Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

Teri

Member
Μηνύματα
10
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
φακτς: είμαι 33 έτη στον πλανήτη, έχω πάει κι έχω κάνει σε 13 πρωτεύουσες της ευρωπαικής ηπείρου διακοπές με διαμονή, φαγητό, συναυλίες, τα πάντα, φέτος τον Ιούνιο πήγα πρώτη φορά στην ζωή μου στην Πάρο, ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ, όχι στην Μύκονο ή στην Σαντορίνη, ΣΤΗΝ ΠΑΡΟ. Δεν έχω πάει σε ακριβότερο μέρος στη ζωή μου. Όλα αυτά γεγονότα.;) Τώρα οι ευχές: Να πέσει η κίνηση και τα ποσοστά. Να μην ξαναπατήσει το πόδι του κανένας στα ελληνικά νησιά, να σκάσει το ηφαίστειο στην Σαντορίνη και να καταβυθιστούν όλες οι Κυκλάδες. Να γκρινιάζουν οι πολιτικοί όσο θέλουν, και οι επιχειρηματίες που τα κονομάνε όχι μόνο από τουρίστες του εξωτερικού, αλλά και από εμάς τους μεροκαματιάρηδες ανεπανόρθωτα, ενώ κάθονται στην βιλίτσα κάπου στο Αιγαίο με τα λεφτά μας, να καταβυθίζονται τα νησιά μαζί τους. Κοινώς, ψόφος :heart: Αν είμαι εκεί κατά λάθος μου αξίζει να με κάψει η λάβα κι εμένανε και όλους τους.

ΥΓ Ιόνιο φορεβα
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
211
Likes
1.133
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
'Ενα σπουδαίο άρθρο για τον τουρισμό σήμερα

Στρουθοκαμηλισμός στην άμμο των νησιών
Μεγάλες αλήθειες...προτείνω - επειδή σε αυτο το forum υπάρχουν ενίοτε "διαμαντάκια"- όπως δημιουργηθεί ενότητα του τύπου: "Αξίζει να διαβαστεί" ή κάτι παρόμοιο..
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.353
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μεγάλες αλήθειες
Αλήθειες μεν αλλά μιλάμε για ευσεβείς πόθους περισσότερο, όταν το μόνο που έχει αυτή η χώρα είναι ο τουρισμός...

Δε ξέρω αν έψαξες για διαμονή στο Ιόνιο φέτος, δεν είναι και τόσο φορεβα όσο φαίνεται μαλλον.
Κατά τα άλλα καταλαβαίνω πως το λες όσον αφορά τις Κυκλάδες.

Τουρίστες είναι, όχι χαζοί, ακόμα κι αν τους θεωρούμε έτσι. Προς το παρόν όμως το φαινόμενο αυτό είναι αμελητέο, υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που θέλει να ταξιδέψει στην Ελλάδα.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
211
Likes
1.133
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Αλήθειες μεν αλλά μιλάμε για ευσεβείς πόθους περισσότερο, όταν το μόνο που έχει αυτή η χώρα είναι ο τουρισμός...


Δε ξέρω αν έψαξες για διαμονή στο Ιόνιο φέτος, δεν είναι και τόσο φορεβα όσο φαίνεται μαλλον.
Κατά τα άλλα καταλαβαίνω πως το λες όσον αφορά τις Κυκλάδες.
Αυτό είναι μια άλλη,μεγάλη συζήτηση..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Βαλτε στην μπαντα τα λεφτα που τρωτε για διακοπες και παρτε ενα Airbnb στα Πατησια που ειναι το νεο Μανχατταν να σωθειτε.
Ειναι τελειως last year η ιδεα των διακοπων στα νησια. Ταιλανδη Δεκεμβρη φορεβερ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Αλλα ειστε τεμπελχανεια και καλοπερασακηδες.
Δειτε εδω τον συντροφο που πιστευει στην αποταμιευση και τις σωστες επενδυσεις.
FB_IMG_1689323773330.jpg
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Προεπισκόπηση
Οι τουρίστες ελέγχουν και τιμωρούν, όχι σαν εμάς δε βαριέσαι... Κάθε χρόνο γύρω μετά το Πάσχα καφενεία μπαρ και ταβέρνες ανεβάζουν τις τιμές για να υποδεχτούν τους ξένους...μαζί μ αυτούς την πληρώνουμε κι εμείς. Ο καφές ο ελληνικός από 2 πήγε 2,20, τον Αύγουστο θα πάει 2,50 όχι μόνο στα κεντρικά σημεία της πόλης αλλά και στα καφέ παράγκες στις παραλίες γιατί πουλάει θάλασσα.
Στο Μιλάνο σπάνια να βρεις τον εσπρέσο πάνω από 2. Στον πιο κεντρικό δρόμο της Κατάνιας 1,5 έξω από το σταθμό τρένου στη Συρακούσα 1,20. Τα ξέρουμε όλοι.
Τελικά εμείς που ζούμε σε τουριστικά μέρη θα πρέπει να μας δίνουν τουριστικό επίδομα. Στη πλατεία της Σπάρτης τις Απόκριες φέτος 1,70 σε καφέ πολυτελείας. Στην Τρίπολη σε δρόμο κοντά στην πλατεία ελληνικός μονός με δώρο ένα μικρό μπουκαλάκι νερό 1 ευρώ.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Συνεχώς μας ενημερώνουν με ανακοινώσεις στον τύπο ότι οι τουρίστες δεν ξοδεύουν στην εστίαση. Όταν κάθε γωνίτσα στην πόλη έγινε καφέ μπαρ και σουβλατζίδικο. Αλλά και γιατί να επιβαρυνθούν οι ξένοι με έξοδα όταν τα airbnb έχουν πλήρη κουζίνα?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Προεπισκόπηση
Οι τουρίστες ελέγχουν και τιμωρούν, όχι σαν εμάς δε βαριέσαι... Κάθε χρόνο γύρω μετά το Πάσχα καφενεία μπαρ και ταβέρνες ανεβάζουν τις τιμές για να υποδεχτούν τους ξένους...μαζί μ αυτούς την πληρώνουμε κι εμείς. Ο καφές ο ελληνικός από 2 πήγε 2,20, τον Αύγουστο θα πάει 2,50 όχι μόνο στα κεντρικά σημεία της πόλης αλλά και στα καφέ παράγκες στις παραλίες γιατί πουλάει θάλασσα.
Στο Μιλάνο σπάνια να βρεις τον εσπρέσο πάνω από 2. Στον πιο κεντρικό δρόμο της Κατάνιας 1,5 έξω από το σταθμό τρένου στη Συρακούσα 1,20. Τα ξέρουμε όλοι.
Τελικά εμείς που ζούμε σε τουριστικά μέρη θα πρέπει να μας δίνουν τουριστικό επίδομα. Στη πλατεία της Σπάρτης τις Απόκριες φέτος 1,70 σε καφέ πολυτελείας. Στην Τρίπολη σε δρόμο κοντά στην πλατεία ελληνικός μονός με δώρο ένα μικρό μπουκαλάκι νερό 1 ευρώ.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.495
Likes
5.475
Προεπισκόπηση
Οι τουρίστες ελέγχουν και τιμωρούν, όχι σαν εμάς δε βαριέσαι... Κάθε χρόνο γύρω μετά το Πάσχα καφενεία μπαρ και ταβέρνες ανεβάζουν τις τιμές για να υποδεχτούν τους ξένους...μαζί μ αυτούς την πληρώνουμε κι εμείς. Ο καφές ο ελληνικός από 2 πήγε 2,20, τον Αύγουστο θα πάει 2,50 όχι μόνο στα κεντρικά σημεία της πόλης αλλά και στα καφέ παράγκες στις παραλίες γιατί πουλάει θάλασσα.
Στο Μιλάνο σπάνια να βρεις τον εσπρέσο πάνω από 2. Στον πιο κεντρικό δρόμο της Κατάνιας 1,5 έξω από το σταθμό τρένου στη Συρακούσα 1,20. Τα ξέρουμε όλοι.
Τελικά εμείς που ζούμε σε τουριστικά μέρη θα πρέπει να μας δίνουν τουριστικό επίδομα. Στη πλατεία της Σπάρτης τις Απόκριες φέτος 1,70 σε καφέ πολυτελείας. Στην Τρίπολη σε δρόμο κοντά στην πλατεία ελληνικός μονός με δώρο ένα μικρό μπουκαλάκι νερό 1 ευρώ.
Ο καφές στη διπλανή χωρά είναι κάτι σαν το νερό των 500ml στην Ελλάδα.
Μιλάμε μονό για τον καφέ και τον καπουτσίνο.
Δεν έχουν έξαλλου και μεγάλη ποικιλία οι γείτονες, άντε κάνα καφέ με γάλα στο τσακίρ κέφι.
Στα όρθια σε ένα μπαρ έχει ένα κόστος.
Αν όμως κάτσεις και στον σερβίρουν εκεί τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ.
Δεν είναι μετρό σύγκρισης ο καφές. Η Ιταλία είναι πολύ ακριβή χωρά.
Η Ελλάδα παραμένει φτηνή. Μπορείς να βγεις να φας σε κανονικό εστιατόριο και να πιεις σε μπαρ χωρίς να προσπαθείς να μαντέψεις τον λογαριασμό.
Παρατηρώ μια τοξική μιζέρια τώρα τελευταία στο φόρουμ και πολύ κλάμα και μάλιστα από άτομα που ταξιδεύουν πολύ συχνά.
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δωρεάν η φτηνά. Το κόστος ζωή έχει ανέβει παντού.
Και στο κάτω κάτω, αν δεν μας αρέσουν οι τιμές και το σέρβις φεύγουμε και πάμε άλλου.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.376
Likes
3.465
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Βαλτε στην μπαντα τα λεφτα που τρωτε για διακοπες και παρτε ενα Airbnb στα Πατησια που ειναι το νεο Μανχατταν να σωθειτε.
Ειναι τελειως last year η ιδεα των διακοπων στα νησια. Ταιλανδη Δεκεμβρη φορεβερ.
Αααχχχ...μόνο που και η τρύπα στα Κάτω Πατήσια για να την αγοράσεις έχει φτάσει σε δυσθεωρατα ύψη, λόγω "επενδυτικού" ενδιαφέροντος. Καλύτερα να τα φάω σε ταξίδια πάρα να φεσωνω παιδιά/ανιψια/βαφτιστήρια με στεγαστικά δάνεια και μετά θάνατον μου (άσε που μάλλον θα κάνουν αποποιησεις κληρονομιας), αλλά ανοίγουμε άλλο θέμα τώρα, anyway!🙂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom