Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
Σημερινή άφιξη συγγενικού προσώπου μετά από ένα 4ημερο διακοπών στην γειτονική Αλβανία και συγκεκριμένα Χειμάρρα και Αγίους Σαράντα.Σε ερωτήσεις μου για τις εντυπώσεις του μου ανέφερε τα εξής: α)Παραλίες+θάλασσες πεντακάθαρες(μείον ότι το μεγαλύτερο μέρος δεν είχε αμμουδιά αλλά βότσαλα,πέτρες).β) Γεύμα για δύο άτομα 25 με 30 ευρώ.Σε οποία ταβερνα- εστιατόριο επισκέφτηκαν οι ιδιοκτητητες- υπεύθυνοι ήταν άκρως φιλοξενοι-εξυπηρετικοι,σε καμία περίπτωση δεν πίεσαν για μεγαλύτερη παραγγελία (αρπαχτη γαρ) ενώ παντού υπήρχε κέρασμα.Τα δε φαγητά σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο όσο αφορά την ποιότητα.γ) Καφές 2 με 2,5 ευρώ δ)διαμονή σε αξιοπρεπεστατο ξενοδοχείο δίπλα στην Θάλασσα 60 ευρώ την βραδιά.ε) ένα αρνητικό που συναντησε ήταν ότι όλες οι παραλίες ήταν οργανωμένες για τις οποίες το σετ ξεκινούσε με χρέωση 15 ευρώ και αυξάνονταν ανάλογα την σειρά...όσο αφορά την ποσότητα τουριστών: Παρα πολύς κόσμος (σε καμία περίπτωση όμως φαινόμενο υπέρ τουρισμού) όπως Ιταλοί,Πολωνλοι,Γερμανοί και τουρίστες προερχόμενοι από Βαλκανικές χώρες...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι τιμές αυτές τώρα θεωρούνται οικονομικές; Kαι για να πας Αλβανία που υποτίθεται ότι έχει χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Σημερινή άφιξη συγγενικού προσώπου μετά από ένα 4ημερο διακοπών στην γειτονική Αλβανία και συγκεκριμένα Χειμάρρα και Αγίους Σαράντα.Σε ερωτήσεις μου για τις εντυπώσεις του μου ανέφερε τα εξής: α)Παραλίες+θάλασσες πεντακάθαρες(μείον ότι το μεγαλύτερο μέρος δεν είχε αμμουδιά αλλά βότσαλα,πέτρες).β) Γεύμα για δύο άτομα 25 με 30 ευρώ.Σε οποία ταβερνα- εστιατόριο επισκέφτηκαν οι ιδιοκτητητες- υπεύθυνοι ήταν άκρως φιλοξενοι-εξυπηρετικοι,σε καμία περίπτωση δεν πίεσαν για μεγαλύτερη παραγγελία (αρπαχτη γαρ) ενώ παντού υπήρχε κέρασμα.Τα δε φαγητά σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο όσο αφορά την ποιότητα.γ) Καφές 2 με 2,5 ευρώ δ)διαμονή σε αξιοπρεπεστατο ξενοδοχείο δίπλα στην Θάλασσα 60 ευρώ την βραδιά.ε) ένα αρνητικό που συναντησε ήταν ότι όλες οι παραλίες ήταν οργανωμένες για τις οποίες το σετ ξεκινούσε με χρέωση 15 ευρώ και αυξάνονταν ανάλογα την σειρά...όσο αφορά την ποσότητα τουριστών: Παρα πολύς κόσμος (σε καμία περίπτωση όμως φαινόμενο υπέρ τουρισμού) όπως Ιταλοί,Πολωνλοι,Γερμανοί και τουρίστες προερχόμενοι από Βαλκανικές χώρες...
Με ~60 το βραδυ εκλεισα Ιουλιο Αυγουστο 2023 στις παρακατω πολεις
Αμβερσα, Βρυξελλες, Βιεννη, Ζαγκρεμπ, Καεν, Ρουεν.
Το οτι τα 60 ειναι λιγοτερα απο τα 120 που χρεωνει η Σεριφος δεν τα καθιστα "καλη τιμη".
Με 30 μενεις στο Αιγιο και εχει καλες παραλιες χωρις πετρες.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
57
Likes
106
Με ~60 το βραδυ εκλεισα Ιουλιο Αυγουστο 2023 στις παρακατω πολεις
Αμβερσα, Βρυξελλες, Βιεννη, Ζαγκρεμπ, Καεν, Ρουεν.
Το οτι τα 60 ειναι λιγοτερα απο τα 120 που χρεωνει η Σεριφος δεν τα καθιστα "καλη τιμη".
Με 30 μενεις στο Αιγιο και εχει καλες παραλιες χωρις πετρες.
Σε σχέση με τα νησιά μας πιστεύω ότι είναι καλές τιμές...για αυτό το ανεφερα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Σε σχέση με τα νησιά μας πιστεύω ότι είναι καλές τιμές...για αυτό το ανεφερα
Καταλαβαινω τι λες, αλλα θα πρεπει να συγκρινεις οπως ειπα Αιγιο ειτε τα παραλια Ηλειας με αυτην τη περιοχη. Δεν συγκρινεις Σεριφο με Χειμαρρα. Και τοτε τα 60 μπορει να ειναι και πολλα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καταλαβαινω τι λες, αλλα θα πρεπει να συγκρινεις οπως ειπα Αιγιο ειτε τα παραλια Ηλειας με αυτην τη περιοχη. Δεν συγκρινεις Σεριφο με Χειμαρρα. Και τοτε τα 60 μπορει να ειναι και πολλα.
Καλύτερα με κάπου Ηγουμενίτσα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Αν εννοείς Σύβοτα οι τιμές είναι στο θεό....
Παντα ηταν, γιατι εχεις διπλα σου την Παργα, Αχεροντα κλπ, γενικα υπαρχουν επιλογες να μη ριζωσεις εκει.
Γι αυτο και συγκρινα με περιοχες που ειναι μαλλον πληκτικες στα ματια ενος ταξιδωτη νησιοπληκτου, στα δικα μου οχι βεβαια γιατι εχεις να δεις πολλα αξιοθεατα γυρω.
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
788
Βρήκα κάτω από 50 ευρώ(γύρω στα 47 τη βραδυά)απο Βοoking για Σάμο Αύγουστο.
Το κλεισα πριν λίγες μέρες.Η Σάμος είναι από τα ωραιότερα μέρη για μένα,έχω ξαναπάει.
Όντως σαν τοποθεσία, παραλίες, χωριά πράσινο ήταν απο τις καλύτερες και πιο οικονομικές διακοπές που έχω κάνει. Απλα πριν λιγα χρόνια με τους καταυλισμόυς από μετανάστες η κατάσταση στο βαθυ ήταν τραγική δε ξέρω πλέον τι γίνεται. Αλλα αξίζει και θα ξαναπήγαινα εύκολα
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
47 ευρω την βραδιά μεσα Ιουνη (να μη μας μεινει στα χερια και το διακοpass) σε Παργα (διχωρο ενοικιαζομενο) παρα πολυ καλό ενω μετα απο ενα μηνα, τωρα δηλαδη, 170 ευρω..... ειναι και θεμα εποχής βεβαια ...εγω προτιμω χιλιες φορες αρχες Ιουνη για να αποφυγω πολλά πραγματα υπερβολικες χρεωσεις πολυκοσμια κλ οταν αυτο ειναι εφικτο..

Οι εικόνες της Ακρόπολης που εδειξε ο @panpan , ειναι οι ιδιες που αντικρισα περσι αρχες Σεπτεμβρη που επισκεφθηκα την Ακροπολη.. και μάλιστα μιλησα με καποιον απο του φυλακες και του ειπα δεν ειναι κατασταση αυτη πρεπει ο κοσμος να φευγειι πιο γρηγορα ... μου ειπε 10 με 12 ειναι η χειροτερη ωρα.. πλακονουνε απο κρουαζιεροπλοια με πουλμαν και γινεται ο κακος χαμος.. Ακροπολη απογευμα καλυτερα και οχι φουλ σεζον..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom