Η ΝΑ Ασία με καλεί...!

Abaasiyeen81

Member
Μηνύματα
28
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Την Ταυλάνδη την έχω στο μυαλό μου ως τον προορισμό γ παραλίες, πολλή χαλάρωση κ ολόγυρα μου ζευγαράκια. Θέλω μια δόση χαλάρωσης με εξερεύνηση...!Είμαι ανήσυχο πνεύμα!Όσον αφορά τις πτήσεις λέω να επιλέξω Κατάρ αερογραμμές. Δεν έχω βρει κ κάτι καλύτερο με μία μόνο ενδιάμεση στάση. Θα ξανακοιτάξω!
Ρίχνω κ μια ματιά γ Λάος μιας κ είναι μικρότερη χώρα κ βγαλινει κ πιο οικονομική. Απλά δε θέλω να πάμε κ να πω"εντάξει, δεν είναι κ κάτι το ιδιαίτερο"
 

Abaasiyeen81

Member
Μηνύματα
28
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Αρχίζω να αναθεωρώ την επιλογή μου γ ΝΑ Ασία...Η Ινδία, η Ιαπωνία, το Μεξικό, η Κίνα είναι πολύ φθηνότερα...Μισή τιμή!Διάβαζα ένα ξένο άρθρο που αναφερόταν στην απίστευτη αύξηση των τιμών στο Μιανμάρ. Αμάν!
Μπορείτε να μου πείτε ποιο μέρος/-η πρέπει κάποιος να επισκεφτεί οπωσδήποτε στη ζωή του στην Ασία; Αχ!θα τρελαθώ που δεν μπορώ να αποφασίσω...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αρχίζω να αναθεωρώ την επιλογή μου γ ΝΑ Ασία...Η Ινδία, η Ιαπωνία, το Μεξικό, η Κίνα είναι πολύ φθηνότερα...Μισή τιμή!Διάβαζα ένα ξένο άρθρο που αναφερόταν στην απίστευτη αύξηση των τιμών στο Μιανμάρ. Αμάν!
Μπορείτε να μου πείτε ποιο μέρος/-η πρέπει κάποιος να επισκεφτεί οπωσδήποτε στη ζωή του στην Ασία; Αχ!θα τρελαθώ που δεν μπορώ να αποφασίσω...
Δηλαδη νομιζεις οτι σε ενα δεκαημερο ταξιδι στην Ιαπωνια θα χαλασεις λιγοτερα χρηματα απ`οτι στην Μιανμαρ?:haha:
Σιγουρα εχουν ανεβει οι τιμες στην Μιανμαρ αλλα οσο και να ανεβουν Ιαπωνια και Μεξικο δεν θα γινουν ποτε.

Καλες αποφασεις:p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αρχίζω να αναθεωρώ την επιλογή μου γ ΝΑ Ασία...Η Ινδία, η Ιαπωνία, το Μεξικό, η Κίνα είναι πολύ φθηνότερα...Μισή τιμή!Διάβαζα ένα ξένο άρθρο που αναφερόταν στην απίστευτη αύξηση των τιμών στο Μιανμάρ. Αμάν!
Μπορείτε να μου πείτε ποιο μέρος/-η πρέπει κάποιος να επισκεφτεί οπωσδήποτε στη ζωή του στην Ασία; Αχ!θα τρελαθώ που δεν μπορώ να αποφασίσω...
Τι ψάχνεις? Το φθηνότερο δυνατό, ή το καλύτερο δυνατό με όριο στο budget?
Για φτηνό και καλό, θα σου πρότεινα Βιετνάμ.
Για μέρος που πρέπει κάποιος να επισκεφτεί οπωσδήποτε... Αν πρέπει να διαλέξω μόνο ένα από όλη την Ασία, θα έλεγα Ινδία.
 

Abaasiyeen81

Member
Μηνύματα
28
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Είχα αγοράσει μια κυριακάτικη εφημερίδα κ το μάτι μου έπεσε στις προσφορές των ταξιδιωτικών πρακτορείων όπου οι προορισμοί που ανέφερα είναι πολύ φθηνότερα πακέτα. Η ζωή στην Ιαπωνία φυσικά είναι πανάκριβη αλλά και στη Μιανμάρ όλα εκτός των αγαθών είναι υπερτιμημένα. Εκεί είναι που κολλάω...Επικοινώνησα κ με τοπικό πρακτορείο κ οι τιμές τους δεν είναι καθόλου δελεαστικές, τουλάχιστον γ μας. Δυστυχώς δε γίνεται να μην παίρνω υπόψιν μου τον οικονομικό παράγοντα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
όλα εκτός των αγαθών είναι υπερτιμημένα.
υπερτιμημένα ... σε σχέση με τις τιμές που είχαν πριν... Πριν "ανοίξει" η αγορά για τους ξένους ... που ακόμη δεν άνοιξε επί της ουσίας, πόρρω απέχει από τις αντίστοιχες των γειτόνων. Όταν πραγματικά ανοίξει, οι αλλαγές θα είναι τόσο ραγδαίες (βλέπε π.χ. τι έγινε στο Βιετνάμ μέσα στην τελευταία 5ετία) που όσοι πρόλαβαν να πάνε πριν το μπουμ (όπως σου προτείνουν και οι άλλοι φίλοι παραπάνω) θα πρέπει να θεωρούν τους εαυτούς τους εξαιρετικά προνομιούχους.

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

Myanmar travel guide - Wikitravel

Burma Travel Guide - VirtualTourist

και εδώ (για μια πρόσφατη αναφορά - Οκτ. 2012 - σχετικά με τα κόστη):

http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2259442
 
Last edited by a moderator:

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
και εδώ (για μια πρόσφατη αναφορά - Οκτ. 2012 - σχετικά με τα κόστη):

http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2259442
Πω πω, baba, σκιαχτηκα με τις τιμες που αναφερονται!
Ισως η οικονομικοτερη επιλογη (μετα απο μια συντομη αναζητηση για τιμες εισητηριων ) απο οσα μερη αναφερονται στο αρχικο ποστ να ειναι η Σρι Λανκα. Ισχυρη επιλογη κιολας αφου μπορει ανετα να γυριστει σε ενα δεκαημερο χωρις την αναγκη εσωτερικων πτησεων, εχει γυρω στα 7-8 μερη Παγκοσμιας Πολιτιστικης Κληρονομιας, ειναι πνιγμενη στο πρασινο και τα παρκα και φανταζομαι πως θα ειναι πλεον προσβασιμη η νοτια και δυτικη πλευρα της.
Μερικες ιδεες εδω:
http://srilanka.travel/index.php?route=information/information&information_id=48
 
Last edited by a moderator:

Abaasiyeen81

Member
Μηνύματα
28
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Babaduma ευχαριστώ γ τις έξτρα πηγές. Συμφωνώ απόλυτα σε όσα γρ'αφεις αλλά 4000κ κάτι ευρώ μόνο γ έξοδα μετακινησης, διαμονής, βιζα κ εισιτήρια αρχαιολ.χώρων, νομίζω ότι είναι πολλά γ 10 μέρες...

Θα κοιτάξω κ γ Σρι Λάνκα. ΑΛΛΑ δεν εγκαταλείπω ακόμα την ιδέα γ Μιανμάρ
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δηλαδή έφτιαξες το πρόγραμμα, κανόνισες την διαμονή και τις εκδρομές και κόλλησες στο φαγητό...

Κάτσε διάβασε κοπέλα μου, ψάξε, ρώτα και θα δεις ότι στο Κολόμπο π.χ δεν αξίζει ότι μια ώρα να κάτσεις...
 

Abaasiyeen81

Member
Μηνύματα
28
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Φυσικά κ το φαγητό με ενδιαφέρει! Όταν ταξιδεύεις σε ένα νέο μέρος πρέπει να δοκιμάσεις τα τοπικά φαγητά. Ρωτάω για το φαγητό γιατί δε μ αρέσει να τρώω σε τουριστικά μαγαζιά κ κυρίως κακής ποιότητας φαγητό. Όσον αφορά το Κολόμπο, οι γνώμες διίστανται...Όταν θα πάω θα μπορώ να εκφράσω γνώμη.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
θα δεις ότι στο Κολόμπο π.χ δεν αξίζει ότι μια ώρα να κάτσεις...
Μάλλον είσαι υπερβολικός. Ένα διήμερο μια χαρά είναι (αν, φυσικά, έχεις χρόνο ν' αφιερώσεις και στα υπόλοιπα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom