ΗΠΑ Η δικιά μου Νέα Υόρκη

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να παρετε γραμματεα... κανει και γι αυτη τη δουλεια.
Έλα μωρέ, για να μην κουράζεστε το κάνω εγώ. Για σας δηλαδή... Παίζουν πολλές ιστορίες αυτές τις μέρες, οπότε με το μαλακό, μη μας βγούν τα μάτια! :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έλα μωρέ, για να μην κουράζεστε το κάνω εγώ. Για σας δηλαδή... Παίζουν πολλές ιστορίες αυτές τις μέρες, οπότε με το μαλακό, μη μας βγούν τα μάτια! :)
Δεν τις διαβαζω ολοκληρες. Αποσπασματα μονο απο τα δυνατα σημεια...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3ο – 1η ΗΜΕΡΑ

Πέρασαν οι ώρες, δε θυμάμαι πως, δε με ένοιαζε. Μόνο τη προσγείωση θυμάμαι! Βγήκαμε από το αεροπλάνο και σε ένα τέταρτο πατήσαμε το έδαφος της Νέας Υόρκης. Καμία καθυστέρηση, κανένα απολύτως πρόβλημα πουθενά! Αφού η Χριστίνα (η φίλη μας στη ΝΥ) δεν είχε φτάσει ακόμη στο αεροδρόμιο. Τόσο νωρίς φτάσαμε. Περιμέναμε πάνω από μισή ώρα και τελικά ήρθε και η Χριστίνα με το κλουβάκι. Ευτυχώς και αυτό το αμάξι, που αλλού θα χωρούσαμε;

Το πρόγραμμα είχε πλέον γίνει απολύτως συγκεκριμένο. Με το που πήγαμε ξενοδοχείο και ξεφορτώσαμε τις βαλίτσες, σχολιάσαμε το δωμάτιο, άμεση αναχώρηση για φαρμακείο. Αμερικάνικο, έχει τα πάντα μέσα.

Ψωνίσαμε μερικά ψιλοπράγματα, αλλά αντάπτορες που να μετατρέπουν το ελληνικό σε αμερικάνικο ρεύμα δε βρήκαμε. Έτσι χωριστήκαμε, εγώ πήγα να πάρω αμερικάνικη κάρτα για το κινητό μου, η Χριστίνα μας βοήθησε και πήρε αντάπτορες που κάπου είχε δει και οι κυρίες της παρέας βρήκαν την ευκαιρία για φρύδια -δεν ξέρω τι άλλο- στις κινέζες εκεί δίπλα. Ο Νίκος δεν ξέρω που ήταν. Αφού ανασυνταχθήκαμε, πήγαμε για φαγητό στο μαγαζί που προτιμούσε η κουμπάρα από τότε που έμενε Νέα Υόρκη. Είχε δίκιο. Μπορεί σε άλλα να μη την εμπιστεύομαι, αλλά στο φαγητό την εμπιστεύομαι απόλυτα. Ξέρει να διαλέγει.

Εστιατόριο UNO Chicago Grill, Αστόρια. Καταπληκτική κουζίνα, μεγάλες μερίδες,
καλές τιμές. Τα τυχερά (tips) έρχονται με τον λογαριασμό.


Ώρα για το ξενοδοχείο, χλιαρό ντουζ και ύπνο. Ο Νίκος βγήκε με δυο φίλους μας Έλληνες. Οι υπόλοιποι κοιμηθήκαμε αμέσως, πολύ γρήγορα, ακόμη κι εγώ. Και να το μάτι ανοιχτό κατά τις τέσσερις το πρωί... Τα’ κλεινα εγώ, άνοιγαν αυτά. Το πήρα απόφαση, συνέβη αυτό που η κουμπάρα έλεγε: «ότι ώρα και να κοιμηθούμε, στις τέσσερις θα ξυπνήσουμε». Όλοι το ίδιο βέβαια, μόνο ο Νίκος έμεινε εκεί που και βόμβα να ρίχναμε, δε θα μετακινούταν καθόλου.
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αν υποψιαστω Αντωνη οτι η κουμπαρα-λατερνα ειναι σαν καποιες που βλεπω στα αεροδρομια κ στα καραβια και φορανε 12ποντα στιλετα ...θα πεθααανωωωωω.:haha::haha:
Αυτο για το φρυδι δεν το καταλαβα.
Αυτο για τις 4 το πρωι το καταλαβα πολυ καλα.Αλλα ειχε και το θετικο του,γιατι ειχαμε πολλες ωρες μεσα στη μερα για να γυρισουμε την πολη.
Υ.Γ.Κυριε Λορδινακια μας ..πολυ πρεμουρα σας εχει πιασει να διαβασετε για ΝΥ ,την οποια απαξιωσατε σε προηγουμενο σας ποστ ...και σας το φυλαμε αυτο:bleh:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν υποψιαστω Αντωνη οτι η κουμπαρα-λατερνα ειναι σαν καποιες που βλεπω στα αεροδρομια κ στα καραβια και φορανε 12ποντα στιλετα ...θα πεθααανωωωωω.:haha::haha:
Κυριε Λορδινακια μας ..πολυ πρεμουρα σας εχει πιασει να διαβασετε για ΝΥ ,την οποια απαξιωσατε σε προηγουμενο σας ποστ ...και σας το φυλαμε αυτο:bleh:
Καλό! Λοιπόν, η κουμπάρα είναι απο αυτές που δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες όμοιές της. Δηλαδή λατέρνα στις πτήσεις (όχι στιλέτα, όχι) αλλά μετά της φεύγει η κάψα. Τις υπόλοιπες μέρες της ζωής της παραμένει σχεδόν φυσιολογική. Τα μεγαλεία πάντως της αρέσουν.

Μη μου τον τσιγκλάς τον tripakia, μιας που έγινε αναγνώστης της ιστορίας μου! :haha::haha::haha:
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
μου θυμισες το δικο μου ταξιδι στη Νεα Υορκη
με κορυφαια στιγμη οταν πηγα στο διαμερισμα της Καρι Μπραντσο απ το γνωστο σιριαλ και εκανα σαν τρελλη !!
αντε ρε:clap:το ξερω θα ακουστω γελοια αλλα και εγω θεεεελωωωωωωω:D:D:D:D:clap:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υ.Γ.Κυριε Λορδινακια μας ..πολυ πρεμουρα σας εχει πιασει να διαβασετε για ΝΥ ,την οποια απαξιωσατε σε προηγουμενο σας ποστ ...και σας το φυλαμε αυτο:bleh:
Αυτο ποτε το εκανα εγω; Μπορεις αλλωστε να διαβασεις και τη γνωμη μου για τη ΝΥ εδω
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Με το που πατήσανε πόδι στη Νέα Υόρκη πήγανε για φρύδια? Είναι τύπισσες είναι θεές!
Εμένα το λες...; Φαντάσου τι τράβηξα, αλλά δε θα σταθώ σε αυτά! Ίσα ίσα, πολλές φορές μας διευκόληναν να κάνουμε αυτά που θέλουμε εμείς, όταν εκείνες κανόνιζαν τα της περιποίησής τους...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο ποτε το εκανα εγω; Μπορεις αλλωστε να διαβασεις και τη γνωμη μου για τη ΝΥ εδω
Μολογα βρε και μην κανεις τον Κινεζο:D
Πρωτο πρωτο σου ποστ σε αυτη την ιστορια δεν ηταν το: Η γραμματοσειρα ειναι μικρη σαν την αξια της ΝΥ?

Εμένα το λες...; Φαντάσου τι τράβηξα, αλλά δε θα σταθώ σε αυτά! Ίσα ίσα, πολλές φορές μας διευκόληναν να κάνουμε αυτά που θέλουμε εμείς, όταν εκείνες κανόνιζαν τα της περιποίησής τους...
Ποιας περιποιησης καλε?Πηγαν στη ΝΥ για να κανουν beaute?
Nπω να πας Ταυλανδη ,να κανεις μασαζ ...να πας σε σπα σε Ελβετια-Γαλλια να κανεις beaute....:shock::shock::shock:(ποσα emoticon να βαλω η γυναικα!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.840
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom