Η Μαγευτική Μήλος

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
α!!!και κατι βασικο γιαυτη την ιστορια
σκεψου πως εγω ειχα παει με τη κοπελα μου.τοτε...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γιατι Αστυπαλαια?Εχω παει ,,οχι Αυγουστο βεβαια ..αλλα δε μου εδωσε την εντυπωση νησιου για γκομενοπαρεες.Μαλλον ειρωνικα να το παρω...ακομα χειροτερα τα πραγματα?
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Γιατι Αστυπαλαια?Εχω παει ,,οχι Αυγουστο βεβαια ..αλλα δε μου εδωσε την εντυπωση νησιου για γκομενοπαρεες.Μαλλον ειρωνικα να το παρω...ακομα χειροτερα τα πραγματα?[/Q

γιατι ακουω αυτη τη στιγμη αυτο το τραγουδι!!
πλακα κανω.ειχα παει αρχες αυγ.το 09 και εχω την εντυπωση
πως ειχαμε γνωρισει αρκετες γυναικοπαρεες
αν και οι περισσοτερες ειναι αμοργο κ φολεγανδρο!!!
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
οχι τωρα???κριμα
καλα εμαι εκτος θεματος
ωραιο θεμα τελικα αλλα για αλλη φορα χα χα
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Πάρτε και μια γεύση της μαγευτικής Μήλου:

 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Υπαρχει στη Τρυπητη ενα ουζερι με τελειους μεζεδες το ουζερι του 'Αστακα νομιζω οτι λειτουργει ακομα
Πολυ καλο και το εστιατορειο Ταραντουλα, αν θυμαμαι καλα στη παραλια του Προβατα πρεπει να ηταν


Πηραμε το καραβακι για Κιμωλο περπατουσαμε στα στενα του νησιου και ξαφνικα βλεπουμε κατι μπρατσαραδες διμετρους να κανουν τζοκινκ καποιοι αλλοι ετρεχαν πισω, φωναζαν, μεχρι που ειδαμε τον πρωην προεδρο της Αμερικης το μπαμπα Μπους, μες τη καλη χαρα να μας χαιρεταει .
Ειχε βγαλει τη φρουρα του νοκ-αουτ δεν μπορουσαν να τον φτασουν.
Στο γυρισμο δε, πλησιασαν το καραβακι μισοπελαγα, σκαφη του λιμενικου φωναζοντας δυναντα να αλλαξουμε ροτα γιατι εκανε το μπανακι της η Μπαρμπαρα και θα πεφταμε πανω της
Μη χασει η Βενετιά βελονι.......
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σας παιδιά!Θα ηθελα να σας ρωτήσω ποιες παραλιες ειναι προσβασιμές με λεωφορείο και ποιες με καραβακι?Και κατι ακομα,το καραβακι πάνω κάτω πόσο κοστίζει(π.χ για το κλέφτικο-σαρακινικο κ.τ.λ.) πόσο διαρκεί και ό,τι περισσότερο ξέρετε..Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D
 

alexlio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη καποιου που εχει παει στη Μηλο. Θα παω για 5 ημερες, αξιζει να νοικιασω αμαξι? Θα μου προσφερει κατι? Ειναι απαραιτητο, οπως σε αλλα νησια? Eπισης, δεδομενου οτι υπαρχει αμαξι, βολευει να νοικιασω δωματιο σε καποιο λιγοτερο τουριστικο μερος για να γλιτωσω χρηματα ή θα χασω?
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γεια σας παιδιά!Θα ηθελα να σας ρωτήσω ποιες παραλιες ειναι προσβασιμές με λεωφορείο και ποιες με καραβακι?Και κατι ακομα,το καραβακι πάνω κάτω πόσο κοστίζει(π.χ για το κλέφτικο-σαρακινικο κ.τ.λ.) πόσο διαρκεί και ό,τι περισσότερο ξέρετε..Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D
ΚΤΕΛ πανε στο Σαρακηνικο (αλλα 2 δρομολογια τη μερα )Προβατα .Πολλωνια (για να περασεις απο κει Κιμωλο )Παλιοχωρι,Αχιβαδολιμνη,στο καμπινγκ και στη Χωρα ,Τρυπητη,Τριοβασαλο,Φυλακωπη..καπως ετσι.
Για καραβακια ρωτησα στο Αθηνα Τραβελ -αν και πιστευω να κανεις και μια γυρα στο λιμανι γιατι θα υπαρχουν και αλλα παρομοια σκαφη.
Το φτηνοτερο ειναι με καικακι ο γυρος του νησιου στα 30 ευρω.
μετα εχει ιστιοφορο στα 60 με πληρη διατροφη και ενα σνακ απογευματινο και το καταμαραν στα 70 ευρω.Ξεκινουν απο τις 9-10 μεχρι τις 7..αλλα η βασικοτερη προυποθεση ολων ειναι ο ευνοικος καιρος γιαυτα.
 
Last edited:

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη καποιου που εχει παει στη Μηλο. Θα παω για 5 ημερες, αξιζει να νοικιασω αμαξι? Θα μου προσφερει κατι? Ειναι απαραιτητο, οπως σε αλλα νησια? Eπισης, δεδομενου οτι υπαρχει αμαξι, βολευει να νοικιασω δωματιο σε καποιο λιγοτερο τουριστικο μερος για να γλιτωσω χρηματα ή θα χασω?
Θα έλεγα ότι οπωσδήποτε χρειάζεσαι αυτοκίνητο. Εμείς πήγαμε πέρυσι με την αρχική σκέψη να μην νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή να νοικιάσουμε όχι για όλες αλλά για κάποιες από τις ημέρες, αλλά τελικά συνειδητοποιήσαμε ότι δεν θα βολέψει καθόλου και δεν θα προλάβουμε να δούμε το νησί. Είχαμε και το προηγούμενο δύο φίλων μας που πήγαν τρεις εβδομάδες πριν από εμάς και μας είπαν ότι ήταν τεράστιο λάθος τους που δεν είχαν προβλέψει να νοικιάσουν αυτοκίνητο και ότι όταν σκέφτηκαν να το κάνουν εκεί, δεν μπορούσαν γιατί δεν είχαν πάρει μαζί δίπλωμα οδήγησης. Το κόστος για τέλη Ιουλίου ήταν 50€/ημέρα για ένα Fiat Panda. Το νοικιάσαμε όταν φτάσαμε εκεί αλλά ακούω πολύ κόσμο που κλείνει από πριν για να είναι σίγουρος ότι θα βρει.
Σου επισυνάπτω και δύο φωτογραφίες που δείχνουν τα περσινά (2014) δρομολόγια του ΚΤΕΛ. Όπως θα δεις, πηγαίνει σε 2-3 βασικές παραλίες, αλλά δεν πηγαίνει σε βασικές πανέμορφες παραλίες στις οποίες θα πρέπει οπωσδήποτε να πας. Επίσης, εμείς με το αυτοκίνητο είχαμε πάει και μονοήμερη στην Κίμωλο, με το καράβι που φεύγει από Πολλώνια, και από το λιμάνι της Κιμώλου σε μια παραλία της (που σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε χωρίς αυτοκίνητο, λόγω χρόνου).
Για διαμονή είναι πολύ καλή επιλογή ο Αδάμαντας και εμείς είχαμε βρει δωμάτιο σε πολύ καλή τιμή, κεντρικό και καθαρό. http://www.booking.com/hotel/gr/aph...7098888ce946817204f326027X1;type=total;ucfs=1&
Πιθανώς και αλλού να βρίσκεις σε ίδια ή σε καλύτερη τιμή. Πάντως, βολεύει πολύ να μένεις στον Αδάμαντα γιατί έχει πολλές ταβέρνες, μπαράκια, μαγαζάκια, μπορείς να βγεις το βράδυ (αν δεν πας στη Χώρα), είναι συγκεντρωμένα τα καραβάκια που κάνουν τον γύρο του νησιού (Σαρακήνικο κτλ) και οι "κράχτες" τους ώστε να διαλέξεις ποιο από όλα προτιμάς, τα γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων κτλ.
Μια σκέψη πάντως για να γλυτώσεις χρήματα θα ήταν, αν τελικά νοικιάσεις αυτοκίνητο, να μην νοικιάσεις για την ημέρα που θα πάρεις το καραβάκι να σε πάει Σαρακήνικο κτλ (και το ίδιο βράδυ πχ να βγεις στον Αδάμαντα, αν μένεις εκεί). Μην υπολογίσεις όμως ότι θα πάρεις το καραβάκι την πρώτη ημέρα μετά την άφιξή σου γιατί λόγω μεγάλης ζήτησης, οι θέσεις σε πολλά εξαντλούνται για μία ή και δύο ημέρες μετά, οπότε θα πρέπει να κάνεις κράτηση νωρίτερα. Ίσως να βολεύει να αφήσεις το καραβάκι για την τελευταία ημέρα του ταξιδιού.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.843
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom