Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

8avos

Member
Μηνύματα
667
Likes
6.737
Μάλλον δεν έχει γίνει αντιληπτό ότι υπάρχουν γύρω μας ανερχόμενοι τουριστικοί προορισμοί (Αλβανία, Τουρκία, Αίγυπτος) που προσφέρουν παρόμοιες υπηρεσίες σε ένα κλάσμα των εδώ τιμών. Μπορεί να μη φανεί φέτος, στα αμέσως επόμενα χρόνια θα γίνει αντιληπτό σίγουρα.
περυσι καλοκαιρι πηγα Αγ Σαραντα-Εξαμιλ!

Νερα η θαλασσα;Πραγματικα ισότιμα με τα δικα μας,τα σκαφάκια ομως π πηγαιναν τους τουριστες βολτα ή ψαροτρατες,μπορει να σ κόβαν κ το κεφαλι.Η θαλλασα επανω ειχε ενα στρώμα καφε απ τους ρύπους των καϊκιών.

Δεν διαννοηθηκα να μπω σ αυτα τα νερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.786
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το ότι καταστρέφεται ο τουρισμός τα τελευταία χρόνια το ακούω μόνο από τους επαγγελματίες του τουρισμού που μονίμως κλαίγονται (όχι όλους προφανώς). Το ότι καταστρέφονται τοπία, νησιά και παραδοσιακοί οικισμοί στο βωμό του τουρισμού, ακούγεται τελευταία και καλώς κατά τη γνώμη μου.
Δεν έχω ακούσει ούτε έναν επαγγελματία του χώρου να μου πει ότι πάει άσχημα η δουλειά του, πλην εποχής κορωνοιου, πρέπει να είναι εντελώς αποτυχημένος για να καταφέρει να πάει τόσο χάλια. Συνήθως η καταστροφολογια ότι δεν έρχονται οι τουρίστες, έχουμε μείωση 50%, μας τους έφαγαν οι Αιγύπτιοι κλπ είτε προέρχεται από το συνήθη πολιτικό χώρο η είναι wishful thinking από καταναλωτές που δυσανασχετουν με την αύξηση των τιμών κι ελπίζουν ότι ήρθε ο κορεσμός κι άρα θα πέσουν.

Το τελευταίο σκέλος του ποστ σου είναι όντως θέμα, όντως συζητείται και πολύ καλώς γίνεται.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Δεν έχω ακούσει ούτε έναν επαγγελματία του χώρου να μου πει ότι πάει άσχημα η δουλειά του, πλην εποχής κορωνοιου, πρέπει να είναι εντελώς αποτυχημένος για να καταφέρει να πάει τόσο χάλια. Συνήθως η καταστροφολογια ότι δεν έρχονται οι τουρίστες, έχουμε μείωση 50%, μας τους έφαγαν οι Αιγύπτιοι κλπ είτε προέρχεται από το συνήθη πολιτικό χώρο η είναι wishful thinking από καταναλωτές που δυσανασχετουν με την αύξηση των τιμών κι ελπίζουν ότι ήρθε ο κορεσμός κι άρα θα πέσουν.

Το τελευταίο σκέλος του ποστ σου είναι όντως θέμα, όντως συζητείται και πολύ καλώς γίνεται.
Εμείς έχουμε ακούσει άπειρους χρόνια τώρα, με γκρίνια από τις συνήθεις που στο τέλος δε τα πιστεύει κανείς. Προφανώς και είναι φούμαρα, για αυτό ίσως εσύ δε τα ακούς σε τετ α τετ κουβέντες. Αυτά όμως διαρρέουν μπας και γλυτώσουν φόρους κτλ.
 

dammys

Member
Μηνύματα
387
Likes
712
Ναι οι επαγγελματίες του χώρου γκρινιάζουν μονίμως,,,

Όμως ,θα μιλήσω για την Κρήτη, είναι μια μέτρια-καλή χρονιά ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ που έγινε ΧΑΜΟΣ και ΟΧΙ σαν αυτή που περιμένανε..

Δείτε από 2 άρθρα τι περιμένανε....20/3/2023 Προς νέο ρεκόρ βαδίζει ο τουρισμός στην Κρήτη το 2023
και τι τους ήρθε... Κρήτη - Τουρισμός: Από το «δεν θα ξέρουμε τί θα κάνουμε τόσους τουρίστες» φθάσαμε... στις προσφορές και εδώ Τουρισμός: «Το πάρτι δεν θα γίνει» – Ψυχρολουσία στα ξενοδοχεία της Κρήτης με πληρότητες 60% Ιούλιο και Αύγουστο | zarpanews.gr

Οι 5αστεροι Τουρίστες θα πάνε μια χαρά δεν επηρεάζονται...
Από εκεί και κάτω υπάρχει το πρόβλημα που εν μέρη διογκώνεται με την υπέρμετρη προσθήκη κάθε χρόνο ΝΕΩΝ ξενοδοχειακών μονάδων...Τα μικρά ξενοδοχεία, τα ρβνβ και τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και τα μαγαζιά θα έχουν πρόβλημα γιατί ο Τουρίστας ΔΕΝ ΞΟΔΕΥΕΙ...Τα περισσότερα από αυτά είναι με ΔΑΝΕΙΑ...Προβλέπεται ΤΣΟΥΝΑΜΙ πλειστηριασμών τον χειμώνα....Θα τα πάρουν ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ....

Χαλκιδική: Έρχεται τσουνάμι πλειστηριασμών – Οι περισσότεροι στο δήμο Κασσάνδρας

Οι Έλληνες με οικογένεια δεν θα κάνουν διακοπές φέτος όταν τα εισιτήρια στα πλοία είναι 450 ευρώ πήγαινε κι έλα με καμπίνα. Όταν οι τιμές στις ταβέρνες έχουν αυξηθεί στο 20+ το κεφάλι..

Στην Κρήτη λέει το κενό των Γερμανών και των Σκανδιναβών θα το καλύψουν ΤΣΕΧΟΙ και ΠΟΛΩΝΟΙ...Γνωστό ξενοδοχείο του Ρεθύμνου υποδέχτηκε ΡΟΥΜΑΝΟΥΣ..

Το θέμα δεν είναι ποσοτικό αλλά ποιοτικό...
 
Last edited:

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Και ίδιες να ήταν οι υπηρεσίες (που δεν ειναι) το προϊόν είναι άλλο. Αυτός που θα έρθει να δώσει 200 τη βραδιά για να μείνει σε ένα όμορφο κυκλαδοσπιτο στη μαγική χώρα της Αμοργού (το ιδιο που πριν 15 χρονια εκανε 50 ευρω) δε θα πάει να κλειστεί σε ένα all inclusive στην Ερυθρά θάλασσα, ψάχνει άλλα πράγματα. Εδώ και 50 καλοκαίρια περίπου διαβάζουμε τα ίδια, Ότι καταστρέφεται ο ελληνικος τουρισμός, πλημμυρίζει η Τουρκία, η Βουλγαρία και το Κόσοβο, μας παρατάνε και πανε αλλου φτηνότερα θα παει διακοπες μονο ενας στους 344 Έλληνες κλπ κλπ. Ε φέτος είναι η χρονιά νο51, είναι εθνική παράδοση αυτή η συζήτηση.

Προφανώς κάθε χρόνο ανεβαίνουν οι τιμές, προφανώς σε κάποια πράγματα φέτος ανέβηκαν περισσότερο από το σύνηθες, όπως παντού, υπάρχουν διεθνώς πληθωριστικες τάσεις για χίλιους λόγους, η ίδια συζήτηση γίνεται και σε άλλες χώρες. Γύρω στον Οκτώβρη θα μπορεί να γίνει ταμείο και στο πως πήγε ο εισερχόμενος και ο εγχώριος. Προς το παρόν το μόνο σίγουρο είναι ότι το πρώτο τετράμηνο πήγε εξαιρετικά κι ότι συνεχίζεται η επιμήκυνση της τουριστικής σαιζόν, οπως και η αύξηση του εξερχόμενου. Και ότι υπάρχουν μεγάλες ελλείψεις σε προσωπικό, πχ στον εξερχόμενο ξέρω πολύ καλά ότι και τα 4 μεγάλα ελληνικά πρακτορεία δεν την παλεύουν, χρειάζονται ΜΕΓΑΛΗ αύξηση σε γραφεία, προσωπικό παντός είδους.
Συμφωνώ απολύτως και επειδή παραθερίζω κάθε καλοκαίρι στο Αϊβαλί για 10-20 μέρες μπορώ να σας πω με βεβαιότητα (που να χτυπάτε τον #$%#$ κάτω, που έλεγε και γνωστή περσόνα του γνωστού πολιτικού χώρου) ότι το προϊόν της παραθαλάσσιας Τουρκίας δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το ελληνικό. Και όταν είναι ποιοτικό (πχ ένα ωραίο beach bar με ωραία θάλασσα που έχουμε χιλιάδες από αυτά στην Ελλάδα) η είσοδος και μόνο μπορεί να κοστίζει 50 και 100 ευρώ. Οι ίδιοι οι πιο εύποροι τούρκοι που μένουν σε αυτές τις περιοχές κατακλύζουν κάθε καλοκαίρι τα λιγότερο τουριστικά νησιά μας (Λέσβος-Χίος-Σάμος) που είναι κοντά τους, βρίσκοντάς τα πολύ ανώτερα ποιοτικά και VFM.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.053
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εμείς έχουμε ακούσει άπειρους χρόνια τώρα, με γκρίνια από τις συνήθεις που στο τέλος δε τα πιστεύει κανείς. Προφανώς και είναι φούμαρα, για αυτό ίσως εσύ δε τα ακούς σε τετ α τετ κουβέντες. Αυτά όμως διαρρέουν μπας και γλυτώσουν φόρους κτλ.

Ναι μόνο οι επαγγελματίες του τουρισμού γκρινιάζουν σε αυτή τη χώρα. Όλοι οι άλλοι μια χαρά είναι. Όλοι οι δικηγόροι, γιατροί, αρχιτέκτονες, μηχανικοί, ασφαλιστές,εκπαιδευτικοί,αστυνομικοί, στρατιωτικοί, νοσοκόμοι, συμβολαιογράφοι, δικαστές κλπ λένε πως αμείβονται πολύ παραπάνω απ'όσο αξίζουν και οπότε έρχονται στα νησιά μας νοιώθουν κατενθουσιασμένοι από το επίπεδο υπηρεσιών και τις χαμηλές τιμές που τους παρέχουμε. Ό,τι μας κλέβουν νοιώθουν! Οι δημόσιοι υπάλληλοι νοιώθουν άσχημα που δουλεύουν λιγότερο και πληρώνονται παραπάνω από αυτούς στον ιδιωτικό και ούτω καθεξής...

ΟΛΟΙ γκρινιάζουν όχι μόνο οι απασχολούμενοι στον τουρισμό.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.312
Likes
8.263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
To οτι αυξανεται ο εξερχομενος τουρισμος το καλοκαιρι ειναι αυτονοητο, τα αεροπορικα κοστιζουν λιγοτερο απο τα ακτοπλοικα αν κλειστουν νωρις ενω ακομη και η διαμονη ειναι πιο κατω απο 100 το βραδυ για το ιδιο επιπεδο παροχων που διαβαζω εδω για τα νησια. Λαμβανοντας υποψιν οτι η χωρα μας εχει πολλα χιλιομετρα ακτογραμμης , αποκλειεται καποιος να στερηθει τη θαλασσα ακομη κι αν δεν παει "διακοπες σε νησια" αλλα κοιμαται στο σπιτι του η το εξοχικο του η το πατρικο του η το σπιτι του κουμπαρου του.
...... :kissing2: καλώς ήλθες και πάλι, ..... ή και στης κουμπάρας, και στης κουμπάρας !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Μην τσουβαλιαζετε, εγω ειμαι της Στωικης Σχολης και παω μονο εξωτερικο διακοπες γι αυτο δεν γκρινιαζω
 

alma

Member
Μηνύματα
3.752
Likes
15.222
Ο δε Έλληνας και χωρίς καμία διάθεση να προσβάλω, αλλά με εξαιρετικά μεγάλη στεναχώρια, έχει εξελιχθεί σε ό,τι πιο μίζερο υπάρχει σε Ευρωπαϊκό λαό αν εξαιρέσεις κάποιες ομάδες των φτωχών λαών των δυτικών Βαλκανίων και των πρώην Σοβιετικών (πλην Βαλτικών) Δημοκρατιών.

Δεν ξέρω τι γίνεται στα άλλα τουριστικά μέρη της χώρας αλλά στην περιοχή μου
Δεν ξέρω για την περιοχή σου αλλά εκπρόσωποι φορέων από τη Σύρο έλεγαν προ ημερών στην τιβι πως ΚΥΡΙΩΣ από τον Έλληνα τουρίστα περιμένουν να ζήσουν κι είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ κι ο λιγότερο μίζερος που έχουν.Το ίδιο δήλωσαν κι εκπρόσωποι ξενοδόχων κι εστιατόρων από άλλα μέρη της χώρας.Απλώς της Σύρου είναι το πιο πρόσφατο που είδα.Επίσης είπαν πως είναι ο καλύτερος πελάτης στα εστιατόρια και δεν κάνει γυφτιές.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.752
Likes
15.222
Τις τελευταίες μέρες ήμουν σε Γαλαξίδι, Σαντορίνη, Φολέγανδρο, Σίκινο, Κίμωλο, Μηλο. Ρωτάω τους πάντες και όλοι μου λένε πως η χρονιά πάει εξαιρετικά, όπως και στην Κρήτη που πέρασα Μάιο μήνα. Στα νησιά που προανέφερα (πλην Σαντορινης) οι Έλληνες ήταν πλειοψηφία.
Το ιδιο κ Πάρο.Χαμός από Έλληνες και ξένους,ρεζερβέ τραπέζια ακόμα και σε ορεινά χωριά.

Μύκονος και Σαντορίνη κλαίγονται που είχαν τιμες εξωπραγματικές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ξέρω για την περιοχή σου αλλά εκπρόσωποι φορέων από τη Σύρο έλεγαν προ ημερών στην τιβι πως ΚΥΡΙΩΣ από τον Έλληνα τουρίστα περιμένουν να ζήσουν κι είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ κι ο λιγότερο μίζερος που έχουν.Το ίδιο δήλωσαν κι εκπρόσωποι ξενοδόχων κι εστιατόρων από άλλα μέρη της χώρας.Απλώς της Σύρου είναι το πιο πρόσφατο που είδα.Επίσης είπαν πως είναι ο καλύτερος πελάτης στα εστιατόρια και δεν κάνει γυφτιές.
Ναι, για το φαγητό ο Έλληνας είναι άρχοντας. Για τον Έλληνα διακοπές=ταβέρνα. Να λέμε και του στραβου το δίκιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom