ΗΠΑ Η.Π.Α. .....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!!!

Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα σε όλους, για να δούμε ποιοι έμειναν απόψε μέσα έχοντας για παρέα το travelstories. Μπαινω, λοιπόν, κατευθείαν στο θέμα... το προσεχές καλοκαίρι αποφασίσαμε από κοινού να κρεμαστούμε παρέα (...για γάμο λέγαμε). Αφού το κάνουμε που το κάνουμε το αμάρτημα είπαμε τουλάχιστον να το απολαύσουμε και να πάμε και ταξίδι του μέλιτος ΑΜΕΡΙΚΗ και πιο συγκεκριμένα Η.Π.Α. για 14 - 15 μέρες. Θέλαμε, λοιπόν, την πολύτιμη βοήθειά σας: Πρακτορείο ή μόνοι μας; Εμείς προτιμάμε το δεύτερο αλλά με το χρηματικό πώς θα τα βολέψουμε; Αν πάμε μόνοι μας θα μας πάει πολύ ακριβότερα; Από πού συμφέρει να κλείσουμε τα αεροπορικά εισητήρια; Ποιές πολιτείες να επισκεφτούμε; :roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ασφαλώς και αν πάτε μόνοι σας θα είναι φτηνότερα απ'ότι με πρακτορείο, ειδικά αν το κανονίσετε εγκαίρως. ΌΣο για το ποιο μέρος να πάτε, εξαρτάται τι θέλετε να δείτε; μεγαλουπόλεις; φύση; παραλίες; τι;
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Κατά βάση θα θέλαμε να αφιερώσουμε κάποιες μέρες στη Νέα Υόρκη αλλά, καθότι φυσιολάτρες, θέλουμε να πάρουμε και μια γερή δόση ωραίων και επιβλητικών τοπίων. Αυτό που δεν ξέρουμε όμως είναι τι αξίζει να δούμε γύρω από τη ΝΥ. Θα μπορούσαμε ενδεχομένως να περάσουμε και στη δυτική πλευρά των Η.Π.Α. για να δούμε κάτι πιο αντιπροσωπευτικό όπως το Grand Canyon;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φύση έχει και η ανατολική ακτή πάρα πολύ και πολύ όμορφη, δεν είναι ανάγκη να διασχίσετε όλη την ήπειρο για να δείτε φύση. Γνώμη μου έιναι αυτές τις μέρες να διαλέξετε μία ακτή (ανατολική-δυτική) και μετά να δούμε τί θα δείτε από αυτήν. 14 μέρες ανατολή+δύση θα σας βγει η γλώσσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.677
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πήγα με δυο φίλους ΝΥ και ΝΔ πολιτείες τον Ιούλιο. Μπορείς να βρεις την ιστορία εδώ, ίσως σου δώσει κάποιες ιδέες, η φύση ήταν απίστευτη:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...DF%F0%EF%F4%E1-%E5%F1%E7%EC%E9%DD%F2-%BB.html
Για τη ΝΥ με βοήθησαν πολύ οι συμβουλές πολλών (και ιδίως του taver) στο ποστ:
http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...2-%ED%F5-%F0%E9%EF-%E5%E9%E4%E9%EA%FE%F2.html

Φυσικά μπορείς να επικοινωνήσεις με πμ όποιον νομίζεις ότι μπορεί να σου προσφέρει έξτρα πληροφορίες.

Για ΝΥ έχει μπόλικα ποστ, κάνε μια έρευνα και θα βρεις πολύ πράγμα.
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Οκ then, στην προκειμένη περίπτωση εμείς θα προσανατολιστούμε στην ανατολική πλευρά με αρχικό προορισμό την Ν.Υ. Μπορούμε μέσα σε 15 μέρες να δουμε τα περισσότερο αντιπροσωπευτικά μέρη των Η.Π.Α. από την πλευρά του Ατλαντικού ή πρέπει να περιοριστούμε σε μια μικρή ακτίνα γύρω από τη Ν.Υ.; Η Ν.Υ. από μόνη της πόσες μέρες απαιτεί για να πούμε ότι πήραμε μια καλή γεύση από αυτήν;
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Yorgos, ρίξαμε μια γρήγορη ματιά στη δική σου ματιά των Η.Π.Α. Τελικά πόσες μέρες έμεινες στη Ν.Υ.; Πόσες μέρες πιστεύεις πως θα ήταν ιδανικές για να δεις τα αντιπροσωπευτικότερα χωρίς να σου βγει η γλώσσα; Αν κατάλαβα καλά 8-9 μέρες είναι απαραίτητες!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.677
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μείναμε 5 στη ΝΥ και 2 στη DC. Με τις 5 στη ΝΥ μάλλον καλυφθήκαμε, κανείς εκ των δυο μας δεν ήθελε να μείνει παραπάνω, παρότι έμειναν αρκετά πραγματάκια απέξω κι ακόμη για να δούμε αυτά που θέλαμε τρέχαμε πολύ (αλλά μας αρέσει το τρέξιμο ΠΟΛΥ, άμα κάτσουμε και μια ώρα να πιούμε καφέ βαριόμαστε).

Αν ήμουν στη θέση σου και τις 22 δικές μου μέρες έπρεπε να τις κάνω 15 θα επέλεγα να κόψω τα εξής:

  • Το Φοίνιξ. Άχρηστο είναι.
  • Το White Sands, το Saguaro και το γκολφ. Ωραία ήταν αλλά υποδεέστερα των υπολοίπων.
  • Την Ουάσιγκτον. Καλύτερα περάστε 5 βράδια στη ΝΥ. Ενδιαφέρουσα είναι αλλά πέφτει λίγο μακριά και δεν είναι τόσο must όσο η ΝΥ, έστω για να καλύψετε την περιέργειά σας.
  • Ίσως το Τάος, εμείς πάθαμε την πλάκα μας διότι ήταν η ετήσια γιορτή των Ινδιάνων, αλλά χωρίς αυτό δε θα ήταν το ίδιο.
  • Το ράντσο.
Πολλοί θα σου πουν να κόψεις το Βέγκας αλλά νομίζω ότι έχει πολύ πλάκα για μια-μιάμιση μέρα, ειδικά για ένα νέο ζευγάρι, πέφτει γέλιο. Άσε που μάλλον εκεί θα προσγειωθείτε, βολεύει για να δείτε και το Grand Canyon και τη διαδρομή Zion-Bryce-Monument Valley που κόβει την ανάσα, ειδικά αν περάσετε και από το Canyonlands.

Βάλτα κάτω και θα δεις πως βγαίνουν 14-15 μέρες, με ολίγον τρέξιμο αλλά η οδήγηση εκε'ί κάτω τα σπάει, μιλάμε για φοβερή φύση. Ουσιαστικά πρέπει να πετάξετε Βέγκας, μετά να κάνετε εσωτερική πτήση από Σάντα Φε ή ΝΤένβερ για ΝΥ και να επιστρέψετε από εκεί.
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλό μου ακούγεται αλλά με τα Ευρωπαϊκά διπλώματα οδήγησης τι γίνεται; Ισχύουν στις Η.Π.Α,;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.677
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α, δεν ξέρω, εγώ δεν ξέρω να οδηγώ! Τους χαμάληδες έβαλα να κάνουν τη δουλειά... Κάποιος άλλος θα ξέρει να σου πει καλύτερα, αλλά νομίζω ή ότι ισχύουν τα ευρωπαϊκά ή ότι το κάνεις διεθνές με απλή διαδικασία. Μη σε ανησυχεί αυτό.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλό μου ακούγεται αλλά με τα Ευρωπαϊκά διπλώματα οδήγησης τι γίνεται; Ισχύουν στις Η.Π.Α,;
Ναι, κανονικά, αρκεί να πας μια βόλτα από την ΕΛΠΑ να το κάνεις διεθνές. Βέβαια στην καλιφόρνια εμένα το διεθνές ούτε που το κοίταξαν, το κανονικό το ροζ πήραν...
 

panos2080

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλησπέρα σε όλους, για να δούμε ποιοι έμειναν απόψε μέσα έχοντας για παρέα το travelstories. Μπαινω, λοιπόν, κατευθείαν στο θέμα... το προσεχές καλοκαίρι αποφασίσαμε από κοινού να κρεμαστούμε παρέα (...για γάμο λέγαμε). Αφού το κάνουμε που το κάνουμε το αμάρτημα είπαμε τουλάχιστον να το απολαύσουμε και να πάμε και ταξίδι του μέλιτος ΑΜΕΡΙΚΗ και πιο συγκεκριμένα Η.Π.Α. για 14 - 15 μέρες. Θέλαμε, λοιπόν, την πολύτιμη βοήθειά σας: Πρακτορείο ή μόνοι μας; Εμείς προτιμάμε το δεύτερο αλλά με το χρηματικό πώς θα τα βολέψουμε; Αν πάμε μόνοι μας θα μας πάει πολύ ακριβότερα; Από πού συμφέρει να κλείσουμε τα αεροπορικά εισητήρια; Ποιές πολιτείες να επισκεφτούμε; :roll:


Ακριβως το ιδιο ταξιδι ( και για τον ιδιο λογο) εχουμε αποφασισει να κανουμε κ εμεις.Εχουμε αποφασισει να παμε 6 μερες ΝΥ, 4 μερες ΛΑ, 4 μερες Λας Βεγκας και 4 Μαϊαμι.Ειπαμε να κλεισουμε μονοι μας αλλα ακομα δεν εχουμε καταληξει το ποτε θα ειναι καλυτερα να κλεισουμε.Σε 1-2 μηνες η γυρω στα χριστουγεννα?Οσο για τα χρηματα υπολογιζω να μας βγει γυρω στα 8.000ευρω τα 2 ατομα ΟΛΑ μεσα.εισητηρια ξενοδοχεια εκδρομες κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.034
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom