Η Θεσσαλονίκη ανάμεσα στους "must" προορισμούς του 2011

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
"Τη συζητούν δίχως γιατί και όχι άδικα"...

Αυτό που ξεχωρίζει τη Θεσσαλονίκη το "πιάνεις" πράγματι στον αέρα, όπως έγραψε κ ο ZephX και αυτό που την ξεχωρίζει δεν είναι βέβαια ούτε οι τερατώδεις πολυκατοικίες, ούτε το καυσαέριο, ούτε η γραφικότητα κ το πάλαι ποτέ χρώμα της που χάνονται με το πέρασμα των χρόνων όσο κ με την καλπάζουσα (άνευ μέτρου) αστικοποίηση. Είναι η αίσθηση της νοσταλγίας αλλά και του ονείρου, η ιστορία της πόλης, τα ΄πρόσωπα που πέρασαν από εκεί, οι έρωτες, η μαγευτική θέα από τα κάστρα, οι αποχρώσεις του λυκόφωτος (ουχί του ηλιοβασιλέμματος), οι γλυκά βασανιστικές αναμνήσεις, η νωχελική και συχρόνως παθιασμένα ανήσυχη νυχτερινή ζωή, η ατμόσφαιρα κ η αύρα, η "γεύση", το "άρωμα" κ η "μελωδία" της. Αυτή είναι η αληθινή ομορφιά της Θεσσαλονίκης. Αν κάποιος από εξωτερικό μου ζητήσει 5 συγκεκριμένους λόγους για να την επισκεφτεί δεν θα μπρορούσα να του δώσω (όπως πολύ ορθά κ ξεκάθαρα δίνουν ορισμένοι από εδώ για άλλες πόλεις του εξωτερικού). Μόνο αν έγραφα βιβλίο θα περιέγραφα ίσως το 1 εκαταστό της μαγείας...
Για μένα, είναι ο "πύρινος Βαρδάρης", αυτός που κάποτε έκαψε πάνω από το μισό της πόλης κι αυτός που σιγοκαίει ακόμη μες στις ψυχές ορισμένων ανθρώπων...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.157
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σ' ολ' αυτα τα ωραια που λεει η eleva, θα προσθεσω τους ανθρωπους της. Την αυθεντικοτητα, τη ζεστασια, τη φιλικοτητα, τη φιλοξενια, το ενδιαφερον, το κεφι, τη ζωντανια, την καρντασοσυμπεριφορα τους. Ειναι δυσκολο να βρεις στους κατοικους μιας πολης τοσα πολλα θετικα χαρακτηριστικα, που συνδεονται αμεσα με τις ανθρωπινες σχεσεις (γενικα οι Βορειοελλαδιτες ειμαστε καλυτεροι απο τους Νοτιους σ' αυτα τα θεματα).
Και σ' αυτα προσθεστε τις γυναικες μας (καημενε thespyre τρεχεις στις Ιταλιες, οταν τις εχεις στα ποδια σου), το γουστο μας και το χαλαρα μας
(ενταξει βαλτε και την μπουγατσα).
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
κι εγω δε μπορω να εξηγησω τι μ'αρεσει σ'αυτη τη πολη, αλλα δεν θα μπορουσα να ζησω πουθενα αλλου στον κοσμο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
adikoxamani η Χαλκιδική έχει σχέση με αυτό που ανέφερε κάποιο άλλο άτομο για κοντινούς προορισμούς και φυσικά η γραμμή τραίνου που αναφέρω που θα έπρεπε να υπήρχε, από την Θεσσαλονίκη θα ξεκινούσε αν υπήρχε οπότε και από αυτήν την πλευρά έχει σχέση.
Μια τέτοια γραμμή θα ανέβαζε πάρα πολύ τον κόσμο που θα επισκέπτονταν την Χαλκιδική μέσω Θεσσαλονίκης αλλά και τον κόσμο που θα έρχονταν από Χαλκιδική για Θεσσαλονίκη και φυσικά η Θεσσαλονίκη θα είχε όφελος από όλη αυτή την κίνηση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.157
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
adikoxamani η Χαλκιδική έχει σχέση με αυτό που ανέφερε κάποιο άλλο άτομο για κοντινούς προορισμούς και φυσικά η γραμμή τραίνου που αναφέρω που θα έπρεπε να υπήρχε, από την Θεσσαλονίκη θα ξεκινούσε αν υπήρχε οπότε και από αυτήν την πλευρά έχει σχέση.
Μια τέτοια γραμμή θα ανέβαζε πάρα πολύ τον κόσμο που θα επισκέπτονταν την Χαλκιδική μέσω Θεσσαλονίκης αλλά και τον κόσμο που θα έρχονταν από Χαλκιδική για Θεσσαλονίκη και φυσικά η Θεσσαλονίκη θα είχε όφελος από όλη αυτή την κίνηση.
Σε παρακαλω, μη με κανεις να επαναλαμβανομαι...

Το τραινο εχει συζητηθει κατα καιρους και ειναι ενα παγιο αιτημα των Χαλκιδικιωτων. Οι φωστηρες του ΟΣΕ ομως εχουν κρινει οτι δεν ειναι βιωσιμη μια τετοια γραμμη, ωστε να υλοποιηθει. Αλλα εδω που τα λεμε με τους ρυθμους που κανει το ελληνικο κρατος τα εργα, ακομα και το ναι να πουνε, θα περασουν πολλες δεκαετιες για να γινει κατι τετοιο.
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μακαρι παντως να φτιαχνοταν γραμμη τρενου προς Χαλκιδικη γιατι θα αποσυμφορουσε μεγαλο μερος της ανυποφορης κινησης προς τα κει.
Εγω θυμαμαι παντα τη Θεσσαλονικη με αγαπη και νοσταλγια ..εζησα εκει εναν ομορφο χρονο το 1999-2000.
Ομως βρε παιδια γιατι τετοιο μενος για τους χαμουτζηδες απο καποιους (οχι ολους για να μην παρεξηγηθω)
Χαρακτηριστικο και ασχημο παραδειγμα ....ειχα φτασει 10 μερες μολις μετα το φονικο σεισμο του 99 στην Αθηνα.Ακουγα στα λεωφορεια αρκετους να σχολιαζουν την επικαιροτητα ..προσθετοντας συναμα:ετσι ..καλα να παθουν..να τους γκρεμισει και να τους πνιξει ολους τους Αθηναιους!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ομως βρε παιδια γιατι τετοιο μενος για τους χαμουτζηδες απο καποιους (οχι ολους για να μην παρεξηγηθω)
Χαρακτηριστικο και ασχημο παραδειγμα ....ειχα φτασει 10 μερες μολις μετα το φονικο σεισμο του 99 στην Αθηνα.Ακουγα στα λεωφορεια αρκετους να σχολιαζουν την επικαιροτητα ..προσθετοντας συναμα:ετσι ..καλα να παθουν..να τους γκρεμισει και να τους πνιξει ολους τους Αθηναιους!
Κάφροι κορίτσι μου υπάρχουν παντού (και δεν έχουν καμμία σχέση με τους πραγματικούς, εννοείται).
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κοιταξε δεν θελω ουτε να το γενικευσω ουτε να μοιρασω ταμπελες.
Πολυ καλη μου φιλη ειναι Σαλονικια.
Ωστοσο ..το ειχα συναντησει αρκετουτσικα οταν ημουν πανω.
Για παραδειγμα πηγαινα στη Σινδο στα Εκο-Ελδα που τους εκανα μαθημα και στην πρωτη γνωριμια μου λενε : απο που εισαι κοπελια ?απο Αθηνα
και αρχισαν να μου λενε κατι κουλα και ασχετα τυπου....οριστε που εβαλαν τα μεσα οι Αθηναιοι που εχουν ολα τα υπουργεια κατω και διορισαν ατομα εδω μεσα και στα διοδια στα Διαβατα(Μαλγαρα ηταν δε θυμαμαι τωρα...) απο Αθηνα ..ενω επρεπε να δωσουν τις θεσεις σε ντοπια παιδια κλπ κλπ
Τωρα με το καλημερα σας να λενε τετοια.......
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.157
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
KLEOPATRA ασχετο αλλα τωρα που ειπες σεισμο, μου θυμισες το ανεκδοτο με τον Ποντιο :

Ένας Πόντιος βρίσκεται στην τουαλέτα του διαμερίσματος του στην Αθήνα και κάνει την ανάγκη του.
Ένας μεγάλος σεισμός όμως προκαλεί μεγάλες καταστροφές στο κτίριο με αποτέλεσμα να καταρρεύσει!
Τα σωστικά συνεργεία μετά από προσπάθειες καταφέρνουν να εντοπίσουν τον Πόντιο και να τον βγάλουν σώο.
Φοβισμένος ο Πόντιος, που δεν έχει καταλάβει ότι έχει γίνει σεισμός, γυρνάει και λέει:
- Δεν φταίω εγώ, ρε παιδιά... Εγώ μόνο το καζανάκι τράβηξα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
KLEOPATRA ασχετο αλλα τωρα που ειπες σεισμο, μου θυμισες το ανεκδοτο με τον Ποντιο :

Ένας Πόντιος βρίσκεται στην τουαλέτα του διαμερίσματος του στην Αθήνα και κάνει την ανάγκη του.
Ένας μεγάλος σεισμός όμως προκαλεί μεγάλες καταστροφές στο κτίριο με αποτέλεσμα να καταρρεύσει!
Τα σωστικά συνεργεία μετά από προσπάθειες καταφέρνουν να εντοπίσουν τον Πόντιο και να τον βγάλουν σώο.
Φοβισμένος ο Πόντιος, που δεν έχει καταλάβει ότι έχει γίνει σεισμός, γυρνάει και λέει:
- Δεν φταίω εγώ, ρε παιδιά... Εγώ μόνο το καζανάκι τράβηξα!
Καλο.
Δε σας βλεπω ομως να πολυτοποθετειστε στην ερωτηση μου.
Τελικα υπαρχει εμπαθεια ή οχι?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.728
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom