Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Επειδή πέρσι δεν έψαχνα για ελληνικά νησιά και δεν έχω μέτρο σύγκρισης... φέτος οι τιμές στα καταλύματα πώς είναι σε σχέση με πέρσι; Εννοώ αν συγκρίνει κανείς καταλύματα με τα ίδια χαρακτηριστικά. Φαντάζομαι τουλάχιστον λίγο τσιμπημένες προς τα πάνω θα είναι, αλλά είναι λίγο ή πολύ;
Περσι εμεινα σε παρα πολυ αξιολογο δωματιο στο Αγκιστρι τελη Ιουνη με 40ευρω και επειδη το κοιταξα και για Ιουλιο τοτε ειχε ανεβασει την τιμη στα 60.
Φετος το ξανακοιταξα για πρωτο 10ημερο Ιουλη, ειναι στα 105..
Προσωπικα θα εδινα ευκολα πανω απο 40 γιατι ηταν πραγματικα καλο το δωματιο και φιλικοτατος ο κυριος που τα εχει, αλλα τα 105 ουτε τα σηκωνει η τσεπη μου ουτε θεωρω οτι αξιζουν για το Αγκιστρι. Τον Αυγουστο δεν θελω καν να ξερω ποια θα ειναι η τιμη.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αν θυμάμαι καλά το 2009 ήταν, μου έβγαινε φτηνότερα να πάω από Θεσσαλονίκη Μοναχο με αεροπλάνο, k να κλείσω πακέτο Μοναχο - Χαλκιδική - Μοναχο k πίσω θεσσαλονίκη , από το να κλείσω ξενοδοχείο μονος μου μέσω τηλεφώνου κλπ k να πάω από το σπίτι μου με το αμάξι.
Αρκεί να έβρισκα πήγαινε έλα στο Μοναχο με το πολύ 100 / άτομο

Δεν το έκανα , αλλα θυμάμαι το 2010 μου φαίνεται, είχαμε κλείσει ένα 5μέρο σε ένα 4* στην Ποτίδαια μου φαίνεται από αγγλικό tour operator (thomas Cook?), k μας έβγαινε κάπου 35% φθηνότερα από το να έκλεινα μονος μου σαν έλληνας μέσω email κλπ
Αν ακόμα είναι έτσι δεν απορώ γιατί βλέπεις μονο ξένους

ξέρω δεν είναι ηθικό θα πούνε πολλοί, αλλα δεν μιλάμε για διαφορες των 5 ευρώ / βραδια...
όταν από 700 σου πάει η τιμή στα 455 τότε το βλέπεις πιο ψυχρα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πηγαίνω κάθε Ιούνιο στην Σέριφο πάνω από 10 χρόνια, φέτος η κίνηση ήταν η λιγότερη που έχω δει την τελευταία 5ετία σίγουρα. Αυτή ήταν η αίσθηση μου κ επιβεβαιώθηκε κ από τα λεγόμενα των ντόπιων που ασχολουνται με τον τουρισμό.
Από την άλλη ψάχνοντας απο περιέργεια στην Booking είδα ότι ακόμα κ τώρα που είναι άδεια τα δωμάτια οι τιμές για Ιούνιο είναι 120+ σε δωμάτια που εχω μείνει παλιότερα με 70-80 τον Αυγουστο, πραγματικά αυτό είναι απορίας άξιο κ δεν μπορώ να ερμηνεύσω ότι προτιμούν άδεια δωμάτια παρά να ρίξουν τις τιμές. Εκτός αν οι πλατφόρμες διαστρεβλώνουν την εικόνα ως προς τις τιμές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αν θυμάμαι καλά το 2009 ήταν, μου έβγαινε φτηνότερα να πάω από Θεσσαλονίκη Μοναχο με αεροπλάνο, k να κλείσω πακέτο Μοναχο - Χαλκιδική - Μοναχο k πίσω θεσσαλονίκη , από το να κλείσω ξενοδοχείο μονος μου μέσω τηλεφώνου κλπ k να πάω από το σπίτι μου με το αμάξι.
Αρκεί να έβρισκα πήγαινε έλα στο Μοναχο με το πολύ 100 / άτομο

Δεν το έκανα , αλλα θυμάμαι το 2010 μου φαίνεται, είχαμε κλείσει ένα 5μέρο σε ένα 4* στην Ποτίδαια μου φαίνεται από αγγλικό tour operator (thomas Cook?), k μας έβγαινε κάπου 35% φθηνότερα από το να έκλεινα μονος μου σαν έλληνας μέσω email κλπ
Αν ακόμα είναι έτσι δεν απορώ γιατί βλέπεις μονο ξένους

ξέρω δεν είναι ηθικό θα πούνε πολλοί, αλλα δεν μιλάμε για διαφορες των 5 ευρώ / βραδια...
όταν από 700 σου πάει η τιμή στα 455 τότε το βλέπεις πιο ψυχρα
Εγώ Ποτίδαια και να με πλήρωναν δεν θα έκανα διακοπές


Εμείς έχουμε ανεβάσει τις τιμές μας κατά μ.ο. 5% και έχουμε πληρότητες που αγγίζουν το 100%

Όλοι μας οι φιλοξενούμενοι κάνουν κρατήσεις απ'ευθείας με εμάς ή μέσω ΟΤΑ και οι τιμές είναι ίδιες για όλους. Είτε Έλληνες, είτε ξένους. Σίγουρα δεν ευθυνομαστε εμείς για την απουσία Ελλήνων.
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν σε κατηγορώ εσένα προσωπικά.
από την άλλη λογικό είναι οι tour operator να έχουν καλύτερες τιμές. ’aσε που μιλάμε για 15 χρονια πριν

Τώρα όσον αφορά την ποτίδαια...τι να σου πω...100% δεν θυμάμαι που ήταν αλλα σίγουρα πρώτο πόδι, k κάπου προς τα εκεί. Βασικά ήθελα κάτι για 4 βραδια αλλα AI αυτό ήταν καλή προσφορα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.732
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τις τελευταίες μέρες ήμουν σε Γαλαξίδι, Σαντορίνη, Φολέγανδρο, Σίκινο, Κίμωλο, Μηλο. Ρωτάω τους πάντες και όλοι μου λένε πως η χρονιά πάει εξαιρετικά, όπως και στην Κρήτη που πέρασα Μάιο μήνα. Στα νησιά που προανέφερα (πλην Σαντορινης) οι Έλληνες ήταν πλειοψηφία. Μάλλον μετατοπιζεται η εποχή των εγχώριων τουριστών προς Ιούνιο και Σεπτέμβριο. Φίλοι ιδιοκτήτες πρακτορείων incoming και δύο διευθυντές ξενοδοχείων στη Σαντορίνη (ένα boutique κι ένα μεσαίου μεγέθους) όντως ανέβασαν τιμές περίπου 20% λόγω αυξημένης ζήτησης.

Η μόνη πτώση που συζητήθηκε ήταν σε ΣΚ Μαΐου και Ιουνίου που έριχνε απροσμενα καρεκλοποδαρα και έβαλε φρένο σε εγχώριες εξορμήσεις (πχ Γαλαξίδι ως κοντινός προορισμός στην Αθηνα) διημερων-τριημερου.
 

pan82

Member
Μηνύματα
630
Likes
789
Από την άλλη ψάχνοντας απο περιέργεια στην Booking είδα ότι ακόμα κ τώρα που είναι άδεια τα δωμάτια οι τιμές για Ιούνιο είναι 120+ σε δωμάτια που εχω μείνει παλιότερα με 70-80 τον Αυγουστο, πραγματικά αυτό είναι απορίας άξιο κ δεν μπορώ να ερμηνεύσω ότι προτιμούν άδεια δωμάτια παρά να ρίξουν τις τιμές. Εκτός αν οι πλατφόρμες διαστρεβλώνουν την εικόνα ως προς τις τιμές.
H αλήθεια είναι ότι αυτό με booking το σκέφτηκα κι εγώ και το σκ αποφάσισα να καλέσω σε 4-5 καταλύματα να δω τι τιμές παίζουν τηλεφωνικά και όλα μου έδωσαν σχεδόν ίδιες τιμές +-5€ να πω τη βραδιά και κάποιοι πχ είχε στο booking 100€ και μου είπαν κανονικά είναι 110€ αν το κλεισουμε τηλεφωνικά θα σας το αφήσω 95€. Και σε φίλο που είπε ότι στο booking είναι πιο φθηνά του απάντησαν ότι έχουν προσφορά με booking οπότε να το κλείσει από κει...
 

thespx89

Member
Μηνύματα
16
Likes
27
Μάλλον δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι υπάρχουν γύρω μας ανερχόμενοι τουριστικοί προορισμοί (Αλβανία, Τουρκία, Αίγυπτος) που προσφέρουν παρόμοιες υπηρεσίες σε ένα κλάσμα των εδώ τιμών. Μπορεί να μη φανεί φέτος, στα αμέσως επόμενα χρόνια θα γίνει αντιληπτό σίγουρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.732
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλλον δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι υπάρχουν γύρω μας ανερχόμενοι τουριστικοί προορισμοί (Αλβανία, Τουρκία, Αίγυπτος) που προσφέρουν παρόμοιες υπηρεσίες σε ένα κλάσμα των εδώ τιμών. Μπορεί να μη φανεί φέτος, στα αμέσως επόμενα χρόνια θα γίνει αντιληπτό σίγουρα.
Και ίδιες να ήταν οι υπηρεσίες (που δεν ειναι) το προϊόν είναι άλλο. Αυτός που θα έρθει να δώσει 200 τη βραδιά για να μείνει σε ένα όμορφο κυκλαδοσπιτο στη μαγική χώρα της Αμοργού (το ιδιο που πριν 15 χρονια εκανε 50 ευρω) δε θα πάει να κλειστεί σε ένα all inclusive στην Ερυθρά θάλασσα, ψάχνει άλλα πράγματα. Εδώ και 50 καλοκαίρια περίπου διαβάζουμε τα ίδια, Ότι καταστρέφεται ο ελληνικος τουρισμός, πλημμυρίζει η Τουρκία, η Βουλγαρία και το Κόσοβο, μας παρατάνε και πανε αλλου φτηνότερα θα παει διακοπες μονο ενας στους 344 Έλληνες κλπ κλπ. Ε φέτος είναι η χρονιά νο51, είναι εθνική παράδοση αυτή η συζήτηση.

Προφανώς κάθε χρόνο ανεβαίνουν οι τιμές, προφανώς σε κάποια πράγματα φέτος ανέβηκαν περισσότερο από το σύνηθες, όπως παντού, υπάρχουν διεθνώς πληθωριστικες τάσεις για χίλιους λόγους, η ίδια συζήτηση γίνεται και σε άλλες χώρες. Γύρω στον Οκτώβρη θα μπορεί να γίνει ταμείο και στο πως πήγε ο εισερχόμενος και ο εγχώριος. Προς το παρόν το μόνο σίγουρο είναι ότι το πρώτο τετράμηνο πήγε εξαιρετικά κι ότι συνεχίζεται η επιμήκυνση της τουριστικής σαιζόν, οπως και η αύξηση του εξερχόμενου. Και ότι υπάρχουν μεγάλες ελλείψεις σε προσωπικό, πχ στον εξερχόμενο ξέρω πολύ καλά ότι και τα 4 μεγάλα ελληνικά πρακτορεία δεν την παλεύουν, χρειάζονται ΜΕΓΑΛΗ αύξηση σε γραφεία, προσωπικό παντός είδους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
To οτι αυξανεται ο εξερχομενος τουρισμος το καλοκαιρι ειναι αυτονοητο, τα αεροπορικα κοστιζουν λιγοτερο απο τα ακτοπλοικα αν κλειστουν νωρις ενω ακομη και η διαμονη ειναι πιο κατω απο 100 το βραδυ για το ιδιο επιπεδο παροχων που διαβαζω εδω για τα νησια. Λαμβανοντας υποψιν οτι η χωρα μας εχει πολλα χιλιομετρα ακτογραμμης , αποκλειεται καποιος να στερηθει τη θαλασσα ακομη κι αν δεν παει "διακοπες σε νησια" αλλα κοιμαται στο σπιτι του η το εξοχικο του η το πατρικο του η το σπιτι του κουμπαρου του.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.732
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μιλάω για πακέτα εξερχόμενου τουρισμού εκτός Ευρώπης, άνω των 2-2,5χιλ ανά άτομο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Και ίδιες να ήταν οι υπηρεσίες (που δεν ειναι) το προϊόν είναι άλλο. Αυτός που θα έρθει να δώσει 200 τη βραδιά για να μείνει σε ένα όμορφο κυκλαδοσπιτο στη μαγική χώρα της Αμοργού (το ιδιο που πριν 15 χρονια εκανε 50 ευρω) δε θα πάει να κλειστεί σε ένα all inclusive στην Ερυθρά θάλασσα, ψάχνει άλλα πράγματα. Εδώ και 50 καλοκαίρια περίπου διαβάζουμε τα ίδια, Ότι καταστρέφεται ο ελληνικος τουρισμός, πλημμυρίζει η Τουρκία, η Βουλγαρία και το Κόσοβο, μας παρατάνε και πανε αλλου φτηνότερα θα παει διακοπες μονο ενας στους 344 Έλληνες κλπ κλπ. Ε φέτος είναι η χρονιά νο51, είναι εθνική παράδοση αυτή η συζήτηση.

Προφανώς κάθε χρόνο ανεβαίνουν οι τιμές, προφανώς σε κάποια πράγματα φέτος ανέβηκαν περισσότερο από το σύνηθες, όπως παντού, υπάρχουν διεθνώς πληθωριστικες τάσεις για χίλιους λόγους, η ίδια συζήτηση γίνεται και σε άλλες χώρες. Γύρω στον Οκτώβρη θα μπορεί να γίνει ταμείο και στο πως πήγε ο εισερχόμενος και ο εγχώριος. Προς το παρόν το μόνο σίγουρο είναι ότι το πρώτο τετράμηνο πήγε εξαιρετικά κι ότι συνεχίζεται η επιμήκυνση της τουριστικής σαιζόν, οπως και η αύξηση του εξερχόμενου. Και ότι υπάρχουν μεγάλες ελλείψεις σε προσωπικό, πχ στον εξερχόμενο ξέρω πολύ καλά ότι και τα 4 μεγάλα ελληνικά πρακτορεία δεν την παλεύουν, χρειάζονται ΜΕΓΑΛΗ αύξηση σε γραφεία, προσωπικό παντός είδους.
Το ότι καταστρέφεται ο τουρισμός τα τελευταία χρόνια το ακούω μόνο από τους επαγγελματίες του τουρισμού που μονίμως κλαίγονται (όχι όλους προφανώς). Το ότι καταστρέφονται τοπία, νησιά και παραδοσιακοί οικισμοί στο βωμό του τουρισμού, ακούγεται τελευταία και καλώς κατά τη γνώμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom