ΗΠΑ Η.Π.Α. .....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!!!

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
αν θέλετε φάση καζίνο κλπ αντί να τρέχετε vegas μπορείτε να πάτε Atlantic City, ενώ για μένα μοναδική εμπειρία είναι και η Amish Country στην Pennsylvania.
Atlantic city για μονοήμερη αξίζει λες; Μας αρέσουν τα καζίνο :D
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Atlantic city για μονοήμερη αξίζει λες; Μας αρέσουν τα καζίνο :D
μια χαρά γινεται μονοημερη ,απο Νεα Υορκη δεν μιλαμε ;
μια φορα πηγα με φιλους και μας εβγαλε ανετα και να τζογαρουμε (λεμε τώρα αν θεωρειται τζογος ο κουλοχερης:lol:
και να περπατησουμε στη ξυλινη αποβαθρα και να φαμε ...
την άλλη φορά ήταν φοβερη φαση ...
μονoημερη με λεωφορειο της γειτονιας ,οργανωμενο τουρ με γιαγιαδες φανατικες τζογαδορισσες , στη διαδρομη μας προσεφεραν καφε και ντονατ και για να προετοιμαζομαστε
οργανωσαν και μπινγκο , βαλαμε 1 δολλαριο ο καθενας και αυτος που κερδισε πηρε 50 δολλαρια ...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ναι από Νέα Υόρκη. Α ωραία ευχαριστώ πολύ. Οπότε έχουμε μία μέρα για να τζογάρουμε :D
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Boήθεια κι εγώ για Αμερική!!!

Γεια σας παιδιά!!
Ετοιμάζω κι εγώ 1 ταξιδάκι για Αμερική το καλοκαίρι και θα ηθελα να σας πω κατι..χωρις να με βρισετε.... Λοιπον,θα το ξεφουρνισω... Το ταξίδι θα το κάνω μόνη μου καθώς το αγόρι μου βρίσκεται ήδη εκεί λογω σπουδών.Κι επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει τελείως μόνη, το έχω πάρει λίγο με φόβο.. Π.χ μήπως στο αεροδρόμιο δε βρω έγκαιρα το τέρμιναλ και χάσω την πτήση, μήπως γίνει τίποτα με τις βαλίτσες, μήπως στην αλλαγή πτήσης κάνω καμμία βλακεία και ξεμεινω εκει τελικα :bleh: Ακόμα και μήπως πάνω στο άγχος μου, δεν καταφέρω να συνεννοηθώ στα αγγλικά (έχω τραυματική εμπειρία από τα αγγλικα των σιγκαπουρέζων που μου μιλούσαν και δεν καταλαβαινα γρι..καμμια σχεση βεβαια τα αγγλικα της σιγκαπουρης με τα κανονικα αλλά ποτε δε ξερεις..χαχα!!)

Τέλος πάντων, επειδη δεν προκειται να ξεπερασω τις χαζες-φοβιες μου μεχρι να γινει το ταξιδι, τουλαχιστον για να ειμαι καπως πιο ησυχη, σκεφτομαι να πεταξω με απευθειας κι απ'ό,τι είδα με μια προχειρη ματιά, απευθειας εχει μονο η Delta και η Olympic σε συνεργασια παλι με Delta. To ταξίδι διαρκεί 11 ώρες κι ειναι μέχρι τη Νεα Υορκη. Το αγόρι μου μένει στη Βοστώνη βέβαια αλλά δε βρήκα απευθειας για Βοστωνη. Άρα, μπορούμε να βρεθούμε στη Νέα Υόρκη, μένουμε λίγες μέρες εκεί κι έπειτα γυρίζουμε στη Βοστώνη.

Αυτά που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι τα εξής:
1) Συμφωνείτε για την απευθείας πτήση ή θα είναι κουραστική? (οι 11 ωρες απο πλευρας κουρασης δε με πειραζουν αφου ειχα παει Ντουμπαι-Σιγκαπούρη που ηταν κι αυτο 10 ωρες κ δεν κουραστηκα.Απλά, το θεμα ειναι οτι τωρα ισως βαρεθω και δεν περνανε οι ωρες καθως θα ειμαι μονη μου..)
2) Λέτε να δυσκολευτώ στο ταξιδι αν τελικα επιλεξω ανταποκριση?
3) Πόσους μηνες πριν περιπου να κλεισω τα αεροπορικα?
4) Τα εισιτήρια τα βρίσκω 700/800 ευρω απευθειας και 550/600 ευρω τα αλλα μεσω Μαδρίτης ή άλλης πόλης. Μετ'επιστροφής πάντα - Αθήνα-Νέα Υόρκη. Καλά δεν είναι?


Για το τί να επισκεφτούμε,δε σας ρωτάω αφού έχω διαβασει τις πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες σας κι έχω πάρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες :clap:
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας (όσες υπάρξουν δηλ. :bleh:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
2) Λέτε να δυσκολευτώ στο ταξιδι αν τελικα επιλεξω ανταποκριση?
Στεκομαι στο 2 ερωτημα σου, αν για παραδειγμα επιλεξεις ανταποκριση και πιο συγκεκριμενα να πας με Lufthansa, να ξερεις οτι με 50ευρω εξτρα, κανονιζουν να σε παρουν απο τη μια πυλη να σε πανε στην αλλη πυλη κτλ, κατι σαν τα ασυνοδευτα, αλλα οκ ενηλικα ασυνοδευτο! Δυστυχως δε βρισκω αυτο που σου λεω στην ιστοσελιδα της Lufthansa, απλα ειχα βρει ενα φυλλαδιο στο αεροδρομιο της Frankfurt και ελεγε οτι παρεχει αυτη τη δυνατοτητα.

Αλλα αυτο που θα μπορεις να κανεις, αν επιλεξεις να πας με ανταποκριση, ειναι να εκτυπωσεις το χαρτη του αεροδρομιου ωστε να ξερεις πανω κατω πως ειναι και που θα πρεπει να κινηθεις. Μη ξεχνας οτι απο Αθηνα θα σου δωσουν την καρτα επιβιβασης και για την επομενη σου πτηση, και εκει θα δεις ποια ειναι η πυλη που θα φυγεις, υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να αλλαξει μεχρι να φτασεις στον ενδιαμεσο σταθμο, αλλα οκ αν εχεις τον χαρτη απο πριν στα χερια σου, ισως αυτο σε κανει να εισαι πιο ηρεμη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι πτήσεις με ανταπόκριση είναι σαφώς πιο κουραστικές από τις απευθείας, τουλάχιστον για μένα. Και μόνο το γεγονός ότι διαρκεί το ταξίδι σου ώρες επιπλέον, δε θάπρεπε να σε προβληματίζει για να κλείσεις απευθείας πτήση. Αεροπορικά 7-8 κατοστάρικα είναι ακριβά για ΝΥ. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις κάτι κοντά στα 600-650 ευρώ, ενώ υπάρχουν κατά καιρούς και ευκαιρίες κοντά στο 500ρικο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κι εγώ συμφωνώ ότι θα σου είναι πιο απλό και πιο ξεκούραστο να πας με απευθείας πτήση. Ο μόνος λόγος για να προτιμήσεις πτήση με ανταπόκριση θα ήταν αν έβρισκες εξαιρετικά φθηνότερη τιμή.

Τώρα για το πώς θα περάσουν οι ώρες που θα είσαι μόνη, δοκίμασε να κοιμηθείς όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείς, δες καμιά ταινιούλα, διάβασε και κάτι, ε!! θα φέρουν και το φαγητό να απασχολείσαι για κάμποση ώρα και ....έφθασες. :D
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Στεκομαι στο 2 ερωτημα σου, αν για παραδειγμα επιλεξεις ανταποκριση και πιο συγκεκριμενα να πας με Lufthansa, να ξερεις οτι με 50ευρω εξτρα, κανονιζουν να σε παρουν απο τη μια πυλη να σε πανε στην αλλη πυλη κτλ, κατι σαν τα ασυνοδευτα, αλλα οκ ενηλικα ασυνοδευτο! Δυστυχως δε βρισκω αυτο που σου λεω στην ιστοσελιδα της Lufthansa, απλα ειχα βρει ενα φυλλαδιο στο αεροδρομιο της Frankfurt και ελεγε οτι παρεχει αυτη τη δυνατοτητα.

Αλλα αυτο που θα μπορεις να κανεις, αν επιλεξεις να πας με ανταποκριση, ειναι να εκτυπωσεις το χαρτη του αεροδρομιου ωστε να ξερεις πανω κατω πως ειναι και που θα πρεπει να κινηθεις. Μη ξεχνας οτι απο Αθηνα θα σου δωσουν την καρτα επιβιβασης και για την επομενη σου πτηση, και εκει θα δεις ποια ειναι η πυλη που θα φυγεις, υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να αλλαξει μεχρι να φτασεις στον ενδιαμεσο σταθμο, αλλα οκ αν εχεις τον χαρτη απο πριν στα χερια σου, ισως αυτο σε κανει να εισαι πιο ηρεμη.


Αυτό που λες για τη Lufthansa θα ταίριαζε γάντι με την περίπτωσή μου, αλλά αφού δεν το βρήκες, δεν πειράζει. Το πολύ να κρεμάσω στο λαιμό μου κανένα ταμπελάκι :bleh: Όσο γι'αυτό που λες με το χάρτη, βοηθάει πολύ και δεν το είχα σκεφτεί.. Μάλλον θα προτιμήσω την απευθείας αλλά αν δεν το κάνω, θα τυπώσω σίγουρα χάρτη και θα τον αποστηθίσω για να είμαι σίγουρη :p

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ιδιαίτερα χρήσιμες προτάσεις σου!!!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Οι πτήσεις με ανταπόκριση είναι σαφώς πιο κουραστικές από τις απευθείας, τουλάχιστον για μένα. Και μόνο το γεγονός ότι διαρκεί το ταξίδι σου ώρες επιπλέον, δε θάπρεπε να σε προβληματίζει για να κλείσεις απευθείας πτήση. Αεροπορικά 7-8 κατοστάρικα είναι ακριβά για ΝΥ. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις κάτι κοντά στα 600-650 ευρώ, ενώ υπάρχουν κατά καιρούς και ευκαιρίες κοντά στο 500ρικο.
Καταρχάς, να σε ευχαριστήσω κι εσένα για την απάντησή σου πολύ!!!
Όπως είπα και στην getxogoman , μάλλον θα προτιμήσω την απευθείας πτήση αφού λες κι εσύ ότι είναι πιο ξεκούραστη. Γιατί και στην προκειμένη περίπτωση, δε με ενδιαφέρει να γνωρίσω νέα αεροδρόμια κ.λ.π αφού χωρίς παρέα δε θα το ευχαριστηθώ (στο Ντουμπάι που ήμουν με παρέα, μάλιστα- χαζέψαμε τόση ώρα στα Duty free που χρειάστηκε να μας καλέσουν 2 φορές με τα ονόματά μας για επιβίβαση :p ) . Ο σκοπός μου είναι να φτάσω στον προορισμό μου κι όσο πιο σύντομα γίνει, τόσο καλύτερα. Απλά ρώτησα, γιατί είχα διαβάσει σε άλλο θέμα του φόρουμ ότι η Delta δεν έχει αεροπλάνα με πολλές ανέσεις και πολύ καλό φαγητό κ.λ.π και προβληματίστηκα λίγο για το πώς θα περάσουν οι ώρες. (δε νομίζω να υπάρχουν πρίζες στα καθίσματα για τη χρήση του λάπτοπ,ε? Γιατί η Emirates είχε..)

Όσο για τις τιμές, τις βρήκα στο pame diakopes / airtickets και στο site της Delta και κυμαίνονται όλες εκεί. Αφού ούτως ή άλλως δε θα ταξιδέψω και τόσο άμεσα, θα περιμένω μήπως βγει καμμία προσφορά.

Τέλος, υπάρχει κάποια πολιτεία που να είναι κοντά στη Νέα Υόρκη και τη Βοστώνη (αεροπορικώς) και να αξίζει να την επισκεφτείς? Θα μείνω 40 μέρες, οπότε μια τρίτη πόλη δε θα ήταν άσχημα.. Μην πεις στον κόπο να μου προτείνεις αξιοθέατα κι άλλα αφού τα βρήκα να τα έχετε γράψει ήδη. Απλά, αν θα μπορούσαμε να παμε και σε αλλη 1 πολη.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Κι εγώ συμφωνώ ότι θα σου είναι πιο απλό και πιο ξεκούραστο να πας με απευθείας πτήση. Ο μόνος λόγος για να προτιμήσεις πτήση με ανταπόκριση θα ήταν αν έβρισκες εξαιρετικά φθηνότερη τιμή.

Τώρα για το πώς θα περάσουν οι ώρες που θα είσαι μόνη, δοκίμασε να κοιμηθείς όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείς, δες καμιά ταινιούλα, διάβασε και κάτι, ε!! θα φέρουν και το φαγητό να απασχολείσαι για κάμποση ώρα και ....έφθασες. :D

Σε ευχαριστώ και σένα Anny μου πολύ για τη γρήγορη απάντησή σου!!!
Προκειμένου να γλυτώσω το άγχος της ανταπόκρισης, θα δώσω λίγα παραπάνω ευρώ για την απευθείας πτήση. Να βρω καμμία τεράστια διαφορά στις τιμές, δε νομίζω. Ούτως ή άλλως, τα χρήματα που θα μου έμεναν κλείνοντας 1 πτήση με ανταπόκριση, θα τα έτρωγα περιμένοντας στα αεροδρόμιο (τέτοιο καταναλωτικό ον που είμαι :bleh: )

Απλά, όπως είπα και πιο πάνω, με απασχόλησε το πώς θα περάσω την ώρα μου στην απευθείας επειδή έχω μεν κάνει 10ωρο ταξίδι αλλά πρώτον είχα παρέα και 2ον, ταξίδευα με την Emirates ,που όσο να πεις, είχε τις ανέσεις της τις οποίες διάβασα ότι δεν έχει η Delta. Αλλά όπως και να έχει, 11 ώρες είναι,θα περάσουν. Δε θα παθω και τίποτα :p
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα για να πας με Delta. Αν πας με κάποια άλλη εταιρία είναι πιο πιθανό να φτάσεις στην ώρα σου. Για παράδειγμα η σημερινή πτήση της Delta ακυρώθηκε.
aimg34.imageshack.us_img34_8118_screenshot20100317at252.png
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα για να πας με Delta. Αν πας με κάποια άλλη εταιρία είναι πιο πιθανό να φτάσεις στην ώρα σου. Για παράδειγμα η σημερινή πτήση της Delta ακυρώθηκε.
aimg34.imageshack.us_img34_8118_screenshot20100317at252.png

Λες να πάθω κανένα τέτοιο? Αυτό μου έλειπε! Σε τέτοια περίπτωση τί γίνεται? Σε προωθούν στην αμέσως επόμενη? Κι αν δεν υπάρχει την ίδια μέρα, σου καλύπτουν το ξενοδοχείο? Φαντάζομαι πως όχι..Θα ψάξω καλά πριν καταλήξω σε κάποια πτήση. Σε ευχαριστώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.042
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom