Η μάχη του Ιονίου.

Η μάχη του Ιονίου.


  • Total voters
    57

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πολλά αποκρύπτονται από την επίσημη ευρωλιγούρικη πελοποννησιοκεντρική ιστορία:
Επτάνησα: Η ιστορία μίας πολιτισμικής γενοκτονίας
Έτσι είναι δυστυχώς...το μόνο που ψευδώς μας λέγεται είναι ότι μετά την ενθρόνιση του Γεωργίου του Α στο θρόνο της Ελλάδος (αγγλοδανος), η Μεγάλη Βρετανία "αποφασισε να μας κάνει δώρο τα Επτάνησα"🙄. Στην πραγματικότητα ήταν μέρος ενός ευρύτερου νεοαποικιακου "deal"😬
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Για το legends και μόνο , Ρόδος 😎
Πολυ μπομπα, το ιδιο χαλι με τα νο νειμ που σερβιρουν στην Ορφανιδου. Μονο μπυρα εκει.
Ασε που προτιμα Ρωγμη, καλα και εκει μπομπα εχουν, αλλα πινεται πιο ευκολα.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Πολυ μπομπα, το ιδιο χαλι με τα νο νειμ που σερβιρουν στην Ορφανιδου. Μονο μπυρα εκει.
Ασε που προτιμα Ρωγμη, καλα και εκει μπομπα εχουν, αλλα πινεται πιο ευκολα.
😂 Γιατί τι έχουν οι μπόμπες;;; 😂 Τι legends τι ρωγμή .. μόνο Ρόδος 😎 (ο τοπικισμός στα καλύτερα του)

Btw και εγώ από Επτάνησα διαλέγω Κεφαλλονιά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όσο υπάρχουν παραλίες στην Ελλάδα δεν λυπάμαι κανέναν... :innocent:
Μόνο τη Μήλο και τα Κουφονήσια να βάλω έχετε χάσει πανηγυρικά. Άστο σου λέω, δε μπαίνει στη σύγκριση... :)
Για το legends και μόνο , Ρόδος 😎
Έχω δώσει δικαιώματα, τ' ομολογώ...:haha:
Πολυ μπομπα, το ιδιο χαλι με τα νο νειμ που σερβιρουν στην Ορφανιδου. Μονο μπυρα εκει.
Ασε που προτιμα Ρωγμη, καλα και εκει μπομπα εχουν, αλλα πινεται πιο ευκολα.
Όλα μια ιδέα είναι, άσε που άμα ήταν καραμπινάτη η μπόμπα θα το καταλάβαινα (λέμε τώρα):haha:
Η Ρωγμή μαζί με το Μελτέμι (Λέρος) και το παλιό χωριό (Τήλος) είναι τα καλύτερα μπαρ που μπορεί να βρει κανείς στα Δωδεκάνησα. Ειδικά τα δύο πρώτα είναι ναοί. Το Legends έχει αλλη χάρη, είναι για κάτι αισχρούς κι αναίσχυντους σαν εμάς, είναι για Ροκ πάρτυ.
Τι legends τι ρωγμή .. μόνο Ρόδος
Εγώ συμφωνώ, εννιά φορές στο νησί ειν' αυτές...

(πάλι θα μας κυνηγάνε που βγήκαμε off topic)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μόνο τη Μήλο και τα Κουφονήσια να βάλω έχετε χάσει πανηγυρικά. Άστο σου λέω, δε μπαίνει στη σύγκριση... :)
Δηλαδή κατάλαβες ότι θα ψήφιζα Ιόνιο λόγω παραλιών; Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως ψηφίζω για έναν τόπο.... Οι παραλίες είναι τα φυσικά τοπία που με συγκινούν λιγότερο από όλα τα άλλα :)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μόνο τη Μήλο και τα Κουφονήσια να βάλω έχετε χάσει πανηγυρικά. Άστο σου λέω, δε μπαίνει στη σύγκριση...
Κάτσε να πας Κεφαλλονιά και τα ξαναλέμε τότε.

παλιό χωριό (Τήλος)
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Φοβερό μπαράκι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κάτσε να πας Κεφαλλονιά και τα ξαναλέμε τότε.
Γενικώς τα Ιόνια έχουν μακράν τη ωραιότερη και πιο πλούσια φύση!!!! Τις Κυκλάδες τις σώζουν μια Σαντορίνη και μία Νάξος. Αντε και η Μήλος. Κατά τα άλλα είναι ένα μάτσο φαλακρά νησιά με παραλίες τίγκα στην άμμο που πρέπει να γδαρθεις για να τη βγάλεις από πάνω σου!...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σκεπτόμενος το "νησί το τρελών", μου έρχεται στο μυαλό μια φίλη μου από το Ληξούρι (ήταν "από το Ληξούρι" όχι από την Κεφαλονιά) που κατέβαζε την ρομπόλα σαν τσαγάκι και σαν χαρακτήρας ήταν η χαρά της ζωής. Πολύ καλά πέρασα το 2007, με έδρα το Αργοστόλι, όπου θυμάμαι τις φαρδιές λεωφόρους με τους φοίνικες και τα χαλαρά ποτάκια το βράδυ. Εξορμήσεις τις φυσικές ομορφίες, τον Ενετικό Άσσο και τα σπουδαία αρχαία (τα Μυκηναϊκά, κυκλώπεια τείχη κτλ. δεν καταλαβαίνουν από σεισμούς).

Στην Κέρκυρα πήγα παλαιότερα (πριν το 2000) και μου έχει μείνει η παλιά πόλη με τις καμάρες και ένα ενετικό φρούριο, αλλά πέρα αυτού... Ατέλειωτη οδήγηση, στενές παραλίες, κρύα νερά, πολυκοσμία. Με βάση αυτές τις περιορισμένες εμπείριες, και ενδεχομένως bias λόγω ηλικίας, ψήφησα την πατρίδα του Καββαδία. (Έχω πάει και Ζάκυνθο, Λευκάδα αλλά δεν μου φάνηκε τόσο ολοκληρωμένο πακέτο)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom