1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Τσεχική Δημοκρατία Η Πράγα τον Ιανουάριο..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος Soctama, στις 25 Μαρτίου 2010.

1. Soctama

Soctama Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Τζαμάικα
    Τι κάνεις όταν θες να πας εξωτερικό για πρώτη φορά,δεν θέλεις να πας με group, αλλά θέλεις κάτι που να έχει πάει πολύς κόσμος,να βρεις πληροφορίες αρκετές,να περάσεις τέλεια και φτηνά? Θα μου πείτε πολλούς προορισμούς, το ξέρω..Αλλα τι κάνεις όταν θές να πας κάπου που να έχει πολύ χιόνι να έιναι ρομαντικά και να μην γίνετε χαμός απο τουρίστες?? Για μας μία ήταν η απάντηση Πράγα..Και έτσι κανονίστηκε.. Αεροπορικά με την lufthansa με ενδιάμεση στάση Μόναχο 2 άτομα με επιστροφή 400 ευρώ..Τα κλείσαμε λίγο αργά αλλιώς σίγουρα θα βρίσκαμε και φτηνότερα... Επόμενο Βήμα ξενοδοχείο...Μετά απο ψάξιμο(λιώσιμο βασικά) στο booking.com καταλήγουμε σε Hotel Sovereign - Prague, Czech Republic λόγω απόδοσης προς τιμή αλλά και επείδη ήταν πολύ κοντά σε μετρό..Δίπλα απο το άγαλμα του Αγιου Βενκέσλαου.. Google Maps
    5 νύχτες, 4 αστέρων 320 ευρώ... Ημαστε έτοιμοι για αναχώρηση??Εννοείτε πως όχι..Συναλλαγμα πρώτα..Τράπεζα της ελλάδος στην πανεπηστημίου με την καλύτερη ισοτιμια που μπορείτε να βρείτε..Και μετά στην Πράγα ανάληψη απο ΑΤΜ και μακριά απο ανταλλακτήρια..

Τώρα ήμαστε έτοιμοι να φύγουμε.. 9 Γενάρη ΕΛ.ΒΕΛ. 6:30 η ώρα το πρωί η πτήση, στις 8 ήμαστε Μόναχο(ώρα Μονάχου)..Φυγαμε με 13 βαθμούς και προσγειωνόμαστε -1:shock::shock::shock: σε ένα κατάλευκο Μοναχο..Τελεια λέμε και περιμένουμε την επόμενη πτήση για Πράγα..11 η ώρα ήταν η πτήση 3 ώρες κενό δηλαδή..Ισα ίσα που προλαβαμε να κάνουμε μια βόλτα στο αεροδρόμιο..Απλα τεράστιο...:D:D Με τα πολλά και αφού πληρώσμε 2 μπουκαλάκια νερό 10 ευρώ..Εννοειτε πως τα κρατήσαμε μέχρι το τέλος της εκδρομής και τα γεμίζαμε απο το ξενοδοχείο..:bleh::bleh: φτάνουμε Πράγα στις 12 ακριβώς...-6 χιονίζει άπειρα και όπως καταλαβαίνετε έχουμε πάθει μεγάλη ζημιά,αλλά συνεχίζουμε..Πέρνουμε το λεωφορείο κλασσικά 119(και εδώ να ευχαριστήσω όλα τα μέλη τού φόρουμ εδώ γιατί με τις απίθανες περιγραφές τους όλα ήταν ποιο εύκολα) σταματάμε πέρνουμε το μετρό κίτρινη γραμμή και αλλάζουμε σε πράσινη στην Mustek και στην Muzeum κατεβένουμε..Το χιόνι πέφτει ακάθεκτο..Σε 5 λεπτάκια ήμαστε στο ξενοδοχείο...

Εδω θα βάλω το πρόγραμμά που είχαμε βγάλει απο την Αθήνα και θέλαμε να ακολουθήσουμε και θα αναλύσω αργότερα τις μέρες μία μία και θα αναφέρω όσες λεπτομέρειες μπορώ..(και θυμαμαι:shock:) Εδώ να πώ ότι στο πρόγραμμα είχαμε εκτυπώσει και μερικούς χάρτες για βοήθεια..Πάντα google.maps εννοείτε..Επίσης να αναφέρω ότι στο google maps θα βρείτε και χάρτη για τα μεταφορικά μέσα αρκεί να πάτε στην Πράγα και να επιλέξετε more και να κάνετε tick στην επιλογή Transit...

Σάββατο
    · Ξενοδοχείο (Politickych veznu 16)
    · Βολτα στην πόλη και φαγητό(kolkovna) (V Kolkovně 8)
    · Jazz club (Michalská 9)

Κυριακή
    · Πρωί πρωί βόλτα γέφυρα καρολου και
    · Τραμ και καστρο όλη μέρα..(metro μεχρι την pavlova και από εκεί τραμ 22 προς Bílá Hora μέχρι την στάση Pražský hrad ή Pohořelec ή Malostranské náměstí)
    · Φαγητό Malostranská pivnice (Cihelná 3)
    · Σπιτι αραλήκι..

Δευτέρα
    · Mala Strana
    · Εκκλησία Αγιου Νικολάου
    · Λοφος Petrin
    · Φαγητο Olympia (Vítězná 8)
    · Black Theatre (Parizska 4)

Τρίτη
    · Stare Mesto
    · Γοτθικό ναός του Τιν
    · Ψώνια και βόλτες
    · Καφέ στο Europa
    · Φαγητο Olympia (Vítězná 8)

Τετάρτη
    · Nove Mesto
    · Βόλτα στο Vysehrad (παμε με μετρό γυρνάμε με τραμ Νο 17 προς Sídliště Ďáblice και κατεβαίνουμε Kobylisy (έτσι για βόλτα)Στον kobylisy αλλάζουμε παίρνουμε μετρο και πίσω Muzeum)
    · Φαγητο Club architektu Ή U Havrana

Επισυναπτόμενα Αρχεία:

Last edited by a moderator: 5 Οκτωβρίου 2013

2. XRISTOS71

XRISTOS71 Member

καταρχήν καλώς όρισες στην παρέα μας ....
    1ο μηνυμα και κατευθειαν ιστορία αυτο δείχνει οτι εχεις μπει στο κλίμα του travelstories για τα καλά !!!

Πράγα υπεροχη και μαλλον την ευχαριστήθηκες για τα καλά

kolkovna-olympia άπαιχτα
    παντως η Πράγα αξίζει ''ίσως '' καλοκαιρι καλυτερα !! την περπατας πιο άνετα

μπραβο και εις ανωτερα τωρα

3. Soctama

Soctama Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Τζαμάικα

Καλώς σας βρήκα..Μου άρεσε πολύ εδώ το forum και έιπα να κάνω εντυπωσιακή έισοδο...:D:D

Συμφωνω με το καλοκαίρι...Ίσως κάποια στιγμή την επισκεφτούμε και καλοκαίρι...Αλλα και χειμώνα την κατα ευχαριστηθήκαμε...

4. taniakar

taniakar Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Vienna, Bratislava!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ο γύρος του κόσμου
    Μου αρέσει που αμέσως μπήκες στη διαδικασία να γράψεις ιστορία! Εγώ δεν το έχω τολμήσει ακόμη! Όσο για την Πράγα: απλά υπέροχη! Ειδικά την άνοιξη που την επισκέφτηκα εγώ!

5. Soctama

Soctama Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Τζαμάικα
    Σε ευχαριστώ..Καλή αρχή και σε εσένα λοιπόν...!Πιστεύω ολες τις εποχές έχει την χάρη της αυτή η πόλη..!

6. geo19

geo19 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Κουβα
    Η αληθεια ειναι οτι εχω παει κι εγω στη Πράγα αλλα δεν ενθουσιάστηκα.

Οι λογοι;;;

1. Σαν πολη ειναι πολυ ωραια αλλα πολύς τουρισμος οπου και να κοιταξεις δεκαδες Γιαπωνεζει με φωτοραφικες μηχανες.
    2. πολυ μικρη πολη σε δυο μερες το πολυ την εχεις γυρισει ολη και μετα δεν εχεις τι να κανεις

7. XRISTOS71

XRISTOS71 Member

αρα ο αντίλογος λέει οτι
    1. επιλεγουμε να παμε Πράγα εκτός σεζόν και γενικά εορτών
    2. η Πράγα ειναι ωραιοτατη για να κανει καποιος ενα city break long weekend παρασκευη σε δευτερα και τιποτα άλλο :D.

8. Soctama

Soctama Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Τζαμάικα
    1.Για αυτό και εμείς πήγαμε μετά τις γιορτές καταχείμωνο...Βέβαια μας άρεσε και σαν σκέψη δεν πήγαμε μόνο για να αποφύγουμε τους τουρίστες...
    2.Από την μία συμφωνώ, απο την άλλη δεν μπορώ να πω ότι βαρέθηκα που πήγα 6 μέρες..Τα βλέπεις όλα ποιο χαλαρά και χωρίς άπειρο τρέξιμο να τα προλάβεισ όλα..

Εμείς πάντως φύγαμε κατ'ευχαριστημένοι απο την Πράγα..Μπορει και λόγω το ότι ήταν το πρώτο ταξίδι να μας φάνηκε..Αν και δεν νομίζω άμα σου αρέσει κάτι, σου αρέσει..

9. eleftheriaΔ

eleftheriaΔ New Member

Φανταστικό ταξίδι, το διηγήθηκες τελεια.. η Πράγα υπέροχη.....άντε καλά ταξιδια ευχομαι....

Soctama likes this.
  10. Soctama

Soctama Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Τζαμάικα
    Σε εθχαριστώ πολύ..Να σαι καλα.Και σε σένα εύχομαι καλά ταξίδια..Σε όλους δηλαδή..Και επι τη ευκαιρεία Χριστός Ανέστη...!

11. msalli03

msalli03 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νορβηγία (Όσλο-Μπέργεν)
    Πολύ ωραία περιγραφή. Καλά ταξίδια στη συνέχεια!

12. Soctama

Soctama Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Τζαμάικα
    Να σαι καλά και σε εσένα το ίδιο σου εύχομαι...!