Η ανατροπή ξεκινά από την Ιθάκη!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Πολυ ωραίες φωτογραφίες!!
Θα ήθελα να επισκεφτώ την Ιθάκη κάποια στιγμή.
Έχω όμως μια απορία... Είπες στην εισαγωγή σου ότι "η πρώτη εικόνα που είχαμε από το δωμάτιο έμενε να είναι και η καλύτερη ανάμνηση από το ταξίδι".
Τελικά σου άρεσε ή όχι η Ιθάκη;
Πόσες μέρες πιστεύεις ότι αξίζει να της αφιερώσει κάποιος για να δει όσα αξίζουν;
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Πολυ ωραίες φωτογραφίες!!
Θα ήθελα να επισκεφτώ την Ιθάκη κάποια στιγμή.
Έχω όμως μια απορία... Είπες στην εισαγωγή σου ότι "η πρώτη εικόνα που είχαμε από το δωμάτιο έμενε να είναι και η καλύτερη ανάμνηση από το ταξίδι".
Τελικά σου άρεσε ή όχι η Ιθάκη;
Πόσες μέρες πιστεύεις ότι αξίζει να της αφιερώσει κάποιος για να δει όσα αξίζουν;
Η "πρώτη εικόνα" είναι και η πρώτη φωτογραφία της ιστορίας μου, τραβηγμένη από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου. Είχαμε υπέροχη θέα το νησάκι Λαζαρέτο με το εκκλησάκι, ίσως η καλύτερη θέα από τα ξενοδοχεία που έχω μείνει.
Η Ιθάκη μας άρεσε πάρα πολύ και ήταν ο ιδανικός προορισμός για φέτος (ελάχιστος κόσμος και άνεση στο parking σε παραλίες). Εκτός αν δεν σου αρέσουν οι παραλίες με βότσαλο...τότε μάλλον θα πρέπει να βρεις εναλλακτικό προορισμό!
Νομίζω για 3 ή 4 βράδια, είναι ό,τι πρέπει!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμένα δε μου φάνηκε ελάχιστος ο κόσμος παντως και σε όλες τις παραλίες ειδικά μόνο μόνοι μας δεν είμασταν. Είμασταν ίδιες μέρες στην Ιθάκη. Βέβαια είναι υποκειμενικό κριτήριο το ποσο κόσμο αντέχει κανεις! Πάντως η Ιθάκη είναι με μια λέξη ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ. Με κλάμα πήγα και με κλάμα έφυγα. Αν μπορούσα να μείνω για πάντα θα το έκανα.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Το Levante Ferries από που το πήρατε; Γιατί θα πάω με Ιόνιο Π. , Κατεβαίνω από Θεσσαλονίκη για Αστακό, επειδή θα μείνω Καραβόμυλο.
Είπες παραπάνω ότι θα εισαι Κεφαλονιά σε λίγες μέρες και σκέφτεσαι να πεταχτείς απο εκεί στην Ιθάκη, γι αυτό σου πρότεινα την Levante Ferries. Η συγκεκριμένη εταιρεία συνδέει την Ιθάκη με τον Πόρο Κεφαλονιάς και είναι 1 ώρα η διαδρομή. Τώρα, από Αστακό μόνο το Ιονιον Π. παει Κεφαλονιά. Αν όμως όπως λένε έχει καθυστερήσεις και πάει και αργά, τότε ίσως είναι καλύτερα να πάτε μέχρι Κυλλήνη και να περάσετε από εκεί για Κεφαλονιά. Από Αστακό είναι 2ωρες και 20 λεπτα η διαδρομη για το νησί ενώ από Κυλλήνη 1μιση ώρα. Αν βάλεις και τις καθυστερήσεις του Ιονιον Π., εγώ θα προτιμούσα να οδηγήσω 2μιση ώρες παραπάνω και να είμαι σίγουρη παρά να περιμένω στο άλλο. Εσύ αποφασίζεις!
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Εμένα δε μου φάνηκε ελάχιστος ο κόσμος παντως και σε όλες τις παραλίες ειδικά μόνο μόνοι μας δεν είμασταν. Είμασταν ίδιες μέρες στην Ιθάκη. Βέβαια είναι υποκειμενικό κριτήριο το ποσο κόσμο αντέχει κανεις! Πάντως η Ιθάκη είναι με μια λέξη ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ. Με κλάμα πήγα και με κλάμα έφυγα. Αν μπορούσα να μείνω για πάντα θα το έκανα.
Μόνο στο Φιλιατρό συνάντησα αρκετό κόσμο, στο Γιδάκι 2 φορές που πήγα ζήτημα να είχε 15 ομπρέλες και στον Αγ. Ιωάννη που πήγαμε σχετικά αργά το απόγευμα, είχε 5-6 παρέες. Στο Σαρακήνικο ήταν έτσι και ετσι. Ίσως ήμουν εγώ τυχερός, σίγουρα παίζει ρόλο και η ώρα.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου που ήμουν και εγώ στην Ιθάκη πέτυχα άπειρες παραλίες άδειες, ακόμη και κοντά στο Βαθύ, όπως τα Δεξά...
IMG_20200803_133724.jpg
ή τα Μνήματα...
IMG_20200801_105717.jpg
Απόλαυση! Το Φιλιατρό ήταν το μόνο που είχε αρκετό κόσμο, όταν πήγα, αλλά πάντα έχει κόσμο στο Φιλιατρό!
Και από σκάφη καμιά 50ριά όλα κι όλα... 15αύγουστο έμαθα πως μαζεύτηκε αρκετός κόσμος....
(Δωμάτιο βέβαια όσο ήμουν εκεί και έψαχνα για γνωστούς μου, οι περισσότεροι μού έλεγαν ότι μετά τις 23 είχαν ελεύθερο!)
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Είπες παραπάνω ότι θα εισαι Κεφαλονιά σε λίγες μέρες και σκέφτεσαι να πεταχτείς απο εκεί στην Ιθάκη, γι αυτό σου πρότεινα την Levante Ferries. Η συγκεκριμένη εταιρεία συνδέει την Ιθάκη με τον Πόρο Κεφαλονιάς και είναι 1 ώρα η διαδρομή. Τώρα, από Αστακό μόνο το Ιονιον Π. παει Κεφαλονιά. Αν όμως όπως λένε έχει καθυστερήσεις και πάει και αργά, τότε ίσως είναι καλύτερα να πάτε μέχρι Κυλλήνη και να περάσετε από εκεί για Κεφαλονιά. Από Αστακό είναι 2ωρες και 20 λεπτα η διαδρομη για το νησί ενώ από Κυλλήνη 1μιση ώρα. Αν βάλεις και τις καθυστερήσεις του Ιονιον Π., εγώ θα προτιμούσα να οδηγήσω 2μιση ώρες παραπάνω και να είμαι σίγουρη παρά να περιμένω στο άλλο. Εσύ αποφασίζεις!
Αναλυτικοτατες πληροφορίες! Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Στις ανασκαφές, εκεί που υποτίθεται ότι ήταν το παλάτι του Οδυσσέα, πήγε κανείς? Πως είναι?
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Δεν πήγαμε, είχα δει πρόσφατα στο Happy traveller ότι είναι λίγο απαξιωμένο το μέρος δυστυχώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom