Ηνωμένο Βασίλειο Η Οδύσσεια ενός αποκλεισμού (Ελλάδα-Αγγλία-Σκωτία-Τουρκία)

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ακόμη γελάω με τα κατορθώματά σας! Τελικά αυτό που μένει είναι η εμπειρία του ταξιδιού και που θα έχει κάτι να διηγείσαι στα εγγόνια σου. Καλή διάθεση να υπάρχει και όλα αντιμετωπίζονται στο κάτω κάτω. Αλήθεια, πώς πληρώσατε για το τρένο στη Θεσσαλονίκη, πώς έγινε αυτό;
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι παιδί αστέρι είσαι ! :xmas_smile:

Μπράβο για το γέλιο και την αισοδοξία σου, μπράβο για την αγάπη που δίνεις στο μωρό σου, μπράβο για το χαμόγελο που μου χάρισες απόψε !:xmas_biggrin:

Εύχομαι καλή χρονιά να έχετε και να παραμείνεις έτσι !:xmas_wink::xmas_smile:
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Χεχε ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά. Για να απαντήσω και στις ερωτήσεις σας:

1) Ναι πρόλαβε και γύρισε σπίτι της μεσάνυχτα Χριστουγέννων στο τσάκ.
2) Δεν πήρα την δουλειά αλλά κέρδισα τρομερή εμπειρία απο τη διαδικασία που έχει έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα στο UK (assessment centers) και κράτησα και κανα 2 σημαντικές γνωριμίες για το μέλλον.
3) Τωρα είμαι ΣΑλονίκη, φευγω πίσω στις 11.
4) Η easyjet αποζημίωσε μόνο τη πτήση για Σόφια που έφταιγε αυτη και όχι ο καιρός, σε κάθε άλλη περίπτωση δικαιούμουν απλά νεα εισιτήρια μονο με easy.Ναι ζητάω και τα λεφτά του τραίνου για Θεσσαλονίκη, αφού απέτυχε να με πάει Θεσσαλονίκη οφείλει να πληρώσει όλους τους τρόπους μετάβασης.
5) Το τραίνο το πλήρωσα 50-50, είχα τα μισά μαζί μου που του τα έδωσα και τα άλλα μισά μου τα έδωσε φιλικό πρόσωπο που μας περίμενε στην Θεσσαλονίκη και τα έδωσε στο σταθμάρχη μόλις φτάσαμε. Συνολικά και για τους 2 μας βγήκε 110 ευρώ και είχαμε κρεβάτι (2 κουκέτες) σε δικό μας δωματιάκι στο τραίνο, είναι τέτοιου ειδους βαγόνια δεν έχει κανονικές θέσεις μόνο κλίνες.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να σαι καλά παληκάρι μου και μέχρι εκει να φτάνουν οι ατυχίες σου..
Πάντως η περίπτωσή σου απέδειξε και κάτι άλλο:
Τα μωρά δεν είναι πάντα πρόβλημα στο ταξίδι. Αντίθετα, το κάνουν πιο ευχάριστο...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.728
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
... χριστουγεννα περιπετειωδη...ενδιαφεροντα αλλα κυριως αξεχαστα!!!!!!!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Σε καταλαβαίνω τόσο μα τόσο πολύ! Πριν λίγες μέρες γύρισα απο Μιλάνο και ενώ το ταξίδι ειναι 2.5 ώρες, το έκανα 3 μέρες! Ακριβώς τα ίδια.. Ακύρωση πτήσεως λόγς κακοκαιρίας, τρενάκι μέχρι Ανκόνα, διανυκτερευση σε ένα ξενοδοχείο της κακιάς ώρας, 25 ώρες μέσα στο καράβι για Πάτρα και ένα 3ωράκι Πάτρα-Αθηνα. Η εταιρεία ήταν low cost και φυσικά δεν μπορούσε να καλύψει τίποτα απο τα επακόλουθα έξοδα, ούτε να μας παρέχει διαμονή αλλά ούτε και εξασφάλιση θέσεων σε άλλη πτήση. Ο καθένας τα μπογαλάκια του στον ώμο και ας γυρνούσε με τα πόδια!
Τα δικά μου συμπεράσματα έπειτα απο αυτη τη περιπέτεια που όπως κι εσυ, την απέλαυσα κι εγώ παρόλη την ταλαιπωρία, είναι τα εξής :
1) Ό,τι πληρώνεις παίρνεις και αυτό σημαίνει πως αν θέλεις Low cost αεροπορικές, 8α έχεις και Low παροχές παντού και κανείς δεν ευθύνεται για τίποτα.
2) Πουθενά χωρίς παραπάνω χρήματα απο τα υπολογισθέντα. Δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται.

Η ειρωνία της υπόθεσης είναι που είπαν πως θα μας επιστρέψουν τα χρήματα του εισιτηρίου το οποίο κόστισε 40 ευρώ.
Επίσης το γεγονός πως κατά το check in, πλήρωσα και 22 ευρουλάκια καθώς η χειραποσκευή μου ήταν κάπως μεγαλούτσικη και έπρεπε να μπεί μέσα. Τί να τα κάνεις όμως όταν για να γυρίσεις σπίτι σου χάλασες 200!
Αλήθεια, στην περίπτωση αυτή τί κάνουμε? Ποιά είναι η διαδικασία για να πάρεις πίσω τα χρήματα σου?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μήπως σας δουλεύουνε? Ποιά κακοκαιρία είναι αυτή όπου δεν έχει κλείσει κανένα από τα 2 αεροδρόμια, και τα καράβια ταξιδεύουν κανονικά? Μήπως είναι απλώς πρόφαση η κακοκαιρία για να απαλλαγούν από την υποχρέωση να σας πληρώσουν αυτά που πρέπει να πληρώσουν?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ωραίο σενάριο για ταινία. Τι να πω. Να σαι πάντα καλά και να ταξιδεύεις!!!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Μήπως σας δουλεύουνε? Ποιά κακοκαιρία είναι αυτή όπου δεν έχει κλείσει κανένα από τα 2 αεροδρόμια, και τα καράβια ταξιδεύουν κανονικά? Μήπως είναι απλώς πρόφαση η κακοκαιρία για να απαλλαγούν από την υποχρέωση να σας πληρώσουν αυτά που πρέπει να πληρώσουν?
Πετάω την Κυριακή πίσω στη Σκωτία και βλέπω οτι αυτη τη στιγμέ το Gatwick είναι κλειστό, ρίχνει βαριά χιονόπτωση και έχει -5. Αμα δεν πετάξω πάλι θα βάλω τα κλάματα χαχαχα

Edit: Αααα όλα κλειστά...μέχρι και το σαιτ των σιδηροδρόμων τους έπεσε απο τη πολλή χρήση!! Αεροδρόμια σε Gatwick, Heathrow, Edinburgh γεμάτα ακυρώσεις καθυστερήσεις και χιόνι!

Τους χτύπησε για τα καλά τους Άγγλους το χιόνι, τα παίξανε!!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ό,τι πληρώνεις παίρνεις και αυτό σημαίνει πως αν θέλεις Low cost αεροπορικές, 8α έχεις και Low παροχές παντού και κανείς δεν ευθύνεται για τίποτα.
Ποιά είναι η διαδικασία για να πάρεις πίσω τα χρήματα σου?
Δεν ισχύει αυτό που γράφεις για τις loco.

Διάβασε το παρακάτω,θα βοηθηθείς αρκετά.

ακυρωση πτησης λογω απεργιας!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Διαβασα τη περιπετεια σου και πολυ μου αρεσε πως το αντιμετωπισες.
Ωραιος και ψυχραιμος !!:xmas_lol:
μπραβο σου !!!
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Καλή χρονιά.Καλως όρισες και καλό ταξίδι και πάλι.
Χαρά στο κουράγιο σου.Το αντιμετώπισες χαμογελαστά και λεβέντικα.
Σου εύχομαι να μην ξανστραβώσει τίποτα,αλλά ακόμα και αν...παραδίδεις μαθήματα αντιμετώπισης κρίσης!!!:xmas_cool: πια.
Με γνώση,χιούμορ και αποτελεσματικοτητα.ΜΠΡΑΒΟ:xmas_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom