ΗΠΑ Η.Π.Α. .....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!!!

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
βλέπω ότι για την είσοδο στο στέμμα βγάζει πολλές μέρες sold out..πχ για τις μέρες που θα είμαστε εκεί δεν μου βγάζει διαθεσιμότητα
ενώ για το εισιτήριο που σε πηγαίνει απλά στο νησάκι του αγάλματος και στο ellis island βγάζει κανονικά διαθεσιμότητα όλες τις μέρες.
γι αυτό ρώτησα κι εγώ αν αξίζει να ανέβεις στο στέμμα ή αν και από το νησάκι είσαι οκ
μέχρι πριν λίγο καιρό που δεν λειτουργούσε ο ανελκυστήρας δεν υπήρχε καν δίλημμα, απλά δεν θα ανέβαινα σε καμία περίπτωση! τώρα που άρχισε να λειτουργεί υπήρχε μια σκέψη αλλά δεν καίγομαι κιόλας
μάλλον θα αρκεστώ στο καφέ taver! :D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
βλέπω ότι για την είσοδο στο στέμμα βγάζει πολλές μέρες sold out..πχ για τις μέρες που θα είμαστε εκεί δεν μου βγάζει διαθεσιμότητα
ενώ για το εισιτήριο που σε πηγαίνει απλά στο νησάκι του αγάλματος και στο ellis island βγάζει κανονικά διαθεσιμότητα όλες τις μέρες.
γι αυτό ρώτησα κι εγώ αν αξίζει να ανέβεις στο στέμμα ή αν και από το νησάκι είσαι οκ
μέχρι πριν λίγο καιρό που δεν λειτουργούσε ο ανελκυστήρας δεν υπήρχε καν δίλημμα, απλά δεν θα ανέβαινα σε καμία περίπτωση! τώρα που άρχισε να λειτουργεί υπήρχε μια σκέψη αλλά δεν καίγομαι κιόλας
μάλλον θα αρκεστώ στο καφέ taver! :D
Άλλο το στέμα, άλλο το ασανσέρ. Το άγαλμα στέκεται πάνω σε μια βάση (pedestal) σχεδόν τόσο ψηλή όσο το ίδιο, και το ασανσέρ σε πηγαίνει από τη είσοδο στην κορυφή της βάσης (όπου βρίσκεται κι ένα ωραίο μπαλκόνι με θέα). Όταν το είχα επισκεφθεί, παραπάνω δεν πήγαινες, τώρα έχουν ανοίξει και μπορείς να ανέβεις και στο στέμμα του αγάλματος, αλλά με σκαλιά (και χωριστό εισιτήριο, ειδική κράτηση κλπ)

GKCAPO, η απάντηση στη δική σου ερώτηση είναι το link που δόθηκε παραπάνω.

Ευχαριστώ,
Κ. Ταβερναράκης
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Άλλο το στέμα, άλλο το ασανσέρ. Το άγαλμα στέκεται πάνω σε μια βάση (pedestal) σχεδόν τόσο ψηλή όσο το ίδιο, και το ασανσέρ σε πηγαίνει από τη είσοδο στην κορυφή της βάσης (όπου βρίσκεται κι ένα ωραίο μπαλκόνι με θέα). Όταν το είχα επισκεφθεί, παραπάνω δεν πήγαινες, τώρα έχουν ανοίξει και μπορείς να ανέβεις και στο στέμμα του αγάλματος, αλλά με σκαλιά (και χωριστό εισιτήριο, ειδική κράτηση κλπ)
λάθος εντύπωση είχα λοιπόν...εγώ πίστευα ότι στη βάση ανεβαίνεις με σκαλιά (δεν είχα ασχοληθεί με το πόσο ψηλή είναι δηλαδή) και από κει και πάνω πας με το ασανσέρ..
για τη ξεχωριστή κράτηση (+3$) για το στέμμα το ξέρω, αλλά όπως έγραψα δε μου δίνει διαθεσιμότητα.
Νομίζεις είναι χρήσιμο το να κλείσουμε μέσω site τα εισιτήρια ή η ουρά είναι δεδομένη?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
άλλες δυο ερωτήσεις..έχει πάει κανείς στο coney island (στο cyclone)?
στα harlem και Washington Heights περπατάμε άφοβα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζεις είναι χρήσιμο το να κλείσουμε μέσω site τα εισιτήρια ή η ουρά είναι δεδομένη?
Δεν είναι απλώς χρήσιμο, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Οι πιθανότητες να πάτε στο γκισέ και να βρείτε εισιτήρια για την ίδια μέρα μέρα είναι μικρές.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δεν είναι απλώς χρήσιμο, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Οι πιθανότητες να πάτε στο γκισέ και να βρείτε εισιτήρια για την ίδια μέρα μέρα είναι μικρές.
...και αυτό το ωραίο καφέ που λες, είναι επάνω στο βάθρο ή κάπου γύρω στο νησάκι, οπότε και απολαμβάνουμε το άγαλμα σε απόσταση αναπνοής και το Λόουερ Μανχάταν και τον ωραίο καφέ??? (ερωτήσεις κάποιου που ονειρεύεται το όνειρό του, πριν το ζήσει.... και θέλει και λεπτομέρειες)
 

Liana

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Nα κάνω κι εγώ μια ερώτηση βρε παιδιά? Θα πάω κι εγώ για 16 νύχτες Ν.Υ. Σκέφτομαι να δω και τους καταρράκτες Νiagara. με τι τρόπο θα προτείνατε να φτάσω εκεί, ψήνομαι για οδικώς αν και 9 ώρες ταξίδι για να δω τα τοπία, μια που και αεροπορικώς να πας με τα check in θες αρκετές ώρες αλλά δεν βλέπεις τίποτα.
Εχει κάνει κάποιος αυτή τη διαδρομή οδικώς? Αξίζει το χρόνο, την έξτρα διανυκτέρευση και την ταλαιπωρία?

Επίσης να επαναφέρω την ερώτηση για Ηarlem. Πιστεύετε ότι είναι ασφαλές για μια λευκή γυναίκα μόνη? Η θα παίξω με την τύχη μου? :) Εχω βγάλει εισητήρια για Apollo Theatre και έχω βρει και πολλά jazz clubs που πρέπει να λένε πολύ. Περπατάμε άφοβα στους δρόμους ή με ταξί door to door? :cool: Τι προτείνετε οι έμπειροι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
...και αυτό το ωραίο καφέ που λες, είναι επάνω στο βάθρο ή κάπου γύρω στο νησάκι, οπότε και απολαμβάνουμε το άγαλμα σε απόσταση αναπνοής και το Λόουερ Μανχάταν και τον ωραίο καφέ??? (ερωτήσεις κάποιου που ονειρεύεται το όνειρό του, πριν το ζήσει.... και θέλει και λεπτομέρειες)
Όχι, απογοήτευσις. Η Καφετέρια είναι στο λιμανάκι του νησιού, με θέα το λιμενοβραχίονα και τους τουρίστες που ανεβοκατεβαίνουν. Το Μανχάταν είναι από την αντίθετη πλευρά και δε φαίνεται, και το άγαλμα μπορεί να φαίνεται από την πίσω πλευρά αν καθίσεις σε καλό τραπέζι μόνο. Έχει απλά καλό καφέ και γλυκάκια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επίσης να επαναφέρω την ερώτηση για Ηarlem. Πιστεύετε ότι είναι ασφαλές για μια λευκή γυναίκα μόνη? Η θα παίξω με την τύχη μου? :) Εχω βγάλει εισητήρια για Apollo Theatre και έχω βρει και πολλά jazz clubs που πρέπει να λένε πολύ. Περπατάμε άφοβα στους δρόμους ή με ταξί door to door? :cool: Τι προτείνετε οι έμπειροι?
Το Apollo theater και πολλά από τα γνωστά jazz clubs είναι πάνω στην 125th street. Ούτε κατά διάνοια δε θα αισθανθείτε επικίνδυνα σ' αυτό το δρόμο. Είναι από τις πιο αποχρωματισμένες γειτονιές του Χάρλεμ. Μέχρι κι ο Κλίντον έχει το γραφείο του στο δρόμο αυτό...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Nα κάνω κι εγώ μια ερώτηση βρε παιδιά? Θα πάω κι εγώ για 16 νύχτες Ν.Υ. Σκέφτομαι να δω και τους καταρράκτες Νiagara. με τι τρόπο θα προτείνατε να φτάσω εκεί, ψήνομαι για οδικώς αν και 9 ώρες ταξίδι για να δω τα τοπία, μια που και αεροπορικώς να πας με τα check in θες αρκετές ώρες αλλά δεν βλέπεις τίποτα.
Εχει κάνει κάποιος αυτή τη διαδρομή οδικώς? Αξίζει το χρόνο, την έξτρα διανυκτέρευση και την ταλαιπωρία?

Επίσης να επαναφέρω την ερώτηση για Ηarlem. Πιστεύετε ότι είναι ασφαλές για μια λευκή γυναίκα μόνη? Η θα παίξω με την τύχη μου? :) Εχω βγάλει εισητήρια για Apollo Theatre και έχω βρει και πολλά jazz clubs που πρέπει να λένε πολύ. Περπατάμε άφοβα στους δρόμους ή με ταξί door to door? :cool: Τι προτείνετε οι έμπειροι?

Μήπως θέλεις παρέα στο ταξίδι σου με το αεροπλάνο? :bleh: Θα πάω κι εγώ στη Νέα Υόρκη το καλοκαίρι και φοβάμαι/βαριέμαι να ταξιδέψω μόνη μου... Λέτε να βάλω αγγελία "ζητείται συνταξιδιώτης"? :haha:
 

Dr.Gonzo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μεγάλο μήλο
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος πόλος
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα μίας και χτες έγινα μέλος του forum.
Κατά τον Αύγουστο λοιπόν λέμε μαζί με την γυναίκα μου να πάμε στο μεγάλο μήλο.
Ακόμα βέβαια δεν έχουμε κλείσει τίποτα...άρα αν κάποιος έχει καμία συμβουλή προτού να αρχίσω να κλείνω καλοδεχούμενη...
Επίσης αν μπορεί κανείς να μου πει τι γίνεται με τα city pass γιατί έχω χάσει την μπάλα με όσα έχω διαβάση...και από πού συμφέρει να κλείσω αυτοκίνητο?
Τέλος λέω να πάω κανά 2ήμερο D.C. και στους καταρράκτες του Νιαγάρα.Αξίζει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom