ ταξίδι ζωής.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι προς τα μέρη αυτά φέτος το καλοκαίρι. Από κόστος πώς πήγε ;
 

kirra

Member
Μηνύματα
6
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μυανμαρ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΧΙΛΗ-ΒΟΛΙΒΙΑ-ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣ
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι προς τα μέρη αυτά φέτος το καλοκαίρι. Από κόστος πώς πήγε ;
Καλησπερα. Καλοκαιρι δεν ειναι καλη εποχη. Ζεστη, κουνουπια, ελονοσια. Κοστος 2700 το ατομο συν 300 ευρω που τα περισσότερα νομιζω ήταν σε tips. Tαξιδεψαμε με το PangeansSafari. Ειχαμε δυο ή ισως τρεις εσωτερικες πτησεις. Μια εβδομαδα στο Νοτο και μια στο Βορρά (δεν πηγαμε στη λιμνη Τανα). Στην ερημο ξοδεψαμε 3 ημερες, δηλαδη 2 διανυκτερευσεις στο υπαιθρο, η μια σε υποτυπωδη καταυλισμο και η άλλη σχεδον πανω στο δρομο, διπλα σε παραγκουπολη των ντοπιων. Εγω πηρα αντιμαλαρια αγωγή,, διοτι τα κουνουπια ηταν παρα πολλα.Η φιλη μου δεν πηρε. Ουτε καποιος απο αυτους που συναντησαμε (αλλοδαποι ταξιωτες) ειχε παρει. Παντως Γεναρης-Φλεβαρης ειναι οι μηνες με τον μικρότερο κινδυνο, ισως αμελητεο. Αυτα. Ρωτα με ο,τι θελεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ελπίζουμε να έχουμε τη συνέχεια της ιστορίας σου. :)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Λατρεμένο ταξίδι που έκανα κι εγώ με το ίδιο πρακτορείο. Περιμένω τη δική σου ματιά και άποψη.
 

dbalats

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.239
Καλησπέρα. Αρχές Φεβρουαρίου του 2019, είχαμε βρεθεί στη Lake Chamo στην νότιο Αιθιοπία, και συναντήσαμε δύο κοπέλλες που ταξίδευαν με το Pangenas Safari. Είμαστε δύο ζευγάρια μέσης ηλικίας με ένα Land Cruiser και τοπικό οδηγό. Αναρωτιέμαι αν είσασταν εσείς.
 

kirra

Member
Μηνύματα
6
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μυανμαρ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΧΙΛΗ-ΒΟΛΙΒΙΑ-ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣ
Καλησπέρα. Αρχές Φεβρουαρίου του 2019, είχαμε βρεθεί στη Lake Chamo στην νότιο Αιθιοπία, και συναντήσαμε δύο κοπέλλες που ταξίδευαν με το Pangenas Safari. Είμαστε δύο ζευγάρια μέσης ηλικίας με ένα Land Cruiser και τοπικό οδηγό. Αναρωτιέμαι αν είσασταν εσείς.
Και εγω θυμαμαι μια τετοια συναντηση. Εμεις μολις ειχαμε βγει απο τη βαρκα, νομιζω, και εσεις θα μπαινατε. Μαλλον εμεις ημασταν!!!!!!!
 

kirra

Member
Μηνύματα
6
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μυανμαρ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΧΙΛΗ-ΒΟΛΙΒΙΑ-ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣ
Λατρεμένο ταξίδι που έκανα κι εγώ με το ίδιο πρακτορείο. Περιμένω τη δική σου ματιά και άποψη.
Καλησπερα. Συγφνωμη για την καθυστερηση στην απαντηση αλλα ελειπα 2 εβδομαδες στην Μιανμαρ. Με το pangeans safari εμεινα ικανοποιημενη και ήμουν και πολυ ευχαριστημενη που μπορουσα να μιλαω στη γλωσσα μου και κατα τη διαρκεια των συνομιλιων για το φτιαξιμο του ταξιδιου και εκει, γιατι ο Χρηστος, μιλαγε μαζι μας καθημερινα, δινοντας ιδιαιτερη φροντίδα, ίσως επειδή ήμασταν 2 γυναικες μονες.
 

kirra

Member
Μηνύματα
6
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μυανμαρ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΧΙΛΗ-ΒΟΛΙΒΙΑ-ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣ
Ελπίζουμε να έχουμε τη συνέχεια της ιστορίας σου. :)
Καλησπερα. Δυστυχως δεν ειμαι πολυ ομιλητική οσον αφορά λεπτομερεις περιγραφες για τα ταξιδια μυ. Αν παντως θελεις κατι να μαθεις πιο ιδιαίτερο θα χαρω να σου απαντησω. Οσο θυμαμαι λεπτομερειες ομως, γιατί μετά απο 1-2 χρονια και 2-3 ταξιδια ακομα, ισως να μη θυμαμαι πολλα πρακτικα θεματα. Παρεμπιπτόντως μολις επεστρεψα από Μιανμαρ όπου εμεινα 2 εβδομαδες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα. Δυστυχως δεν ειμαι πολυ ομιλητική οσον αφορά λεπτομερεις περιγραφες για τα ταξιδια μυ. Αν παντως θελεις κατι να μαθεις πιο ιδιαίτερο θα χαρω να σου απαντησω. Οσο θυμαμαι λεπτομερειες ομως, γιατί μετά απο 1-2 χρονια και 2-3 ταξιδια ακομα, ισως να μη θυμαμαι πολλα πρακτικα θεματα. Παρεμπιπτόντως μολις επεστρεψα από Μιανμαρ όπου εμεινα 2 εβδομαδες.
Η συγγραφή ταξιδιωτικών ιστοριών είναι αντίδοτο στη λήθη! :). Όπως θέλεις όμως.
 

kirra

Member
Μηνύματα
6
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μυανμαρ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΧΙΛΗ-ΒΟΛΙΒΙΑ-ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣ
Η συγγραφή ταξιδιωτικών ιστοριών είναι αντίδοτο στη λήθη! :). Όπως θέλεις όμως.
Πράγματι συμφωνώ μαζί σου. Αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο. Ίσως το κάνω στα γεράματα, όταν πια δεν θα μπορώ να ταξιδεύω και θα κάνω αναδρομή στο παρελθόν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom