Νορβηγία Η κατάκτηση του άγριου Βορρά

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1. ζωοφιλική οργανωση δεν εχει εμφανιστει ακομα εκει?
2. ελεος...να μην τα παιρνουν τότε!
3. μύθος!!! ολη η μεσογειος ειναι γεματη απο σιβηρικα χασκυ..
4. έλεος! να κλεισουν τους "ιδιοκτήτες" τους εκει να δουν τι ωραια που ειναι...
1. Αν το κυνήγι επιτρέπεται από το νόμο, δεν νομίζω ότι μία ζωοφιλικη μπορεί να κάνει κάτι :(
2,3,4. Εγώ ξέρω πολλούς που για να ικανοποιήσουν την ματαιοδοξια τους, έχουν σκυλιά σε πολύ χειρότερη κατάσταση, όπως πχ σε ένα μπαλκόνι ούτε δύο τετραγωνικων! Ή δεμένα και φιμωμενα! Και άλλους που τα χτυπάνε για να τα" συμμορφωσουν"...είναι κρίμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1. ζωοφιλική οργανωση δεν εχει εμφανιστει ακομα εκει?
2. ελεος...να μην τα παιρνουν τότε!
3. μύθος!!! ολη η μεσογειος ειναι γεματη απο σιβηρικα χασκυ..
4. έλεος! να κλεισουν τους "ιδιοκτήτες" τους εκει να δουν τι ωραια που ειναι...
1. Το κυνήγι επιτρέπεται, και είτε μας αρέσει είτε όχι, αυτός ήταν ο τρόπος κυνηγιού του 16ου-19ου αιώνα που αναπαριστούν εδώ. Οι φώκιες κρεμμώνται από ψηλά (μετά τη θανάτωσή τους) για να στραγγίξει το λάδι τους. Η ζωοφιλικές οργανώσεις αν δεν κάνω λάθος ασχολούνται με τα ζωντανά ζώα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Αν το κυνήγι επιτρέπεται από το νόμο, δεν νομίζω ότι μία ζωοφιλικη μπορεί να κάνει κάτι :(
2,3,4. Εγώ ξέρω πολλούς που για να ικανοποιήσουν την ματαιοδοξια τους, έχουν σκυλιά σε πολύ χειρότερη κατάσταση, όπως πχ σε ένα μπαλκόνι ούτε δύο τετραγωνικων! Ή δεμένα και φιμωμενα! Και άλλους που τα χτυπάνε για να τα" συμμορφωσουν"...είναι κρίμα.
μπορει να κανει παρα πολλα. η εκθεση νεκρων ζωων η εστω και ομοιωματων τους δεν ειναι θεαμα αλλα ενδειξη απουσιας πολιτισμου. αισχος αυτες οι φωτογραφιες αλυσοδεμενων συγκεντρωμενων σκυλιων σε στρατοπεδο συγκεντρωσης. πραγματικα αισχος.
βεβαια ο taver, με το υψηλο επιπεδο κουλτουρας του, απεφυγε σαν το διαολο το λιβανι το dog shedding, οπως πρεπει να κανουμε ολοι μας....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Το κυνήγι επιτρέπεται, και είτε μας αρέσει είτε όχι, αυτός ήταν ο τρόπος κυνηγιού του 16ου-19ου αιώνα που αναπαριστούν εδώ. Οι φώκιες κρεμμώνται από ψηλά (μετά τη θανάτωσή τους) για να στραγγίξει το λάδι τους.
2.Η ζωοφιλικές οργανώσεις αν δεν κάνω λάθος ασχολούνται με τα ζωντανά ζώα.
1. το κυνηγι δεν ειναι ποτέ θέαμα ούτε πολιτισμός. θα μου πεις τι πολιτισμο περιμενεις απο αυτους που κρατουν τα ζωα τους σε gulags?
2. οχι βεβαια...αν ηταν ετσι καθε "ζωο" θα φορουσε ελευθερα τη γουνα από άλλο ζωο χωρις τυψεις..η εκθεση νεκρων ζωων οπως ειπα ειναι απαραδεκτη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
μπορει να κανει παρα πολλα. η εκθεση νεκρων ζωων η εστω και ομοιωματων τους δεν ειναι θεαμα αλλα ενδειξη απουσιας πολιτισμου. αισχος αυτες οι φωτογραφιες αλυσοδεμενων συγκεντρωμενων σκυλιων σε στρατοπεδο συγκεντρωσης. πραγματικα αισχος.
βεβαια ο taver, με το υψηλο επιπεδο κουλτουρας του, απεφυγε σαν το διαολο το λιβανι το dog shedding, οπως πρεπει να κανουμε ολοι μας....
Μεγάλη συζητήση ανοίγεις άνθρωπε μου και δεν είναι της παρούσης. Προτιμώ να διαβάσω όμορφα και ήρεμα την ταξιδιωτική ιστορία που με ενδιαφέρει :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προτιμώ να διαβάσω όμορφα και ήρεμα την ταξιδιωτική ιστορία που με ενδιαφέρει
τότε να αποκλεισεις το Samion να μη με διαβαζεις, γιατι ηρεμος σε τετοιες φωτο δεν θα κατσω κ προφανως ουτε θα σε αφησω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
τότε να αποκλεισεις το Samion να μη με διαβαζεις, γιατι ηρεμος σε τετοιες φωτο δεν θα κατσω κ προφανως ουτε θα σε αφησω.
Τον Samion δεν τον αποκλείω γιατί συμφωνώ με αυτά που λέει για το θέμα :)
Αν θέλεις να το συζητήσουμε, ευχαρίστως να το κάνω, αλλά όχι εδώ στην ταξιδιωτική ιστορία του taver.
Και εγώ θέλω να κραξω πολύ κόσμο για το θέμα, αλλά δεν νομίζω ότι τις φωκιες τις κρεμασε εκεί ο taver!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τον Samion δεν τον αποκλείω γιατί συμφωνώ με αυτά που λέει για το θέμα :)
Αν θέλεις να το συζητήσουμε, ευχαρίστως να το κάνω, αλλά όχι εδώ στην ταξιδιωτική ιστορία του taver.
Και εγώ θέλω να κραξω πολύ κόσμο για το θέμα, αλλά δεν νομίζω ότι τις φωκιες τις κρεμασε εκεί ο taver!
Γραφω τελευταια φορα, να μη μολυνω περαιτέρω την ιστορια...δεν ειπε κανεις τπτ για taver..
.το θεαμα των κρεμασμενων ζωων ειναι αποτροπαιο οπως και η (πλημμεληματικη στην Ελλαδα) συμπεριφορά τους που κρατουν αλυσοδεμενα κ παρατημενα τα ζωα τους σε λαγκερ.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
"Ο περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα, τα Svalbard δεν τα έχει ξανακούσει".
Δηλαδη εννοεις, οτι βρηκες καποιον,που τα ειχε ξαναακουσει;
Πρωτοτυπη εισαγωγη, τελειως "αλλο" το θεμα, με κρατας κι εμενα σε αναμονη για την συνεχεια, κυριως για τα "βιντεα", που προανηγγειλες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
"Ο περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα, τα Svalbard δεν τα έχει ξανακούσει".
Δηλαδη εννοεις, οτι βρηκες καποιον,που τα ειχε ξαναακουσει;
https://www.travelstories.gr/community/threads/portfolio-svalbard-and-jan-mayen-island.36217/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ο-κατάσκοπος-που-γύρισε-από-το-κρύο.30993/

Πρωτοτυπη εισαγωγη, τελειως "αλλο" το θεμα, με κρατας κι εμενα σε αναμονη για την συνεχεια, κυριως για τα "βιντεα", που προανηγγειλες.
Tα βίντεα (τα δικά μου) ήταν λίγα και έχουν ανέβει ήδη όλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κεφάλαιο 16: Στην πόλη

Επιστρέψαμε στην πόλη, αλλάξαμε ρούχα, και κανονίσαμε με το επόμενο τουρ να μη μας παραλάβει από το ξενοδοχείο μας αλλά από ένα άλλο στο κέντρο της πόλης. Έχουμε σχεδόν δυο ώρες στη διάθεσή μας μέχρι την παραλαβή, ευκαιρία για να εξερευνήσουμε την πόλη. Ξεκινήσαμε από τις γειτονιές με τα πολλά σπίτια.









































































Συνεχίσαμε στο μουσείο. Το μουσείο των Σβάλμπαρντ στεγάζεται στο κτήριο του πανεπιστημίου, και παρουσιάζει με καλή οργάνωση την άγρια φύση, την ιστορία, τη λαογραφία και την πολυπολιτισμικότήτα των νησιών.

















Επιστρέψαμε στο κέντρο της πόλης για να τη δούμε με τα μαγαζιά ανοικτά. Το εμπορικό κέντρο Lompen σήμερα στεγάζει κάνα δυο μαγαζιά με αλπινικά ρούχα, σουβενιράδικο, το βορειότερο κομμωτήριο στον κόσμο, τη βορειότερη σοκολατερί στον κόσμο, το βορειότερο εστιατόριο με σούσι στον κόσμο, το βορειότερο ταϊανδέζικο εστιατόριο στον κόσμο, και την pub της πόλης, η οποία δεν έχει παράθυρα για να δίνει την εντύπωση της νύκτας στους θαμώνες. Και απέναντι του, βρίσκεται το ένα και μοναδικό μεγάλο σουπερμάρκετ της πόλης, το βορειότερο στον κόσμο. Εκεί βρήκαμε ένα σωρό είδη, όλα σε τσιμπιμένες τιμές καθώς μεταφέρονται από μακριά, μέχρι ξερά τροφή (δημοφιλή για τα τρεκ) και Ελληνική φέτα.

















Μέσα στο σουπερμάρκετ, ένα ειδικό τμήμα διαχωρίζεται επιμελώς από το υπόλοιπο κατάστημα. Εδώ βρίσκονται τα αλκοολούχα ποτά, και είναι το μοναδικό σημείο πώλησης στο νησί. Με βάση ένα νόμο που σκόπευε να αποτρέψει τους ανθρακωρύχους από την υπερκατανάλωση αλκοόλ, κάθε κάτοικος επιτρέπεται να αγοράσει μέχρι 24 κουτάκια μπύρα το μήνα, και αντίστοιχες ποσότητες από τα άλλα ποτά. Και έχει μια μικρή κάρτα στην οποία καταγράφονται οι αγορές του (για τους τουρίστες, καταγράφονται στο boarding pass. Όσοι έρχονται με κρουαζιερόπλοια, χάσανε). Μόνο το κρασί είναι ελεύθερο, γιατί όταν φτιάχτηκε ο νόμος το κρασί το έπιναν μόνο οι κυβερνώντες… Τα εστιατόρια/μπαρ κλπ. εξαιρούνται όμως από τους περιορισμούς.

Ο πληθυσμός του Longyearbyen είναι κάπου 2.300 ψυχές, από τους οποίους μόνο οι 1200 περίπου είναι νορβηγοί. Οι υπόλοιποι, είναι από 40 διαφορετικές εθνικότητες. Όσο είμασταν στην πόλη, γνωρίσαμε διάφορους: Ισπανό, Ιταλό, Γάλλο, Πορτογάλο… Έλληνα δεν πετύχαμε, αλλά πάω στοίχημα ότι θα υπήρχε.
Στους παραπάνω, πρέπει να υπολογίσετε ότι δεν υπάρχουν ηλικιωμένοι. Το νορβηγικό ασφαλιστικό σύστημα αρνείται να καταβάλλει εθνική σύνταξη σε κατοίκους των Σβάλμπαρντ. Αν θες να παίρνεις μόνο το μέρος που αντιστοιχεί στις εισφορές σου, μπορείς να μείνεις στα νησιά, αλλά αν θες και τα υπόλοιπα, ή προνοιακές καταβολές, επιδόματα ανεργίας κλπ, πρέπει να μετακομίσεις στην ηπειρωτική Νορβηγία, εδώ δεν έχει. Αποτέλεσμα, οι ηλικιωμένοι, όπως και οι άνεργοι, στην πλειοψηφία τους φεύγουν από τα νησιά. Κάποιοι λένε ότι είναι ένα μέρος που κανείς δε γεννιέται και κανείς δεν πεθαίνει. Το δε γεννιέται είναι αντιληπτό, καθώς δεν υπάρχει μαιευτήριο και οι ετοιμόγεννες μετακινούνται στο Tromso για να γεννήσουν, αλλά το «κανείς δεν πεθαίνει» είναι ευφημισμός, καθώς αφενός οι ηλικιωμένοι δε ζουν εδώ, και αφετέρου, λόγω του permafrost, απαγορεύονται οι ταφές. Αν θες η τελευταία σου κατοικία να είναι εδώ, η μόνη επιλογή σου είναι η αποτέφρωση (στην ηπειρωτική Νορβηγία, καθώς ούτε κλίβανος υπάρχει εδώ) και η μεταφορά μετά της στάχτης σου εδώ.





 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom