Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

matsas78

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.203
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
Αν και δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που τις προτιμω, οι οργανωμενες παραλιες αναμφισβητητα προσφερουν ενα χρησιμο προιον, κυριως τη σκια για οσους δεν μπορουν να κουβαλανε ολη τους την προικα για ενα μπανιο.
Πρεπει ομως εξισου αναμφισβητητα να υπαρχει και ενα οριο στον χωρο που καταλαμβανουν. Επισης καλως η κακως δεν ειναι ολες οι παραλιες καταλληλες για ομπρελοκαθισματα. Στις μεγαλες παραλιες μπορει να υπαρχει εκμεταλλευση χωρις να δημιουργει απαραιτητα προβλημα. Σε κατι κολπακια 2x2 ομως, ε δε γινεται. Αυτοματα αποκλειεις τον υπολοιπο κοσμο. Θυμαμαι μια παραλιτσα που πηγαινα για μπανιο μικρη, ειναι κοντα στο ηρακλειο και βολευει για ευκολο μπανιο ενω παραληλλα εχει ωραια νερα που δεν τα βρισκεις ευκολα κοντα στην πολη. Απο καποια στιγμη και μετα εγινε ετσι. Αυτο ειναι πραγματικα θλιβερο.
View attachment 437018
Ψαρομουρα, η πιο όμορφη παραλία κοντά στο Ηράκλειο. Έχουμε χρόνια να πάμε ακριβώς εξ αιτίας της εικόνας αυτής....
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Ψαρομουρα, η πιο όμορφη παραλία κοντά στο Ηράκλειο. Έχουμε χρόνια να πάμε ακριβώς εξ αιτίας της εικόνας αυτής....
Ναι κι εγω τελευταια φορα πηγα καποια χρονια πριν, το μπιτσομπαρο τοτε ηταν στη δεξια γωνια και ολη η υπολοιπη παραλια ξαπλωστρες.. Και να εισαι φαν της ξαπλωστρας δηλαδη ειναι τοσο ασφυκτικα που δεν ευχαριστιεσαι. Μετα απο αυτο παμε μονο βραδυ πλεον
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Ε, οχι, οι αγνοι επιχειρηματιες και εργαζομενοι των μπιτς μπαρ που κρατανε καθαρη την αμμο της Μυκονου, δεν γινονται αυτα.
Αλλα για να τα λεει η Καθημερινη...


"Πολλά από τα πρόσωπα που αναφέρονται στους επίμαχους φακέλους και φέρονται να εγγράφηκαν το πρώτο εξάμηνο του 2019 στα δημοτολόγια του Δήμου Μυκόνου αναφέρουν σε λογαριασμούς τους στα κοινωνικά δίκτυα ότι εργάζονται σε δημοφιλή beach bars του νησιού. Πρόκειται για επιχειρήσεις που απασχόλησαν τους τελευταίους μήνες την επικαιρότητα"

Μύκονος: Καταγγελίες για περίεργες μεταδημοτεύσεις
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αν τηρούνται οι όροι απασχόλησης ανηλίκων που είναι το πρόβλημα?
Έχω χάσει επεισόδια απ την ελληνική πραγματικότητα;; Μπορούν να εργάζονται νόμιμα οι ανήλικοι;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Έχω χάσει επεισόδια απ την ελληνική πραγματικότητα;; Μπορούν να εργάζονται νόμιμα οι ανήλικοι;;
Nαι, εδω και δεκαετιες, γι αυτο και υπαρχει Νυχτερινο Λυκειο.
Το σχολειο ειναι υποχρεωτικο ως τα 15, απο κει και μετα ειναι επιλογη αν θα πας Λυκειο η θα εργαστεις.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Nαι, εδω και δεκαετιες, γι αυτο και υπαρχει Νυχτερινο Λυκειο.
Το σχολειο ειναι υποχρεωτικο ως τα 15, απο κει και μετα ειναι επιλογη αν θα πας Λυκειο η θα εργαστεις.
Που ζω?! Πρώτη φορά τ ακούω:shock:

(Για την υποχρεωτική εκπαίδευση ξέρω ότι είναι μέχρι και Γυμνάσιο, αλλά δεν ηξερα ότι μπορεί να εργαστεί ένας ανήλικος. Και στα νυχτερινά λύκεια νόμιζα πάνε μόνο ενήλικες...)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Που ζω?! Πρώτη φορά τ ακούω:shock:

(Για την υποχρεωτική εκπαίδευση ξέρω ότι είναι μέχρι και Γυμνάσιο, αλλά δεν ηξερα ότι μπορεί να εργαστεί ένας ανήλικος. Και στα νυχτερινά λύκεια νόμιζα πάνε μόνο ενήλικες...)
Εχει και χειροτερο: υποχρεωτικο κατα τον νομο ως τα 15 σημαινει απλα να πιασεις την ηλικια, οχι να τελειωσεις υποχρεωτικα το Γυμνασιο. Μπορει να εχεις μεινει και 2-3 χρονιες.
Ουτε που ξερετε τι προνομιουχοι ειστε που δεν σας εστειλαν για μεροκαματο.
Η συζητηση παντως δεν ειναι καθολου οφ τοπικ αφου τις τελευταιες δεκαετιες η μεγαλυτερη σχολικη διαρροη σημειωνεται στην Κρητη και τα τουριστικα νησια για λογους που δεν εχουν σχεση με τη φτωχεια η την ελλειψη ευκαιριων για μορφωση, μαλλον το αντιθετο. Ειναι περιττο το σχολειο.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Που ζω?! Πρώτη φορά τ ακούω:shock:

(Για την υποχρεωτική εκπαίδευση ξέρω ότι είναι μέχρι και Γυμνάσιο, αλλά δεν ηξερα ότι μπορεί να εργαστεί ένας ανήλικος. Και στα νυχτερινά λύκεια νόμιζα πάνε μόνο ενήλικες...)
Πλάκα κάνεις? Από την παρέα μου δουλεύαμε σχεδόν οι μισοί και δεν είμαστε 50 χρόνων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Πλάκα κάνεις? Από την παρέα μου δουλεύαμε σχεδόν οι μισοί και δεν είμαστε 50 χρόνων.
Κι εμεις τα καλοκαιρια. Εγω κι ο αδερφος μου αυστηρα εναν μηνα γιατι πηγαιναμε και διακοπες, αλλοι ολο το καλοκαιρι. Παιρναμε και δωρο Χριστουγεννων και Πασχα. Αλλες εποχες, δεν ηταν της μοδας η αδηλωτη εργασια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πλάκα κάνεις? Από την παρέα μου δουλεύαμε σχεδόν οι μισοί και δεν είμαστε 50 χρόνων.
Ρε παιδιά, τώρα θυμήθηκα και προσωπικό παράδειγμα. Όταν τελείωσα το σχολείο (17+ κάτι χρόνων), δούλεψα σε κατασκήνωση και όταν είχε σκάσει έλεγχος μου είπαν να κρυφτώ επειδή είμαι ανήλικη...
Τελος πάντων, ας μη σας ζαλίζω άλλο. Θα το ψάξω το θέμα γιατί κάπως εξεπλάγην απόψε :bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Ρε παιδιά, τώρα θυμήθηκα και προσωπικό παράδειγμα. Όταν τελείωσα το σχολείο (17+ κάτι χρόνων), δούλεψα σε κατασκήνωση και όταν είχε σκάσει έλεγχος μου είπαν να κρυφτώ επειδή είμαι ανήλικη...
Τελος πάντων, ας μη σας ζαλίζω άλλο. Θα το ψάξω το θέμα γιατί κάπως εξεπλάγην απόψε :bleh:
Σε κατασκηνωση απαγορευονται ανηλικοι γιατι εχουν ευθυνη ανηλικων. Λογικο. Ολες οι προκηρυξεις θεσης σε κατασκηνωση λενε 18 ως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom