Τσεχική Δημοκρατία Η άνοιξη της Πράγας

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Παιδιά, τους τουρίστες τους αποφεύγεις διότι είναι μαζεμένοι σε πολύ συγκεκριμένα μέρη....είναι σαν να πας στην Ακρόπολη και να γίνεται χαμός και μετά να φύγεις προς Μοναστηράκι-Θησείο και είσαι με νορμάλ κόσμο....δυο βήματα πιο κει (στη κυριολεξία όμως στο Κάστρο της Πράγας) και είσαι με λιγοστό κόσμο....
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
καλημερα
πολυ κατατοπιστικο το οδοιπορικο σου στην πραγα
τον αυγουστο θα την επισκεφτω και ελπιζω να περασω καλα (και η πραγα θα ειναι στο καλοκαιρινο μου ταξιδι στην κεντρικη ευρωπη)

νασαι καλα μου εδωσες πολλες πληροφοριες
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Χίλια ευχαριστώ από καρδιάς στις πολύτιμες συμβουλές των GTS k Traveller, ακολουθήσαμε σχεδόν όλα όσα προτείνατε και πραγματικά μαγευτήκαμε με την Πράγα.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
το πασχα εκει θεωρειται high season???
εισητηρια για βολτα στο ποταμο με το πλοιο,μαυρο θεατρο ποσο περιπου κοστιζουν?
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
το πασχα εκει θεωρειται high season???
εισητηρια για βολτα στο ποταμο με το πλοιο,μαυρο θεατρο ποσο περιπου κοστιζουν?
Γειά πάλι!

Κατά την εποχή του εκάστοτε Ορθόδοξου Πάσχα συρρέουν τα προαναφερθέντα πλήθη Ελλήνων & γενικά ορθοδοξόφ(α/ω)νων τουριστών. Κατά συνέπεια καθίσταται δυσκολότερο να βρεθεί ..οτιδήποτε. Επιπλέον, αυτό -συνήθως- συνάδει με την βελτίωση του καιρού => άλλος ένας παράγοντας που επηρεάζει την επισκεψιμότητα της πόλης.

Το κόστος μιας βόλτας με καραβάκι, ποικίλει, ανάλογα με το τι θα επιλέξεις: φαγητό, ποτό, καφέ, συναυλία, "ποδήλατο" ποταμού... σίγουρα θα βρείς κάτι που να ανταποκρίνεται σ'αυτό που θέλεις.

Για μαύρο θέατρο υπολόγιζε γύρω στα 30 μέση τιμή.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
ευχαριστω πολυ...η δουλεια των γονιων μου τους επιτρεπει να πανε μονο χριστουγεννα,πασχα ή καλοκαιρι....τοτε δηλαδη που υπαρχει φουλ τουρισμος!!!...κριμα....τι προτεινετε εσεις καλυτερο?χριστουγεννα μου φαινεται ψιλοβασανο μεσα στο κρυο να προσπαθεις να ευχαριστηθεις περιπατο...:(...αλλα δεν θελουμε και τις πανακριβες τιμες των high seasons (βλ.πασχα)...το καλοκαιρι τι παιζει?εκει τελος ιουνιου?απο θεμα τουρισμου εννοω και τιμων....αν και αυτο μπορω να το βρω.
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Διάβαζα το πολύ περιεκτικό αυτό post και αν και είναι λίγο παλιό, δύο χρονάκια πριν μωρε΄... είπα να δοκιμάσω να ρωτήσω μήπως και θυμάσαι, μιας και θα πάω σε ένα μήνα!!! Κοιτούσα για τα εστιατόρια Kolkovna που προτείνεις και λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή σ! Η ερώτησή μου είναι η εξής: το olympia είναι στην mala strana. Σκέφτομαι, λοιπόν, να φάμε εκεί τη δεύτερη μέρα, μετά την επίσκεψη στο κάστρο και τα συναφή...να κατηφορίσουμε από το Petrin και να πάμε. Ειναι μακριά για να πάμε με τα πόδια; Θυμάσαι αν βολεύει να πάμε με τραμ ή κάτι τέτοιο;
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Επιμένεις για άνοιξη. Έχω κλείσει για Δεκέμβριο....γούστα είναι αυτά...
 

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ευχαριστούμε πολύ GTS! Η Πράγα και το Μπρνο είναι μελλοντικοί σταθμοί μου, λόγω συντρόφου και καταγωγής της. Μαθαίνω ήδη τσέχικα (και σλοβάκικα), κυρίως λέξεις για λαχανικά και βρισιές. Οι Τσέχοι είναι άνθρωποι σαν κι εμάς, πολύ φιλόξενοι, φωνακλάδες και μαμάκηδες. Επίσης γνωρίζουν και από άγρια μανιτάρια, τα οποία αρχίζω να μαθαίνω κι εγώ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
τι λέτε ρε παιδιά. Η η Βουδαπέστη μακράν ποιο όμορφη, ειδικά την νύχτα με τις γέφυρες φωταγωγημένες, τα κάστρα, τις υπέροχες Μαγυάρες κι το κλίμα που επικρατεί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom