Ισπανία Η αρχόντισσα και η αλήτισσα

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Κυριακη 14 Δεκεμβριου
Ξυπναμε σχετικα αργα σε συγκριση με τις αλλες μερες.Ο κολλητος επιλεγει να ξεκουραστει λιγο παραπανω και εγω βγαινω για μια Κυριακατικη βολτα στο κεντρο.Αρχικα κατευθυνομαι στο Palau de la musica Catalana για να βγαλω εισητηρια.Θα το επισκευτουμε στις 14¨00.Προς το παρον αποφασιζω να κανω μια βολτα στην αγαπημενη μου γειτονια,το Bari Gotic.Οι καταλανικες εφημεριδες εχουν πρωτο θεμα την νικη-θριαμβο της Barca.Για τους Καταλανους ειναι τεραστιο θεμα μια νικη εναντια στην μισητη αντιπαλο.Αγοραζω μια εφημεριδα και συνεχιζω την βολτα μου.Ολα τα στενα της Gotic ειναι γεματα κοσμο που κανει κι αυτος τον κυριακατικο περιπατο του.Ειναι πολυ ομορφα,σχεδον μαγικα.Πετυχαινω μια ομαδα ερασιτεχνων καλλιτεχνων να τραγουδουν να παιζουν με αυτοσχεδια μουσικα οργανα και να χορευουν και να τους εχει περικυκλωσει πληθος κοσμου.Ολοι γιορταζουν και ειναι Κυριακη πρωι.Στη Ελλαδα την Κυριακη το πρωι ολα ειναι νεκρα.Ολοι κοιμουνται λογω ξενυχτιου και τα παντα λειτουργουν μετα το μεσημερι.Εδω ολα και ολοι λειτουργουν 24 ωρες το 24ωρο.Φευγω και περναω στην El Raval,εξω απο το MACBA,το hi tech κτηριο που ειναι το μουσειο συγχρονης τεχνης.Περναω απο το hotel και μαζι με τον κολλητο μου πηγαινω στο Palau de la musica Catalana.Ειναι κατι παραπανω απο μια οπερα,ειναι ενα μνημειο παγκοσμιας πολιτιστικης κληρονομιας της UNESCO ενα παιχνιδισμα του καταλανικου μοντερνισμου με το μεγαλειο της μουσικης.Περιμενουμε στο φουαγιε για να ξεκινησει μια Αγγλοφωνη ξεναγιση και παρατηρω την λεπτομερης πινελιες που εχει προσθεσει ο αρχιτεκτονας Liuis Domenech.Η ξεναγηση σε ταξιδευει στις αρχες του 20ου αιωνα.Τοτε που πολλα καλλιτεχνικα ρευματα γεννιονταν για να δωσουν πνοη σε μια εποχη που αναπτυσσονταν μεσα σε εντονη οικονομικη-πολιτικη αμφισβητηση.Ειναι ενα απο τα πιο ομορφα κτηρια που εχω δει,με υπεροχο εσωτερικο και εξωτερικο διακοσμο,ενα θεσπεσιο ανεστραμενο θολο απο βιτρο,και μια γεματη απο παραστασεις και αγαλματα σκηνη με εκπληκτικη ακουστικη.Τελειωνει η ξεναγιση και μετα απο ενα πλουσιο γευμα μια τελευταια βολτα στο ιστορικο κεντρο και μια ζεστη σοκολατα στην La rambla επιβαλλονταν.Την προηγουμενη φορα ειχα περισσοτερες μερες και ειχα δει και περισσοτερα απο αυτην τη τοσο μαγευτικη πρωτευουσα της Καταλωνιας.Ο φιλος μου για μια ακομα φορα δηλωνε οτι θα επιστρεψει.Αυριο αναχωρουμε και εχουμε πολυ πρωινο ξυπνημα.Τα ομορφα πραγματα καποτε τελειωνουν(μεχρι το επομενο φυσικα-ειμαι αρρωστος τελικα)ADEU BARCELONA,ADIOS ESPANYA!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ευχαριστούμε αγαπητέ συνφορουμίτη που μας :trekker::airplane:ταξίδεψες με την υπέροχη αφήγησή σου σε τόπους αγαπημένους και λατρεμένους!
:spain01::clap:

.Υ.Γ.: διαμαρτύρομαι, με τόσους βαρκελωνόπληκτους σε αυτό το φόρουμ, να μην υπάρχει σημαία της Καταλονίας στα smilies, τσ τσ, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ:bleh::haha:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
δεν λεω καλη η αρχοντισα αλλα αυτο το αλητακι μας εχει κλεψει την καρδια!:clap:

υ.γ. και οσο σκεφτομαι τις ηλιολουστες μερες που τριγυρνουσα στους δρομους της ,με πιανει μελαγχολια!:(
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Άλλη μια πανέμορφη ξενάγηση στην Βαρκελώνη τέλειωσε....να δούμε πότε θα τελειώσω κι εγώ με την δική μου. :roll:

Πραγματικά...πολύ όμορφη περιγραφή που μας γύρισε πίσω! ;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.970
Η Ανδαλουσία έχει κάτι που με τραβάει από παλιά αλλά την είχα βάλει λίγο στην άκρη του μυαλού μου..... Μετά την ιστορία σου όμως κάτι μου ξαναξύπνησε! Ευχαριστούμε!!!:)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Η Ανδαλουσία έχει κάτι που με τραβάει από παλιά αλλά την είχα βάλει λίγο στην άκρη του μυαλού μου..... Μετά την ιστορία σου όμως κάτι μου ξαναξύπνησε! Ευχαριστούμε!!!:)
μηπως ηθελες να πεις ΚΑΤΑΛΑΝΙΑ αντι για Ανδαλουσια?:roll:
 

belle

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία και Πορτογαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Αμερική
Σ'ευχαριστώ πολύ για την υπέροχη και λεπτομερή περιγραφή... φεύγω σε λίγες μέρες για Ισπανία και φυσικά την εκτύπωσα και θα την πάρω μαζί μου....!!! Καλά ταξίδια
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.088
Η Ισπανία είναι πραγματικά τόσο αγαπημένη χώρα που θα μπορούσα να μένω εκεί για χρόνια.Οι κάτοικοι,τα μνημεία,τα τοπία όλα τόσο όμορφα και ταυτόχρονα τόσο οικεία....Ισπανία σ'αγαπώ!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom