Η ΝΑ Ασία με καλεί...!

Abaasiyeen81

Member
Μηνύματα
28
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Αγαπητοί ανήσυχοι ταξιδιώτες,

Διαβάζω καιρό τις περιπέτειες σας και χαίρομαι που παρουσιάζουν την πραγματική πλευρά κάθε χώρας μιας κ έχω βαρεθεί να διαβάζω τυποποιημένους ταξιδιωτικούς οδηγούς...
Αποφάσισα κ εγώ λοιπόν με τον καλό μου να πάμε γαμήλιο ταξίδι στη ΝΑ Ασία κ να γευτούμε έναν πολιτισμό διαφορετικό από τον δυτικό. Έχω όμως μπερδευτεί μιας κ δεν είμαι σίγουρη πια είναι η ιδανική επιλογή. Δεν ξέρω αν θα έχω ξανά την ευκαιρία να επισκεφτώ τη συγκεκριμένη περιοχή. Έχω διαβάσει ήδη αρκετές αναρτήσεις σας αλλά κ ξένα forums.
Σκεφτόμαστε να πάμε τέλη Νοεμβρίου ή αρχές Δεκεμβρίου είτε Μιανμάρ είτε Λάος είτε Βιετνάμ είτε Σρι Λάνκα κ δεν ξέρω ποια χώρα να επιλέξω!!Δε θέλω να κάνω συνδυασμό.
Το ταξίδι μας θα διαρκέσει 10 μέρες-ίσως κ λίγο λιγότερο- και μας ενδιαφέρει να δούμε: αξιοθέατα, φύση, να δοκιμάσουμε καλό φαγητό, να δούμε την τοπική αγορά κ να μην μετακινούμαστε συνέχεια με αεροπλάνα(εσωτερικές πτήσεις) κ ατελείωτες ΄ώρες σε τρένα κ λεωφορεία.Τέλος, όχι παραλίες.
Συγκλίνω προς Μιανμάρ αλλά έχεις πολλές εσωτερικές πτήσεις κ είναι αρκετά τσουχτερή σε τιμές.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Όπου κι αν πας να περασεις τέλεια γιατί αυτά μία φορά γίνονται!!
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
???????? Από που κι ως πού? Κλείνουν τα σύνορα μετά?

Μακρινά ταξίδια που συνεπάγονται με πολλά χρήματα δύσκολα επαναλαμβάνονται..
Δεν είναι κάθε μέρα Τ' Αϊ Γιαννιου!
 

Abaasiyeen81

Member
Μηνύματα
28
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
αχ δε με βοηθάτε ν αποφασίσω...ε!εσείς οι ειδήμονες στην Ασία. Πάω να κοιμηθώ κ σκέφτομαι τα μέρη. Μόνο εγώ είμαι αναποφάσιστη; Για το Μιανμάρ έκανα αρκετή έρευνα.Είναι τεράστια αυτή η χώρα!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Συγκλινω και γω προς Μιανμαρ.
Πηγαινε τωρα που δεν εχει τουριστικοποιθει ακομα.
Η airasia εχει φτηνες πτησεις απο Μπανγκοκ προς Γιανγκον και Μανταλει.
Φυσικα δεν θα γυρισεις ολη την χωρα γιατι δεν προλαβαινεις σε 10 μερες μονο τα πολυ βασικα θα δεις.

Να θυμασαι οτι κανεις δεν παει στην ΝΑ Ασια μονο μια φορα.:D
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μιανμάρ.
Τρεις μέρες Μπαγκάν, τρεις λίμνη Ίνλε, τρεις Γιανγκόν (από τις οποίες μία για Γιανγκόν και δύο για Golden Rock στο Τσαίκτο, με διανυκτέρευση).
Αφήνεις έξω το Μανταλέι.
Μετακινήσεις αεροπορικώς.

Απλά αξέχαστο......
 

Abaasiyeen81

Member
Μηνύματα
28
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Xenos και εγώ θεωρώ ότι το Μιανμάρ είναι μέχρι κ σήμερα το ακατέργαστο διαμάντι της ΝΑ Ασίας αλλά όχι γ πολύ...Ήδη έχουν πρόβλημα με τις ξενοδ. εγκαταστάσεις.Είναι πλήρεις!Όσον αφορά την airAsia δε νομίζω ότι συμφέρει...Να πάμε Μπανγκόγκ μέσω Καιρου ή Ντόχα κ μετά πάλι πτήση γ Yangon.Πολύ μου πέφτει κ δεν είναι κ πιο οικονομικό...
Rosa είσαι στο μυαλό μου!Κ εγώ έτσι σκεφτόμουν να πράξω!Αν κ δεν μπορώ τις εσωτερικές πτήσεις.Για Bagan από YAngon εντάξει..Δε θέλω να φάω το μισό ταξίδι στο αεροδρόμιο!Αν δεν έπρεπε να μπω τόσες φορές σε αεροπλάνο θα είχα καταλήξει 100% στο Μιανμάρ.Αεροπορικώς δε γεύεσαι κ τις ομορφιές του τοπίου. Αχ!Δυσκολη απόφαση
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Mε μόνο δέκα μέρες στη διάθεσή σου, δεν προτείνω οδικώς καμια από τις μετακινήσεις. Για απόσταση λίγων χιλιομέτρων στο χάρτη, θα φας ολόκληρη τη μέρα. Οι πτήσεις είναι (πολύ) πρωινές, τα αεροδρόμια ακριβώς δίπλα στους προορισμούς, κι έχεις την υπόλοιπη μέρα δική σου. Έτσι κι αλλιώς, για το Golden Rock, μια ωραία οδική διαδρομή θα την κάνεις.
πάρ'το απόφαση και βουρ!:D
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ξεκίνησε η καταρ το δρομολόγιο αθηνα - ντοχα -γιαγκον με καλές ανταποκρίσεις ..προχθες που ειδα ειχε 855 euro. .κερδιζεις χρονο ετσι παρακαμπτωντας την μπανγκοκ αλλά ειναι τσιμπιμενο το εισιτηριο
γενικά τα εισιτήρια πήραν την ............. ανηφόρα ..
οσο αφορα το ταξιδι σας επειδη ειναι της κατηγοριας γαμηλιο πρεπει να εχει και λιγη χαλαροτητα και εχοντας μαξιμουμ 10 μερες προτεινω μπανγκοκ και τσιανγ μαι και περιχωρα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.768
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom