Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επιχειρηματίας που δεν ρισκάρει πιθανότατα θα αποτύχει εννοεί.
Αυτό που γράφει με αυτό που (πιθανότατα) εννοεί, έχει μεγάλη απόσταση.....

Ψοφάτε εδώ μέσα για μανούρα...
Είναι απο τα πολλά πηδήματα για να γίνω κάτι στη ζωή μου. Yes master
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
Θέλω να πω πως χωρίς τους τουρίστες στην μικροοικονομία της κάθε περιοχής απλά ανακυκλώνουμε τα ίδια χρήματα και δεν υπάρχει καμία ελπίδα ανάπτυξης. Αν μας ενοχλούν οι τουρίστες που μας ξε-βολεύουν από τη καθημερινότητα μας γιατί τότε κάνουμε κι εμείς το ίδιο πηγαίνοντας στο τόπο τους...;
Προφανώς δεν κατάλαβες το νόημα του παραδείγματος που ανέφερα προηγουμένως. Δεν μας ενοχλούν οι τουρίστες. Καλώς να έρθουν. Αλλά οι υποδομές, οι δυνατότητες αλλά και ο χώρος που έχουμε είναι συγκεκριμένος. Στα νούμερα που έγραψε ο φίλος (τα 100 εκατομμύρια) είπα είναι πολλά και δεν τα θέλουμε. Που θα τους κοιμήσουμε, που θα τους ταΐσουμε με τι δυνατότητες θα τους
παρέχουμε υπηρεσίες.!
κι ούτε έχουμε την πολυτέλεια να βάζουμε περιορισμούς.
Στον χώρο που έχεις στην Χαλκιδική μπορείς να έχεις από την μια σεζόν στην άλλη 100% επιπλέον κόσμο;
Και για να γελάσουμε λίγο, αυτό το μήνυμα ήρθε σαν απάντηση από ξενοδοχείο σε Ελληνικό
νησί , για μια κράτηση που ήταν γραμμένη στα αγγλικά.
319528495_1258561344871838_2333270638562940913_n.jpg
 
Μηνύματα
42
Likes
113
Δεν υπάρχει χώρα στον κόσμο που θα μπορούσε να επιβιώσει μόνο από τον τουρισμό. Άσε που, όπως όλοι διαπιστώσαμε τα καλοκαίρια της πανδημίας, ο τουρισμός είναι ένα πολύ ευαίσθητο προϊόν. Τι ειρωνεία πάντως να ζουν τόσοι άνθρωποι σε μια χώρα που είναι κορυφαίος τουριστικός προορισμός, και να μην μπορούν οι ίδιοι να κάνουν διακοπές. Και παράλληλα, να βροντοφωναζουν πως η χώρα τους θα "αναπτυχθεί" από αυτό, προσδοκώντας στην έλευση εκατομμύρια τουριστών.

 

dammys

Member
Μηνύματα
381
Likes
699
καλούτσικο οδικό δίκτυο {στη Κρήτη σε εξέλιξη η κατασκευη δρόμου υπερ παραγωγή μεταξύ Χανιών Αγιου Νικολάου}

Θα βάλω τα κλάματα!!!Φίλε Φώτη για εμένα που πληρώνω τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο και κινούμαι στο επικίνδυνο οδικό δίκτυο τσι Κρήτης, να ρχεται ο Κούλης και να στήνει εργοτάξια (ΝΑΙ είναι μακέτο που έλεγε μια ψυχή ) στο ΜΟΝΟ σχετικά φτιαγμένο κομμάτι της Εθνικής (;) οδού δηλ από Ηράκλειο έως Άγιο , ενώ για την καρμανιόλα Χανιά-Ρέθυμνο -Ηράκλειο κάτι άκουσα για 2026 και 2029 και να φτιάξει ΕΘΝΙΚΗ με ΔΙΟΔΙΑ για να τα παίρνει από τους Τουρίστες και να κονομάνε τα φιλαράκια του οι ιδιώτες...

Ααα και αν είναι κακό το δημόσιο απαιτώ να κλείσει ο ΕΟΤ και να σταματήσουν τα σποτ και όλα τα έξοδα αφού ιδιωτικές εταιρείες είναι τα ξενοδοχεία , οι αεροπορικές, οι ταβέρνες και τα καράβια μας τα βγάλουν πέρα μόνοι τους,,,
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχεις ακουσει μια παροιμια για πομολα;
Επειδή τα πόμολα είναι ήδη φαγωμένα δεν θα μείνω εδώ αλλά θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία όσοι ενοχλήστε από την παρουσία των τουριστών στην Αθήνα. Έχω ζήσει την καθημερινότητα της Αθήνας ως φοιτητής και εργαζόμενος τα χρόνια που ακόμα η πόλη ήταν στα τουριστικά αζήτητα, εποχές Αβραμόπουλου, Ντόρας, Κακλαμάνη. Έκτοτε την επισκέπτομαι τακτικά ζώντας την καθημερινότητα αλλά λίγο πολύ κινούμενος ως τουρίστας. Τα τελευταία χρόνια παρατηρώ πως η πόλη έχει ξεφύγει από τη μιζέρια και την κατάθλιψη που ζούσε πριν και ειδικά τα πρώτα χρόνια της οικονομικής κρίσης. Βρίσκω τον κόσμο που κινείται στο κέντρο πιο χαρούμενο, ευδιάθετο, τα μαγαζιά γεμάτα, καινούργιες επιχειρηματικές ιδέες (αν και κατά βάση στην εστίαση) και μια οικονομική δραστηριότητα αρκετά σημαντικότερη από αυτή που παρουσιάζουν άλλες πόλεις της επαρχίας που δεν είναι τουριστικές. Τι κακό κάνουν οι τουρίστες στην Αθήνα; Που σας δυσκολεύουν τη ζωή; Τι θα είχατε (εκτός από το κομμάτι των χαμηλότερων ενοικίων που είναι μεγάλη κουβέντα) αν δεν υπήρχαν; Γιατί η εικόνα που έχω είναι πως μόνο καλό έχουν κάνει στην πόλη αλλά δεν ζω καθημερινά για να εντοπίσω εύκολα τα προβλήματα που δημιουργούν.

*Στο Παρίσι ας πούμε που έχει πολλαπλάσιο αριθμό τουριστών δεν με έχει ενοχλήσει κανένας τουρίστας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.090
@tripakias ερχεσαι τουριστας δηλαδη
Ψαξε σπιτι να νοικιασεις μακροχρονια και το συζηταμε.
Επισης αλλοιωση των γειτονιων, γεμισαμε ξενοδοχεια σε γειτονια αμιγους κατοικιας.
Αυξηση τιμων και στην εστιαση, αφου ο Νορβηγος θα τα σκασει.
Εγω που δουλευω με 30ρηδες με τραγικο μισθο ΔΥ ζουν πολυ ασχημα αν αναγκαστουν να δουλεψουν στην Αθηνα, αλλα δεν εχουν επιλογη.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
και να μην μπορούν οι ίδιοι να κάνουν διακοπές.
Κάνεις μεγάλο λάθος, Μια χαρά κάνεις άμα θέλεις. Προσωπικά προτιμώ τον Σεπτέμβριο, αλλά αν δω την ατζέντα μου μπορώ να πάρω άδεια από τον εαυτό μου όποτε θέλω.
Το πρόβλημα μου είναι η σύζυγος που είναι υπάλληλος και έχει περιορισμούς.
προσδοκώντας στην έλευση εκατομμύρια τουριστών
Εδώ προσωπικά πάλι, χρόνια έχω την άποψη σε ποιοτικότερο τουρισμό,παρά σε ποσοτικό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στον χώρο που έχεις στην Χαλκιδική μπορείς να έχεις από την μια σεζόν στην άλλη 100% επιπλέον κόσμο;
Όχι, μόνο με επιμήκυνση σεζόν αλλά εξαιτίας του καιρού και των υποδομών δεν μπορεί να επιμηκυνθεί σημαντικά και σταθερά. Γι' αυτό έγραψα και πως δεν υπάρχουν μεγάλα περιθώρια αύξησης του αριθμού των τουριστών. Μπορώ όμως να σταματήσω να δέχομαι Έλληνες και να αυξήσω σημαντικά το ξένο πελατολόγιο (γύρω στο 20%)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom