Φινλανδία Η δική μου Φινλανδία..

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις

)!!

Βολευόμαστε στο γκαρσονιεράκι της θαλερής Kaisu (μητέρας της επί 30 χρόνια φίλης μου Eira, θυμίζω) στο Ελσίνκι. Το διατηρεί, γιατί άλλη χάρη έχουν τα πολιτιστικά δρώμενα της Πρωτεύουσας! Καλό το Τούρκου, λέει, αλλά επαρχία βρέ παιδί μου… Άλλο αέρα έχει η Πρωτεύουσα.!.. (82 ετών, θυμίζω).
Η γκαρσονιέρα βρίσκεται σε πολυκατοικία, σε συνοικία με πολυκατοικίες 3-4 ορόφων, κολλητές μεταξύ τους, με φαρδύ πεζοδρόμιο μπροστά και πολύ φαρδύ για τα δικά μας δεδομένα δρόμο ανάμεσα. Εκτός από τις διαφορές στα μεγέθη (χαμηλές πολυκατοικίες, άπλα), ανακαλύψαμε και άλλη διαφορά με την Αθήνα μας: τεράστιοι ακάλυπτοι χώροι πίσω και ανάμεσα στα κτίσματα, με παιδική χαρά, χώρους για τους κάδους σκουπιδιών, πάρκιγκ ποδηλάτων, πράσινο.
Κοντά μας εντοπίσαμε τα επιβλητικά κτήρια των ΤΕΙ, σε πλατεία με ανοιχτή λαική αγορά κάθε Κυριακή και μια όμορφη κλειστή αγορά που μας επιφύλασσε μια ευχάριστη έκπληξη: ελληνικό καφενείο μέσα, πολλά κιόσκια με ελληνικά προϊόντα ανάμεσα στα φινλανδικά και λαλίστατες φιλικότατες πωλήτριες!
Η συνάντηση με τη φίλη μου και τα παιδιά της (τα γνωρίζαμε από παλιότερη επίσκεψή τους στην Ελλάδα) ήταν η αποθέωση της συγκίνησης!! Από δω και πέρα θα γινόμασταν αχώριστοι για 5 μέρες, με πρόγραμμα οργανωμένο ώστε να δούμε τα καλύτερα! Να τα απαριθμήσω για τους επίδοξους κατακτητές του Helsinki;

1. Esplanada, ο δρόμος περιπάτου με τις καφετέριες και τα χάπενινγκς
2. Κεντρική αγορά, ως κτήριο και ως χρώματα και «αρώματα» μέσα, τόσο διαφορετικά από τις αγορές της ανατολής, με τη δική τους χάρη.
3. Νησάκι Torvo, κουκλίστικο, καταπρασινο, κοσμείται και απ την εικαστική κατοικία αγαπητού λογοτέχνη τους.

Συνδέεται με την ακτή με πλωτά γεφυράκια, μέσω ενδιάμεσου μικρού νησιού. Γεμάτο πουλιά, παπάκια, αραχτά ζευγαράκια και ρολλερ σκεϊτερς.
4. Suommenlina: μη χάσετε την επίσκεψη με καραβάκι στο όμορφο καστρονήσι. Ενδιαφέρουσα και η διαδρομή, όπου χαζεύεις παλιά πλοία σαν ποταμόπλοια να κινούνται με φτερωτές, γέφυρες να ανοίγουν με ότι ιδιόρρυθμο τρόπο δεν φαντάζεστε για να περνάνε τα πλεούμενα, νησάκια σκόρπια γύρω!..

5. Η σκαμμένη στο βράχο υπόγεια εκκλησία Temppeliaukio, τόσο απλή, τόσο κατανυκτική, τόσο ιδιαίτερη! Μη χάσετε κάποιο απογευματινό κοντσέρτο για εκκλησιαστικό όργανo!

6. Πλωτό ταξίδι ανάμεσα στα νησάκια του φινλανδικού αρχιπελάγους, προς το Porvoo ξανά.
Υπέροχο, όσο και το ίδιο το Πόρβο με τα ξύλινα παλιά κουκλόσπιτα, άλλοτε μέσα στο νερό του ποταμού κι άλλοτε στημένα πάνω στους λείους βράχους που σχηματίζουν παραποτάμια λοφάκια. Και πως φυτρώνει τόσο πράσινο απάνω στα βράχια;!.. Παραμυθένια ατμόσφαιρα στο καλοκαιρινό Πόρβο!

Για τα υπόλοιπα αξιοθέατα παραπέμπω στον Dimosfκαι λοιπούς τράβελερς.
Η συνέχεια της ελληνο-φιν συνεύρεσης παίχτηκε στο εξοχικό της φίλης μου, στα παράλια του αρχιπελάγους προς το Τούρκου. Για την ακρίβεια, επρόκειτο για συγκρότημα εξοχικών της οικογένειας! ξύλινα μελιά σπιτάκια με μεγάλες τζαμαρίες προς το δάσος ή τη θάλασσα, σε απόσταση τουλάχιστον 200 μέτρων το ένα απ το άλλο, φυτεμένα μέσα στο παραθαλάσσιο δάσος. Τα δέντρα ψηλά, με ίσιους κορμούς και φύλλωμα που πύκνωνε προς τα πάνω. Το έδαφος καλυμμένο με χαλί από έρπουσες αγριοφτέρες, αγριοφραουλιές, μπλούμπερυς.

Εμας μας βάλανε στο καλύτερο! Στο.. σαλόνι της σάουνας του.. οικισμού, πάνω στο κύμα (τρόπος του λέγειν, λάδι ήτανε..)! Τεράστια τζαμαρία προς τη θάλασσα, ξύλινη βεράντα μπροστά, ξύλινη εξέδρα σαν συνέχειά της μες στο νερό. Φανταστήκατε ελληνική αμμουδια, ε;; Καμμιά σχέση. Μέσα στο νερό, σαν συνέχεια του γύρω δάσους, χαμηλές πυκνές καλαμιές γεφύρωναν την απόσταση από το απέναντι μίνι νησάκι, στα 200-300 μέτρα.

Καμαρωτοί κύκνοι και παπάκια κυλούσαν νωχελικά στον καθρέφτη του νερού.
Και όταν έπεσε το σκοτάδι, άλλη αίσθηση το μολυβένιο στραφτάλισμα των νερών μέσα στη γαλάζια νύχτα του βορρά..


Την επόμενη το πρωϊ το συνεργείο Eira-καλός μου-μαμά της-κλπ μαζέψανε ξερά κλαδιά και φτιάξανε μια ράμπα για να τσουλήσουν τα καγιάκ, που θα ξυπνούσαν απ τη χειμερία νάρκη τους, τραβηγμένα στη στεριά. Εγώ απαλλάχτηκα ως τραυματίας ποδηλάτου…

Μετά φορτώσαμε πρώτο και καλύτερο τον καλό μου, με πλήρη εξάρτηση μέλλοντος ναυαγού και τον κατευοδώσαμε μέσα απ τις καλαμιές,στην ανοιχτή θάλασσα.

Οι δυό μέρες στη φινλανδική εξοχή κύλισαν με καγιάκ, σάουνα - δρόσισμα με βουτιές στη θάλασσα, βόλτες για αγριες φράουλες στο δάσος, κουβεντούλα για τα παλιά και τα νεότερα.
Τα γεύματά μας λιτά, μικρούτσικες φρέσκες βραστές πατατούλες με βούτυρο κι αλάτι, καπνιστά διάφορα, φρούτα του δάσους και φυσικά ψητή makkara! Ιεροτελεστία ο καφές (kahvea) το απόγευμα, με θαυμάσια «άγλυκα» γλυκάκια και τόνους φράουλες.

Και ξαφνικά την τελευταία μέρα, ξεσπάει καταιγίδα στο δάσος! Άλλη αίσθηση!! Σκοτείνιασε, η μουσική των νερών στο φόρτε, μοσχομύρισε, άλλαξαν τα χρώματα, γέμισαν οι αισθήσεις… Με αναμμένα κεράκια και μια τούρτα φράουλα μπροστά μας, σήκωνε ενδοσκόπηση και εξομολογήσεις εκ βαθέων…

Δεν αποχαιρετάει κανείς τη Φιλανδία και ιδιαίτερα τους φίλους που χει κάνει εκεί. Απλά τους αγκαλιάζει ζεστά και δίνει υποσχέσεις για την επόμενη συνάντηση.!..

Σαν ταξιδιώτης, το συμπέρασμα από δυο επισκέψεις στη Φινλανδία είναι ότι το καλοκαιρινό της πρόσωπο είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Εχει απίστευτες ομορφιές η φύση της, που το χειμώνα κρύβονται απ το λευκό χιτώνα του χιονιού. Είναι γεμάτη χρώματα η χώρα. Κάθε μια απ τις 60.000 λίμνες της έχει και τη δική της χάρη. Το κλίμα, με τις συννεφιές και τις βροχούλες, που μπορεί να διαρκέσουν αρκετές μέρες χωρίς διακοπή, είναι ενοχλητικό. Τα εστιατόρια είναι απλησίαστα, σε πολλά έχει… facecontrol και ντύσιμο control (!). Εναλλακτικά βρίσκει κανείς πάμπολλες ανοικτές αγορές το καλοκαίρι (οι πλουσιότατες κλειστές παίζουνεπισης) για να δοκιμάσει του κόσμου τους μεζέδες. Τα καφές ήταν οικονομικά ανεκτά, χαριτωμένα και με νόστιμα γλυκάκια. Και δεν τρώς πόρτα αν δε φοράς κοστούμι…
Αν έχετε timesharing, προτείνω να μην πάτε σε πολύ απομονωμένο μέρος (όπως το Κόλι) χωρίς μεγάλη παρέα. Θα πλαντάξετε έτσι κι αποφασίσει να κατουράει επ’ αόριστον. Αντίθετα, τα παράλια του αρχιπελάγους ή μέρη με κάποια πόλη κοντά, θα σας ικανοποιήσουν σίγουρα.
Οι άνθρωποι ίσως φανούν ντροπαλοί ή κλειστοί σε πρώτη επαφή. Κρύβουν πολύ συναίσθημα όμως, που το απελευθερώνουν λίγο λίγο και που διαρκεί πολύ πολύ!...
Καλά να περάσετε!

Τέλος
 

Attachments

Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Άλλη μια υπέροχη αφήγηση! Αν και δεν "έζησα" τέτοιες στιγμές και τέτοια εποχή τη Φιλανδία μια γλυκιά, γνωστή γεύση με πλημμυρίζει. Νάσαι καλά! Συνέχισε!!!
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Με συγκινείς! Το ΣΚ είναι κοντά κι ελπίζω να μη χρειαστεί να επιδείξω το νοικοκυρίστικό μου πρόσωπο. Δε θα βρεθεί λίγος χρόνος για αφηγηματική ρέμβη; που θα πάει;!;;)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραία και πρωτότυπη η αφήγηση δυο ταξιδιών που τα χωρίζει μια 30 ετία.
Καλά ειχε φοιτητικές ανταλλαγές το 73;
Εμείς το 83, στραβωμάρα είχαμε και δεν πήραμε χαμπάρι;
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Ωραία και πρωτότυπη η αφήγηση δυο ταξιδιών που τα χωρίζει μια 30 ετία.
Καλά ειχε φοιτητικές ανταλλαγές το 73;
Εμείς το 83, στραβωμάρα είχαμε και δεν πήραμε χαμπάρι;
Από το πρώτο έτος είχα σταμπάρει τις ανακοινώσεις και ξερογλυφόμουνα, αλλά δικαίωμα είχαμε μετά το τρίτο. Στη Γερμανία το '75 μας.. πληρώσανε κιόλας (καμμιά 100 ευρώ, έτσι για την τιμή των όπλων!)!
Σε πλήγωσα, ε; Συγγνώμην μωρέ!..:(
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Απίστευτο πάντως για εκείνα τα χρόνια. Εγώ το 74 που μπήκα στο Παν/μιο στην Πάτρα στεγνά πράγματα. ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Από το πρώτο έτος είχα σταμπάρει τις ανακοινώσεις και ξερογλυφόμουνα, αλλά δικαίωμα είχαμε μετά το τρίτο. Στη Γερμανία το '75 μας.. πληρώσανε κιόλας (καμμιά 100 ευρώ, έτσι για την τιμή των όπλων!)!
Σε πλήγωσα, ε; Συγγνώμην μωρέ!..:(
Με κομμάτιασες και μου ΄ριξες κι αλάτι από πάνω.:haha:
Στη σχολή μας πάντως δεν υπήρχε χώρος για τέτοιες ανακοινώσεις.
Οι τοίχοι είχαν μόνο αφίσες παρατάξεων και κομμάτων.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμ ειδες; Επι χουντας οι τοιχοι ηταν καθαροι και φαινοντουσαν οι ανακοινωσεις και πηγαινε ο κοσμος φοιτητικες ανταλλαγες. Μετα το 1983 επι ΠΑΣΟΚ ηρθαν οι αφισες και χαθηκαν οι ευκαιρειες:D:bleh::haha:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Εγώ πάντως το 74 στη Νομική Αθήνας, μόνο αφίσσες έβλεπα
Ούτε μία ανακοίνωση δεν υπήρχε
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Εεετσι μικρά μου! Μέχρι το '74 είχαμε καθαρούς τοίχους (καμμιά ξώφαλτση από δακρυγόνο τη στοκάρεις, δεν είναι τίποτα), ωρρραία συγγράμματα καθηγητών στο "γύψο", εμείς στο Γουδί είχαμε και τα τανκς κοντά και η τάξις ετηρείτο:mad:. Αλλωστε στην ιατρική ήμασταν γενικά ήσυχα παιδιά, μόνο μια καθιστική διαμαρτυρία για τους συμφοιτητές μας που τους πήρανε φαντάρους εξελίχτηκε κομματάκι βίαια...
Πάντως οι ανταλλαγές στη σχολή μας ήτανε παλιό καθεστώς που απλά δεν το έθιξε η..."επανάστασις" :)mad:). Κι ευτυχώς κανείς δεν φαίνεται να ασχολήθηκε με τον οικογενειακό μου φάκελλο
, που θα μου στερούσε τη δική μου Φινλανδία......
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
H ψαροφαγία ήταν η πιο ενδιαφέρουσα γαστριμαργική απόλαυση στη Φινλανδία.
Και πρόχειρα ( σε εμπορικά κέντρα και την Kauppatori) αλλά και στο Ελσίνκι στο Konstan Moija περιοχή Hietalahdenkattu ( το συστηνουν οι τουριστικοι οδηγοι, μπουφες 18.5 ?, οχι ακριβά για εκεί)
Κατά τα άλλα τα τρόφιμα πλην γαλακτοκομικών και το φαγητό εξω ήταν πανάκριβα (Στα φαστφουντάδικα ειχε σαντουιτς από 6 μέχρι 25!! ?)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom