Πολωνία Η Πολωνία άργησε ένα χρόνο!

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Το Milkbar Tomasza είναι μια πρώτης τάξεως επιλογή γρήγορου και οικονομικού φαγητού στην παλιά πόλη.
Εξαιρετική επιλογή το συγκεκριμένο milk bar, το προτείνω κι εγώ. Γρήγορο και οικονομικό και σου δίνει την ευκαιρία να γνωρίσεις την απλή πολωνική κουζίνα. Πολύ καλή ιδέα και οι σούπες ημέρας!
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Καλησπέρα. Πριν από δύο μέρες -την Πέμπτη 20/8 συγκεκριμένα- επιστρέψαμε από την Πολωνία έπειτα από ταξίδι 7 ημερών σε Βαρσοβία και Κρακοβία. Αφού σ΄ευχαριστήσω για τη υπέροχη ιστορία σου που αποτέλεσε για μας οδηγό και βοήθημα, έχω να πω πως συμφωνώ απολύτως μαζί σου στην απόψή σου για την Βαρσοβία και την Κρακοβία αντίστοιχα. Η Βαρσοβία ήταν για μας ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !!! Δεν το περιμέναμε και ήταν αυτή - η Βαρσοβία- που έκλεψε τις εντυπώσεις και την καρδιά μας! Πολύ ωραία και η Κρακοβία με την Παλιά Πόλη και το Καζιμιέρζ αλλά θεωρώ πως η Βαρσοβία είναι εντυπωσιακή και υπέροχη. Η Κρακοβία έχει το όνομα και η Βαρσοβία τη χάρη. Και πάλι giannismits σ΄ευχαριστούμε πολύ!!!
[/QUOTE]
 

Stavros1986

Member
Μηνύματα
39
Likes
265
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλησπέρα. Πριν από δύο μέρες -την Πέμπτη 20/8 συγκεκριμένα- επιστρέψαμε από την Πολωνία έπειτα από ταξίδι 7 ημερών σε Βαρσοβία και Κρακοβία. Αφού σ΄ευχαριστήσω για τη υπέροχη ιστορία σου που αποτέλεσε για μας οδηγό και βοήθημα, έχω να πω πως συμφωνώ απολύτως μαζί σου στην απόψή σου για την Βαρσοβία και την Κρακοβία αντίστοιχα. Η Βαρσοβία ήταν για μας ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !!! Δεν το περιμέναμε και ήταν αυτή - η Βαρσοβία- που έκλεψε τις εντυπώσεις και την καρδιά μας! Πολύ ωραία και η Κρακοβία με την Παλιά Πόλη και το Καζιμιέρζ αλλά θεωρώ πως η Βαρσοβία είναι εντυπωσιακή και υπέροχη. Η Κρακοβία έχει το όνομα και η Βαρσοβία τη χάρη. Και πάλι giannismits σ΄ευχαριστούμε πολύ!!!

Συμφωνώ, η Βαρσοβία είναι πολύ underrated πόλη. Tην είχα επισκεφθεί το 2016. Ακόμα και κάποιοι γνωστοί μου Πολωνοί μου είπαν πώς και αποφάσισα να πάω εκεί όταν όλος o κόσμος πάει Κρακoβία!
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Καλησπέρα. Πριν από δύο μέρες -την Πέμπτη 20/8 συγκεκριμένα- επιστρέψαμε από την Πολωνία έπειτα από ταξίδι 7 ημερών σε Βαρσοβία και Κρακοβία. Αφού σ΄ευχαριστήσω για τη υπέροχη ιστορία σου που αποτέλεσε για μας οδηγό και βοήθημα, έχω να πω πως συμφωνώ απολύτως μαζί σου στην απόψή σου για την Βαρσοβία και την Κρακοβία αντίστοιχα. Η Βαρσοβία ήταν για μας ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !!! Δεν το περιμέναμε και ήταν αυτή - η Βαρσοβία- που έκλεψε τις εντυπώσεις και την καρδιά μας! Πολύ ωραία και η Κρακοβία με την Παλιά Πόλη και το Καζιμιέρζ αλλά θεωρώ πως η Βαρσοβία είναι εντυπωσιακή και υπέροχη. Η Κρακοβία έχει το όνομα και η Βαρσοβία τη χάρη. Και πάλι giannismits σ΄ευχαριστούμε πολύ!!!
Έχω πάει στη Βαρσοβία,ωραία πόλη αλλά εντυπωσιακή δεν θα την έλεγα.Δεν έχει πολλά μέρη να δεις,ουσιαστικά μόνο η παλιά πόλη αξίζει.Άντε και οι ωραίες γυναίκες :)Επίσης κάτι που δεν μου άρεσε ήταν οι άστεγοι στο κέντρο που κάποιοι σου μιλάγανε με επιθετικό τόνο στα πολωνικά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα. Πριν από δύο μέρες -την Πέμπτη 20/8 συγκεκριμένα- επιστρέψαμε από την Πολωνία έπειτα από ταξίδι 7 ημερών σε Βαρσοβία και Κρακοβία. Αφού σ΄ευχαριστήσω για τη υπέροχη ιστορία σου που αποτέλεσε για μας οδηγό και βοήθημα, έχω να πω πως συμφωνώ απολύτως μαζί σου στην απόψή σου για την Βαρσοβία και την Κρακοβία αντίστοιχα. Η Βαρσοβία ήταν για μας ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ !!! Δεν το περιμέναμε και ήταν αυτή - η Βαρσοβία- που έκλεψε τις εντυπώσεις και την καρδιά μας! Πολύ ωραία και η Κρακοβία με την Παλιά Πόλη και το Καζιμιέρζ αλλά θεωρώ πως η Βαρσοβία είναι εντυπωσιακή και υπέροχη. Η Κρακοβία έχει το όνομα και η Βαρσοβία τη χάρη. Και πάλι giannismits σ΄ευχαριστούμε πολύ!!!
Κατ' αρχήν μπράβο που ταξιδέψατε στο εξωτερικό. Πολύ χαίρομαι που μέσα στην τρέλα που ζουμε, συνεχίζουμε τα ταξίδια έστω και σε ιδιαίτερες συνθήκες. Εννοείται η Βαρσοβία είναι έρωτας και χαίρομαι που αποκόμισες την ίδια άποψη Εγώ επέστρεψα λίγες μέρες πριν από Κροατία μέσω Βαρσοβίας και ήμουν έτοιμος να να μην πετάξω και να βγω μια βόλτα στην πόλη. Ήταν πειρασμός :p
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Η Πολωνία είναι ένας πολύ ελκυστικός και σχετικά οικονομικός προορισμός που έχει πολλές όμορφες πόλεις για εξερεύνηση! Ειδικά τον τελευταίο καιρό προ κορονοιου που υπήρχε αφθονία πτήσεων. Μακάρι να τελειώσει γρήγορα η υγειονομική κρίση και να επανέλθει η εκδρομικη κανονικότατα χωρίς μάσκες, φόβο και περιορισμούς.
ΥΓ. Γιάννη περιμένουμε να γράψεις για την αγαπημένη Κροατία!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Η Πολωνία είναι ένας πολύ ελκυστικός και σχετικά οικονομικός προορισμός που έχει πολλές όμορφες πόλεις για εξερεύνηση! Ειδικά τον τελευταίο καιρό προ κορονοιου που υπήρχε αφθονία πτήσεων. Μακάρι να τελειώσει γρήγορα η υγειονομική κρίση και να επανέλθει η εκδρομικη κανονικότατα χωρίς μάσκες, φόβο και περιορισμούς.
ΥΓ. Γιάννη περιμένουμε να γράψεις για την αγαπημένη Κροατία!
Όντως η Πολωνία είχε γίνει ιδιαίτερα must με τις οικονομικές άφθονες πτήσεις. Εγώ θέλω πολύ να την επισκεφτώ ξανά. Θέλω να γράψω αλλά δεν ξέρω αν μου κάνει αίσθηση πια... Ίσως μια νέα ταξιδιωτική ιστορία δεν αφορά κανέναν αφού το φορουμ μόνο ταξιδιωτικό δεν το λες!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Όντως η Πολωνία είχε γίνει ιδιαίτερα must με τις οικονομικές άφθονες πτήσεις. Εγώ θέλω πολύ να την επισκεφτώ ξανά. Θέλω να γράψω αλλά δεν ξέρω αν μου κάνει αίσθηση πια... Ίσως μια νέα ταξιδιωτική ιστορία δεν αφορά κανέναν αφού το φορουμ μόνο ταξιδιωτικό δεν το λες!
Αφού θέλεις να γράψεις μη το σκέφτεσαι.... Αν και είναι δύσκολη χρόνια για όλους η περιγραφή μιας ιστορίας και οι φωτογραφίες θα δώσουν χαρά σε πολλούς που δεν κατάφεραν να πάνε κάπου και κουράγιο και ωθηση σε όσους θέλουν να τολμήσουν να πραγματοποιήσουν κάποιο ταξίδι. Ας είμαστε αισιόδοξοι ότι σύντομα θα καλυτερευσουν οι συνθήκες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Όντως η Πολωνία είχε γίνει ιδιαίτερα must με τις οικονομικές άφθονες πτήσεις. Εγώ θέλω πολύ να την επισκεφτώ ξανά. Θέλω να γράψω αλλά δεν ξέρω αν μου κάνει αίσθηση πια... Ίσως μια νέα ταξιδιωτική ιστορία δεν αφορά κανέναν αφού το φορουμ μόνο ταξιδιωτικό δεν το λες!
Γράψε εσύ και θα δεις, κρα κάνουμε. ;)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Δε ξέρω αν "φταίνε" οι υπέροχες φωτογραφίες σου, εμένα πάντως η Κρακοβία μου φάνηκε φοβερά ατμοσφαιρική, ιδίως οι εβραικές συνοικίες. Με τη "Λίστα του Σίντλερ" είχα πάθει κι εγώ ένα θεματάκι. Ενώ την είδα με σχετική ψυχραιμία, δυο ώρες αφού βγήκα από την αίθουσα, λιποθύμησα ωραιότατα στη μέση του δρόμου. Για μέρες μετά δε μπορούσα να φάω και βέβαια μου έχει μείνει αξέχαστη.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Διαβάζω το κείμενό σου πραγματικά με συγκίνηση. Καταλαβαίνουμε άραγε πόσο πιο ωραία είναι τώρα η ζωή (τουλάχιστον στην Ευρώπη)? Πόσο πολύτιμο να μπορούν να κάθονται οι άνθρωποι στα πάρκα και να απολαμβάνουν τη ζεστασιά του ήλιου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom